top of page
Autor(ka):
Magdalena Císlerová
Autor(ka):
fakulta:
Magdalena
Císlerová
Filozofická fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Magdalena je k dispozici na sítích:
@memademagic
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Magdalena
Filozofická fakulta
2021/2022
University of Málaga
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Magdalena hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Celý kampus je zhruba 4km od centra, dostupný MHD (nebo pěšky - záleží, jak daleko bydlíte) a je to vlastně jedna velká ulice lemovaná budovami jednotlivých fakult. Každá mí svojí kantýnu, ale často jsem tam nejedla, tak nemůžu moc hodnotit. Největší plus byla za mě velká krásná zahrada, kde zároveň chytíte wifi, takže se dá pracovat venku. Filozofická fakulta má poněkud starší vybavení, ale svému účelu sloužilo dobře.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jako doktorandka jsem si potřebovala zapsat jen jeden předmět. Ze začátku i to vypadalo jako problém a musela jsem to řešit s místním zahraničním oddělením, aby mi někdo přidělil i status magisterského studenta a mohla jsem se na něco zapsat (nakonec se to povedlo). Pro přijíždějící Erasmus studenty mají sice moc hezky vypracované různé manuály, ale moc tam na doktorandy nepamatují, a potom vám dva lidi píší protichůdné informace... Také po mě chtěli, abych měla na místní univerzitě vedoucího disertace, což jsem se ale dozvěděla celkem pozdě právě při komunikaci se zahraničním oddělením. Můj vedoucí z UK tam naštěstí měl známého, tak jsem byla domluvená s ním, ale nakonec to vůbec nebylo potřeba, jak ze zahraničního oddělení vypadlo na konci pobytu. Takže komunikace byla občas opravdu velmi zmatená.
Magisterské studium mají rozdělené na trimestry - kurzy tudíž běží od konce října do prosince, pak od ledna do února, a od března do dubna, a jsou většinou krátké (6 lekcí).
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na kampusu je klub, který pořádá různé kulturní akce jako promítání filmů a koncerty. K dispozici jsou jazykové kurzy pro zahraniční studenty. Pro ty také UMA organizuje různé akce - proběhl třeba workshop flamenca nebo výlet do města Ronda. Na univerzitě je také pobočka ESN (Erasmus Student Network) s dobrovolníky z řad studentů a ti orzganizují každý týden hned několik akcí, od jógy na pláži, přes hospodské kvízy, po sobotní výlety na okolní kopce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Jelikož je mým oborem anglistika, předmět byl v angličtině. I administrativní věci se vyřizují převážně v angličtině. Nicméně některé informace na webu univerzity jsou jen ve španělštině, takže je určitě dobré mít aspoň nějaké základy. Místní studenti také raději komunikují španělsky. Ale znalost španělštiny jsem dokládat nemusela (UMA doporučuje B1).
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Relativně klidné, ale zároveň s pěstrým nočním životem, pokud vás to láká. Tak akorát velké, že se dá téměř všude dojít delší procházkou. Pěkné historické centrum a krásná městská pláž. Ráj pro milovníky mořských plodů - na pláži je otevřených několik restaurací, tzv. chiringuitos, kde na ohni grilují ryby a připravují další dobroty z čerstvých surovin, v centru pak Mercado Atarazanas, kde jsou venku stolky několika místních podniků a pochutnáte si tam třeba na krevetovém špízu - grilované krevety napíchané na špejli. Jinak v Malaze stojí za návštěvu určitě katedrála, Alcazaba, a hezké výhledy jsou cestou na Gibralfaro. V neděli odpoledne je tam dokonce vstup zdarma. V Malaze a okolí je i několik kopců/hor, kam právě pořádá výlety ESN, tak doporučuju využít. Jinak se tam konají i různé kulturní akce, jako festivaly (třeba jazzový), jsou tam dvě divadla, a v centru je kino Cine Albeníz, kde promítají filmy v originálním znění (multikina v Malaze hrají téměř výhradně ve španělštině, tak na to u anglických filmů pozor). Pokud se vám nebude chtít do knihovny na kampusu, ale zároveň nechcete pracovat doma, tak doporučuju v centru Santander Work Café - je to co-work, který provozuje banka Santander, a jeho využití je zcela zdarma. Z normálních kaváren se dobře pracuje v Recyklo Bike Café nebo La Bella Julieta.
