
Máš nápad, jak zlepšit své okolí a je Ti mezi 18-30 lety? Vytvoř solid(ár)ní projekt!
Asi to znáte sami. Ráno si chcete obout své oblíbené botky a vyrazit ven a všimnete si, že se vám rozlepila špička. Nebo z ničeho nic přestal fungovat starší, ale do té doby spolehlivý mixér, budík, nebo se utrhl popruh na batohu. Jsou to věci, se kterými se loučíte jen těžce, ale nemáte vybavení, nebo znalosti na to, abyste je zase opravili. Skupina mladých lidí v Estonském Tallinu tuhle situaci zná až moc dobře a rozhodli se jednat. Vytvořili projekt Repair Café Paraanduskohvik, „kavárnu“ kam můžete přinést své rozbité věci a dobrovolníci z řad zkušených řemeslníků se pokusí je opravit. Kavárna podporuje nejen ekologičtější zodpovědný životní styl ale také setkávání lidí všech generací a vzájemnou spolupráci.
Možná si říkáte, že je to sice skvělý nápad, ale i přes činnost dobrovolníků určitě „spolkne“ nějaké peníze. A přesně od toho je tady iniciativa Evropského sboru solidarity s názvem Solidární projekt, která funguje v mnoha evropských zemích včetně Česka. Jejím cílem je zkrátka zajistit, aby dobré, solidární nápady mladých lidí nekrachovaly jen na tom, že mají jejich tvůrci „studentský“ rozpočet.
No dobře, možná jsme vás teď mnohem víc zaujali, ale teď si asi říkáte, že připravit takový projekt dá určitě práci, bude to nějaké papírování, podmínky, směrnice, plány… a přesně tak to je. Ale i v tom jsou instituce připravené krýt vám záda. Jmenovitě Dům zahraniční spolupráce, naše národní agentura, která už na začátku září, tedy měsíc před další uzávěrkou projektů, pořádá v Praze důkladné školení pro každého, kdo by se chtěl o financování svého nápadu ucházet.
Dozvíte se, samozřejmě, jak svůj nápad realizovat, ale cestou se naučíte mnoho nových věcí, které se budou rozhodně v životě hodit, i kdyby náhodou váš projekt výběrovým řízením neprošel a potkáte další mladé lidi, se kterými si zřejmě budete hodně rozumět.
Školení je navíc plně hrazeno z prostředků EU (ubytování, stravné, cestovné). Můžete si s sebou vzít i skupinku kamarádů, se kterými byste chtěli projekt realizovat (jen počítejte s tím, že vzhledem k covidu budete muset spát v jednolůžkových pokojích).
Takže si ještě shrňme fakta:
Co je to Solidární projekt? Jedná se o typ projektu, který iniciují, připravují a realizují mladí lidé v nejméně pěti členné skupině, kterou může podpořit zastřešující organizace. Projektem chtějí pozitivně ovlivnit své okolí, posílit vzájemné porozumění místní komunity, podpořit lokální občanský rozvoj a inspirovat i ostatní okolo sebe. Solidární projekt může trvat 2–12 měsíců. Financovány jsou náklady spojené s řízením projektu v rozsahu 500 EUR/měsíc, náklady na kouče 137 EUR/den (max.12 dní) a případné mimořádné náklady 100 % dle žádosti.
Jaké jsou podmínky?
Musí ti být mezi 18 a 30 lety. Přihlašují se skupiny minimálně 5 lidí, které může, ale nemusí zastřešovat nějaká organizace a musí se jednat o české státní příslušníky.
Kdy se koná školení?
O víkendu 3. – 5.9. 2021
Jak se na něj můžu dostat?
Registruj se zde
Kde získám další informace a koho se můžu doptat?
Na webu pořádající agentury – Domu zahraniční spolupráce, kde najdeš i kontaktní osobu
Co je to ten Evropský sbor solidarity?
Evropský sbor solidarity nabízí mladým lidem příležitost poskytovat pomoc těm, kteří ji potřebují, podílet se na řešení společenských problémů a zasadit se o vytvoření inkluzivnější společnosti. Zároveň nabízí příležitost získat nové dovednosti a pracovní zkušenosti, které zlepší jejich postavení na trhu práce.st poskytovat pomo
Comments