top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Jaškina

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Jaškina

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@jaskitaski

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Groningen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Z mého osobního pohledu je univerzita v Groningenu na vysoké úrovni. Po celém městě jsou univerzitní budovy a kousek od centra je i moderní univerzitní kampus. Místa na studium je tedy spoustu, ale paradoxně stále ne dost, jelikož někteří studenti mají přednášky například i v kině. Já jsem měla přednášky a semináře v různých budovách a místnostech a vždy jsem se tam cítila dobře, takže mohu říct, že vybavená je univerzita dobře. Jako takovou zajímavost bych mohla zmínit budovu, která se nachází v kampusu a konají se tam všechny zkoušky - Aletta Jacobs Hall. Samozřejmě jsou i výjimky, ale pokud máte zkoušku na počítači, tak pravděpodobně skončíte tam.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
S určitými odlišnostmi jsem se určitě setkala. Jako první bych uvedla organizaci semestru - v Nizozemsku nejsou dva semestry jako v ČR, ale mají čtyři bloky. Každý blok má 6-7 týdnů, poté máte 1-2 týdny na přípravu na zkoušky a následují samotné zkoušky. I když jsem s tímto systémem na začátku zápasila, tak jsem si ho později oblíbila. Na jeden blok si většinou vyberete tři předměty, na které se plně soustředíte. A s tím, jak je výuka intenzivní, tak z toho zíkáte víc, než když musíte absolvovat šest předmětů a zkoušek najednou. Dále bych uvedla přístup učitelů, který je za mě skvělý. Setkala jsem se jen s profesory, kteří byli milí a vždy ochotní pomoci. Výuka je především interaktivní, tudíž většina předmětů má jak přednášky, tak semináře. Na seminářích opravdu požadují, abyste byli aktivní a zapojili se do konverzace. Mluvení před cizími lidmi a ještě v cizím jazyce jsem se také bála, ale atmosféra, kterou místní učitelé navodí vám dodá natolik sebevědomí, že po pár hodinách už strach mít nebudete.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Groningen univerzitou žije, takže všechno se točí okolo školy. Nizozemsko je známé svými studentskými spolky, prakticky každý v nějakém je. Zrovna v tomto městě existují tři největší (Vindicat, Albertus a Dizkartes), do kterých se ale lze přihlásit jenom pokud mluvíte holandsky. Tyto spolky fungují na bázi amerických tzv. fraternities, takže se lze setkat i s určitou hierarchií a všemožnými podivnými úkoly, hrami a pavidly. Kromě těchto hlavních spolků, ale můžete být součástí i různých sportovních, kulturních či školních asociací. S těmito asociacemi se vždy vážou různé aktivity, ať už večeře, párty nebo jiné zábavy. Já osobně velice doporučuji sledovat akce pořádané ESN (Erasmus Student Network) a zúčastnit se jejich Introduction Weeku anebo se přihlásit do nějaké asociace, protože to je hlavní zdroj nových kamarádů a zážitků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jedním z důvodů, proč jsem si vybrala Nizozemsko je možnost studia v angličtině. Univerzita nabízí široké spektrum oborů a předmětů v angličtině, takže je určitě z čeho si vybrat. Holanďani obecně mluví dobře anglicky, ať už mladí nebo senioři a ve škole opravdu potřebujete mít jak mluvenou, tak psanou angličtinu na minimálně úrovni B2, jinak se budete trápit. V tomto případě doporučuji si vzít předmět "Academic English for International Students" - tento předmět mi velice pomohl s esejemi a obecně zvýšit úroveň odborné angličtiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Groningen je malé, ale rušné studentské město na severu Nizozemska. Oproti ostatním městům v této zemi si připadáte jako v jedné velké bublině plné mladých lidí se spoustou energií a chutí k životu a studiu. Setkáte se zde s typickými holandskými domečky, kanály s loďkami, parky a spoustou kol. O akce zde není nouze, každý den se něco děje, je tu mnoho různých kulturních míst s muzikou, divadlem, filmy a také dostatek galerií a muzeí. Jednou z mých oblíbených činností bylo si sednout v nějaké příjemné malé hospůdce, objednat si místní speciální pivo a jentak pozorovat Holanďany žíjící své každodenní životy. To samé je možné provozovat i podél kanálů, kde je spoustu míst k sezení či si jen sednout na lavičku nebo chodník.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v Nizozemí jsou značně vyšší než v ČR. Jednotlivé příklady rozvedu více v následujících bodech.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V této otázce bych ráda zmínila především potraviny. Jsou tu 3 největší řetězce obchodů - Albert Heijn, Jumbo a Aldi. V prvních dvou zmíněných jsou ceny podobné, ale v AH je dobré si založit kartičku, se kterou získáváte výhodné bonusy. Aldi je méně kvalitní obchod, ale jestli kupujete potraviny pro velkou skupinu, tak je to rozhodně výhodnější. Jako další je Lidl, kde je levnější zelenina a ovoce a také dobré levné pečivo. Co mohu doporučit, tak je trh na náměstí Vismarkt (každé úterý, pátek, sobota), kde lze koupit levnou zeleninu a ovoce ve větším množství. Jinak se rozhodně vyplatí jíst a pít (tzv. pre-drinks) doma, a poté si popřípadě dát něco menšího venku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jelikož jsem na Erasmu byla celý rok, tak jsem stihla okusit dva různé typy ubytování. První semestr jsem bydlela ve studentském domě, což je tady velice typické, kdy jsem měla vlastní pokoj, ale sdílela jsem kuchyň a koupelnu se dvěmi dalšími slečnami. Jedna z nich byla má kamarádka, přes kterou jsem pokoj sehnala a druhá byla Holanďanka, se kterou jsme si nakonec taky skvěle sedly a jsme blízké kamarádky doteď. V druhém semestru jsem se přihlásila do SSH (Student Housing) a to jsem bydlela na koleji. Tato kolej je moderní, máte v pokoji vlastní koupelnu a záchod, ale sdílíte kuchyň a "obývací pokoj" s dalšímí 7-8 lidmi. Kdybych měla tyto dvě zkušenosti srovnat, tak ubytování ve studentském domě je typické a cítíte se víc jako doma. A když natrefíte na dobré spolubydlící, tak se z vás poté stanou přátelé na celý život. Jednou takovou specifickou věcí jsou zde "úterní večeře", kdy každý dům tráví večer se svými spolubydlícími. Stejně tak je například středa věnovaná asociacím či spolkům. Na koleji je ale výhodou to, že všichni jsou většinou mezinárodní studenti či erasmáci a je tam obecně mnohem víc lidí, tudíž je mnohem jednodušší se seznámit a udělat si nové přátelé, se kterými pak můžete podnikat různé aktivity. Poslední věc, co bych podotkla je nájem. V obyčejném domě jsem za pokoj dala cca 530 EUR a na koleji 750 EUR za měsíc, takže podle toho je také důležité zvážit možnosti. Jediné co, tak ubytování je obecně velice těžké najít, jelikož je tu "housing crisis" a spoustu studentů nemá, kde bydlet. Proto je občas lepší si připlatit a mít jistou střechu nad hlavou než chodit po domech na pohovory, kde stejně preferují Holanďany. Hlavně hledat obytování dopředu a nenenechávat na poslední chvíli!

