top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Hedvika Nová

Autor(ka):

fakulta:

Hedvika

Nová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hedvika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Hedvika

Filozofická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Hedvika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Ljubljana obsahuje snad všechny fakulty, na kterých lze v Lublani studovat. Moje katedra měla smlouvu s pedagogickou fakultou, kde jsem ale navštěvovala jen pár předmětů, protože jich tam pro mě jako pro budoucí andragožku či HR specialistku moc neměli. Na druhou stranu měli většinu předmětů v angličtině a určené jen pro Erasmus studenty, což byla za mě velká výhoda. Skvěle taky fungovali zahraniční koordinátoři, kteří odpovídali na maily během pár minut a byli vždycky moc milí a poskytli nám hned na začátku dostatek informací ohledně všeho.
Nakonec jsem tak měla kurzy hned na třech fakultách - fakultě sociálních věd, filosofické a již zmíněné pedagogické. Rozhodně nejlepší kurzy, učitelé i budovat byli na sociálních vědách. Navíc jsem tady našla i dost relevantních a zajímavých předmětů k mému oboru tady v Česku, za což jsem moc ráda. Co bylo taky fajn, tak že pedagogická fakulta i sociální vědy jsou kousek od sebe v takovém kampusu, kde jsou i další fakulty a je zde i řada menz, kaváren a prostoru k učení. Filda byla zase víc v centru, takže když jsem tam každé pondělí jezdila, měla jsem pro změnu víc městský vibe.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Slovinsku mě překvapilo, že mají jiné známkování: 10 je nejlepší známka.
Také styl výuky byl skoro ve všech mých předmětech rozdílný oproti Česku. V Lublani jsme měli zadanou povinnou literaturu na každou hodinu, často se jednalo i o rozsáhlejší vědecké texty či knihy. Z těchto textů bylo také hodně otázek pak v závěrečných testech či se na ně zkoušející ptali u ústní zkoušky. Hodně jsme pracovali také ve skupinách (různé závěrečné projekty a prezentace) a celkově mi přišlo, že vyučující vedli hodiny více formou dialogu a konkrétních příkladů z praxe či života, než jsem zvyklá na své katedře.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co bylo naprosto skvělé, tak že univerzita nabízela skoro každý den různé sportovní aktivity úplně zdarma. Člověk mohl chodit hrát volejbal, basket, chodit do fitka nebo na různé skupinové lekce (jóga, pilátes, kruháč).
Navíc zde působí hned dva studentské ESN spolky, díky kterým se člověk rozhodně nenudí. Pravidelně se pořádaly party, ale i výlety nejen po Slovinsku, ale i do zahraničí. Na začátku jsme měli taky několik seznamovacích akcí, včetně komentované prohlídky Lublaně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem většinu času v angličtině. Bylo ale příjemné, že jsem pochytila i základy slovinštiny, která je v mnohém podobná chorvatštině. Rozhodně nerozumím po Erasmu všemu, ale určitě jsem měla výhodu oproti ostatním studentům z jiných zemí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je na Erasmus podle mého názoru skvělá volba. Město má všechno, co člověk potřebuje (nákupní střediska, kina, divadla, výborné kavárny, restaurace, knihovny), ale zároveň jsem se cítila vždycky bezpečně (i při nočním návratu domů na kraj Lublaně). Stačí taky popojet kousek za město a hned jste v přírodě, obklopení horami.
Skvělá je taky možnost jezdit všude po Lublani na kole. Dělají to nejen studenti, ale úplně všichni. Všude jsou proto cyklostezky, řidiči jsou na kola zvyklí a nikdy se mi nestalo, že bych slyšela o krádežích či jiném úmyslném ničení kol. Navíc bylo super, že hned po příjezdu (než jsem si sehnala svoje kolo) jsem využívala sdílených městských kol, kdy si stačí stáhnout appku, zaplatit 3 Eura na rok a můžete jezdit hodinu v kuse. Pak stačí jen kolo vyměnit a frčíte dál.
