Univerzita Paris-Panthéon-Assas
foto: Anička Matoušková
Simona Stejskalová
stát
požadovaný jazyk
výše stipendia
Francie
francouzština
600
euro
studentů
%
zahraničních
doba jízdy/letu
postavení
v žebříčku QS
rok založení
měna
23,000
17
14 hod. jízdy
851
1971
euro
1:50 h
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Univerzita Paris-Panthéon-Assas, jinak také přezdívaná pouze Assas nebo Paříž II, se nachází v srdci Paříže a je první a zároveň nejstarší univerzitou práv v celé Francii. Byla založena v polovině 12. století a v roce 1971, kdy došlo k rozdělení Sorbonny, oficiálně nahradila její Právnickou fakultu. Momentálně se na této univerzitě nachází více než 23 tisíc studentů, kteří studují právo, ekonomiku, management, politologii nebo digitální technologie.
Od roku 2022 se Univerzita Paris-Panthéon-Assas stala experimentální veřejnou institucí. Kromě právnické, ekonomické, Maison des sciences de gestion a Institut Français de Presse, sdružuje 4 významné soukromé školy uznané za školy veřejného zájmu (EESPIG), z nichž každá je špičkou ve svém oboru: Efrei - Škola digitálního inženýrství, ISIT - Institut mezikulturního managementu a komunikace, CFJ - Centrum vzdělávání novinářů a École W - Škola komunikace a žurnalistiky.
DOPRAVA
Do Paříže se dostanete autobusem Student Agency vždy v pondělí a v pátek. Jednosměrná jízdenka, kupovaná s předstihem, vyjde studenta s průkazem ISIC na 1.199 Kč. Linku obsluhuje také společnost Flixbus (od 1.249 Kč jedna cesta), nebo Eurolines (1.190 Kč jednosměrně). Velkou výhodou autobusových spojů je možnost vzít si s sebou velké zavazadlo v ceně základní jízdenky – převážet lze i kola. Nevýhoda naopak může být délka jízdy, jelikož cesta trvá 13 až 14 hodin. Výhodné je proto využití nočních spojů.
Zpáteční letenka vyjde při výběru akčního termínu na cca 2.000 Kč (vyplatí se sledovat portály, které upozorňují na akční nabídky aerolinií), při nákupu na poslední chvíli cena vzroste na více než dvojnásobek. Linku Praha – Paříž vypravuje každý den množství leteckých společností. Letenky na Vánoce je třeba pořizovat s velkým předstihem. Let trvá necelé dvě hodiny.
Doprava po městě
Na kole
Mhd
Mnoho studentů využívá v Paříži místo MHD bicykl. Lze si ho přivést z domova (autobusové spoje), nebo zakoupit na místě – ojeté nebo nové. Nejlevnější nové městské kolo vás vyjde na stejnou částku jako roční studentské jízdné a lze ho na konci pobytu opět prodat, pokud o něj budete dobře pečovat, většina vynaložených nákladů se vám tak vrátí. Většinou se však studenti poohlížejí rovnou po ojetých bicyklech.
Na MHD si lze koupit studentskou kartu (do 26 let), která se prodává pouze na časový úsek jednoho roku a stojí 342 euro – pro semestrální pobyty se tedy příliš nevyplatí. Lepší je koupit si Navigo kartu s měsíčním kupónem za 72 euro – zde však sleva pro mladé neexistuje.
UBYTOVÁNÍ
Možností ubytování v Paříži je poměrně hodně, nicméně to není levná záležitost. O pohodlné a ekonomicky výhodné koleje je třeba žádat okamžitě - míst je málo a na mnoho zájemců se nedostane. Nejlevnější kolej vyjde cca na 450 euro.
Sehnat výhodný byt v soukromí rovněž není snadné, nejlevnější bývá pronajmutí pokoje v soukromém bytě nebo rodinném domě, kde budete žít spolu s jeho majiteli. Sociální zařízení je tu většinou sdílené „domácími“, dům je však obvykle vybaven vším potřebným a cena je oproti vlastnímu bytu relativně nízká. Výhodou je dobré vybavení bytu, nevýhodou však může být nutnost nějak se „svou“ rodinou vycházet.
Samozřejmě i v Paříži je dostupná možnost pronájmu klasického bytu, je však třeba počítat s opravdu drahým nájmem a spoustou vyřizování. Uchazeč musí kromě prokazatelné solventnosti obstát i v dalších kritériích výběru, která se samozřejmě liší případ od případu. Pokud však student nemá francouzského garanta, což je velmi častý požadavek, je téměř nemožné získat pronájem. Pomoc v bytové krizi však mohou nabídnout krajané. Češi v Paříži se sdružují na facebookové skupině Petite Prague a mnohdy nabízejí volné pokoje ve svých bytech. Zkuste ji určitě zkouknout před odjezdem.
Měl jsem štěstí, že se mi, byť po velkých peripetiích, podařilo získat studio ve zcela nové koleji od organizace CROUS pouze za 420 euro měsíčně. Obecně koleje CROUS jsou dle mého nejlepší varianta, neboť často máte pro sebe celý malý byteček za na Paříž, velmi dobré peníze. Problém nicméně je, že na koleje je velký přetlak a pokud vám je nezařídí škola, je velmi těžké je získat. Pak stojí zato zkusit soukromé koleje, či podnájem, nicméně tady je nutné počítat s vyšší cenou.
