top of page
Autor(ka):
Tomáš Jílek
Autor(ka):
fakulta:
Tomáš
Jílek
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Tomáš je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Tomáš
Přírodovědecká fakulta
2022/2023
Utrecht University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Utrecht University je skvěle vybavená a veškerá organizace studia (komunikace se studijním oddělením či učiteli) byla naprosto bezproblémová a rychlá. Budovy školy se nacházely různě po Utrechtu, ale veškeré moje předměty se vyučovali v budovách v univerzitním kampusu - Science park, jenž se nacházel na východním okraji města.
Univerzitní prostory byly velmi dobře vybaveny, učebny moderní a čisté a orientace po budovách byla čitelná a jasná, takže nebylo momentu, kdy bych se cítil ztracený. Prostory doprovázely nejrůznější studentské výstavy, projekty nebo nástěnky informující o dění ve škole.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přístup ke studiu je v porovnání s tím naším o hodně "západnější", tzn. že je výuka postavena na průběžném studiu, čtení odborných článků a publikací, ale také na schopnosti debatovat o tématech a pracovat v týmu na dílčích úkolech, prezentací.
Dalším znatelným rozdílem byla organizace semestru, kdy mají místo dvou semestrů (u nás máme zimní a letní) čtyři. Školní rok je rozdělen do čtvrtin, tzv. period 1 až 4. Já jsem studoval period 3 a period 4. Obecně tak jsou semestry kratší a o poznání intenzivnější. Člověku začne první týden semestru a už dostane zadáno spoustu úkolů a odevzdávek, na kterých musí začít pracovat. Což je samozřejmě více časově náročné a lehce stresující, ale o to víc a podrobněji se o tématech předmětů dozví.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na univerzitě je aktivní a pestrý. Týden před začátkem semestru proběhlo představování jednotlivých spolků od nejrůznějších sportovních (florbal, frisbee, lakros, vodní pólo, fotbal,...) až po studentský spolek veganů či ochrany životního prostředí.
Univerzita určitě pořádala volnočasové aktivity, já jsem se jich ale zase tolik nezúčastnil, jelikož jsem se se přihlásil do florbalového a frisbee týmu, takže jsem měl 4 tréninky týdně. Vždy se ale po tréninku s týmem šlo do místního sportsbaru, kde se u sklenky piva řádně probrala taktika a další důležitá témata. A přiznejme si, kdy jindy, než u piva po sportovním výkonu se holandština od místních učí nejlépe.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Velikou výhodou Nizozemska je fakt, že téměř každý - od řidiče autobusu až po prodavačku sýra - mluví velmi slušně anglicky. Takže vůbec nevadí, když nizozemsky neumíte říct ani slovo. Také se pořádají základní jazykové pro zájemce. Já jsem ale zvolil metodu učení jazyka v terénu "in situ". Takže jsem se v hospodě u sklenky piva přísedících vyptával na základní a nepostradatelná nizozemská slovíčka. Zároveň jsou nizozemská slovíčka velmi podobná těm německým, takže člověk postupně odtuší.
Co se týče výuky, ta probíhala v angličtině. Všichni vyučující mluvili velmi srozumitelně a pokud jste něčemu neporozuměli v hodině, po přednášce jste se mohli podívat do pdf prezentace, které byly průběžně nahrávány a zpřístupněny studentům. Trochu jsem se obával úrovně angličtiny v rámci otevřených otázek u zkoušky, ale i to se dalo zvládnout.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Utrecht je čtvrté největší město v Nizozemsku a je poklidné, studentské a krásné.
V centru stačí zahnout do pár ulic a z rušnějšího prostředí se člověk v mžiku ocitne v malebné rezidenční čtvrti s cihlovými domy a všudepřítomnými zaparkovanými koly a předzahrádkami. Nejlepší na městě je jeho kompaktnost. Tím mám na mysli, že v něm najdete vše, co potřebujete ke studentskému životu - obchody, kluby, kino, sportcentra, muzea či kavárny. Kamkoliv se bezpečně, rychle a pohodlně dostanete na kole.
Nežijete v rušném a zmatečném velkoměstě, ale ani nikde v zapadákově. Po každém výletu do okolních nizozemských měst, jsem se těšil na návrat do domovského Utrechtu, kde na vás ihned po příjezdu do města dýchne ta poklidná atmosféra. Vše je prostě tak akorát, a to jsem si na Utrechtu zamiloval.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
S penězi už je to trochu slabší. Stipendium od univerzity je 600 eur na měsíc. Moje ubytování mě ale stálo 618 eur na měsíc, takže veškeré finance šly tímto směrem. Záleží, jaké studentské ubytování si seženete, ceny se různí, ale většinou to je kolem 500 eur. Takže jsem žil z vlastních peněz, které jsem tímto do svého studijního pobytu zainvestoval.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Výhodou je, že potraviny jsou cenově srovnatelné, jako u nás v Česku. Určitě doporučuju si sám vařit. Na obědě nebo večeři v restauraci jsem byl za celý pobyt asi pětkrát. Jelikož jsem bydlel přímo v kampusu, tak jsem vždy mezi přednáškami zajel na byt a uvařil si.
