foto: UCD
Veškeré potřebné informace o studiu v Irsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (Ústav anglofonních literatur a kultur, Ústav světových dějin) FSV, FHS, PEDF. Další informace získáte na svých fakultách
O UNIVERZITĚ
text vychází z materiálů školy)
DCU patří mezi horní 4 % světových univerzit a také do prestižního žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen 4 míle odsud, tedy deset minut jízdy MHD čeká tepající srdce Dublinu.
Univerzita dbá na rozvoj praktických dovedností svých studentů, proto má svůj vlastní program INTRA, který zajišťuje studentům placené stáže v soukromých firmách, a také vlastní podnikatelský inkubátor na své proslulé škole businessu.
V přepočtu na „hlavu“ každého ze svých akademických pracovníků získává DCU nejvíce peněz z grantů na výzkum v celé zemi. Její laboratoře jsou nové a špičkově vybavené – výborné zázemí tu najdou studenti medicíny, farmacie, chemických oborů ale také inženýři.
Najdete tady více než 100 studentských spolků, které se věnují všemu od jógy až po Harryho Pottera – každý si tu přijde na své.
Univerzita dbá i o své zahraniční studenty – ostatně jich je na DCU více než 10 % a pocházejí z celého světa. Na začátku akademického roku pro ně univerzita pořádá orientační týden. International office je kdykoli připravena vám poradit a pomoci.
foto: Facebook DCU
poznejte kampus virtuálně
zdroj: DCU
naše postřehy z DCU
DCU patří v Irsku k menším školám. Má cca 12 700 studentů, z nichž přibližně 2 tisíce pochází ze zahraničí. Je také poměrně mladá – její historie se začala psát teprve v roce 1989. V září 2016 spolkla univerzita tři další instituce – Church of Ireland College of Education, Mater Dei Institute of Education a St Patrick's College, které se soustředí především na výuku pedagogiky a poslední jmenovaná sahá svou věhlasnou historií až do poloviny 19. století. To také navýšilo formální počet studentů DCU.
Jako každá správná irská univerzita má i DCU velké množství studentských spolků, sportovních klubů a mimoškolních aktivit. Můžete se tu naučit tradiční irský jazyk a dozvědět se také něco o kultuře Irska. DCU
má co nabídnout i hudebně založeným studentům. Music society je ostatně jeden z největších a nejaktivnějších spolků na univerzitě, který pořádá hudební lekce i workshopy, koncerty, nebo souboj kapel s celonárodní účastí.
DCU má i své studentské rádio DCUfm, které vysílá každý den od 9 do 22 hodin. Jeho vysílání můžete chytit i z domova, třeba na stránce https://dcu-mps.com/dcufm, kde najdete i program pravidelných pořadů. Zjistíte tak, že v pondělí večer můžete naladit třeba pořad OK Boomer.
názor studentů
Moje univerzita je velmi moderní, naprosto otevřená a vstřícná vůči svým studentům. Překvapil mě opravdu přístup vyučujících i dalšího personálu (všichni byli velice milí, snažili se pomoci - ovšem to bylo zapříčiněno i irskou náturou). Škola nabízí několik kampusů, největší a nejmodernější (Glasnevin Campus), kde se soustředí technické a humanitní obory, nejstarší a nejmenší (All Hallows Campus), který vyvolává atmosféru jako z Harryho Pottera (zde se však soustředí minimum oborů - teologie a hudba), a poté středně velký, ale rovněž moderní St Patrick's Campus, kde jsem díky pedagogickému zaměření trávila nejvíce času. Velmi dobrým předmětem pro zlepšení angličtiny byl Higher Advanced English Language Skills, který vedla skvělá Fiona, a díky soustředění na mezinárodní studenty byl naprosto přínosný, co se týče jazyka, ale i proniknutí do irské kultury. Díky tomu, že jsem byla zapsaná na velmi malý obor (hudební - asi 20 studentů v ročníku), jsem i velmi dobře pronikla do kolektivu třídy, mí spolužáci byli velmi vstřícní, opravdu milí a snažili se mi se vším pomoci.
Barbora
"10/10, 3 kampusy včetně 2 sportovních center, studentský bar, nonstop knihovna, kino, bezpečné okolí, blízko do centra, super lidi, hromada studentských spolků a mimoškolních aktivit. Skvělá zkušenost, rozhodně doporučuji."
Filip
"Veliký a moderní kampus jako v Americe. Hodně mladých studentů (v Irsku se chodí na VŠ dříve). Velmi mě bavili předměty Gender & Politics a Post-Soviet Politics. Výborná "menza"! Spoustu obchodů a kaváren přímo v areálu školy, byly ale hodně drahé."
Kristýna
O DUBLINU
Dublin je hlavní město Irska. Jeho anglický název je zkomoleninou názvu vikingského sídliště An Dubh Linn (v překladu je to Tmavá tůň) které na tomto místě stálo v 10. století, původní název se v irském jazyce stále požívá. Samotné město, včetně okolní aglomerace, je domovem 1,2 milionu lidí.
Dublin je město, které inspirovalo mnohé světově proslulé literáty. Jeho ulicemi se procházeli třeba Oscar Wilde nebo James Joyce. Seznam významných osobností, kterým toto město zasáhlo do života je dlouhý a většina z nich je spojena i s místní Trinity College. Noční život v Irsku je pohodářský a vlastně už stovky let stejný – je tu mnoho pubů, jejichž historie někdy čítá pár století a kde si můžete užít zábavu s přáteli, poslechnout naživo tradiční irskou hudbu a dopřát si proslulý Guinness, který se vaří přímo ve městě. Hudbou ožívají i městské ulice a ty nejklasičtější odrhovačky si budete už po chvíli notovat spolu s ostatními.
Dublin je významným dopravním uzlem. Jsou tu dvě letiště a významný přístav, který zajišťuje především spojení s Velkou Británií. Vedou odsud železniční trasy i autobusové linky do všech částí ostrova a do všech větších měst.
Dublin nemá metro, MHD obstarávají tramvaje, vlaky a autobusy. Irové mají po vzoru Britů své double-deckery, jejich barva je ale žlutá, nikoli červená a jsou to většinou poměrně čisté a moderní vozy, které jsou vybavené USB sloty pro nabíjení telefonů při delší jízdě. MHD se ale v Dublinu prodraží, a to hlavně proto, že pro rezidenty neexistují měsíční či půlroční neomezené kupony, jako je tomu třeba v případě Prahy. K dispozici je pouze dobíjecí karta – Leap Card, která umožní šetřit okolo 30 % za uplatněnou jízdenku (ta tak vyjde cca na 1,5 – 2 eura, v závislosti na tom, jak daleko jedete). Vyšší cena dopravy nemusí ale být úplně na škodu, protože v Dublinu pravděpodobně MHD tolik využívat nebudete, většina místních se spoléhá na kolo, nebo na vlastní nohy.
Kilmainham Gaol
Mezi významné místní památky patří opravdu staré kostely a katedrála z přelomu prvního tisíciletí, hrady i staré městské domy. Lákadlem pro turisty je ale především místní vězení Kilmainham Gaol, které v Dubinu fungovalo od konce osmnáctého století do roku 1924 a dnes slouží jako muzeum a zároveň památník utrpení místních vězňů – mužů, žen i dětí. Natáčelo se tu také mnoho historických filmů z vězeňského prostředí. Netradiční památku navštíví ročně kolem 300 000 návštěvníků a vstupenky jsou obvykle vyprodány i na několik týdnů dopředu.
pozor na ty zkratky!!
Irské školy používají většinou v názvu zkratky. V Dublinu tak máme jak DCU (Dublin City University), tak i UCD (University College Dublin). Snadno se to splete, takže si při svých vlastních rešerších dávejte pozor, koho že to vlastně sledujete. Spolehlivě rozeznáte podle loga – starší a mnohem větší UCD má ve znaku erb s harfou, zatímco menší a mladší DCU pouze písmena svojí zkratky.
vs.
KAM DÁL?
sociální sítě
ZAUJALo TĚ IRSKO? KONTAKTUJ
SVÉHO KOORDINÁTORA
stát
požadovaný jazyk
výše stipendia
angličtina
519
euro
(od ZS 20/21)
Irsko
studentů
%
zahraničních
postavení
v žebříčku QS
rok založení
měna
12 757
19
429
1989
Euro
PROZKOUMEJ TAKÉ...
Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?
Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů: