top of page
3.png

IRSKO

země s velkým srdcem

BLOG
ROZLOHA
POČET OBYVATEL
HLAVNÍ MĚSTO
4,7 
Dublin
#charlesabroad.png
70 273
km
2
ČLEN EU
Kopie_návrhu_garant_profilu_univrzity.
mil.
STÁTNÍ VLAJKA
STÁTNÍ ZNAK
PREZIDENT
prezident 0.jpg
Coat_of_arms_of_Ireland.svg.png
MĚNA
Michael Daniel Higgins 
STIPENDIUM
519
euro
FINANČNÍ NÁROČNOST POBYTU
STIPENDIUM POKRÝVÁ NANEJVÝŠ 60 % NÁKLADŮ
VYSOKÁ
nestíháš číst?
poslechni si audioverzi

Připravili jsme pro vás audioverzi textu o Irsku, kterou si můžete vzít s sebou na procházku, nebo při poslechu vyřídit nutné domácí práce :) Nahrávka je součástí našeho podcastového seriálu Univerzity pro studenty v kalupu

PÁR OBECNÝCH DAT

Irsko je ostrovní stát, který se rozkládá na přesně 70 273 km2 pevniny. Je tak o desetinu menší než Česká republika, takže ani velký, ani malý, ale tak akorát. Má 4,7 mil obyvatel, Irové však v minulosti hojně migrovali do jiných států, a tak jejich početné komunity najdete všude po světě.

Státním zřízením je Irsko republika, v jejímž čele stojí prezident. Britská panovnice tu tedy nemá  žádnou, ani formální, pravomoc a to přesně od roku 1922, kdy se Irové dočkali uznání nezávislosti na spojeném království. Brzy tedy oslaví první samostatné století a čekali na něj opravdu dlouho.

Zemi vládne premiér (taoiseach) a prezident tu má podobně jako v česku spíše reprezentativní funkci. Irové si ho volí na sedm let. Současný prezident se jmenuje Michael D. Higgins a jak on, tak jeho bernští salašničtí psi Bród and Síoda, se mezi Iry těší velké oblibě. Před Higginsem stály v čele Irska dvě prezidentky – nejdřív Mary Robinsonová a poté Mary McAleeseová.

Irsko vstoupilo v roce 1973 do Evropské unie a jeho ekonomický rozvoj i životní úroveň se od té doby stále zvyšují. Dne 1. ledna 1999 přijali Irové spolu s dalšími členy evropského společenství novou měnu – euro. Nahradili jím svou irskou libru.

několik poznámek k historii

Dějiny zeleného ostrova jsou barvité a pestré. Nejstarší Irská historie je spojena s Kelty ale na ostrov velmi brzy, už v pátém století, doputovalo křesťanství a celá irská kultura je důkazem toho, jak spolu tyhle dvě větve – pohanská a křesťanská, splynuly v jednu. Nenásilné propletení Irských kulturních kořenů je vidět i na prastarých náboženských symbolech - na keltském kříži splývá křesťanský kříž s pohanským symbolem slunce – kruhem. Podle legendy jej stvořil svatý Patrik při své rekatolizaci Irska.

 

Irové se ve svých dějinách prakticky neustále potýkali se svým nejbližším sousedem – Anglií. Dějiny uplynulého tisíciletí jsou plné povstání, rozmachů Irské kultury a opětovného porobení. Spory se pochopitelně týkaly i náboženství. Zatímco zbytkem Evropy cloumaly po staletí náboženské války, Irové zůstávají už patnáct set let stále přesvědčenými katolíky. Dnes se k víře hlásí přibližně 80 % obyvatelstva. Angličané jsou naproti tomu většinou protestanty.

V roce 1922 bylo Irsko po několikaletém boji za samostatnost uznáno nezávislým státem, jeho severní část však stále náleží ke spojenému království. Díky členství obou zemí v Evropské unii na ostrově nyní neexistuje pevná hranice. Kvůli Brexitu se však tato situace může změnit, ačkoli si to v Irsku, ani v Británii nikdo nepřeje.  

