top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dominika Harantová

Autor(ka):

fakulta:

Dominika

Harantová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dominika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dominika

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Essex

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dominika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Essex má veliký kampus, na kterém je několik kaváren, bister, malé kino, dva bary, pětipatrová knihovna a mnoho učeben. Taky je na kampusu mnoho možností ubytování. Akorát je jednoduché se ztratit, tak doporučuji aplikaci/web Find My Way, který vám ukáže, kde najdete učebnu, kam se potřebujete dostat. Každý čtvrtek se na kampusu objevily trhy, kde se prodávaly knížky, pečivo, norské zákusky a další jídlo. Student's union pořádala každý týden různé akce, takže bylo vždy co dělat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na University of Essex bych určitě nepopsala jako snadné. Samotné předměty vyžadují hodně přípravy. Většinou je předmět rozdělený na přednášku a seminář. Na každý týden jsme měli zadanou četbu, o které jsme diskutovali na seminářích. A průběžně jsme dostávali úkoly a psali eseje. Hodnotím to jako náročnější než na FHS, protože od nás bylo očekáváno víc a víc jsme se zapojovali než jsem zvyklá.
Samozřejmě záleží na předmětu, ale celkově bych hodnotila zkoušky těžší než na FHS. Zkoušky se v Essexu většinou skládali z více částí. Např. jsme měli napsat esej o 2000-2500 slovech a potom ještě online test, který také měl mít 2000 slov. Nebo na jiný předmět jsme měli připravit skupinovou prezentaci a k tomu napsat esej o 2500 slovech. Žádné ústní zkoušky jsem nezažila, spíš se psalo hodně esejí a několik testů.
Určitě bych pozitivně hodnotila level of engagement. Vyučující od vás vyžadují spolupráci s chtějí znát váš názor v diskuzích. Předměty, které jsem si zvolila já byly často dělené na přednášky a semináře, ve kterých jsme společně diskutovali o tématech. Myslím, že to také bylo protože jsme byli v menších skupinách. Vyučující velmi bavily předměty, které vyučovali, takže bylo skvělé je poslouchat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano, student union pořádá často různé akce, pak existují i různé kluby/societies, do kterých se můžete (za malý poplatek) zapsat a chodit na jejich srazy, např. psychology society, women's society, chinese society, marxist society, origami society a další.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ano, komunikovala jsem v angličtine, kde ode mě byla očekávaná úroveň C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kampus University of Essex, kde se nacházela univerzita sídlí v Colchesteru, který je hodinu vlakem od Londýna. Je to menší město oproti Londýnu i Praze. Porovnala bych to třeba jako Liberec Čech je Colchester UK, zatímco Prahy by byla Londýn.
Město je krásné, má několik historických prvků, mnoho obchodů, restaurací, charitativní obchůdků, klasické komerční obchody, které byste našli po celé UK. Akorát to působí jako město, kde není příliš mnoho studentského vyžití. V centru je pár barů, jestli to je něco, co by vás zajímalo, ale bohužel tam nejsou žádné více "undergroundové" kluby, kde by se konaly menší koncerty a akce pro studenty (akce pro studenty ale určitě můžete najít na kampusu). Jinak to je město, které je nedalko od Londýna, což znamená, že v něm bydlí mnoho lidí, kteří tam dojíždějí za prací. Spíše je to město, kde bydlí rodiny s dětmi a starší lidé. Narozdíl město Norwich, které je kus od Colchesteru působí jako více studentské město a je tam krásná katedrála.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v UK jsou obecně vyšší. Stipendium mi pokrylo nájemné a měsíční jízdenku na autobus, jinak jsem si vše ostatní hradila ze svých financí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud budete jezdit autobusem, tak si kupte studentský bus pass buď na jeden měsíc (£54) nebo na rok, pokud jste tam na celý akademický rok. Vyplatí se to víc než si kupovat jednotlivé jízdenky za £2.50 za každou cestu. Po Colchesteru jezdí autobusy, které buď mívají velká zpoždění, jezdí příliš brzy nebo nepřijedou vůbec. Poslední autobus jede mezi 22-23h večer, takže je náročné se dostávat domů kdykoliv po 23h
Pokud plánujete často jezdit na výlety vlakem třeba do Londýna, tak doporučuji si zařídit rail card, díky které budete mít zhruba 30% slevu na jízdenky.
Jestli vás pokoj bude nevybavený, tak doporučuji buď Tesco Superstore, které je poblíž kampusu a mají tam vše. Nebo různé charity shops, které jsou v Colchesteru a mají tam také mnoho věcí do domácnosti - a levněji.
Firstsite: je galerie umění v Colchesterz a uvnitř se skrývá i kino, kde promítají artové i novější filmy a studenti mají zlevněné vstupné za £5, což je skvělé, vzhledem k cenám v dalších kinech (Curzon a Odeon), kde zaplatíte za lístek na stejný film £14.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování řešte s dostatečným předstihem. Pokud jedete na jeden semestr, tak není garantované, že pro vás budou mít na kolejích místo. Tak si zkuste najít ubytování mimo kampus. Existují různé facebookové skupiny, kde je hodně nabídek studentského bydlení.
Připravte se, že ubytování na kolejích i v bytech je mnohem dražší než v Praze. Cenově je pokoj na koleji a v bytě podobně drahý. Např. nejlevnější pokoje na kolejích The Towers se pohybují v rozmezí £440-500 za měsíc a nejdražší pokoj na koleji až kolem £700. Pokoje mimo kampus se také pohybují kolem £500 za měsíc a často bývají prostornější a hezčí než kolej. Co jsem slyšela od kamarádů, co bydleli na koleji, tak pokoje byly maličké a ne příliš hezké a pohodlné se sdílenou koupelnou a kuchyní.
Další tip ohledně ubytování: jestli vás pokoj bude nevybavený, tak doporučuji buď Tesco Superstore, které je poblíž kampusu a mají tam vše. Nebo různé charity shops, které jsou v Colchesteru a mají tam také mnoho věcí do domácnosti - a levněji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem k délce mého pobytu (necelé 3 měsíce) a časové náročnosti studia, jsem příliš necestovala. Ale navštívila jsem Londýn a Norwich a také pláž Mersea Beach.
Cestování - mhd v Colchesteru je popravdě strašné. Po Colchesteru jezdí autobusy, které buď mívají velká zpoždění, jezdí příliš brzy nebo nepřijedou vůbec. Poslední autobus jede mezi 22-23h večer, takže je náročné se dostávat domů kdykoliv po 23h. Pokud budete jezdit autobusem, tak si kupte studentský bus pass buď na jeden měsíc (£54) nebo na rok, pokud jste tam na celý akademický rok. Vyplatí se to víc než si kupovat jednotlivé jízdenky za £2.50 za každou cestu.
Pokud plánujete často jezdit na výlety vlakem třeba do Londýna, tak doporučuji si zařídit rail card, díky které budete mít zhruba 30% slevu na jízdenky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ano, komunikovala jsem v angličtine, kde ode mě byla očekávaná úroveň C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Essex

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page