top of page
4.jpeg

univerzita v Miláně

foto: Dominika Karlová 
Logo-4eu+.png

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu na ni mohou vyrazit studenti všech fakult UK. 
Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě.

logo_edited.jpg

stát

Itálie

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

600

euro

italština

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku

rok založení

měna

65 000

6

13 h. jízdy

66

1924

euro

1:30 h. let

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Università degli Studi di Milano je veřejná vysoká škola ve slunné italské metropoli Miláně, která bývá přezdívána La Statale. Založena byla v roce 1924 a velmi rychle si vydobyla renomé prestižní a významné vzdělávací instituce. La Statale je největší univerzitou v regionu. Jejích 8 fakult navštěvuje dohromady více než 65 000 studentů a je působištěm 2 500 pedagogických pracovníků.

Univerzita vlastní jak hodnotné historické budovy, tak moderní architektonické skvosty. Její rektorát sídlí v „ospedale dei poveri“ - monumentálním komplexu budov
z 15. století přímo v srdci města. Univerzita má také vlastní orchestr a sbor, který rok co rok připravuje skvělá vystoupení.

Město Miláno je po celém světě známé díky vědě, financím, módě, designu, vydavatelství, divadlu, hudbě, gastronomii a také mezinárodním veletrhům (konalo se zde mimo jiné Expo 2013). Může se rovněž pochlubit výjimečným historickým dědictvím. Najdete zde muzea, archivy, botanické zahrady, astronomické observatoře a více než sto knihoven, které opatrují listiny nesmírné historické hodnoty.

Je to také extrémně živé město. Ročně se zde koná více než 300 kulturních akcí, na jejichž organizaci spolupracují tisíce místních obyvatel. Díky své poloze v centru severní části Itálie je Miláno dobrým výchozím bodem pro výlety do mnoha světově proslulých lokalit. K nejznámějším italským jezerům odtud dojedete cca za hodinu, zatímco do Alp, k Ligurskému moři, do Benátek či Florencie vám to bude trvat jen o něco déle.

WhatsApp Image 2019-10-22 at 15.30.36.jp
foto: Dominika Karlová

Ochutnávka Milána z YouTube kanálu 4K Cities:

DOPRAVA

V Miláně najdeme tři letiště – Linate (přímo ve městě), Malpensa a Bergamo (obě zhruba hodinu cesty pravidelným autobusem/vlakem za 10 euro). Právě do druhých dvou zmiňovaných destinací míří pravidelné linky z Prahy. Akční zpáteční letenku lze pořídit i za 1.000 Kč (Ryanair do Bergama, s velmi malým zavazadlem). Sledovat akční nabídky se vyplatí – zvláště pokud chcete cestovat domů častěji. Kolem Vánoc ceny tradičně strmě stoupají, proto je dobré zařizovat si cestu s velkým předstihem. Pokud máte velká zavazadla a nevadí vám delší cestování, může být ekonomičtější a  vypravit se na cestu autobusem. Přímý spoj Flixbusu vyjíždí z Prahy v podvečer s příjezdem do Milána následující dopoledne, jízdenka s dostatečným předstihem vyjde na cca 1.149 Kč, samotná jízda trvá 13 hodin.

BLOGER TIP

ESN Milano má smlouvu s RyanAir, kdy je 15% sleva pro členy a zavazadlo zadarmo, tudíž se možná vyplatí počkat na koupi zpáteční letenky se slevou. Já jsem kupoval dopředu v září a měl bych to pak levněji.

Honza

jan vohralík.jpg

Doprava po městě

Podobně jako u jiných univerzit vás i zde vyjde nejlevněji doprava na kole. Ne vždy je to ale nejpohodlnější možnost – zvláště v rušné italské dopravě. Studentská karta pro MHD (ATM - Azienda Trasporti Milanesi) je určená pro metro, autobus i tramvaje. Pořízení ATM kartičky vyjde na 10 euro (platí 4 roky) a měsíční studentský kupon vás vyjde na 20 euro. Pořídit si jej však mohou jen osoby mladší 26 let, pokud jste starší, je třeba zaplatit plnou cenu.

51.jpeg
foto: Dominika Karlová

BLOGER TIP

Jak je to v Miláně s dopravou

Karta ATM se dá získat během prvního dne, ale bývají obrovské fronty. Doporučuji využít ATM Milano aplikaci, kde si člověk může vzít lístek do fronty virtuálně a pak přijít, když je na něm řada. V aplikaci jde také kupovat lístky na jednorázové použití, protože automaty na ně jsou jen v metru. S sebou člověk musí mít pasovou fotku a předem vyplněný dokument, který si na místě vezme ze stolku.“

Neexistuje tu téměř noční doprava, což byl docela šok. Metro končí v 0:30 a tramvaje v 1:30, je to protažené o půl hodiny v pátek. V noci jezdí autobusy po trasách metra, které rozhodně nevede všude, ale jezdí málo a údajně nejsou moc bezpečné. Rozhodně tu nejezděte Uberem, protože tu nemají UberPop jako my v Praze, ale pouze dražší variantu UberBlack. Je tak levnější jet přímo

s taxi, které si zavoláte po telefonu, nebo si ho zavolat přes aplikaci FreeNow. Taxík vás vyjde do 15 euro, Uber je přes 20.

