top of page
Autor(ka):
Lenka Šamanová
Autor(ka):
fakulta:
Lenka
Šamanová
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Lenka je k dispozici na sítích:
leni_samanova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Lenka
Právnická fakulta
2022/2023
Nicolaus Copernicus University in Toruń
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jedná se o poměrně mladou univerzitu, což se projevuje na vybavení učeben a knihovny, dále na přístupu učitelů, který byl většinově velice přátelský a individuálnější. Avšak na exteriéru je trochu poznat, že univerzita byla založena v době komunismu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Organizace studia byla víceméně shodná. Pouze zkouškové období probíhalo převážně až koncem ledna a začátkem února. Druhý semestr začínal alespoň na právnické fakultě až v půlce března, takže jsem měla téměř tři týdny volno na cestování. V druhém semestru také týden probíhají studentské oslavy, kdy studenti mají převážně volno, což je super. Přístup jsem již zmiňovala a byl velice přátelský, osobní a většina byla velice ochotná.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studentské spolky pravděpodobně existují, ale do žádného jsem se nepřidala. Je možné zvolit si studium polského jazyka, v rámci kterého se dá dozvědět víc o polské kultuře. V rámci fakulty humanitních věd bylo každou středu pořádáno setkání pro zahraniční i místní studenty, kde nám často byly přiblíženy polské zvyky a tradice. Jednou za čas bylo promítání významných polských filmů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Na univerzitě jsem komunikovala anglicky a požadovaná úroveň byla B2, avšak nebála bych se přijet i s nižší úrovní angličtiny. Ve městě jsem se pak snažila mluvit polsky, jelikož jsem se základy naučila na kurzu polštiny.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jedná se o středně velké město (200k obyvatel), ale centrum je poměrně malé a všude se dá dojít pěšky. Jedná se o historické město s krásnými cihlovými stavbami. Je to studentské město, většina hospod nabízí studentské slevy (nejlepší je Kredens a Kadr). Rozhodně se vyplatí navštívit náplavku u řeky, kde je krásný výhled na západ slunce.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Řekla bych, že se dá vyjít poměrně dobře. Polsko je o trochu levnější než Česko. Projeví se to především na cenách potravin. Kolej taky nevyšla tak draze, 700 złotých za měsíc u jednolůžkového pokoje.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupovat určitě v Biedronce, s jejich kartou se dá dost ušetřit. Na jídlo je levný a dobrý Manekin, v pozdějších hodinách Kredens (pouze pizza a burger). Nejlevnější pivo Kredens a Kadr (tam dokonce čepují Kozla).
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji. Vybavení bylo dostačující, akorát bylo málo jednolůžkových pokojů, takže hodně lidí muselo bydlet po dvou a na to byl pokoj poměrně malý. Lednice a koupelna byla pro dva pokoje a kuchyně na patře. WiFi moc nefungovala, stěny byly papírové a jedna funkční sušička na celou kolej byla málo, jinak bylo vše ok. Poměr cena výkon byl fajn, hlavně o kolej nebyla nouze a pro zahraniční studenty bylo místo zajištěno vždy. Kolej byla blízko do kampusu (10 minut chůze na právnickou fakultu) a do centra 15 minut tramvají.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Procestovala jsem téměř celé Polsko, kdy především vlaková doprava je na super úrovni. Studenti mají 50% slevu, vlaky jsou moderní a téměř vždy na čas. Dále je možnost cestovat flixbusem. Toruń je i poměrně vhodný výchozí bod na cestování do jiných zemí. Letiště je v blízkém Bydgoszczi, v Gdańsku, Poznani a Warszawa je taky max tři hodiny. Nejlepší byl výlet do Edinburghu. Doporučila bych i cesty na sever, protože zpáteční letenky se dají z Gdaňsku sehnat za 500 Kč.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě jsem komunikovala anglicky a požadovaná úroveň byla B2, avšak nebála bych se přijet i s nižší úrovní angličtiny. Ve městě jsem se pak snažila mluvit polsky, jelikož jsem se základy naučila na kurzu polštiny.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to výjimečné tím, že město není tak velké, takže se většina zahraničních studentů, ale i místních potkává pouze na pár místech. Tím jsme byli schopní vytvořit jednu velkou partu a pořádně se poznat. Obecně je Polsko na erasmus fajn, protože není tak drahé a zbydou peníze na cestování.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení, deštník a vývrtku.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že z Brna jezdí přímý autobus do Toruně a letadlo léta z Prahy do Gdańsku.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je v Toruni tolik mezinárodních studentů ze všech koutů světa (Malajsie, Mexiko, Japonsko...)
Nejtěžší pro mě bylo....
loučení s lidmi z prvního semestru a zvykání si na nové lidi v druhém semestru.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Nicolaus Copernicus University in Toruń
Další zprávy z regionu Polsko
bottom of page