top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dino Dražan

Autor(ka):

fakulta:

Dino

Dražan

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dino je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

dinodrazan

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dino

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Florence

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dino hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Florentská univerzita má své budovy po celém městě. Někteří mají to štěstí a mohou studovat přímo v centru města (biologové). Jiní museli zase dojíždět na přednášky do sousedního Prato (architekti). Já jsem byl zapsaný na katedře politologie, která sídlí ve Florencii ve čtvrti Novoli (z centra cca 20 minut na kole).

Zde stojí obrovský kampus z 90. let a studují zde kromě politologů i právníci, historici a sociologové.Hned na první dobrou mě zaujalo množství volného prostranství mezi budovami, kde se v průběhu roku konají venkovní veletrhy a akce studentských spolků. Na druhou dobrou mě ale vzápětí překvapilo, že každá z budov kampusu byla ze všech stran polepená plakáty a posprejovaná graffiti, které nesly politickou/ideologickou agitaci. Plakáty zde téměř nikoho nepohoršují a za mě osobně naopak podtrhávají punk filosofii tohoto místa.

V Kampusu je obrovská univerzitní knihovna, která funguje i jako studovna. Studentům je v kampusu otevřená i jídelna. Erasmáci zde ovšem nemají nárok na žádnou ze zvýhodněných nabídek a jídlo s pitím tak vyjde podobně jako v restauraci.

Přednáškové prostory jsou velmi vzdušné a zpravidla disponují táhlými okny, tudíž se do místnosti dostává na české poměry nezvykle hodně přirozeného světla. Jediné, co mi na přednáškových místnostech skutečně vadilo, byla absence elektrických zásuvek pro studenty. Do školy jsem tudíž musel vždy jezdit s plně nabitým počítačem, nebo si ho nabíjet na chodbě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hned první e-mailová zkušenost s Florentskou univerzitou byla příjemná. Zahraniční oddělení odpovídá do 24 hodin a mně osobně bylo vždy maximálně nápomocné. Rok na univerzitě se dělí formou klasických semestrů. Nicméně v realitě jsou to 2 měsíce vyučování, většinou ve stylu 1 předmět 3x týdně.

Škola dává učitelům poměrně širokou volnost, tudíž každý předmět může působit jiným dojmem. Byly zde předměty, které byly vyučován spíše ve stylu střední školy. Byly zde ale také předměty, které vyučovali akademici hostující na předních britských univerzitách.

Povinná docházka je u většiny předmětů 80 %. Nicméně lze se také zapsat jako neprezenční student, přičemž na konci semestru dostanete těžší zkoušku.

Každý předmět má 5-6 termínů zkoušek (z toho 1-2 předtermíny). Pokud student nedostane známku, kterou by si přál nebo potřeboval, může vždy výsledek zkoušky odmítnout a zapsat se na příští termín. Odmítnout známku můžete i poněkolikáté, což může být opravdu příjemné, pokud se třeba snažíte o co nejlepší známkový průměr.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O erasmáky se ve Florencii starají dvě skupiny - International Comunity (IC) a Erasmus Generation Network (EGN). Obě skupiny mají ve své podstatě podobný program. Já byl členem IC a akce byly skvělé. Jednou do měsíce byl organizován trip mimo Florencii (třeba Benátky, Neapol, Cinque Terre...) a zhruba jednou do týdne byl zorganizován večírek v některé z Florentských hospůdek a barů.

