top of page
Autor(ka):
Tomáš Koreň
Autor(ka):
fakulta:
Tomáš
Koreň
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Tomáš je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Tomáš
Fakulta sociálních věd
2023/2024
Ambasáda ČR ve Vilniusu
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Když jsem na ambasádu přijížděl, čekal jsem, že to bude hodně formální místo, skoro až nepřátelské. Namísto toho jsem nalezl příjemný pracovní prostor. Každý zde má svou oblast specializace a své úkoly, na ambasádě panuje velmi dobrá atmosféra, každé ráno se kolegové baví u kafe apod. Měl jsem příležitost pracovat a komunikovat s lidmi velmi kvalifikovanými ve svých oborech, ať už se jednalo o naši litevskou koordinátorku kulturních projektů, vojenského attaché nebo samotného velvyslance, jenž byl v minulosti NGŠ.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Toto místo bych určitě doporučil ostatním stážistům, přístup pracovníků ambasády byl velmi vstřícný. Nebyl na nás vyvíjen příliš velký tlak ohledně povinností, na druhou stranu byl velký prostor hledat si témata a projekty, o které jsem měl osobně zájem. Jedinou možnou nevýhodou je, že na nás pracovníci neměli příliš mnoho času.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
SHU nabízí mnoho studentských spolků, do kterých se může přihlásit vlastně kdokoliv (od sportu, po kvízové/pizzové, filmové či vínové večery). Takovým hlavním spolkem je tam SH Students' Union, který pořádá mnoho různých aktivit (já byla například na ledním bruslení, případně na různých procházkách po městě, okolních parcích, botanické zahradě ap.) Takový newsletter s plánovanými aktivitami chodí každý týden na váš školní mail a přes školní aplikaci se pak na to hlásíte. Přes newsletter mimochodem chodí i pozvánky na různé studentské mejdany, které pořádají místní bary a kluby.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Angličtina je nutností a základním jazykem, ve kterém byly naše zdroje. Pro každodenní život v Litvě může být výhodou ruština, ale i polština, kterou někteří místní pracovníci na ambasádě hovoří.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vilnius je takové "trošku roztáhlejší Brno". Město má hodně přírody, cyklostezky, je příjemné se v něm procházet a trávit čas. Celkově je rozhodně klidnější než Praha, je tu o něco méně rozvinuté MHD a silnice jsou v trošku horším stavu. Je zde hodně příležitostí se socializovat s dalšími mladými lidmi (místní aplikace Joiner). Celkově je tu podobně draho jako v Česku, alkohol je dražší.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium přibližně vychází, pokrylo tak 80 %.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Sám si vařit, nenakupovat v iki, ale lidlu nebo maximě.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně bych nedoporučoval své ubytování, krátce předtím, než jsem se nastěhoval, se změnil správce budovy – komunikace moc nefungovala. Bydlení jsem zařizoval přes Airbnb. Jsou tu koleje, které lze sehnat, můj kolega stážista tvrdil, že nejsou v příliš špatném stavu a člověk za ně výrazně ušetří.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byl jsem v Trakai, tam to bylo moc hezké. I Klaipeda byl hezký výlet, ale cesta trvá dlouho (4 hodiny tam).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina je nutností a základním jazykem, ve kterém byly naše zdroje. Pro každodenní život v Litvě může být výhodou ruština, ale i polština, kterou někteří místní pracovníci na ambasádě hovoří.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na ambasádě se člověk dostane k zajímavým tématům, má možnost ponořit se do LT politiky a získat přehled o zemi. Hodně se zde řeší historická témata (minulost země za nacismu a komunismu), obranná a mezinárodní politika. Vilnius je pro Čecha město, kde je snadné cítit se jako doma, je tu podobná kultura, lidé mají podobnou mentalitu.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku a deštník, prší tu více než v Česku. Litevská simka je fajn, dají se na ní získat levnější data a slevové kartičky. Teplé oblečení, je tu o něco méně teplo než v Česku. Vitamín D, je tu hodně tma přes podzim a zimu.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Podzim, zima i jaro jsou tu prý výrazně temnější než v Česku, není tu tolik světla. Ruština se hodí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Pravděpodobně to známkování o kterém jsem již psala výše. A taky že chtějí tolik písemných výstupů (více než zkoušek) a s tím se pojí potřeba citovat velké množství zdrojů..
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi zorientovat se v úplně novém systému v tom prvním týdnu, ale oni vám s tím dost pomůžou, tak bych se toho nebála.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Další zprávy z regionu Litva
bottom of page