JAK DO IRSKA

Přestože Irsko není velký ostrov, je tu spousta malých letišť, které se nezdráhají odbavovat i velké zaoceánské letouny. Možná se vám při vašich cestách po Irsku stane, že minete oplocenou plochu s budovou sotva větší, než bývají supermarkety, kde na plotě inzerují lety do New Yorku. Přesto ale z Prahy létá pouze pravidelná linka do Dublinu. Jednosměrný let vás při nákupu s předstihem vyjde asi na 1 500 Kč (na poslední chvíli jej pořídíte zhruba za dvojnásobek). Z Dublinu pak lze snadno pokračovat do dalších měst dálkovými autobusy, které křižují celý ostrov. Lety s mezipřistáním se většinou finančně nevyplatí.

Z Dublinu na východě ostrova dojedete na západ do Galway i za 10 euro a cesta trvá dvě a půl hodiny, do Limericku je cesta zhruba stejně dlouhá a do Corku jen o půl hodiny delší, takže je všude poměrně blízko, což není dobrá zpráva jen pro vaši cestu do nového domova, ale i pro případné výlety, protože Irsko má takové množství zajímavých míst – středověkých pevností a hradů, dech beroucí přírody, kopců a národních parků - že je ani za celý semestr nemáte šanci všechny prozkoumat.

FINANCE

Irsko není to zrovna levná země, spíš naopak. Patří mezi nejdražší v Evropě. Podle Eurostatu tu za potraviny zaplatíte o 27 % víc než v České republice (u alkoholu je to dokonce o 57 % víc), ale to je samozřejmě jen statistika a jako vždycky hodně záleží kde nakupujete a v jak velkém městě žijete. Cenový rozdíl se tak může oproti tomuto průměru pohybovat nahoru i dolů.

Irsko patří mezi země s nejvyšším možným stipendiem, které od akademického roku 2020/2021 činí 519 euro měsíčně. I přesto je však jisté, že vám nebude stačit. Obvykle studenti uvádějí, že museli za svého doplácet kolem 40 % nákladů. Je tedy třeba mít našetřeno, počítat s podporou rodiny nebo si najít v Irsku brigádu. V souvislosti s poslední jmenovanou možností se hodí vědět, že minimální hodinová mzda je v Irsku stanovena podle věku. Pokud je vám nad dvacet let, nesmí vám zaměstnavatel platit méně než 10 euro na hodinu, osmnáctiletý pracovník ale může dostávat jen 70 % minimální mzdy a s každým dalším rokem je to o 10 % více. Tato data jsou aktuální k únoru 2020. 

V rámci úspory peněz se vyplatí vařit si doma a nezbytnosti do domácnosti nakupovat ve velkých výprodejových řetězcích, jako je třeba Primark.

invers-logo-compressor.png
CHARLESOVA FAKTA
CHARLESOVY ZAJÍMAVOSTI
kdo to byl svatý Patrik?

Jelikož žil svatý Patrik někdy v první polovině 5. století, skládá se jeho život v podstatě spíš z legend, je ale vcelku pravděpodobné, tedy pokud můžeme věřit jeho vlastním spisům, že se narodil v dnešním Walesu a do Irska byl v 16 letech unesen otrokáři. Stal se tu pasáčkem dobytka, což byla pro člena významnější římské rodiny přece jen docela změna. Po šesti letech uprchl Patrik zpět do Anglie a vstoupil do mnišského řádu. Do Irska se ale následně vrátil jako misionář a proslul svým laskavým a trpělivým přístupem při výkladu víry prostým lidem. Jako názorná pomůcka při povídání o svaté trojici mu posloužil trojlístek, kterých jsou na Irských lukách dodnes miliardy a které se staly Patrikovým symbolem i symbolem celé země. Irsko přijalo díky Patrikovu působení křesťanskou víru velmi rychle, a proto se tu nedočkáme žádného násilí a náboženských válek.

Podle jedné z legend vyhnal Patrik z Irska hady a hle, ani jeden had se dneska v irské přírodě nevyskytuje, takže nemůžete říct, že se mu to nepodařilo. Biologové sice prohlašují, že hadi v Irsku nebyli nikdy a historikové vám zase budou tvrdit, že plazi v legendě zastupují pohanské druidy a přírodní náboženství, které Patrik nahradil svým učením, ale legenda se zdá přece jen trochu méně nenávistná, tak u ní můžeme zůstat.

Na den Patrikova údajného úmrtí, 17. března, se v Irsku pořádají ohromné oslavy. Svátek svatého Patrika je nejvýznamnějším státním svátkem a Irové si ho s sebou vzali i do zemí, kam emigrovali – mohutné oslavy tedy můžete každoročně sledovat třeba v USA a Kanadě, kde jsou irské komunity nejpočetnější, ale i jinde po světě.

2.png
1.png
IRSKO (1).png
invers-logo-compressor.png
CHARLESOVY ZAJÍMAVOSTI
Primark nebo Penneys?

Studenti ve většině destinací využívají pro nezbytné drobné nákupy do domácnosti (přikrývky, nádobí, nebo i oblečení) řetězce společnosti Primark. Ten původně pochází právě odsud z Irska. O to zajímavější je, že prodejny Primarku na ostrově nenajdete. Zato tady najdete obchody značky Penneys - stejný sortiment, stejná grafika loga ale jiný název. Důvodem je copyright – všude jinde na světě totiž vlastní ochrannou značku na výraz „penney“ americký řetězec J. C. Penney a tak se irská společnost při své expanzi za hranice v sedmdesátých letech musela přejmenovat na Primark. Doma si ale svůj původní název ponechala. A jste zase chytřejší!

stažený soubor.png
pennys1.jpg
vs.
O JÍDLE A PITÍ

Podobně jako u sousedů v Británii je i v Irsku základem gastronomie sendvič, takže přežívání na sendvičích může trochu zredukovat váš rozpočet. Můžete využívat obědových nabídek supermarketů, kde čerstvé sendviče společně s nápojem a pytlíkem brambůrků nebo sladkou sušenkou nabízejí za zvýhodněnou cenu jako „meal deal“. V supermarketech najdete také množství polotovarů, které obvykle stačí doma strčit do trouby. Není to zrovna zdravý životní styl, popravdě lékaře by z toho asi braly mrákoty, ale napjatému rozpočtu může specifické ostrovní stravování trochu ulevit.

Naopak na chození po restauracích nezbyde zřejmě mnoho finančních prostředků, lze ale využít další tradici, kterou Irové s Brity sdílejí, takzvané hospodské jídlo – většinou fish and chips a další rychlé smažené speciality, které už si většinou i student dopřát může. Navíc irská hospodská kultura je něco, co rozhodně musíte vyzkoušet. Některé puby na ostrově slouží nepřetržitě už stovky let a svou bohatou historií se samozřejmě pochlubí na nápojovém lístku. Nejstarším irským pubem je podle všeho The Brazen Head, která je schopná svou historii vysledovat až do roku 1198. Většina těch opravdu starých hospod ale svou historii píše zhruba od 17. století – takové najdete v každém větším městě. Na výběr máte obvykle minimálně na deset druhů čepovaných piv a Ciderů. Prim samozřejmě hraje Guiness, černé hořké pivo s národní harfou ve znaku. Ať ale nemluvíme jen o alkoholu, jako mnoho národů, mají i Irové svou sladkou limonádu, kterou prostě za hranicemi neseženete, jmenuje se Red lemonade a patří mezi potraviny, které irským migrantům v zahraničí nejvíce chybí.

