top of page
Autor(ka):
Lukáš Němeček
Autor(ka):
fakulta:
Lukáš
Němeček
Katolická teologická fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Lukáš je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Lukáš
Katolická teologická fakulta
2022/2023
St Patrick´s College Maynooth
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Lukáš hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
St Patrick’s Ponticifal University je vyjímečná univerzita. Je to milé přátelské prostředí s výbornou lokalitou poblíž hlavního města Irska. Hlavním benefitem univerzity jsou vstřícné vztahy mezi studenty a učiteli. Během semestru je mnoho příležitostí se vzájemně potkávat při různých příležitostech. Ať se jedná o rozhovory po přednášce nebo setkání při obědě v studentské jídelně vždy jsou učitelé vstřícní. Prostory univerzity jsou historické. To člověk ocení především na chodbách, které jsou krásně zdobené. Učebny nejsou nikterak moderní, ale velmi příjemné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita je velmi dobře organizovaná. Semestr je rozdělen do 12 týdnů. Uprostřed semestru jsou týdenní prázdniny. Stěžejní prvek studia je účast na přednáškách. Na každý týden je zadán text ke čtení ze kterého se během přednášek vychází. Na univerzitě funguje systém Moodle, kam učitelé nahrávají studijní materiály pro studenty. Většina textů ke čtení je k dispozici v PDF, není tedy třeba kupovat učebnice nebo půjčovat knihy v knihovně. Většina učitelů kontroluje docházku, je tedy vhodné případnou absenci dát vědět e-mailem.
Na začátku semestru se student v každém kurzu dozví způsob hodnocení. Většinou se jedná o několik krátkých reflexí během roku a závěrečné Eseje na závěr. Studenti Erasmu jsou osvobozeni od závěrečných písemných zkoušek. Ty jsou nahrazeny Esejí navíc, která je hodnocena místo písemné práce. Nemusíš se tedy bát svých jazykových schopností. Při psaní Eseje je ti totiž velkou pomocí slovník.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě je bohatý studentský život. Funguje zde mnoho spolků. Např: Aikido Club, American Football, Badminton Club, Basketball Club, Rugby Club, Soccer Club, Surf Club, Volleyball Club, a další
Kromě toho se scházejí různé kluby. Např: Catholic Society, Computer Science Society, Creative Writing Society, Drama Society, Environmental Society, Music Society, a další.
Pro zahraniční studenty je zde také ESN, která připravuje aktivity zaměření speciálně pro zahraniční studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Na začátku semestru jsem se dost zapotil při komunikaci v angličtině. Každý den jsem šel spát velmi unavený z přemýšlení a poslouchání angličtiny. Časem se to však stává víc a víc samozřejmé. Někomu to trvá měsíc někomu dva. Univerzita však počítá s tím, že studenti přijíždí aby se zdokonalili v jazyce. Není se tedy třeba bát vysokých vstupních nároků. Je však třeba počítat s tím, že v závěru semestru se vyžaduje odevzdání několika Esejí o rozsahu 1500 – 3000 slov v angličtině.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Většinu času jsem trávil ve studenstkém kampusu. Ten je rozsáhlý a skýtá mnoho míst k odpočinku. Velkou výhodou města je park za univerzitou sv. Patrika. Je poměrně schovaný, vyplatí se tedy věnovat úsilý ho najít. Pomůckou může být vysoká věž kostela, která je na jeho okraji. Během víkendu pak mohu doporučit Carton house, který je na opačné straně města a nabízí 2-3 hodinovou procházku.
Ve městě je také dost obchodů a služeb. Vše je koncentrované na hlavní ulici. Ujít pozornosti by ti určitě nemělo malé nákupní centrum v centru města. V něm se nachází můj oblíbený obchod Dunnes store. Na kraji města najdeš také jednu z největších provozoven Tesco v celém Irksu.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium většině studentů pokryje pouze náklady na ubytování. To lze sehnat za 600-700 Eur za měsíc. Většina studentů se proto snaží šetřit především na jídle. Výrazné úspory dosáhneš pokud si vaříš doma a bereš si jídlo v krabičce s sebou. Oběd jinak v jídelně stojí 10-12 Euro. Suroviny na vaření se dají v Irksu sehnat velmi levně. Vyplatí se především kupovat větší balení. Ve městě se dá sehnat i rychlé občerstvení, které vyjde na 10-15 Euro. Populární tedy je zajít do Dunnes store a objednat si některou z rozpékaných baget. Jinak za večeři v restauraci zaplatíš 18-25 Euro.
Ceny jsou obecně v Irsku výrazně vyšší. Stojí za zvážení sehnat si o prázdninách nebo během pobytu nějakou brigádu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Pro dopravu rozhodně doporučuji objednat co nejdříve Leap card. Bez ní si lze cestování jen stěží představit. Z letiště lze využít autobus linka 16, 41, 41b, 41c do centra Dublinu. Soukromé společnosti jako Aircoach si účtují až 4krát vyšší cenu. Nabízejí však pro turisty větší konfort.
Za levné obchody jsou považivány Lidl, Aldi a SuperValue. Osobně však dávám přednost Dunnes store a nakupování ve slevách.
Nejvíce se dá ušetřit přípravou jídla doma. Stejně tak s nápoji a kávou.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování na kolejích Univerzity je z kapacitních důvodů témeř nemožné. Doporučuji kontaktovat koordinátora Erasmu v Maynooth společně se pokusit něco najít. S dostatečnýc předstihem budeš mít snad štěstí na stránce: https://www.maynoothstudentpad.ie/Accommodation
K tomu však potřebuješ univerzitní účet. Kontaktuj tedy koordinátora faklulty v Maynooth.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na cestován ze začátku nebyl moc čas, ale to se změnilo při „mid term break“ uprostřed semestru. Během roku jsem navštívil: Cork, Galway, Killarney, Sligo, Donegal a některé další oblasti. Irsko má podle mě především krásnou přírodu. Stojí tedy za to vyrazit někam za město.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na začátku semestru jsem se dost zapotil při komunikaci v angličtině. Každý den jsem šel spát velmi unavený z přemýšlení a poslouchání angličtiny. Časem se to však stává víc a víc samozřejmé. Někomu to trvá měsíc někomu dva. Univerzita však počítá s tím, že studenti přijíždí aby se zdokonalili v jazyce. Není se tedy třeba bát vysokých vstupních nároků. Je však třeba počítat s tím, že v závěru semestru se vyžaduje odevzdání několika Esejí o rozsahu 1500 – 3000 slov v angličtině.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Irsko je země, kde žijí milí lidé. Tolik se tu nespěchá a zdejší lidé mají dobrý smysl pro humor. Ačkoli ne tak silně, stále je zde přítomná křesťaská víra a to společnost posouvá k lepšímu.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavou bundu a trekové boty. Počasí je zde nevyzpytatelné.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že to nebude tak strašné. Před odletem jsem měl velké obavy. V Irsku jsem však potkal mnoho skvělých lidí a především získal přátele na celý život.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapen jsem byl z toho jak obrovský význam má jazyk pro společnost. Tím, že se v Irsku mluví anglicky má tento stát velmi blízko k Británii, Spojeným státům, Kanadě a dalším anglicky mluvícím státům. Stává se tak, že mnoho Irů má příbuzné v těchto zmíněných státech. Kulturně se tyto státy liší. Funguje zde však skvělá výměna informací.
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo být daleko ode všech lidí, které mám rád. Jestli bylo něco těžké tak především vydržet sám se sebou.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
St Patrick´s College Maynooth
Další zprávy z regionu Irsko
bottom of page