Pokud toužíte po relaxu, tak všema deseti doporučuju Hammam al Andalus, mají i příjemnou studentskou slevu.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Na jídlo a ubytování podle mě tak akorát stačí, zábavu, výlety a další věci jsem si financovala sama. Pokud jedete jenom na semestr, může být trochu problém najít ubytování, protože všichni chtějí někoho na celý rok. Já jsem chtěla mít ubytování zařízené dopředu a nakonec jsem zvolila pokoj ve sdíleném bytě přes AirBnb. Nejspíš to bylo o trochu dražší, než normální nájem, ale zase jsem si mohla přesně zvolit datum příjezdu i odjezdu a zaplatit odpovídající částku, kdežto v nájmu obvykle musíte platit vždycky celý měsíc. Na stránkách univerzity se tvrdí, že si pokoj najdete za 200-250 EUR/měsíc, ale ze své zkušenosti, i podle toho co jsem slyšela od ostatních Erasmus studentů je to spíš 300-400.
Ceny mi přišly srovnatelné s ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Asi nemám žádné speciální rady... snažit se nakupovat jídlo mimo malých obchodů v centru (jsou tam malé Carrefoury, které mají ale vyšší ceny) a chodit spíš do Lidlu, Mercadony, nebo Día. Zjistit si u památek a muzeí, kdy mají vstup zdarma. Pokud se někam chystáte na výlet Renfe, tak koupít lístky co nejdříve. Obecně jsou autobusy levnější než vlaky, ale zase vlakem je to často mnohem rychlejší. Dá se také ušetřit na MHD, pokud vám nevadí delší procházky (případně můžete jezdit na kole). Já jsem si našla ubytování příbližné na půli cesty mezi kampusem a centrem a chodila jsem všude pěšky.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování už jsem popsala výše. Koleje jsou hodně drahé, takže určitě doporučuju najít si pokoj ve sdíleném bytě.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hlavně po Andalusii - Sevilla, Granada, Ronda, Gibraltar, Nejra & Frigiliana, a Cordoba. A na pár dní jsem si udělala výlet do Madridu. Určitě doporučuju využít toho, že Malaga je dobrých výchozím bodem pro cestování po Andalusii a na většinu míst se dostanete kolem 2-3 hodin. Sevilla si určitě zaslouží aspoň dva dny, Madrid ideálně třeba tři, ale zbytek stihnete za den. Pokud nechcete cestovat po vlastní ose, tak spoustu výletů za dobré ceny organizuje Malaga South Experience - já jsem s nimi byla právě na Gibraltaru.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož je mým oborem anglistika, předmět byl v angličtině. I administrativní věci se vyřizují převážně v angličtině. Nicméně některé informace na webu univerzity jsou jen ve španělštině, takže je určitě dobré mít aspoň nějaké základy. Místní studenti také raději komunikují španělsky. Ale znalost španělštiny jsem dokládat nemusela (UMA doporučuje B1).
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud toužíte po teple, sluníčku, a mořských plodech, tak doporučuju všema deseti! Univerzita je fajn, předměty vypadají zajímavě, a ale aspoň podle mé zkušenosti je náročnost nižší, než u nás.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic mi asi nechybělo. Ale myslím, že je potřeba zdůraznit, že ve většině bytů není topení, takže sbalit teplé oblečení na doma (případně si tam pořídit přímotop). Na ven mi stačil i v zimě podzimní kabát/bunda.
Pro milovníky dobrého čaje taky doporučuju dovést si vlastní, jinak budete odsouzeni k tomu pít tam PG tips nebo nějaký španělský pseudočaj.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nic mě nenapadá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
I když velmi nerada generalizuju a nebude to určitě platit o všech, Španělé opravdu nejsou zrovna čistotní... ten bordel, co vidíte na ulicích, bohužel odráží bordel doma. S úrovní čistoty svých spolubydlích jsem měla docela problém a dost často mě to hodně vytáčelo.
Nejtěžší pro mě bylo....
Nic extra těžkého mě nenapadá. Trochu nepříjemný byl ten mírný stres ohledně občas protichůdných odpovědí z místního zahraničního oddělení, když jsme řešili zápis předmětu a co se po mě jako doktorandovi tedy vlastně chce. Ale pokud tam nejedete na doktorát, tak vám to, myslím, nehrozí :D.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Málaga
Další zprávy z regionu Španělsko
bottom of page