top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavel Franěk

Autor(ka):

fakulta:

Pavel

Franěk

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@pajikk.f

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavel

Fakulta sociálních věd

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Gdańsk

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vybavím si:
1) Dobrou dostupnost - kolej se nachází 5 minut chůze od univerzitního kampusu, kde jsou skoro všechny fakulty, studentská bistra i podniky, velká knihovna a nedaleko podél kampusu jsou také z jedné strany tramvajové zastávky a z druhé autobusové a poblíž se nachází také stanice SKM (takový místní S-bahn či Esko) a také obchody a volnočasová místa (fitness centrum a bazén).
2) Studentský život - je zde aktivní spolek pro mezinárodní studenty ISA (místní obdoba FSV Circle), který ve spolupráci s ESN pořádá spoustu studentských akcí a snaží se vás propojit s místními studenty skrze buddy program.
Já konkrétně jsem navštěvoval předměty na dvou fakultách - Historická fakulta je nejblíže kolejím a její prostory jsou trochu starší, ale nic hrozného. Filologická fakulta je naopak jedna z nejmodernějších (ne-li nejmodernější) co se prostorů týče na celé univerzitě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia je dost podobný tomu, na co jsme zvyklí na UK. Jsou zde klasické přednášky, během nichž má vyučující přednes (třeba u prezentace) a výrazná aktivita ze strany studentů. Vyučující si na nich sice někdy kontrolují docházku, ale to, zda hodiny budete navštěvovat, je jen na vás. Také jsou zde klasické semináře/cvičení, kde vyučující mluví trochu méně a očekává se nějaká aktivita také od studentů, kterým je zde kontrolována povinná docházka.
To, co mě naopak překvapilo, bylo, že některé kurzy jsou vedeny blokově. To znamená, že mi nějaké kurzy začaly v říjnu, ale skončily v listopadu, zatímco jiné začaly v prosinci a skončily v lednu. Předem o tom nebyly žádné informace a byli jsme o tom informováni až v průběhu semestru. Co je také na polských univerzitách odlišné, je, že semestr skutečně trvá od října až do konce ledna, kdy fyzicky navštěvujete hodiny a zkouškové je pouze dva týdny v únoru. Byli jsme také upozorněni, že na polských univerzitách platí pravidlo, že pokud do hodiny přijdete o 15 minut po začátku později, tak už nemusíte být vpuštěni do výuky (to se ale nikomu naštěstí nestalo:) ).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita i město nabízejí pestrý studentský život. Na univerzitě funguje spolek mezinárodních studentů ISA (obdoba FSV Circle), který společně s ESN pořádá pro výměnné studenty akce od parties, společenských aktivit, výletů i seznamováku. Pak na univerzitě působí také CASiD, který pořádá akce spíše pro polské studenty, ale čas od času organizuje i English-Speaking-Inclusive eventy jako karaoke nebo grilovačky v kampusu nebo v areálu studentských kolejí.
Na historické fakultě jsme měli spoustu předmětů přibližující historii Polska (třeba ve filmech), nebo přímo na historii a kulturu Gdaňsku, kde jsme v rámci výuky měli zadarmo exkurze v centru města. Univerzita také poskytuje kurzy polštiny pro cizince, kde si můžete zvolit z varianty pro začátečníky, mluvčí slovanských jazyků nebo pokročilé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace na univerzitě probíhala primárně v angličtině. Všichni vyučující angličtinu ovládají. Na kolejích či u starších lidí pracujících na univerzitě jsem se setkal s tím, že anglicky nemluví, ale naštěstí polština není tolik odlišná od češtiny, takže jsme se i tak domluvili. :)
Naopak od se od studentstva očekává, že budou schopni napsat esej/seminárku v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Gdaňsk a celkově Trojměstí je velmi různorodé. Byť při přejezdu nepoznáte, kde jedno město začíná a kde druhé končí, všechna tři města se velmi liší. Ať už vás lákají cihlové uličky starého města v centru, party life nebo únik do přírody, přijdete na své.