Doporučuji aplikaci Moovit na cestování po městě, nebo ATM Milano od oficiální mhd.

Honza

Metro je tu celkovo dobre prepojené a prekvapivo je to najväčší systém metra v Taliansku, čo sa týka počtu zastávok a rozlohy - etse väčšie ako v Ríme. Ja osobne bývam hneď pri zastávke metra, všade sa viem jednoducho dostať a tramvaj takmer nepoužívam.

Cena za jednu cestu metrom (90 minút) je 2 eurá. Ja odporúčam kúpiť si lístok na tri dni, ktorý nie je tak drahý(okolo 10 eur), kým si človek nevybaví tú kartu ATM.

 

Domča

jan vohralík.jpg
11127574_997775370234980_688307168012767
UBYTOVÁNÍ

Ubytování na kolejích vás vyjde na 300 euro, univerzita totiž poskytuje erasmákům 100 euro slevu z běžné ceny, takže vám výdaje za bydlení na rozdíl od jiných destinací nespolknou celé stipendium. Jedná se o nejekonomičtější způsob ubytování – koleje jsou situovány odlišně v různých rezidencích – mohou to být sdílené pokoje nebo buňky pro jednotlivce, kde je sdílená pouze koupelna (pro 3 osoby).

 

Koleje se vyznačují poměrně přísnými bezpečnostními opatřeními – je třeba hlásit příchody a odchody, celý objekt je bedlivě střežen kamerami. Bezpečnostní opatření vyžadují také zákaz návštěv mezi 24 a 8 hodinou – není tedy možné nechat u sebe na koleji někoho přespat.

Kolej si lze vybrat, sám jsem si vybíral ze 3 – Ripamonti, Santa Sofia a Plignio. Ripamonti má dokonce byty pro 3 lidi s vlastní kuchyní a koupelno a 3 koupelnami, bohužel je ale nejnovější a tudíž na kraji města. Jednou za dva týdny nám pokoje uklízí uklízečka.

Kuchyně však nejsou moc vybavené, což je jediný mínus.

A na koleji se snadno poznají Erasmáci, Italy upřímně moc neznáme, protože jsou ubytováni v jiné časti budovy, systém dohromady dává erasmáky na pokoj a nemíchá to.

Honza

Ja osobne som si našla zdieľaný pokoj, keďže koleje už boli takmer plné a preferujem radšej byty. Priemerná cena za izbu sa pohybuje od približne 550 eur až oveľa vyššie. Za zdieľanú izbu si človek musí pripraviť cez 300 eur. Ja som mala veľké šťastie a cez FB skupinu som si našla miesto v zdieľanej izbe za 380 eur na mesiac. Lokalita je veľmi dobrá a žijem tu s 3 študentami architektúry, ktorí už v Miláne žijú dlhšie, takže mi častokrát pomohli ak som potrebovala pomôcť (čo môže byť veľká výhoda). Ako spomenul Honza, treba si dávať pozor na podvody či už na webových stránkach alebo na FB skupinách. Avšak keď je človek obozretný, často je ľahké podvodníkov odhaliť. Našťastie ponúk je tu vždy veľa, hlavne ak človek hľadá s predstihom.

Pája

jan vohralík.jpg
11127574_997775370234980_688307168012767
FINANCE

Miláno je ve skupině zemí s tzv „průměrnými životními náklady“ proto zde stipendium činí 450 euro měsíčně.

Díky zlevněným kolejím může stipendium pokrýt většinu vašich nákladů. Studenti uvádějí, že jim postačilo na pokrytí 60 až 70 procent nákladů. Vždy je však třeba počítat spíš s vyššími náklady. Ceny jsou v Itálii obecně vyšší, vyplatí se nakupovat v supermarketech, kde spíše narazíte na výhodné nabídky než v malých městských obchodech. Také je výhodnější vařit si jídlo sám/sama – kde jinde, než v Itálii byste se ostatně měli naučit skvěle vařit!

9.jpeg

BLOGER TIP

Jak ušetřit

V restauracích se průměrně jídlo pohybuje kolem 10 euro (pasta/pizza) bez pití (nealko 3 eura, pivo 5) a bez automaticky zaúčtovaného spropitného (2-3 euro).

Pokud chcete chodit na jídlo, tak nejvýhodnější je využívat APERITIVO, taková skvělá italská věc, kterou nabízí většina café/barů, kdy za 8-10 euro dostanete drink a neomezený bufet. Nutno podotknout, že drink tu většinou stojí těch 8 euro, takže jídlo je téměř zadarmo. Někde jsou hodně ošizené, ale můj osobní tip je výborná.

Locanda da Vinci a Manhattan v Navigli.

Co se týče pití je tu příliš drahé pivo, takže ho

skoro nikdo nepije, cenově je přijatelné víno, pokud nejdete do žádných luxusních podniků. (Ovšem objednávejte si sparkling house wine, láhve jsou mnohem dražší, takhle můžete mít třeba litr za 10 euro.) A levné je tu kromě vína hlavně kafe, kdy za espresso/americano většinou nedáte víc jak jedno euro.

 

Obecně se připravit, že v Milánu člověk bude muset sáhnout trochu do naspořených peněz. Já jsem byl nejvíc v šoku, když mi Němci řekli, že je tu draho.

jan vohralík.jpg

hhkk

Jaký je erasmus v Miláně?

Tohle video chytne za srdce každého erasmáka. Poslechněte si, jaké to je studovat v Miláně od nejpovolanějších - zahraničních studentů Statale.

Poslechněte si projev Xhorxhi Kaçi a poznejte v krátkosti město i školu.

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

Nádherné město, kde si skutečně podávají ruku minulost a budoucnost. Najdete zde moderní architekturu stejně jako skvostné středověké památky. Místní katedrála – Duomo di Milano, je skutečně impozantní perlou gotické architektury – je jednou z největších staveb tohoto druhu na světě. Navštívit můžete také zdejší operní dům nebo středověkou tvrz Sforzesco, kde sídlí několik muzeí. Ve městě módy najdete také nákupní galerii Viktora Emanuela z roku 1877. Miláno však není skanzen, je to živá metropole s bohatým kulturním životem, pouličními umělci a moderními čtvrtěmi, kde mrakodrapy rostou jako houby po dešti.

 

 

Město poskytuje velmi dobrý výchozí bod k dalšímu cestování po Itálii a dál po Evropě. Honza píše:

„Miláno je skvěle umístěné tak, aby se vám podařilo za pár měsíců procestovat většinu severní Itálie. Vůbec daleko není Turín, Toskánsko, Lago di Garda, Benátky, Bologna, Cinque Terre, švýcarské Lugano a na víkendový výlet do Říma to taky není daleko.“

Honza

Koupání jen hodinu daleko. Za hodinu se z Milána můžete dostat k oblíbenému jezeru Lago di Garda kam každým rokem míří i autobusy plné českých turistů. Do přímořského letoviska Rimini vás vlak sveze za dvě hodiny třeba na víkendový vlet.

S cestovaním vám pomůže organizace ESN, která pořádá pravidelné akce a výlety po okolí. Honza píše: „ESN je tu opravdu skvěle organizované. Týdně dělá několik eventů a není tak vůbec těžké si tu najít kamarády ze všech koutů Evropy a světa.“

 

Skvělá italská kuchyně. Z kvalitních místních surovin se ji naučíte připravovat i vy sami. Pokud vás ale vaření neláká, můžete vyzkoušet místní tradiční aperitivo – zvýhodněné nabídky barů a kaváren, které nabízejí bufet a pití za výhodnou cenu.   

Pozor na to, že...
  • Miláno je poměrně drahé město, stipendium vám pravděpodobně nebude stačit.

  • Doprava je rušná. Na přechodech je třeba dávat pozor, a to především na motorkáře, kteří někdy nerespektují semafor. Na rozdíl od jiných univerzitních měst tu není rozšířena městská cyklistika – i kvůli nedisciplinovaným řidičům zde příliš cyklistů v dopravě nenajdete.

  • Můžete narazit na otravné pouliční prodejce. „Rozhodně pozor na všechny scamery a prodavače pochybných věcí, kterých je plno všude a jsou neuvěřitelně otravní, kdykoliv si sednete někde venku. Jakože na vás tu věc položí a čekají, až jim dáte euro.  Nejlepší je říct jím italsky „no, grazie,“ protože jakmile si myslí, že jste turista, tak jsou ještě dotěrnější. To je fakt asi jediné, co mě tu hodně štve.“ Honza

  • Ne všichni mluví anglicky. Angličtina není mezi mladými Italy tak rozšířená, jako u mladých Čechů a přestože je Miláno turisticky oblíbenou lokalitou, může se vám stát, že se ani v obchodech a restauracích anglicky nedomluvíte. Vždycky se to ale dá nějak zvládnout a nemusíte Miláno zavrhovat jen proto, že neumíte italsky. Nějaká ta základní slovíčka se navíc při pobytu rychle naučíte.   

KAM DÁL?
37.jpeg
32.jpeg
31.jpeg

International Relations and Agreements Office

Via Festa del Perdono, 7
20122 Milan

E-mail: mobility.in@unimi.it

FACEBOOKOVÉ STRÁNKY PRO ZAHRANIČNÍ STUDENTY V MILÁNĚ:

https://www.facebook.com/University.of.Milan/ 

ZAUJALO TĚ MILÁNO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
FOTOGALERIE

Článek vznikl ve spolupráci s našimi Milánskými blogery

11127574_997775370234980_688307168012767

DOMINIKA

KARĽOVÁ

jan vohralík.jpg

HONZA 

VOHRALÍK

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page