top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šimon Vocásek

Autor(ka):

fakulta:

Šimon

Vocásek

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šimon je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šimon

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jagiellonian University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Šimon hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě určitě nadchl univerzitní kampus. Je sice o kousek dál z centra, ale celý je nově zrekonstruovaný, hodně moderně vybavený a myslím, že i docela promyšlený, takže jak se tam jednou dostanete, zvládnete tam už fungovat celý den a většinou nemusíte nikam přejíždět. Po všech zařízeních a možnostech, které kampus nabízí, byla asi ze všeho nejvíce výjimečná hlavní oválná knihovna. Opět byla moderně vybavená, byl v ní naprostý klid, dost místa i skříněk pro všechny a kromě toho se tam myslelo i na detaily jako třeba na coworkingové místnosti pro skupinové projekty, což je něco co nám tu podle mě občas trochu chybí. Kromě hlavního kampusu má pak univerzita ještě několik historických budov v centru města, na to už jsme od nás asi trochu více zvyklí, ale tak jako tak jsou všechny ty prostory krásné a máte se tam na co těšit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Začal bych asi tím, že je to Erasmus a podle toho se pak taky trochu odvíjí všechno ostatní. Osobně jsem se tam každopádně od začátku cítil opravdu vítaný a kdykoliv se třeba vyskytl nějaký problém, tak byl na univerzitě vždycky někdo, kdo mi dokázal pomoct ho vyřešit. Jednoduše si myslím, že se tam o nás starali nejlépe jak jenom mohli. Co se týče studia, tak asi jak už jsem psal na začátku – pořád je to prostě Erasmus, a tak je to všechno nastavené i podle toho. Něco bylo náročnější, někde zase reálně stačilo připravit 3 příspěvky na sociální média. Někde byl test, někde zkouška, někde třeba celosemestrální projekt, ale nakonec nic co by se nedalo zvládnout. Sám jsem měl nicméně štěstí na jeden předmět o pozitivní psychologii a osobním štěstí, který byl určitě nejlepší za celou dobu mého studia a jakkoliv byl paradoxně možná i nejtěžší, určitě bych si ho zapsal znovu, protože mi nejen při studiu, ale taky do normálního života dal strašně moc.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě bylo několik spolků do kterých se dalo zapojit a samozřejmě jako všude tam fungovalo i ESN, takže se spíš nemusíte bát, že by přes semestr byla zrovna nějaká nouze o akce. Za sebe ještě určitě můžu doporučit zúčastnit se welcome weeku před začátkem semestru. Mám pocit, že (samozřejmě kromě party) to byla asi ideální příležitost na to poznat život v Krakowě a trochu se tam porozhlédnout, případně se občas seznámit a poradit i s místními. Univerzita samotná pak na začátku pořádala vlastní akce, měla vlastní přivítání a nabízela i intenzivní placené kurzy polštiny za kredity, případně snad taky předmět zaměřený na kulturu a historii Polska. Celkově mi tam na začátku vlastně nic nechybělo a byl tam spíš problém rozhodnout se co vzít dřív.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jsem měl všechno v angličtině a obecně tam nebyl problém s nedostatkem předmětů ať už v angličtině nebo polštině. Občas vyučující sami nabídli, že nás něco naučí i v polštině, ale jinak všichni mluvili dobře anglicky. Požadavky mi taky přišly úplně v pohodě, nesetkal jsem se tam snad s nikým, kdo by měl problém nějaký předmět zvládnout.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kraków je opravdu nádherné město, které jsem si oblíbil hned po příjezdu. Je asi relativně studentské, i když má spíše takový svůj vlastní nepopsatelný charakter a skoro pořád se tam něco děje – od významných křesťanských událostí, přes všechny možné trhy a zvyklosti v centru až po noční akce, vlastně tam bylo tak nějak všechno co bych od podobného města čekal. Určitě se taky dá projít za pár dní, ale když se rozhodnete ho trochu více prozkoumat, tak vás spíš nepřestane překvapovat. Moje oblíbená procházka byla hlavního nádraží na Rynek, kde je ikonická Bazylika Mariacka, přes Kazimierz s krásnými uličkami, až na Wavel odkud je zase nejlepší výhled na celé město. Určitě si ale v Krakówě každý najde něco pro sebe a zároveň se z něj dá pohodlně dostat i do dalších míst v Polsku.

Osobně jsem jinak na Krakówě měl opravdu rád to, že centrum je skvěle přizpůsobené na chození, a tak vlastně není potřeba nikam zbytečně dojíždět, protože se prakticky kamkoliv dostanete za 10-15 minut pěšky. Za celou tu dobu jsem se tam taky necítil v žádném nebezpečí a naopak mi spíš přišlo, že lidé jsou tam k sobě o dost milejší než na co jsem zvyklý v Praze. Samozřejmě si ale stejně jako všude jinde musíte dávat trochu pozor.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Osobně jsem neměl štěstí na koleje, takže bych to shrnul asi tak, že stipendium pokrylo ubytování se vším za celý semestr a možná pak i nějaké drobné výdaje v rámci studia, ale jídlo a další věci už jsem si platil ze svého. Obecně je sice Polsko asi o trochu levnější, Kraków je ale relativně turistické město, a tak se dá trochu přirovnat k životu v Praze. Nakonec taky určitě oceníte cenově přívětivější restaurace a obchody, i když centrum je opět spíše turistické, takže je potřeba si nejdříve všechno prohlédnout, protože téměř u všeho najdete nějakou dostupnější alternativu během pár minut chůze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na větší nákupy se určitě vyplatí navštívit obchodní centra, ve kterých většinou bývá něco jako Carrefour nebo Lidl, na ty menší jsou pak všude po městě Žabky nebo další alternativy. V rámci úspor jinak určitě můžu doporučit chodit na obědy do bister v univerzitním kampusu, je jich tam hned několik a každé nabízí něco jiného, každopádně jsou cenou i kvalitou opravdu přívětivé a celkově možná snad i lepší než menzy u nás. Tak jako všude jinde pak jde relativně dost ušetřit i na studentských slevách (doprava, vstupy, různé akce a podobně).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bohužel jsem na začátku měl poměrně velké problémy sehnat nějaké cenově přijatelné bydlení a univerzita mi navíc zamítla žádost o koleje, takže jsem byl nakonec na poslední chvíli nucený jít do něčeho vlastního, kde jsem se ale napoprvé vlastní chybou docela dost spálil (radši nebudu moc popisovat, kdybyste někdo měl zájem, tak mi můžete kdykoliv napsat na FB nebo na 75512252@fsv.cuni.cz), a tak mě v prvním měsíci potkalo ještě nepříjemné vyřizování ukončení smlouvy a stěhování. Naštěstí mi s tím nakonec hodně pomohla univerzita a poměrně v klidu jsem se domluvil i s pronajímatelem, takže jsem zaplatil jen poplatek za první měsíc + zálohu a všechno dobře dopadlo, jinak by to ale asi nebyla úplně taková sranda.

Nejen proto bych určitě doporučoval nenechat všechno na poslední chvíli a pokud už se dostanete do podobné situace kvůli cenám jako já, tak určitě trvejte na důkladné osobní prohlídce hlavně v den ubytování a těsně před podepsáním smlouvy, kde trvejte na podmínkách o možnosti odstoupení. Pokud bych to teď měl řešit znovu, asi by za mě bylo nejlepší vzít si na prvních pár dní Airbnb nebo klidně i nějaký hotel/hostel a hledat přímo na místě, protože nakonec se vždycky dá něco najít, nejdůležitější ale je si všechno v klidu osobně prohlédnout. Případně mi znovu napište a můžu ještě doporučit cenově výhodné a dobré studentské apartmány, ve kterých jsem nakonec bydlel já.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do jiných zemí jsem necestoval a v rámci Polska jsem projel spíš to co už je stejně známé, kdybych měl ale něco doporučit tak je to určitě výlet do okolí Zakopane v Tatrách, kde je krásná příroda.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem měl všechno v angličtině a obecně tam nebyl problém s nedostatkem předmětů ať už v angličtině nebo polštině. Občas vyučující sami nabídli, že nás něco naučí i v polštině, ale jinak všichni mluvili dobře anglicky. Požadavky mi taky přišly úplně v pohodě, nesetkal jsem se tam snad s nikým, kdo by měl problém nějaký předmět zvládnout.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Především si myslím, že Kraków je opravdu nádherné město a pokud to situace dovolí, tak se v něm určitě nebudete nudit. Jagellonská univerzita má zároveň fakt krásný a moderní kampus, hlavně jsem tam ale potkal spoustu fajn lidí a taková ta typická předpojatost vůči Polsku podle mě vůbec není na místě. To, že je to Polsko má asi navíc i další výhody, minimálně se nejspíš s nikým nebudete přetahovat o místo a taky vás to i s nějakým tím přešlapem nevyjde úplně draze. Nakonec bych ale samozřejmě doporučil jet hlavně tam, kde se budete cítit dobře a kam se opravdu chcete podívat. Každý Erasmus je totiž něčím jedinečný a nesejde už tolik na tom, jestli to bude zrovna Kraków.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Asi hodně random, ale třeba nějaký podtácky. V Polsku je z nějakýho důvodu ne vždycky dávají a zároveň je na Erasmu dobrý mít trochu naší kultury s sebou.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Erasmus utíká strašně rychle a nejtěžší bude se tak rychle vracet.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jagellonská univerzita je v zázemí o tolik napřed. Ale fakt, ten hlavní kampus má úplně všechno, je radost tam být a něco podobnýho tu bohužel asi nikdy mít nebudeme.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít si v pohodě ubytování, a proto to nenechávejte na poslední chvíli a dávejte si radši dvakrát pozor.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Jagiellonian University

Další zprávy z regionu Polsko

bottom of page