Gdaňsk má krásné historické centrum, kde je k vidění tzv. Královská cesta (Droga Królewska) táhnoucí se od Bramy Wyżynnej přes Długi Targ až po zdejší náplavku na Motławě. Pokud máte rádi vyhlídky, nesmíte vynechat Mariánskou baziliku, Góru Gradowou, rozhlednu na kopci Pachołek (:D). Pokud máte rádi alternativní život a/nebo parties, tak nesmíte minout místo zvané 100cznia, které ožívá ve stínu jeřábů zdejšího přístavu. Must visit je také Muzeum 2. světové války a Evropské centrum Solidarity. Za teplého počasí (květen-září) tu na vás čekají dlouhé písčité pláže.
Sopot je klidnější lázeňské město, ale s rušným molem, které je nejdelší v Evropě.
Gdyně město spíše průmyslové, ale i tak má co nabídnout. Kromě zdejšího přístavu se zde nacházejí scenerické útesy, lesy a písečné pláže, kde doporučuju vyrazit na hike.
Opomenout nesmíte ani okolí v rámci celého Pomořského vojvodství, kde doporučuji alespoň hrad Malbork, Hel na zdejší kose, „malé Trojměstí“ a písečné duny v Łebě.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jedním z mých důvodů výběru Polska bylo to, že jsem chtěl vyjít finančně se stipendiem, a nakonec se mi to docela dařilo. Není však pravda, že by bylo v Polsku oproti Česku extra levno. Gdaňsk je sice trochu dražší než jiná polská města, ale celkově jsou ceny dost podobné jako v Česku. Například veřejná doprava a ubytování jsou výrazně levnější než v Praze, ale některé potraviny (limonády, alkohol, předpřipravená) jsou naopak podstatně dražší. Jel jsem sem již s našetřenými penězi a finančně mi pomáhali také rodiče, ale ve finále mi ze stipendia i něco málo zbylo, ale bez finanční pomoci a našetřených peněz si myslím, že bych vyšel buď tak akorát, nebo by mi stipendium pokrylo 80–90 % nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se dost finančně vyplatí vařit si vlastní jídlo na ubytování. Problémem na koleji docela byla malá lednička, takže se nedalo vařit příliš dopředu. Za mě osobně byli finančně nejvýhodnější Lidl a Auchan. Biedronka je také výhodná, ale často jen pokud si koupíte více produktů, za jejichž počet pak dostanete nižší cenu. Naopak Žabka se nachází (doslova) na každém rohu, ale je výrazně dražší variantou. I v ní se dá však ušetřit, pokud si s polským tel. číslem stáhnete jejich aplikaci.
Když je řeč o aplikacích, tak doporučuji Foodsi (polská obdoba aplikace Nesnězeno) a Booksy (kde se můžete objednat třeba k holiči apod. a srovnat si jejich cenovou nabídku)
Díky tomu, že jsem měl z kolejí vše potřebné blízko, jsem si nekupoval předplatné veřejné dopravy (která bohužel není tak integrovaná jako ta středočeská/pražská) a místo toho jsem si v aplikaci Jakdojade kupoval jednotlivé i časové jízdenky, které jsou poměrně levné. Můžete zde také využít veřejná kola MeVo.
Budete si také muset zřídit polskou studentskou kartu (Legitymacja studencka), díky které budete mít stejné slevy jako polští studenti.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem ubytování na koleji, kterou nabízela UG. To mohu doporučit. Ubytování na kolejích je podstatně levnější než v Praze. Nacházejí se zde různé cenové varianty podle toho, jestli např. chcete mít menší/větší pokoj se sdílenou toaletou a koupelnou, nebo buňku s vlastní toaletou, koupelnou a provizorní kuchyňkou. Většina kolejí se nachází vedle kampusu univerzity v Oliwě (pro Erasmáky je k dispozici Ds. 3, Ds. 4, Ds. 5 a Ds. 10). Možnost je také kolej Ds. 6 v centru města (20 min od kampusu) nebo v Sopotu – Ds. 7 (nedaleko Fakulty ekonomie a managementu) (30 min od kampusu). V ubytovacích komplexech se nachází varianty, kde máte buďto společenskou místnost, skromnou posilovnu, ve všech jsou společné kuchyně s jídelním prostorem a studovny.