Za drink v pubu zaplatíte obvykle kolem pěti euro, ale velmi často vám k tomu zahraje také živá kapela. Ta se většinou skládá z několika místních „strejců“, opravdových nadšenců, kteří dokážou jen s pár nástroji roztančit celou hospodu. Ve větších městech jako je Dublin nebo Galway najdete umělce i v ulicích.  

V Irsku je samozřejmě také spousta fastfoodů a to jak těch dovezených, většinou zpoza velké louže, tak i místních, které nabízejí třeba smažené ryby. Fish and chips se v Irsku klasickým fastfoodovým způsobem prodávalo už na konci 19. století. Pokud zamíříte do Galway, nebo si vyberete přímo místní univerzitu, zajděte do McDonagh’s, kde vám fish and chips připraví z téměř jakéhokoli obyvatele moře, jako to dělají už od roku 1902, možná si ale budete muset postát ve frontě která se skládá z místních obyvatel i turistů z celého světa. Svoje okénko s tradičním ostrovním pokrmem má ale opět každé město a určitě si najdete svoji oblíbenou.

 

V Irsku jsou potravinou číslo jedna brambory. I dnes je dostanete téměř je všemu, většinou v podobě větších hutných hranolků, které vám jako „přílohu“ v samostatné mističce automaticky přinesou ke každému jídlu. Váženě. Třeba i k lasagním, nebo dokonce k salátu! Brabory jsou samozřejmě také základem tradičních irských jídel jako jsou irish stew, colcannon, coddle nebo shepherd‘s pie.

To, co dnes působí jako roztomilá kulinářská zvláštnost, způsobilo v minulosti několik katastrofy obřích rozměrů - irské bramborové hladomory.

invers-logo-compressor.png
CHARLESOVY ZAJÍMAVOSTI
velký irský hladomor

Brambory s v Irsku začaly pěstovat na sklonku 16. století a už během 17. století se staly prakticky jedinou složkou jídelníčku Irů. Na ostrově se sice pohybovala obrovská stáda skotu a ovcí, ale jejich majitelé si rozhodně nemohli dovolit sníst je sami– platili jimi svojí, převážně britské, vrchnosti.

Nebyl o tak úplně špatný nápad – brambory bylo velmi snadné pěstovat a jsou opravdu výživné. Vlastně pokud byste si měli vybrat pouze jedinou potravinu, na které budete většinu roku přežívat, pak jsou brambory tou nejlepší volbou.

V polovině 19. století se ale do Irska z Ameriky dostala zákeřná bramborová plíseň a začala napadat úrodu na polích i ve sklepech. Jak píše ve své bakalářce Dominika Nováková z Liberecké univerzity:

„Staří lidé tvrdí, že nikdy neviděli tak barevné nebe. Lidé uléhali do postele se strachem,

že je před nimi hrozné neštěstí. Jednoho dne, kdy farmáři opět nemohli spát ze 

strachu o své rostliny, byl ve vzduchu cítit hrozivý zápach. Farmáři ihned vyběhli ze svých domovů, aby zkontrolovali svá pole.Tam se jim naskytl hrozivý pohled – jejich rostliny byly poseté černými skvrnami a listy visely dolů. Ve snaze zachránit plody ostříhali listy. Ovšem ani to nepomohlo. Když brambory vykopali, byly shnilé, černé a tenké.“  Z Irska se stalo ostrov plný zoufalství a smutku. Mrtvých bylo tolik, že je neměl kdo pohřbívat, matky přicházeli o své novorozené děti, z lesů zmizela zvěř a z oblohy ptáci a vše se ponořilo do ticha.  

