top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lenka Miščík Ramešová

Autor(ka):

fakulta:

Lenka

Miščík Ramešová

Lékařská fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lenka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lenka

Lékařská fakulta Hradec Králové

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eye Hospital, University Medical Centre Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oční klinika/nemocnice v Lublani se nachází ve východní části města, 25 minut svižné chůze od centra. Samotná lékařská fakulta, pod kterou moje stáž na klinice spadala, je tím samým směrem, jen trochu blíž k centru - cca 15 až 20 minut od centra. Přímo s fakultou jsem se příliš neseznámila, jelikož jsem stážovala mimo ni - na Oční klinice spadající pod zdejší fakultní nemocnici (University Medical Centre Ljubljana). Jediný můj kontakt s ní spočíval v úvodní a závěrečné cestě do Erasmácké kanceláře, která se nachází kousek před hlavní budovou fakulty. Jednala jsem s mag. Čelofigou, velmi příjemnou a ochotnou paní.
Co se týče Oční kliniky/nemocnice, jedná se o klasické zdravotnické zařízení většího města, jako jsme zvyklí v ČR. Ve srovnání s Oční klinikou v Hradci Králové se ale jedná o docela velkou instituci - je to samostatná Oční nemocnice s několika odděleními. Vybavení je zde moderní a cítila jsem se v ní příjemně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Toto se mi špatně posuzuje, jelikož jsem již studentkou doktorského studia - možná i proto byl přístup spoluzaměstnanců spíše kolegiální až přátelský. Co se týče mag. Čelofigy z Erasmácké kanceláře, je to velice příjemná a ochotná paní. Místo bych určitě doporučila.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Předpokládám, že ano, jelikož nějaké související informace byly obsaženy ve welcome letáčku a na stránkách fakulty, ale sama jsem se zejm. z důvodu nedostatku času žádných takových aktivit nezúčastnila.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, ze slovinštiny znám jen pár slovíček a frází. Obecně jsem byla velice (mile) překvapená úrovní angličtiny nejen u spolupracovníků a na univerzitě, ale i všude po městě (včetně prodavačů v obchodech a na trzích - to v ČR rozhodně není standard).
Jinak mám informace, že fakulta běžně počítá s angličtinou na minimální úrovni B2, ale u dlouhodobějších pobytů doporučují nějaké kurzy slovinštiny (tuším, že je pořádá tamější filozofická fakulta).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je hezké menší hlavní město. Centrum je historické a hodně vyhledávané turisty, periferie jsou tu a tam poněkud ponuré. Charakterizovala bych ji spíše jako poklidné město. Je zde hodně rozšířená doprava na kolech, což oceňuji, ale cyklisti jsou občas docela bezohlední vůči chodcům. Řidiči aut jsou také poněkud neopatrní, ale naštěstí je doprava dobře řízena semafory.
Navštívit bych doporučila zejm. následující: historické centrum, hrad, trhy (včetně kryté části - mají tu úžasné dobroty... a zeleninu a ovoce jsem kupovala téměř výhradně právě zde, má to úžasnou autentickou atmosféru), Nebotičnik, Univerzitní knihovnu, park Tivoli a v neposlední řadě kavárnu Stow :).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k tomu, že se mi podařilo sehnat relativně levné ubytování v samostatném bytě ale v "kolejní budově", povedlo se mi hodně peněz ušetřit. Stipendium mi pokrylo 100% výdajů a ještě mi dost peněz zbylo (a to jsem nijak extrémně nešetřila - jen jsem tedy nikam nechodila na jídlo, vařila jsem si kvůli nízkohistaminové dietě vše sama).
Ceny potravin jsou obecně o trošku vyšší, ale není to žádný extrém. O dalších cenách nemám moc představu, nic jiného jsem vlastně moc neřešila a podobné ubytování v ČR jsem nikdy nesháněla. [Paradox na závěr: Nejlevnější mléko ve Sparu v centru města bylo plnotučné od Madety za 0,79 euro :).]
