top of page
Autor(ka):
Jáchym Nerad
Autor(ka):
fakulta:
Jáchym
Nerad
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Jáchym je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Jáchym
Fakulta sociálních věd
2022/2023
University of Antwerp
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Jáchym hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jako první mě napadne knihovna, kde si studenti mohli rezervovat místa k sezení. Byla tak akorát velká vzhledem k tomu, kolik univerzita měla studentů, takže se nestalo, že by si člověk nesedl, i když si třeba rezervaci zrovna nevytvořil. Možná to zní zvláštně, ale i taková, na první pohled, maličkost, jako je dobře fungující rezervační systém v knihovně, mi udělala velkou radost.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Myslím si, že co se týče zahraničních univerzit, občas neprávem tíhneme k jejich přílišné adoraci. Vůbec se nesnažím říct, že bych byl se vzděláváním na University of Antwerp nespokojený, ale zároveň jsem nebyl nijak výrazně nadšený, kdybych měl hodnotit studijní zážitek jako celek. Měli jsme skvělé předměty a úžasné vyučující, ale také nudnější předměty, které mi toho tolik nedaly. Myslím si, že celkový studijní zážitek je nakonec stejně strašně ovlivněný tím, na jaké konkrétní vyučující člověk narazí a jaké předměty si zrovna vybere.
Jediné na co jsem narazil, co mi na této univerzitě přišlo objektivně lepší (nebo jiné) byla aktivita studentů v hodinách. Přijde mi, že se více ptali a ze své vlastní inicitavivy diskutovali, když s něčím nesouhlasili nebo něčemu plně neporozuměli. Podotýkám, že šlo o belgické studenty, nikoliv "Erasmáky". Otázka je, jestli to zapřičiňuje samotná univerzita a způsob výuky, či předchozí stupně vzdělávacího systému.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Před začátkem semestru se koná intenzivní kurz Nizozemštiny, který mohu jen doporučit, jelikož slouží i jako takový "seznamovák". Ač si nejsem jistý, jestli bych byl schopen v Nizozemštině složit sebejednodušší větu, socializační funkci tento kurz splnil na jedničku.
Jinak univerzita (a místní spolek ESN - Erasmus Student Network) pořádaly různé akce, koncerty, Halloweenskou párty, Cantus (takovou akci, kde se hodně zpívá a hodně pije), ... ale musím říct, že jsem se těchto akcí příliš neúčastnil a spíše trávil čas a plánoval vlastní akce s lidmi, které jsem tam poznal.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Před příjezdem do Belgie jsem se trochu bál, jestli běžní belgičani nebudou mít s angličtinou problém, ale vzhledem k tomu, že Antwerpy jsou univerzitní, ale také, speciálně v sezóně, poměrně dost turistické město, v podstatě každý tu umí anglicky velmi dobře a nikdy jsem tak s komunikací neměl problém.
Univerzita se spokojí s certifikátem o jazykové způsobilosti vystaveným vaší fakultou, který si můžete vyžádat, pokud jste měli během studia nějaký jazykový kurz. Myslím, že požadavek univerzity byl B2. Každopádně, všechny informace jsou velmi dobře dohledatelné na jejich webovkách.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město se mi popravdě velmi líbilo z hlediska architektonického. Belgičani (stejně jako např. Dánové) umí/uměli města stavit tak, že vypadají moc hezky, i když prší. A že v Belgii pršelo vlastně docela dost (ale zase o dost méně, než jsem čekal!).
Co je pro Antwerpy (a asi každé město v Beneluxu) typické, je doprava na kole. Nečekejte, že se po měste budete bát jezdit, to opravdu nehrozí, nemůžete porovnávat s Prahou, kde na to silnice nejsou připravené. V Antwerpách je na prvním místě chodec a cyklista, a pak teprve auta. A tahle prioritizace je vlastní nejen těm, kteří městskou infrastrukturu plánovali, ale i řidičům. A proto se vám nestane, že by vás nějaký motorista ohrožoval. Pro zapůjčení kola doporučuji půjčovnu Swapfiets, která nabízí poměrně spolehlivá kola a servis.