- Richard
FINANCE
Francie je v kategorii zemí s tzv. „vyššími životními náklady“, proto je výše stipendia 600 euro. Bohužel však obvykle stačí jen na menší část nákladů a většinu z něj (ne-li celé), spolknou náklady na bydlení (záleží však na formě, kterou zvolíte a dá se tu i hodně ušetřit). Dalším způsobem úspory nákladů je doprava na kole a nakupování v levných supermarketech Lidl nebo Leader Price, či stravování v menze. Společenský život se v Paříži prodraží – pivo vás v baru vyjde i na 8 euro - v přepočtu 150 Kč, stravování v restauracích je většinou mimo dosah studentského rozpočtu.
Bloger tip: Jak vyjít s financemi?
V jídelnách CROUS stojí dále oběd pouze 3,30 euro, přičemž je možnost vyjednat si slevu pouze za 1 euro. Dalším skvělým benefitem byly asociace (Linkee, COP1, Resto Coeur) organizující distribuce potravin zdarma pro studenty. I když jedete na semestr vyplatí se roční tarif Navigo Imagine R étudiant za 350 euro (což je stále méně než 5x85 euro za klasickou měsíční jízdenku). Ve Francii lze rovněž pomocí úřadu podpory domácností (CAF) získat poměrně štědrý příspěvek na bydlení (v mém případě 900 euro!).
- Richard
Koupit si Navigo (karta na dopravu), supermarkety Franprix a Monoprix, případně Carrefour jsou relativně levné, levnější je Lidl. Většina kaváren a podobných podniků je nesmyslně drahá.
- Jakub
Je dobré si udělat průzkum hned na začátku - poptat se studentů, kteří bydlí ve stejné čtvrti, sousedů, v obchodech zjistit, zda nemají studentské slevové kartičky apod. Řada obchodů nabízí možnost např. za 3 eura odkoupit na konci dne kartonové krabice plné ovoce a zeleniny, trošku oťukané nebo šišaté, ale dobré. Existuje také aplikace Too Good To Go, která vám ukáže všechny obchody v okolí, ve kterých na konci směny zbyly potraviny, které by druhý den nebyly dost čerstvé (můžete tak mít za 4 eura tašku plnou bageta, sandwichů a croissantů z Paula, nebo 2 krabičky sushi). V případě nouze pak existují organizace, které nabízí jednou měsíčně charitativní trhy pro studenty (základní potraviny zdarma - např. Cellier Picpus ve 12. okrsku).
- Charlotte
PROČ PRAVĚ SEM?
1
"Paříž není snem mnoha lidí po celém světě jen tak pro nic za nic. Je zcela novým světem plným kreativní energie, umění, pohybu, hudby, světla. Země zde doslova vibruje pod vašimi chodidly a sny se vám zde zdají v mnoha barvách. V Paříži se nachází uzel mezinárodní sítě studentů a nabízí neuvěřitelnou škálu rozmanitých podnětů - odlišných kultur, jazyků, příležitostí. Rušnost velkoměsta ale někdy může být zahlcující, naštěstí se odsud vlakem dá do hodiny vyjet na nádherná místa na venkově (Fontainebleu, Chartres, Rouen, Amiens, Saint-Germaine-en-Laie, Giverny atd.) a kus přírody poskytují i velké pařížské parky s altánky, jeskyněmi a vyhlídkami na Paříž (Jardin de Luxembourg, Bois de Vincennes, Jardin des Plantes, Parc du Montceau, Parc des Buttes Chaumont etc.) Mými oblíbenými místy se staly Pantheon (zejm. ulice Mouffetard), Place de Saint Sulpice (zejm. brzy ráno a během trhů), Montmartre u Bateau Lavoir nebo staré Marais (řekla bych více, ale je jich příliš mnoho). Stojí za to si vyhledat skrytá nádvoří, paláce ve vnitřních dvorech, prosklené pasáže, malé galerie v bývalých domech bohatší buržoazie, zajít do soukromých galerií, do pařížské mešity, na koncert do Arabského institutu nebo na kurzy tance na břehu Seiny."
- Charlotte
2
Pokud do Paříže tak za kulturním životem. Do 26 let má člověk většinu muzeií, galerií, zámků zadarmo. Za semestr nemáte šanci všechno si projít a pokochat se. Určitě si najděte čas a na víkendy si naplánujte procházky Paříži s kulturním programem. Na rozdíl od jiných erasmových míst nemusíte nikam cestovat, Paříž nabízí tolik možností vyžití zadarmo pro studenty, že nebudete vědět co dříve.
... KAM DÁL?
Paris-Panthéon-Assas University
92 Rue d'Assas, 75006 Paris, Francie
WEBOVÉ STRÁNKY:
https://www.u-paris2.fr/en
ZAUJALA TĚ PARIS-PANTHÉON-ASSAS? KONTAKTUJ SVÉHO KOORDINÁTORA