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo - vařit si sám (ceny v restauracích jsou vždy vyšší).
Ubytování - koleje.
Doprava - pěškobus :).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v "apartmánu" v budově kolejí (Oražnov dom) v centru města. Jedná se o ubytování nabízené přijíždějícím zaměstnancům nebo doktorandům (tzn. asi není dostupné pro pregraduální studenty).
Šlo o 1+kk byt v úplně horním patře (asi 5. poschodí) ve starším domě v centru města (Wolfova ulice). Vybavení průměrné, mohlo by odpovídat zhruba 2* hotelu. Byt měl 1 velký hlavní pokoj s postelí, stolem + židlí a spoustou skříní, který byl průchodem propojený s mini kuchyňkou. V kuchyňce malý stůl + židle, miniaturní kuchyňský kout s dvojplotýnkou, ledničkou a dřezem. Víceméně vše potřebné nádobí, ale nebyla zde rychlovarná konvice (místo toho taková kovová nádoba na plotnu (s delší ručkou), která je ve Slovinsku hodně používaná právě místo rychlovarky, uvidíte ve všech obchůdcích), trouba ani mikrovlnka. Dále zde byla velká koupelna s WC a sprchovým koutem, předsíň se skříněmi. Ve společných prostorech navíc k dispozici pračka a sušička.
PLUSY: samostatný pokoj s vlastní koupelnou, WC a kuchyní; cena (asi 450 Kč/noc); poloha v centru města; pračka a sušička; náhradní ručníky + utěrky + povlečení; flexibilita - možnost prodloužit/zkrátit pobyt po dohodě s mag. Čelofigou.
MÍNUSY: byt byl poněkud neuklizený - zejm. podlaha (hlavně spousta cizích vlasů); bez trouby nebo alespoň mikrovlnky; poněkud starší vybavení, což bych za tuto cenu chápala, ale vadil mi třeba plesnivý sprchový kout; poloha v úplně horním patře v kombinaci s nepřítomností výtahu - normálně jsem s tím v pohodě, ale pro nošení zavazadel to bylo celkem náročné; bez funkční oficiální Wi-Fi; předání klíčů od bytu - to byla asi moje nejnepříjemnější zkušenost v Lublani, rozepíšu se v některé z dalších pasáží.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, trochu jsem cestovala. Byli jsme se podívat ve Vintgar, u Bledu, v jeskyních Skocjan, v přímořském městečku Piran. Vše z navštíveného za sebe mohu doporučit, jedná se o krásná místa. Vše stojí za vidění. Nejzajímavější asi byly jeskyně Skocjan, které jsou naprosto monumentální.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, ze slovinštiny znám jen pár slovíček a frází. Obecně jsem byla velice (mile) překvapená úrovní angličtiny nejen u spolupracovníků a na univerzitě, ale i všude po městě (včetně prodavačů v obchodech a na trzích - to v ČR rozhodně není standard).
Jinak mám informace, že fakulta běžně počítá s angličtinou na minimální úrovni B2, ale u dlouhodobějších pobytů doporučují nějaké kurzy slovinštiny (tuším, že je pořádá tamější filozofická fakulta).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jedná se o příjemnou malou zemi, která není fyzicky ani mentálně příliš vzdálená ČR. Ceny tu nejsou o mnoho vyšší. Lublaň je hezké město. A Slovinsko má nádhernou přírodu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Netuším, nic mě nenapadá.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že si mám vzít osobní telefonní číslo na paní z Erasmus kanceláře. Že na stáži budu od ... do ... každý den.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Mile: Že 99% Slovinců, které jsem potkala, mluví (a to dost dobře) anglicky.
Nemile: Že na kolejích není fungující zabezpečená Wi-Fi. To bych považovala za standard. (Nebo alespoň kabelový internet, ale v mém apartmánu ani nebyla potřebná zásuvka.)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyjít s časem. Měla jsem hodně povinností i do svého zaměstnání na fakultě v ČR a do toho jsem musela kvůli dietě všechno jídlo sama připravovat, takže mi nezbýval skoro žádný čas.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Slovinsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page