Co se týče mých oblíbených míst ve městě, vypíchnu hned několik. Obecně se mi moc líbila část města na sever od centra "Eilandje", kde je přístav, moc pěkné muzeum "MAAS", park se skvělým výhledem na západ slunce "Droogdokkenpark" a odvážná stavba pojmenovaná "Havenhuis", kterou určitě stojí za to vidět a kde sídlí ředitelství místního přístavu. Ke druhé městské části, kterou jsem si velmi oblíbil, a která se nachází na druhém břehu řeky, se člověk dostane buď přívozem (který je zdarma) a nebo 570 m dlouhým tunelem sv. Anny, kde je jízda na kole opravdu zážitek. Na druhém břehu je krásný pohled na centrum - na posezení s knihou nebo s lahví belgického piva ideál.
Poslední můj point k městu už bude trochu méně pozitivní. Město, i vzhledem k místní marocké menšině (která ráda slaví fotbalové úspěchy i neúspěchy v ulicích) a faktu, že Antwerpy jsou přístavem, kterým do Evropy proudí hlavní podíl zaoceánských drog, je město méně bezpečné, než jsme zvyklí z Prahy a okolí. Určitě bych neřekl, že by se člověk měl bát, ale nějaká základní opatrnost při vracení se v noci z tahu ve městě je na místě.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium činilo v době mého výjezdu 600 euro/měsíc. Ubytování mě stálo 395 euro. Celkově, včetně ubytování a všech dalších výdajů jsem se za měsíc většinou vešel do rozmezí 900-1000 euro a řekl bych, že jsem na sobě určitě nešetřil.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Ač jsem v odpovědi k minulé otázce napsal, že jsem moc nešetřil, určitě nějaké tipy mám. Dá se chodit do levnějších supermarketů jako je Lidl nebo Aldi, ale jakoby... Albert Hein, který je trochu dražší, za ty utracené euráče navíc určitě stál.
Vím, že spolužáci leckdy používali aplikaci "Too good to go", která je takovým ekvivalentem českého "Nesnězeno" a kde prodejci/restaurace k večeru vyvěsí nabídky jídla, které se již nesní a vy si ho můžete skrz aplikaci zarezervovat a přijít si pro něj.
Co se týká chození do menzy, které je někdy považováno za jednu ze šetřících strategií... asi bych nedoporučoval. Jídlo vlastně tak levné nebylo (pohybovalo se kolem 7 euro) a hlavně mi příliš nechutnalo, a to musím upozornit, že já opravdu nejsem vybíravý strávník.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování hodnotím určitě pozitivně. Měl jsem soukromý pokoj na univerzitní koleji a až na pár problémů s vytápěním, které jsme se (občas neúspěšně) snažili řešit s místním správcem, si naprosto nemohu stěžovat - a to především díky příjemnému kolektivu, který se na koleji vytvořil.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano! Belgie je na cestování úplně boží, protože je strašně malá a je v ní docela dost pěkných měst, která jsou něčím zajímavá. Mým favoritem, kam bych se ještě určitě chtěl mockrát podívat, je Ghent. Z Antwerp je to asi 40-60 minut jízdy vlakem (6,60 euro pro studenty). Je to na první pohled takové to typické starší univerzitní město, ale doplněné novější architekturou a skvělou, takovou hezky klidnou, náladou.
No a co se úplně nabízí z hlediska zahraničních dobrodružství, tak to jsou výlety do Paříže, Lucemburku a nebo do nizozemských měst. Poslední jmenované mohu z vlastní zkušenosti doporučit. Amsterdam, Rotterdam i Haag jsou krásná, vzdušná města se spoustou kaváren, posezení u řeky (a nebo v Haagu u moře) a skvělých muzeí a galerií.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Před příjezdem do Belgie jsem se trochu bál, jestli běžní belgičani nebudou mít s angličtinou problém, ale vzhledem k tomu, že Antwerpy jsou univerzitní, ale také, speciálně v sezóně, poměrně dost turistické město, v podstatě každý tu umí anglicky velmi dobře a nikdy jsem tak s komunikací neměl problém.
Univerzita se spokojí s certifikátem o jazykové způsobilosti vystaveným vaší fakultou, který si můžete vyžádat, pokud jste měli během studia nějaký jazykový kurz. Myslím, že požadavek univerzity byl B2. Každopádně, všechny informace jsou velmi dobře dohledatelné na jejich webovkách.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že proto, že město má, i díky místnímu studenstvu, strašně pěknou energii, kterou asi nedovedu blíže popsat, ale jakmile tam člověk pár měsíců prožije, pochopí, jak jsem to myslel.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Antwerp
Další zprávy z regionu Belgie
bottom of page