Další, co bych doporučil, je si obstarat kolo - ať už koupit v bazaru z druhé ruky, či si založit měsíční předplatné na Swapfiets. Městská hromadná doprava je drahá a rozhodně se za tu cenu nevyplatí.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem se ubytoval skrze SSH, což je společnost, která nabízí studentské bydlení v Nizozemí. Bydel jsem přímo v kampusu Science Park, v komplexu, kterému se říká Cambridgelaan. V bytě jsme byli celkem 4 erasmus studenti - já, Němka, Finka a Francouz. Každý jsme měli pokoj sami pro sebe a sdíleli jsme záchod, sprchu a kuchyň, což byla zároveň i obývák. Vybavení bylo dostačující, až na pár detailů se ubytování povedlo. S ostatními studenty bydlícími v Cambridgelaan se pořádaly různé party, grillovačky a události.
Bydlení v Cambridgelaan mělo své výhody i nevýhody. Největší výhodou byla výchozí pozice vzhledem k budovám školy - v učebně jste byli pěšky do 10 minut, na kole tak za 2 minuty. Dále tím, že se Cambridgelaan nachází v kampusu na kraji města, máte přírodu přímo za okny. Takže na procházky, cyklovýlety a odpočinek celkově to bylo velmi příjemné.
Na druhou stranu jste byli od centra trochu vzdáleni - na kole tak za 18 minut, nebo MHD za 20 minut. Takže pokud byly nějaké akce ve městě, museli jste se tam dopravit (a samozřejmě pak dojet v ranních hodinách zpátky). S tím se pojí i nakupování potravin - v okolí koleje se nacházel pouze Spar, ten měl ale omezenou nabídku. Takže jste museli nasednout na kolo a zajet na nákupy. Což mi upřímně vůbec nevadilo a nakonec i bavilo - zajet si na kole na nákup :)
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Nizozemsku je na špičkové úrovni, a to zejména železniční doprava - je velmi rychlá a spolehlivá. Cenově trochu dražší oproti Česku, ale kvalitativně nesrovnatelná. České dráhy se mají co učit...
Nejčastěji jsem jezdil vlakem na jednodenní výlety do přilehlých měst - Amsterdam, Rotterdam, Haag, Haarlem, Den Bosch, Arnhem. Jednou jsem zajel na pár dní do Belgie.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Velikou výhodou Nizozemska je fakt, že téměř každý - od řidiče autobusu až po prodavačku sýra - mluví velmi slušně anglicky. Takže vůbec nevadí, když nizozemsky neumíte říct ani slovo. Také se pořádají základní jazykové pro zájemce. Já jsem ale zvolil metodu učení jazyka v terénu "in situ". Takže jsem se v hospodě u sklenky piva přísedících vyptával na základní a nepostradatelná nizozemská slovíčka. Zároveň jsou nizozemská slovíčka velmi podobná těm německým, takže člověk postupně odtuší.
Co se týče výuky, ta probíhala v angličtině. Všichni vyučující mluvili velmi srozumitelně a pokud jste něčemu neporozuměli v hodině, po přednášce jste se mohli podívat do pdf prezentace, které byly průběžně nahrávány a zpřístupněny studentům. Trochu jsem se obával úrovně angličtiny v rámci otevřených otázek u zkoušky, ale i to se dalo zvládnout.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Utrecht je krásné, klidné a studentské město, kam rozhodně doporučuji vyrazit na Erasmus. Lidé jsou ochotní a všichni mluví anglicky, takže není třeba se ničeho bát. Utrechtská Univerzita je možná lehce náročnější, co se studia týče, ale je skvěle zařízená, lidé vstřícní a studovat na ní mě bavilo.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nepromokavou bundu, rukavice, čepici a lahev Becherovky
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
jízda na kole proti větru může být lehce náročná a otravná a že najít levné ubytování prakticky nelze
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nizozemci jezdí na kole za jakéhokoliv počasí, že mají příšerný hudební vkus (poslouchají buď dnb nebo holandský dechovajzny), že jsou velmi přátelští, otevření a společenští, že v hospodě platí často všichni dohromady a pak si jednotlivé částky navzájem posílají přes aplikaci, že mi plochý reliéf země ani tolik nevadil, že moře nebylo tolik studené, že je městská hromadná doprava docela drahá a že vůbec neumí pít.
Nejtěžší pro mě bylo....
zvyknout si na jazykovou a časovou náročnost studia, jezdit na kole proti silnému větru a zvyknout si na jejich pivo a to jejich chrochtání.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Utrecht University
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page