foto: MU
stát
požadovaný jazyk
výše stipendia
angličtina
519
euro
(od ZS 20/21)
Irsko
studentů
%
zahraničních
postavení
v žebříčku QS
rok založení
měna
9 873
10
701 -
1795
Euro
750
Veškeré potřebné informace o studiu v Irsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: PŘF (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie, Katedra fyzické geografie a geoekologie). Další informace získáte na svých fakultách
O UNIVERZITĚ
text vychází z materiálů školy)
Unverzita v Maynoothu má 10 000 studentů v bakalářských a magisterských oborech. Řadí se tedy spíš mezi menší univerzity. Její výzkumný tým čítá 915 vědců z různých oborů. Aktuálně má 170 partnerství s průmyslovými společnostmi.
Maynooth University je nejrychleji rostoucí univerzitou v zemi. Je to jedna ze 4 vysokých škol, které spadaly pod Irskou národní univerzitu, autonomní je od roku 1997, avšak její kořeny sahají až do roku 1795, kdy byla založena jako Vysoká škola sv. Patrika.
Dne 16. června 2017 slavil Maynooth dvacáté narozeniny coby autonomní univerzita. Dnes je místem živých kontrastů – je to moderní instituce, dynamická, rychle
rostoucí, vedená výzkumem a angažovaná, přesto se zakládá na historických akademických kvalitách a vědeckých tradicích.
Maynooth nabízí řadu programů na bakalářském, magisterském a doktorském studiu v humanitních oborech, vědách a strojírenství, ve společenských vědách (včetně obchodu), v právu a vzdělávání. Univerzita také nabízí řadu mezinárodních programů a partnerství.
Kromě toho, že je Maynooth University jmenována v žebříčku TOP univerzit pod 50 let, je uznávána mezi 350 nejvýznamnějšími univerzitami na světě a mezi 200 nejlepšími evropskými univerzitami.
foto: Facebook MU
poznejte kampus virtuálně
zdroj: DCU
naše postřehy z Maynoothu
Maynooth má přes sto studentských sportovních klubů a zájmových spolků, které se zabývají pestrou paletou aktivit od anime, přes kuřecí křidélka, kreativní psaní a životní prostředí po vytváření studentských novin. Spolky a kluby navíc univerzita sdružuje na k tomu určených webových stránkách, takže můžete snadno zjistit, který by pro vás byl zajímavý, a to už teď z domova. Maynooth je skutečné univerzitní městečko, má velmi rozsáhlý kampus a najdete tu původní budovy z 19. století i
nové a moderní stavby. Je tu také rozsáhlá a dobře vybavená knihovna, 8 restaurací a spousta příležitostí ke sportování, přičemž své místo ve fitku nebo sportovních kurzech si můžete rezervovat pohodlně online.
Za ubytování na koleji zaplatíte na MU od 2 050 do 2 935 euro za semestr, škola má kapacitu 900 lůžek, takže pokryje necelou desetinu potřebných ubytovacích kapacit pro své studenty. Pokoje si můžete na webu virtuálně prohlédnout.
Knihovnická kočka
foto: Facebook MU
O DUBLINU
Dublin je hlavní město Irska. Jeho anglický název je zkomoleninou názvu vikingského sídliště An Dubh Linn (v překladu je to Tmavá tůň) které na tomto místě stálo v 10. století, původní název se v irském jazyce stále požívá. Samotné město, včetně okolní aglomerace, je domovem 1,2 milionu lidí.
Dublin je město, které inspirovalo mnohé světově proslulé literáty. Jeho ulicemi se procházeli třeba Oscar Wilde nebo James Joyce. Seznam významných osobností, kterým toto město zasáhlo do života je dlouhý a většina z nich je spojena i s místní Trinity College. Noční život v Irsku je pohodářský a vlastně už stovky let stejný – je tu mnoho pubů, jejichž historie někdy čítá pár století a kde si můžete užít zábavu s přáteli, poslechnout naživo tradiční irskou hudbu a dopřát si proslulý Guinness, který se vaří přímo ve městě. Hudbou ožívají i městské ulice a ty nejklasičtější odrhovačky si budete už po chvíli notovat spolu s ostatními.
Dublin je významným dopravním uzlem. Jsou tu dvě letiště a významný přístav, který zajišťuje především spojení s Velkou Británií. Vedou odsud železniční trasy i autobusové linky do všech částí ostrova a do všech větších měst.
Dublin nemá metro, MHD obstarávají tramvaje, vlaky a autobusy. Irové mají po vzoru Britů své double-deckery, jejich barva je ale žlutá, nikoli červená a jsou to většinou poměrně čisté a moderní vozy, které jsou vybavené USB sloty pro nabíjení telefonů při delší jízdě. MHD se ale v Dublinu prodraží, a to hlavně proto, že pro rezidenty neexistují měsíční či půlroční neomezené kupony, jako je tomu třeba v případě Prahy. K dispozici je pouze dobíjecí karta – Leap Card, která umožní šetřit okolo 30 % za uplatněnou jízdenku (ta tak vyjde cca na 1,5 – 2 eura, v závislosti na tom, jak daleko jedete). Vyšší cena dopravy nemusí ale být úplně na škodu, protože v Dublinu pravděpodobně MHD tolik využívat nebudete, většina místních se spoléhá na kolo, nebo na vlastní nohy.
KAM DÁL?
sociální sítě
ZAUJALo TĚ IRSKO? KONTAKTUJ
SVÉHO KOORDINÁTORA
PROZKOUMEJ TAKÉ...
Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?
Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů: