top of page


.png)
.png)
Autor(ka):
Tomáš Vacek
Autor(ka):
fakulta:
Tomáš
Vacek
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Tomáš je k dispozici na sítích:


tomasvacek_
.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Tomáš
Fakulta sociálních věd
2024/2025

VU University Amsterdam
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita byla složena z několika budov, které tvořily jeden společný kampus (u nás jsou různé fakulty na různých místech). Některé byly moderní, některé zas vypadaly jak z dob komunismu. Prostory uvnitř byly prostorné a budovy měly často několik pater. Školní kantýny byly v každé z nich a na univerzitním kampusu byl také obchod, volejbalový a basketbalový kurt. Kvůli faktu, že téměr všichni jezdí na kolech byly na každém rohu umístěny parkovací místa a držáky na kola. Univerzita byla také vybavena několika tiskárnami, studijními prostory, knihkupectvím a svým vlastním obchodem, kde si studenti mohli cokoliv vytisknout nebo vytvořit potisk na textil. Na škole byly také pítka, kde si každý mohl napustit vodu a obecně tam funguje spíš princip "dones si svůj kelímek" než že by si student kupoval vždy nový.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Největším rozdílem byly určitě trimestry místo semestrů tzv. semestry jsou 3 ze akademický půlrok s tím, že ten třetí trvá přibližně měsíc a zaměřuje se spíš na skupinové práce a prezentace než na písemnou zkoušku. Dalším rozdílem byly zkoušky samotné - máte na ně opravdu mnoho času, v mém případě to bylo vždy více jak 2 hodiny. Řekl bych, že se snaží o to, aby čas nebyl faktorem. Přednášky probíhají prezenčně, občas se sdílela obrazovka. Ke každé přednášce je prezentace a literatura, takže žádná velká změna v porovnání s Českem. Všichni učitelé byli moc příjemní a ochotní pomoci. Oceňují také sjednocení digitálního studijního prostředí místo používání mnoha moodlů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studentské spolky jsou na univerzitě přítomné, bohužel s nimi nemám nějakou velkou zkušenost, jelikož nových lidí bylo mnoho, a tak jsem už neměl potřebu se nějak více angažovat. Pořádají ale různé akce od parties po seminář jógy, je toho mnoho.
Co se týče předmětů tak taky nemůžu jasně říci. Já si zvolil předměty a víc jsem to nezkoumal, ale jsem si celkem jist, že nějaké předměty přibližující kulturu země by se určitě našli.
Co jsem tak zaregistroval, tak se na univerzitě pořád něco dělo, jen já jsem si spíš pořádal své akce s lidmi na kolejích.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Angličtina je v Nizozemsku královna, všichni jí mluví. Předměty jsem měl všechny v angličtině a co se požadavků týče, rozhodně bych doporučil mít úroveň alespoň B2, což je vlastně i požadavek univerzity při podávání přihlášky.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Centrum je rušné a je v něm mnoho turistů, ale cokoliv trochu dál od centra se mi zdálo poklidné - lidi nikam nespěchají, všechno je organizované a čisté. Jsem spíše párty člověk, takže bych mohl doporučit spíše kluby, ale mimo to bych doporučil rozhodně parky (Amstelpark, Boesempark) a také muzea jako Rijksmuseum nebo Anne Frank Huis. Na předměstí na severu bych rozhodně doporučil Zaandam, kde může člověk vidět známé větrné mlýny. Za zmínku také rozhodně stojí redlight district nebo všemožné market places.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
S tím že jsem chodili často na party a výlety, tak mé výdaje byly rozhodně nadprůměrné. Stipendium samo o sobě mi pokrylo nájem plus pár tisíc k tomu. Dostal jsem nějaké peníze od rodiny plus jsem v Amsterdamu pracoval. Bez práce bych musel hodně šetřit ale s ní jsem byl daleko víc v pohodě. Ceny jsou tam samozřejmě vyšší než u nás. Měsíčne jsem s nájmem mohl utratit mezi 20 až 25 tisíci.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Za prvé - zabrat si koleje co nejdříve. Kdo dřív přijde ten dřív mele. Já jsem vyloženě čekal na první sekundy spuštění systému a hned jsem si zabral ty nejlevnější koleje. Nechodil jsem do restaurace a jen si vařil, čímž se dá hodně ušetřit. V Amsterdamu je také rozhodně levnější si půjčit kolo, než platit za veřejnou dopravu. Pak doporučuju využívat studentských slev a využívat studentských zařízení jako například kantýna na kampusu. No a pak záleží - jak moc chce člověk cestovat? jak často chodit na party? Tady už hodně záleží na konkrétních preferencí.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já osobně bydlel na koleji. Měl jsem svůj vlastní pokoj se sdílenou koupelnou a kuchyní. Na patře nás bylo 12 a kampus byl opravdu velký, takže co se týče poznávání lidí, můžu rozhodně doporučit. Koleje jsou také lépe zařízeny a jsou modernější než ty, které jsem viděl u nás. Platil jsem měsíčně okolo 10 tisíc.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem hlavně po Nizozemsku. Byl jsem v Haagu, Zaandamu, Utrechtu a taky u moře. Nejvíc se mi líbil asi Zaandam a pak Zaandvort, což je přímořské letovisko. Dále jsem chytil levné letenky z Eindhovenu do Maroka na 5 dní. Asi bych neřekl přímo místo které bych nedoporučil, ale kdybych si měl jedno vybrat, tak to bude Utrecht.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina je v Nizozemsku královna, všichni jí mluví. Předměty jsem měl všechny v angličtině a co se požadavků týče, rozhodně bych doporučil mít úroveň alespoň B2, což je vlastně i požadavek univerzity při podávání přihlášky.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Zemi jsem si vybral kvůli tomu, že mi stačila angličtina, nikdy jsem tam nebyl a Amsterdam je místo, na které jsem se chtěl podívat.
Pořád se tam něco děje a věci fungují tak jak mají. Dobrá infrastruktura, dobrá organizace a dobré party kluby.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
VU University Amsterdam
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page