V Irsku řádil hladomor po čtyři roky a podle odhadů historiků si vyžádal smrt každého osmého obyvatele ostrova. Více než čtvrtina Irů se k tomu vydala hledat štěstí v zahraničí. Většinou odcházeli do USA, Kanady, Austrálie nebo Velké Británie. Odpor k Britům se ale díky absolutnímu nezájmu Londýna o utrpení Irů i selektivní pomoci pouze pro britské obyvatele ostrova ještě prohloubil.

Irish_potato_famine_Bridget_O'Donnel_edi
skica matky s dětmi v období Irského hladomoru
UBYTOVÁNÍ

S ubytováním je v Irsku problém. Stipendium 519 euro vám možná nebude stačit ani na pokrytí nájmu, hodě ale samozřejmě záleží, kam zamíříte.

Koleje jsou drahé všude, nejhorší je pochopitelně situace v hlavním městě Dublinu, kde cena začíná někde kolem 700 euro, nezřídka se ale šplhá i nad tisíc euro a za nejluxusnější pokoje můžete zaplatit i dva tisíce. I menších městech jako je Limerick nebo Cork si ale s cenou kolejí příliš nepolepšíte, může být nanejvýš o sto euro nižší.

Studenti tak často volí jiné alternativy, jako je bydlení v soukromí a to jak v pronájmech, sdílených domácnostech nebo na soukromích kolejích.

Základním pravidlem ubytování vždycky je: pokud chcete bydlet na koleji, (školní nebo soukromé) řešte to včas, už před odjezdem. U podnájmů v bytech si naopak raději počkejte, pronajměte si na začátek třeba pokoj v hostelu a hledejte intenzivně až po příjezdu, abyste si mohli ubytování prohlédnout a dohodnout se s poskytovatelem osobně. Bohužel zkušeností s podvodnými inzeráty není mezi studenty zrovna málo a je třeba, abyste byli opatrní.

Ubytování ve sdíleném bytě

Sehnat ho můžete třeba s pomocí různých studentských facebookových skupin nebo využít sítí krajanů. Můžete se spojit do skupinky se svými novými spolužáky, protože najít ubytování ve

 

dvojici nebo trojici může být jednodušší. Pokud cestujete sami, nabízí se pokoje ve sdílených bytech, kde se můžete připojit ke stávajícím nájemníkům – to už nemusí být pouze studenti ale i pracující lidé. Cena pokoje v podnájmu

už se výrazněji liší v závislosti na městě, kde přebýváte - v Dublinu je to kolem 600 euro, v Corku nebo Limeriku už můžete narazit i na příznivější ceny kolem 400 euro, ale berte to prosím pouze jako orientační údaje. Výhodou tohohle typu ubytování jsou poměrně nízké náklady, vybavenost bytů a soukromí vlastního pokoje.

 

Ubytování v irské rodině

Ubytování „v rodině“ je souhrnný název pro ubytování s párem irských seniorů, s irskou svobodnou mámou, skupinkou pracujících kamarádů, nebo se skutečnou irskou rodinou. Takové pronájmy jednotlivci i skupiny nabízejí na různých platformách, jako je třeba homestay.com, který propaguje i irská vládní agentura Education Ireland. Stránka nabízí krátkodobé i dlouhodobé podnájmy a má systém recenzí jednotlivých domácích, takže můžete snadno zjistit s kým máte sdílet střechu nad hlavou. Inzeráty ale vycházejí i jinde, včetně klasických novin.

Výhodou téhle možnosti je určitě soužití s místními, větší procvičení jazyka a poznání běžných Irů. 

