top of page
Dublin_image_1.jpg
foto: UCD
Veškeré potřebné informace o studiu v Irsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE

O UNIVERZITĚ 

(toto je oficiální text univerzity který jsme pro vás přeložili a zkrátili)

University College Dublin je největší univerzitou v Irsku a je jednou z předních evropských univerzit se zaměřením na výzkum. Patří mezi 1 % nejlepších univerzit na světě podle žebříčku 2019 QS World University Rankings, konkrétně se umístila na 185. pozici. V roce 2019 byla již potřetí v řadě na prvním místě v žebříčku zaměstnatelnosti absolventů QS v Irsku a na 78. místě ve světě.

 

UCD je nejvíce mezinárodní univerzitou v Irsku, s více než 8 000 mezinárodními studenty ze 138 zemí. Mezinárodní akademičtí pracovníci tvoří více než 30 % zaměstnanců UCD a více než 50 % výzkumníků financovaných UCD nepochází z Irska.

 

UCD je silně propojená s vládou, průmyslem a společností v Irsku. Mnoho z 259 000 absolventů UCD se proslavilo ve všech oblastech průmyslu, umění, strojírenství, vědy, kultury, sportu a veřejného života, a to jak v Irsku i v zahraničí. UCD má jeden z největších městských kampusů v Evropě, nabízí nejen prostor pro výuku, ale také zařízení na sport a různé mimoškolní aktivity a součástí jsou i ubytovací kapacity.

 

UCD je považována za jeden z největších evropských archivů orální tradice a kulturní historie a je domovem Národní folklórní sbírky, která byla v roce 2017 zapsána do Memory of the World Register od UNESCO.

UCD.jpg
foto: Facebook UCD

poznejte kampus se studentskými ambasadory

zdroj: UCD

naše postřehy z UCD

UCD byla založena původně jako katolická univerzita Irska už v polovině 19. století. Dnes je největší univerzitou v Irsku. Má šest fakult:

  • fakultu umění a humanitních věd,

  • fakultu businessu,

  • fakultu inženýrství a architektury,

  • fakultu zdraví a zemědělské vědy (obsahující medicínu),

  • fakultu sociálních věd

  • fakultu práva a fakultu přírodních věd.

 

Jako všechny irské univerzity nabízí i UCD nepřeberné množství různých mimoškolních aktivit. Funguje tu více než 150 sportovních klubů, přičemž nejpopulárnějšími sporty jsou gaelské hry (především hurling), fotbal a rugby. Tradicí je každoroční zápolení s konkurenční Trinity College v různých sportech, především ale právě v rugby. Derby se koná jednou ročně a je to vysoce prestižní záležitost,

na vzájemné zápasy ve během více než padesátileté historie těchto klání UCD výrazně vede. Maskotem univerzity je pes Collee.

K tradičním prvkům anglosaských vysokých škol ale patří také spolky. I UCD se může pochlubit množstvím studentských společností. Najdete tu náboženské spolky všech církví – pochopitelně mnoho katolických ale je prostor tu má také islám a nebo naopak sekularistické a ateistické spolky. Některé spolky se soustředí na studium jazyka – třeba tradičního irského gaelicu, jiné se zabývají dobrovolnictvím – třeba provozují právní poradnu, nebo také vydávají školní noviny (existují tu hned dvě periodika – The University Observer, College Tribune a také televizní a rádiová stanice). Ze slavných absolventů můžeme jmenovat třeba Janese Joyce, tři irské prezidenty a pět Teoiseachů, tedy předsedů vlády.

ucd-tweet-live-updates-from-a-danger-zon
13433242_1104178779620208_92209255386590

názor studenta

UCD je moderní univerzita s rozlehlým kampusem, který nabízí vše, co je potřeba od rozlehlé centrální knihovny přes rozličné jídelny a bufety (a hospodu), posilovny a bazén, kino a divadlo po obchod a servis jízdních kol. Pro mou doktorskou doktorskou stáž však byly důležitější plně vybavené pracovny a laboratoře s přístupem na školní vysokokapacitní cluster. Překvapilo mě, kolik lidí v kampusu sportuje stejně jako diverzita samotných sportů od galského fotbalu po thai-box. Kdo 

nesportoval, věnoval se nějakému spolku či zájmovému kroužku, nebylo tak výjimkou narazit na pěvecký sbor ve 4. patře vědeckého centra. Samotný kampus, kterého jsem se nemohl nabažit, byl navíc ohraničen lesnatým pásem, ve kterém bylo možné narazit na dendrologickou stezku, malebný rybník či zastrčené rugbyové hřiště. 