Jediné co, tak je pravda, že v letních měsících se Lublaň neskutečně zaplní turisty. To jsem ale zažila jen na pár dnů, protože pak už jsem taky jela.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče cen, byla jsem trošku zaskočená. Čekala jsem, že Slovinsko bude levnější než Česko. Bohužel není. Pizza margarita stojí nejmíň 9 Euro, pivo kolem 3,80 a i každodenní suroviny jsou trošku dražší. Většinu času jsem proto chodila nakupovat do Lidlu. Rozhodně na studentské nákupy nedoporučuji všudypřítomný Mercator - je vážně drahý.
Stipendium mi pokrylo jen nájem. Bohužel i nájmy jsou poměrně drahé a najít ubytování byla noční můra...
Nicméně doporučuji mít na cestu na slovinský Erasmus něco málo našetřeno. Už kvůli tomu, abyste mohli cestovat do krásných hor, ale třeba i k moři a nemuseli se omezovat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě hodně peněz ušetří skvělý studentský systém stravování - boni. Jedná se o subvence od vlády na studentská jídla a zapojeno je opravdu hodně restaurací, ale i pizzerií, pekáren dokonce i Mekáč. Funguje to tak, že máte na mobilu aplikaci, ve které zjistíte, kde se nachází nejbližší restaurace, ale třeba i jaké mají menu. Pomocí appky také platíte - některá jídla jsou díky subvenci úplně zdarma, některá si doplácíte (ceny se různí podle původní ceny jídla). Zároveň by vám restaurace měla vždy zajistit k hlavnímu chodu i vodu, salát a jablko. Denně můžete využít boni maximálně 2x a mezi využitím musí být mezera alespoň 4 hodiny. Restaurace také kontrolují ID kartu, jestli jste to opravdu vy a nekupujete jídlo někomu jinému.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
O ubytování je v Lublani docela nouze. Doporučuji proto začít hledat co nejdřív. Zpětně mi je trošku líto, že jsem se dřív nepřidala do WhatsAppových skupin, kde spousta lidí (studentů) hledá nové nájemníky do bytu za sebe. Já jsem ubytko hledala hlavně přes FB skupiny a už jsem skoro propadala beznaději, když jsem nakonec našla možnost bydlet v Gregor's house. Gregor je majitelem dvou domů, kde má řadu studentských pokojů. Za mě to bylo ideální bydlení. Cenově ještě rozumné, zařízení ok, jednání taky v pohodě. Jen místa je tam celkem málo. Pozor taky na podvodníky, když budete ubytování hledat - je jich opravdu spousta.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovat po Slovinsku je must-have! Ať už do krásných vysokých hor, do pár přímořských městeček, nebo do okolních zemí, jako je Chorvatsko, Itálie, či Bosna. Na část pobytu jsem měla u sebe auto (nejlepší! Ale benzín je trošku dražší než u nás a Slovinci občas jezdí dost odvážně...navíc parkování v Lublani je skoro všude zpoplatněno), ale jde to i městskou hromadnou dopravou, FlixBusem a po městě samozřejmě na kole.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem většinu času v angličtině. Bylo ale příjemné, že jsem pochytila i základy slovinštiny, která je v mnohém podobná chorvatštině. Rozhodně nerozumím po Erasmu všemu, ale určitě jsem měla výhodu oproti ostatním studentům z jiných zemí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita v Lublani má mnoho fakult a ještě víc skvělých vyučujících. Navíc celá země je prostě neskutečně krásná, lidé jsou milí a já jsem se cítila všude bezpečně. Studentské spolky se starají o program a člověk rychle najde mnoho kamarádů, se kterými si pak celý pobyt může užít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku (jezdila jsem na kole od února do července všude a člověk nikdy neví, kdy zrovna zaprší, nebo udeří silná slovinská bouřka), pořádné pohorky, termohrnek na kávu a 2 pasové fotografie na průkaz.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
si budu muset vyřídit potvrzení o přechodném pobytu a vyplatí se vyřešit to co nejdřív po příjezdu, dokud je na úřadě studentský koordinátor. A že ve Slovinsku docela hodně prší.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je na nejvyšší hoře Slovinska sníh až do června a člověk potřebuje dobrou horskou výbavu k jeho zdolání. A taky že je Slovinsko docela drahá země.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
sehnat si ubytování. Začněte hledat vážně brzy a pozor na podvodníky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Ljubljana

Další zprávy z regionu

bottom of page