Z materiálnějšího hlediska je to opět plně vybavená domácnost a často se hodí i pomoc domácího při aklimatizaci. Mezi pronajímateli pokojů se objevují i studenti univerzit, kterým se třeba uvolnil jeden pokoj. Ti vám mohou hodně pomoci a budete si i generačně blízko

Ubytování na soukromé koleji

Soukromá kolej je opět naše označení, které sdružuje poskytovatele ubytování, soustředěné výhradně na studentskou klientelu. Najdete jich opravdu hodně a ceny se liší podle klasických parametrů – vzdálenosti od univerzity/centra města, velikosti a komfortu pokoje a množství spolubydlících. Je dejte pozor – většina stránek zobrazuje nájmy za týden (zkratka pw), takže prvotní nadšení vás trošičku opustí, když si musíte částku vynásobit čtyřmi. I tak je tu ale poměr cena výkon dobrý. Výhodou je soukromí, studentský život a mezinárodní atmosféra.

studentský život

Podobně jako univerzity ve spojeném království mají i ty Irské dlouho a bohatou tradici studentských spolků a sportovních týmů snad pro každou pohybovou aktivitu, která vás napadne.

Každá univerzita se pyšní svým seznamem desítek a často i stovek studentských organizací. Ty se zabývají skutečně širokou paletou aktivit – jsou tu spolky, kde si studenti navzájem pomáhají studovat jazyky, spolky, které se zaměřují na tradiční irskou kulturu nebo gaelské hry, jiné se věnují dobrovolnictví, provozují poradny pro veřejnost, organizují akce spojené s životním prostředím, vedou školní časopis nebo vlastní rádiovou stanici.

Samozřejmě by to nebylo Irsko bez náboženských spolků. Kromě těch katolických a obecně křesťanských tu ale najdete spolky, zaměřené na

všechna možná další světová náboženství  - islám, buddhismus, judaismus a podobně – studenti z různých koutů světa tu tak najdou přátele stejného vyznání.

Jsou tu ale i spolky, které se nutně nesnaží spasit svět nebo svou duši, ale jen si užít trochu zábavy, soustředí se na čtení sci-fi, sledování filmů nebo na konzumaci kuřecích křidélek.  

Klasická je i rivalita mezi konkurenčními školami, a to typicky hlavně v Dublinu, kde spolu univerzitní týmy zápasí v tradičních derby.

Univerzity se také často snaží pomoci svým zahraničním studentům s integrací pomocí specializovaných referentů nebo rovnou center, popřípadě pořádají seznamovací společenské akce.

13433242_1104178779620208_92209255386590
13443162_1104178842953535_33627237013688
Seamus - maskot letní školy UCD, zdroj: Facebook UCD
VELKÝ PŘEHLED: MĚSTA A JEJICH UNIVERZITY: 
IRSKO.png
DUBLIN

Dublin je hlavní město Irska. Jeho anglický název je zkomoleninou názvu vikingského sídliště An Dubh Linn (v překladu je to Tmavá tůň) které na tomto místě stálo v 10. století, původní název se v irském jazyce stále požívá. Samotné město, včetně okolní aglomerace, je domovem 1,2 milionu lidí.

Dublin je městem, které inspirovalo mnohé světově proslulé literáty. Jeho ulicemi se procházeli třeba Oscar Wilde nebo James Joyce. Seznam významných osobností, kterým toto město zasáhlo do života je dlouhý a většina z nich je spojena i s místní Trinity College. Noční život v Irsku je pohodářský a vlastně už stovky let stejný – je tu mnoho pubů, jejichž historie někdy čítá pár století a kde si můžete užít zábavu s přáteli, poslechnout naživo tradiční irskou hudbu a dopřát si proslulý Guinness, který se vaří přímo ve městě. Hudbou ožívají i městské ulice a ty nejklasičtější odrhovačky si budete už po chvíli notovat spolu s ostatními.

 

Mezi významné místní památky patří opravdu staré kostely a katedrála z přelomu prvního tisíciletí, hrady i staré městské domy. Lákadlem pro turisty je ale především místní vězení Kilmainham Gaol, které v Dubinu fungovalo od konce osmnáctého století do roku 1924 a dnes slouží jako muzeum a zároveň památník utrpení místních vězňů – mužů, žen i dětí. Natáčelo se tu také mnoho historických filmů z vězeňského prostředí. Netradiční památku navštíví ročně kolem 300 000 návštěvníků a vstupenky jsou obvykle vyprodány i na několik týdnů dopředu.