Studentské spolky zde fungují dva - komunistická organizace a fašistická organizace. Na činnost obou spolků upozorňují letáky všude po univerzitě. Komunisté jsou rozhodně viditelnější, jelikož pořádají různé happeningy a akce. Na univerzitě mají dokonce oficiálně přiřazenou jednu z místností, kde se scházejí. Fašistický spolek funguje mnohem více underground a na veřejnosti se téměř vůbec nepropaguje.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Florencie je velmi turistická destinace, tudíž se můžete téměř všude domluvit pouze v angličtině. Nicméně, pokud umíte alespoň základní italské fráze, tak zapadnete mnohem víc a v baru vás vezmou přednostně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Florencie není příliš velké město, což jsem velmi ocenil. Během měsíce jsem se ve městě začal orientovat jako místňák. Zimák ve Florencii má své plusy v tom, že kolem října začnou město opouštět davy turistů a vy se tak máte šanci projít po všech památkách bez front a nekonečných davů. Co by někomu mohlo vadit je to, že ve Florencii není příliš nočního života. Jsou zde pouze asi tři noční kluby, o kterých z doslechu vím, že nejsou příliš bezpečné. Já osobně jsem ale ocenil množství studentských hospůdek, kde vždycky narazíte na někoho, koho už znáte. Jedním z největších zážitků pro mě ve městě ovšem byla fotbalová kultura. Zhruba každý druhý týden hraje na místním stadionu Fiorentina zápasy Serie A. Jako člen IC pak máte k dispozici studentské slevy, díky kterým zaplatíte pouze 5-10 euro za utkání.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium 600 euro/měsíc je pro toto město velmi podstřelené. Bydlení je téměř všude ve městě v ceně stipendia a více. Už jen kvůli ubytování doporučuji počítat s tím, že budete potřebovat v základu okolo 200 euro/měsíc ze svého. Potraviny stojí ve městě stojí o trochu více než v Praze. Dalším nákladem je doprava. MHD je ve Florencii poměrně špatně využitelná, tudíž jsem využíval převážně sdílené e-koloběžky a kola, za což jsem zaplatil cca 35-45 euro měsíčně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit lze velmi dobře klasicky při nakupování ve slevách ve velkých obchodech (Esselunga, Coop, Lidl). Rozhodně bych nenakupoval ve večerkách (Carrefour), které jsou v průměru až o 30 % dražší. Pokud budete mít blízko Esselungu, pořiďte si na 100 % Fidaty Card, díky ní jsem ušetřil až 25 % z cen nákupů již tak levného zboží.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Hledání ubytování byl velký struggle. Florentská univerzita bohužel nedisponuje studentskými kolejemi, tudíž jste odkázáni na to najít si ubytování na vlastní pěst. Hledal jsem původně přes FB market place, odkud se mi ovšem ozývali pouze podvodníci. Následně jsem zkoušel různé internetové servery pro dlouhodobá ubytování. I zde jsem neuspěl, jelikož jako zahraničnímu studentovi mi místní landlordi příliš nedůvěřovali. Nejefektivnější bylo nakonec rozeslat hromadné emaily realitním kancelářím. Ze 40 emailu mi odpověděl jeden, ale díky němu jsem nakonec úspěšně ubytování nalezl (až na třetí pokus, jelikož i přes zastoupení realitním makléřem preferovali místní majitelé nemovitostí lokální nájemníky). Takto jsme si tedy pořídili spolubydlení se spolužákem z UK. Náš byt se nacházel v centru města, bylo to dvoupatrové 1+kk. Jednalo se o krásný historický byt, nicméně stál 700 euro /měsíc včetně energií a služeb, což byla vzhledem k lokalitě průměrná cena. Na kraji města lze pořídit bydlení okolo 500 euro/měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Měl jsem to štěstí, že jsem se rozhodl do Florencie vyrazit autem. Kvůli tomu jsem sice musel platit 2 eura/den za garážové stání, ale stejně to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem v rámci svého výjezdu udělal. Toskánsko je neuvěřitelně pestré a díky autu máte možnost dostat se do odlehlých koutů, kam byste se jinak nijak nedostali (nebo při nejmenším velmi komplikovaně). Díky autu jsem také mohl vyzvedávat své přátele z letiště v Pise a Boloni (několikanásobně levnější letecké spoje do Prahy než v případě Florencie) . Pokud budete autem, tak rozhodně doporučuju vyrazit do Cinque Terre, které mě ze všech turistických destinací oslovilo snad nejvíce ze všech (v rámci procesu šetření pak můžete spát zdarma v autě a neplatit předražená ubytování;))
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Florencie je velmi turistická destinace, tudíž se můžete téměř všude domluvit pouze v angličtině. Nicméně, pokud umíte alespoň základní italské fráze, tak zapadnete mnohem víc a v baru vás vezmou přednostně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Florencie mi v něčem připomínala Prahu. Jedná se o obdobně historické město, v ulicích máte spoustu malých krámků a turisticky jsou obě města srovnatelně vytížená. Osobně mi přišlo, že město má "ideální" velikost (Brno-like), kdy se ani neztrácíte v odlehlých čtvrtích a zároveň máte stále co prozkoumávat. Florencie je rozhodně více friendly vůči požitkářům hospodsko-kavárenského stylu, jelikož ve městě téměř neexistuje Duplex night club kultura. Nejlepší na této lokalitě ovšem je, že váš Erasmus nekončí na hranicích Florencie. Toskánsko nabízí strašně moc možností, kam můžete vycestovat a každé město zde má trochu jiný charakter. Sám jsem za semestr nestihl procestovat celé Toskánsko a na mém bucket listu stále zůstává Siena, kvůli které se musím co nejdříve vrátit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Florence

Další zprávy z regionu

bottom of page