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Nizozemsku je poměrně drahé, ale pokud si pořídíte místní kartičku (OV-chipkaart) a zaplatíte si určitou částku měsíčně, tak o víkendech je možné cestovat levněji. Také je možné využit sdílený lístek pro 2-7 lidí, se kterým opravdu ušetříte. Pro více informací je dobré se podívat na webové stránky: https://www.ov-chipkaart.nl/, https://www.ns.nl/?gad=1&gclid=Cj0KCQjw0bunBhD9ARIsAAZl0E2ZFzQ-jwBZWtVBdHcjq9O2yWPIh-fI2I_PkKAPRuLSbEQMYhGrvR8aAsLpEALw_wcB. S tím, že Nizozemí není veliká země, tak doporučuji navštívit minimálně Amsterdam, Utrecht, Den Haag a Rotterdam. Ale také ostrovy, které leží na severu a z Groningenu se na ně dostane za cca 2 hodiny veřejnou dopravou. Mimo Nizozemsko můžu doporučit belgické Antverpy, které jsou jedním z hlavních přístavních, ale také historických měst a určitě stojí za návštěvu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jedním z důvodů, proč jsem si vybrala Nizozemsko je možnost studia v angličtině. Univerzita nabízí široké spektrum oborů a předmětů v angličtině, takže je určitě z čeho si vybrat. Holanďani obecně mluví dobře anglicky, ať už mladí nebo senioři a ve škole opravdu potřebujete mít jak mluvenou, tak psanou angličtinu na minimálně úrovni B2, jinak se budete trápit. V tomto případě doporučuji si vzít předmět "Academic English for International Students" - tento předmět mi velice pomohl s esejemi a obecně zvýšit úroveň odborné angličtiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Groningen je krásné a zatím nejvíce studentské město, které jsem zatím viděla a jsem nesmírně ráda, že jsem měla tu příležitost zde žít a studovat. Je to ideální místo na to zkombinovat vzdělání na vysoké úrovni a zábavu. Jak jsem zmínila dříve, je to jedna velká bublina plná mladých lidí se skvělou energií a chutí k životu. Takže pokud chcete na chvíli utéct do jiné reality, tak tohle malé, bláznivé holandské městečko je místo pro vás.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pořádnou, dlouhou pěknou pláštěnku s kapucí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Nizozemsku na většině míst neberou VISA nebo Mastercard karty, ale jen Maestro a hotovostí se prakticky neplatí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Obchody se zavírají okolo 17-18hod (ne supermarkety); není tam pořádná pobočka pošty; doktoři vám málokdy něco předepíšou, spíš vás pošlou domů; a na vyhození opadků je potřeba mít kartičku, protože kontejnery jsou zamčené.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
K vynesení odpadků je potřeba speciální kartička, protože kontejnery jsou zamčené. Doktoři málokdy něco předepíšou, spíš vás pošlou domů. Obchody (ne supermarkety) se zavírají v 17-18 hodin. Nejsou tam normální pobočky pošty.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Groningen

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page