Dublin leží přímo u moře, odpočinout si od ruchu města tak můžete procházkami po malebném klidném pobřeží. Na kopci Killney Hill se můžete podívat na město z výšky. Vlakem se z Dublinu můžete do půl hodinky dostat třeba do krásné rybářské vesničky Howth, nebo jet trochu dál na jih a strávit víkend v národním parku Wicklow Mountains.

Dublin je významným dopravním uzlem. Jsou tu dvě letiště a významný přístav, který zajišťuje především spojení s Velkou Británií. Vedou odsud železniční trasy i autobusové linky do všech částí ostrova a do všech větších měst.  

Dublin nemá metro, MHD obstarávají tramvaje, vlaky a autobusy. Irové mají po vzoru Britů své double-deckery, jejich barva je ale žlutá, nikoli červená a jsou to většinou poměrně čisté a moderní vozy, které jsou vybavené USB sloty pro nabíjení telefonů při delší jízdě. MHD se ale v Dublinu prodraží, a to hlavně proto, že pro rezidenty neexistují měsíční či půlroční neomezené kupony, jako je tomu třeba v případě Prahy. K dispozici je pouze dobíjecí karta – Leap Card, která umožní šetřit okolo 30 % za uplatněnou jízdenku (ta tak vyjde cca na 1,5 – 2 eura, v závislosti na tom, jak daleko jedete). Vyšší cena dopravy nemusí ale být úplně na škodu, protože v Dublinu pravděpodobně MHD tolik využívat nebudete, většina místních se spoléhá na kolo, nebo na vlastní nohy.

v Dublinu vám nabízíme tyto univerzity:
Dublin_image_1.jpg
ucd logo.gif
University College Dublin

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově, se svými tradicemi a klasickým studentským životem  který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů.  Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních galeských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

DCU DUBLIN.jpg
dcu logo.gif
Dublin 
City
University

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově, se svými tradicemi a klasickým studentským životem  který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů.  Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních galeských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

trinity pozadi.png
trinity logo.png
Trinity 
College

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou, s pověstí nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je proto většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde univerzita opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa - Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

Maynooth+NUI+Maynooth+-+Back+Courtyard+t
maynooth-university.png
Maynooth
University

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Všichni se tu soustředí jen na univerzitu a její studenty.  Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

GALWAY.png
GALWAY

Galway se trochu ztratilo v čase, a myslíme to v tom nejlepším smyslu. Alespoň některé jeho části na vás budou působit, jako byste se ocitli v devatenáctém století. Město se nachází přesně na opačné straně Irska než Dublin – skoro jako podle pravítka. Místní břehy omývají vody Atlantiku a na západ odtud není nic než nekonečný oceán. Příroda západního pobřeží Irska nabízí dech beroucí scenérie a slibuje stovky nezapomenutelných míst k výletům prostě na dosah ruky.

Léta místní živil rybolov, dnes už sem,

stejně jako do celého zbytku země, pronikl nový průmysl – turistický ruch a musíte se tak připravit na to, že budete město s turisty sdílet. Galway má jen cca 80 000 obyvatel, přesto je čtvrtým největším městem v Irsku.

Po městě vás mohou dopravovat autobusy, všude ale bez problémů dojdete pěšky, nebo na kole a nemusíte plýtvat napjatými financemi. Galway je skvělým výchozím bodem pro cestování po západním pobřeží Irska. Památkou, kterou si nemůžete nechat ujít, pokud sem zamíříte, jsou Aranské ostrovy.

IMG_1929.jpg
útesy na ostrově Arran
galway campus.jpg
nui galway logo.png
National university of Ireland Galway

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii.

V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní v rámci přednášek a workshopů se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů.

Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad. 