Marek

O DUBLINU

Dublin je hlavní město Irska. Jeho anglický název je zkomoleninou názvu vikingského sídliště An Dubh Linn (v překladu je to Tmavá tůň) které na tomto místě stálo v 10. století, původní název se v irském jazyce stále požívá. Samotné město, včetně okolní aglomerace, je domovem 1,2 milionu lidí.

 

Dublin je město, které inspirovalo mnohé světově proslulé literáty. Jeho ulicemi se procházeli třeba Oscar Wilde nebo James Joyce. Seznam významných osobností, kterým toto město zasáhlo do života je dlouhý a většina z nich je spojena i s místní Trinity College. Noční život v Irsku je pohodářský a vlastně už stovky let stejný – je tu mnoho pubů, jejichž historie někdy čítá pár století a kde si můžete užít zábavu s přáteli, poslechnout naživo tradiční irskou hudbu a dopřát si proslulý Guinness, který se vaří přímo ve městě. Hudbou ožívají i městské ulice a ty nejklasičtější odrhovačky si budete už po chvíli notovat spolu s ostatními.

Dublin je významným dopravním uzlem. Jsou tu dvě letiště a významný přístav, který zajišťuje především spojení s Velkou Británií. Vedou odsud železniční trasy i autobusové linky do všech částí ostrova a do všech větších měst.  

Dublin nemá metro, MHD obstarávají tramvaje, vlaky a autobusy. Irové mají po vzoru Britů své double-deckery, jejich barva je ale žlutá, nikoli červená a jsou to většinou poměrně čisté a moderní vozy, které jsou vybavené USB sloty pro nabíjení telefonů při delší jízdě. MHD se ale v Dublinu prodraží, a to hlavně proto, že pro rezidenty neexistují měsíční či půlroční neomezené kupony, jako je tomu třeba v případě Prahy. K dispozici je pouze dobíjecí karta – Leap Card, která umožní šetřit okolo 30 % za uplatněnou jízdenku (ta tak vyjde cca na 1,5 – 2 eura, v závislosti na tom, jak daleko jedete). Vyšší cena dopravy nemusí ale být úplně na škodu, protože v Dublinu pravděpodobně MHD tolik využívat nebudete, většina místních se spoléhá na kolo, nebo na vlastní nohy.

Kilmainham Gaol

Mezi významné místní památky patří opravdu staré kostely a katedrála z přelomu prvního tisíciletí, hrady i staré městské domy. Lákadlem pro turisty je ale především místní vězení Kilmainham Gaol, které v Dubinu fungovalo od konce osmnáctého století do roku 1924 a dnes slouží jako muzeum a zároveň památník utrpení místních vězňů – mužů, žen i dětí. Natáčelo se tu také mnoho historických filmů z vězeňského prostředí. Netradiční památku navštíví ročně kolem 300 000 návštěvníků a vstupenky jsou obvykle vyprodány i na několik týdnů dopředu.

stažený soubor.jpeg

pozor na ty zkratky!!

Irské školy používají většinou v názvu zkratky. V Dublinu tak máme jak DCU (Dublin City University), tak i UCD (University College Dublin). Snadno se to splete, takže si při svých vlastních rešerších dávejte pozor, koho že to vlastně sledujete. Spolehlivě rozeznáte podle loga – starší a mnohem větší UCD má ve znaku erb s harfou, zatímco menší a mladší DCU pouze písmena svojí zkratky.

ucd%20logo_edited.png
dcu logo.gif

vs.

KAM DÁL?

ZAUJALo TĚ  IRSKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
IRSKO.png
ucd logo.gif

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Irsko

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

20,000

22

185

1854

Euro

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (Ústav politologie, Ústav filosofie a religionistiky), FSV, PF

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

bottom of page