Jediná nevýhoda kolejí od UG je, že Erasmáci a výměnní studenti nemají nárok na soukromý pokoj a vždy ho sdílejí s dalším výměnným studentem. V případě buňky (ds. 10) sdílíte jeden dvoulůžkový pokoj s dalším studentem a v buňce s vámi je v jednolůžkovém pokoji ještě jeden trvalý polský student.
V Gdaňsku se nachází také soukromé koleje: Student Depot a Milestone. Rovněž jsem poznal lidi, kteří měli pronajaté sdílené byty, ale pozor na scamy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažil jsem se využít, co se dalo. V Gdaňsku se nachází letiště, odkud se levně dostanete zejména do Skandinávie (letenky od 300 Kč) a jsou sem levné letenky také z Prahy a Bratislavy. Po železnici se dostanete po celém Polsku i do okolních států (zejm. Německo a ČR) – dálková doprava je cenově dost podobná Česku, možná lehce dražší. Z vlaků si můžete vybrat od pendolin a expresů po regionální (tj. po Pomoří) a příměstské (tj. po Trojměstu a jeho předměstí) vlaky. Po Pomořském vojvodství se můžete pohybovat také autobusy a po Polsku funguje také sít dálkových autobusů (např. Flixbus), kterými se dostanete také do Pobaltských zemí. Pro vlaky doporučuju anglojazyčnou stránku polishtrains.eu nebo přímo aplikaci Jakdojade.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace na univerzitě probíhala primárně v angličtině. Všichni vyučující angličtinu ovládají. Na kolejích či u starších lidí pracujících na univerzitě jsem se setkal s tím, že anglicky nemluví, ale naštěstí polština není tolik odlišná od češtiny, takže jsme se i tak domluvili. :)
Naopak od se od studentstva očekává, že budou schopni napsat esej/seminárku v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Gdaňsk toho má opravdu hodně co nabídnout. Na své si přijde opravdu každý a ani za půl roku zde jsem nestihl všechny aktivity, které Trojměstí nabízí. Splnil jsem si sen žít v přímořském městě a dost jsem zde otevřel oči i díky vyvrácení několika předsudků. Polsko je také budget-friendly a pokud budete dobře hospodařit, tak můžete se stipendiem dobře vyjít. Na univerzitě jsou aktivní spolky, které mají neustále nějaké aktivity, takže i pokud byste si neplánovali výlety se zdejší levnou dopravou, tak budete mít o zábavu postaráno. Co mi dost vyhovovalo, bylo, že komunita mezinárodních studentů je střední velikosti – cca 100 – 200 lidí. Nemusíte se tak bát, že byste si nenašli své lidi, kteří by vám sedli a ani že by se neutvořila určitá komunita známých lidí, které budete na akcích potkávat. Pokud vás zajímá historie, pak je Gdaňsk jasná volba – mj. zde začala například 2. světová válka a zároveň zde začal padat východní blok. Zajímavostí je, že na historickou fakultu chodil současný premiér Polska Donald Tusk a že pokud budete bydlet na kolejích UG, tak budete sousedé se zakladatelem hnutí Solidarność Lechem Wałęsou.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více teplých vrstev, čepice, šály, rukavice, zimní boty – v Gdaňsku může být dost větrno, neopomenul bych ani plavky na teplejší počasí nebo lekce otužování v moři :)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Na UG mají blokovou výuku některých předmětů (proto se nemusíte děsit, že mají předměty za málo kreditů, nebudete mít 8 předmětů najednou)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Stereotypy, které se v ČR o Polsku a Polácích šíří, většinou vůbec nejsou pravda a Polsko se ekonomicky dost zvedá a možná nás už v lecčems předhání.

A že se v Polsku pije svařené pivo (vyzkoušejte na vlastní nebezpečí)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Teď bych řekl asi odjet zpět domu :)
Ale celkově celý Erasmus přináší určité výzvy a to k tomu patří.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Gdańsk

Další zprávy z regionu Polsko

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page