Galway girl

Možná už jste slyšeli o Galway girl. Ano, zpívá o ní Ed Sheeran. První písničku o holce z Galway ale nazpíval Irský hudebník Steve Earle už v roce 2000 a stala se v Irsku velmi populární, dalo by se dokonce říct, že zlidověla. Díky tradičně znějící irské melodii a nástrojům se totiž často hraje i v pubech spolu s mnohem staršími lidovkami. Earle její text údajně napsal na základě vlastního zážitku. Můžete obě písně o děvčeti z Galway srovnat a posoudit, která je lepší, faktem je, že Brit Sheeran zřejmě svým hitem proslavil město ještě mnohem víc než Earle. Zpěvák má navíc také irské kořeny – jeho prarodiče z otcovy strany pocházejí z Irska a Sheeran o jejich životním osudu napsal píseň Nancy Mulligan.

invers-logo-compressor.png
CHARLESOVY ZAJÍMAVOSTI
IMG_2351.jpg
LIMERICK

Limerick je třetím největším městem v Irsku s populací kolem 96 000 obyvatel. Nachází se na západním pobřeží Irska, o trochu jižněji než Galway. Oproti jiným městům na západním pobřeží, které máme v nabídce, je na první pohled patrné, že doba jeho rozkvětu nastala až v průmyslovém 18. století. Najdete tu méně historických památek (významnou výjimkou je rozsáhlý King Johns Castle v centru města), zato je v okolí krásná příroda. Lze odsud vyrazit

na světově proslulou přírodní památku – Mohérové útesy, ale i na množství dalších míst.

MHD vyjde na cca 2 eura za jízdu, dopravovat se ale můžete i na kole, nebo chodit pěšky. Limerick je levnější město v porovnání s Galway nebo Dublinem, a to i co se ubytování týká. Může tak být cenově dostupnější, pokud si nejste jistí, zda byste dražší města zvládli.

IMG_2085.jpg
Mohérové útesy
limerick univerzita .jpg
limerick logo.png
Universit of
Limerick

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje - má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

image.jpg
CORK

Cork je druhé největší město v Irsku, má 126 000 obyvatel a nachází se na jižním cípu ostrova. Jeno anglický název je odvozen z irského výrazu corcach, což znamená bažina, tím se ale nenechte odradit, je to krásné město s bohatou historií, která sahá až do časů Keltů. Najdete tu množství kulturních památek, jako je červené opatství, pevnost Elizabeth Fort nebo hrad Blackrock.

Cork je hlavním městem irské gastronomie. Obklopuje jej úrodná, zemědělská půda, na okolních kopcích se líně povalují krávy a ovce v početných stádech. Pravidelně se tu pořádají farmářské trhy s čerstvými potravinami. Čerstvé potraviny můžete pořídit také na místním městském tržišti, kde v historických kulisách nabízejí své zboží řezníci i farmáři.

Cork je druhé největší město v Irsku, má 126 000 obyvatel a nachází se na jižním cípu ostrova. Jeno anglický název je odvozen z irského výrazu corcach, což znamená bažina, tím se ale nenechte odradit, je to krásné město s bohatou historií, která sahá až do časů Keltů. Najdete tu množství kulturních památek, jako je červené opatství, pevnost Elizabeth Fort nebo hrad Blackrock.

Cork je hlavním městem irské gastronomie. Obklopuje jej úrodná, zemědělská půda, na okolních kopcích se líně povalují krávy a ovce v početných stádech. Pravidelně se tu pořádají farmářské trhy s čerstvými potravinami. Čerstvé potraviny můžete pořídit také na místním městském tržišti, kde v historických kulisách nabízejí své zboží řezníci i farmáři.

IMG_1929.jpg
ucc foto.jpeg
ucc logo.jpg
Universit 
College
Cork

Cork je malé historické městečko na jihu irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení se uchovala nádrehré historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesk také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedli. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

finance
ubytování
univerzizity
bottom of page