top of page
Autor(ka):
Anastasia Bogoslavets
Autor(ka):
fakulta:
Anastasia
Bogoslavets
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Anastasia je k dispozici na sítích:
bgslvts
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Anastasia
Fakulta sociálních věd
2023/2024
University of Amsterdam
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Anastasia hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
University of Amsterdam je hodně moderní jak vybavením tak i myšlenkově. Areál, ve kterém jsem měla nejvíce předmětů - Roeterseiland campus je obrovský komplex plný aul, seminárních místností, studijních míst a jídelního prostoru, kde je příjemné trávit čas. Je vidět, že se jedná o špičkovou univerzitu, které záleží na svých studentech.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr je rozdělen do 3 bloků, některé předměty trvají 8 týdnů, některé 16, a některé 12. Zkouškové je vždycky na konci jednotlivých bloků. Já jsem tam strávila letní semestr a zkouškové jsem tedy měla na konci března a května. Většina předmětů od studentů očekává aktivní práci již od prvního týdne, různou četbu a otázky k ní, menší úkoly, ze kterých se může vynechat maximálně 1 nebo 2, jinak se vám předmět neuzná. Všechno je předem dané a dobře komunikované. Místo našeho Moodle se používá Canvas. Mají taky svojí UvA aplikaci, která je hodně přehledná. Některé zkoušky - písemné testy, se píší v testovacím centru na kraji města.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
V areálů univerzity je kavárna CREA, která pořádá různé přednášky a akce, funguje tam i spolek pro Erasmus studenty, ale do toho jsem se nezapojila. Obecně je tam dost akcí, kterých se člověk může zůčastnit. Jestli budete bydlet v nějakém studentském ubytování, tak se pořádají i akce v nich. Exchange kancelář pořádá úvodní a závěrečný akce, na seznámení a obecný check-in se studenty na výměnným pobytu. Jazykové kurzu jsou dostupné, ale nevyužila jsem toho.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Všechny předměty pro Erasmus studenty jsou v angličtině, univerzita má i celé programy, které jsou pouze v angličtině. Erasmus studenti si zapisují předměty, které se tam běžně vyučují a vždy jste na přednáškách a seminářích i s místními.
Jazykový požadavek je úroveň C1, je potřeba mít potvrzení, ale stačí pouze splnit takový test od academy.europe.eu
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Amsterdam je hodně rušné a mezinárodní město se spoustou zajímavých míst. Určitě stojí za to investovat do museumkaart, se kterou můžete navštívit skoro všechna muzea a různé památky. Nejlepší způsob jak město poznat je na kole, je to rozhodně nejlevnější a svým způsobem nejrychlejší dopravní prostředek. Po městě jsou různé parky, kde je fajn si udělat piknik, nebo jen sedět a číst si. Ve Westerparku se pořádají různé festivaly a koncerty, Vondelpark je taková Amsterdamská Stromovka. Ve čtvrti Jordaan jsou super kavárny, podniky a sekáče. V Kriterionu kousek od Roeterseiland je skvělý bar s levnými (na poměr Amsterdamu) drinky a super kinem.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi vyšlo tak na 60% nákladů. Měla jsem štěstí se studentským ubytováním, takže mi z toho stipendia něco zbylo, ale je to opravdu mnohem dražší úplně ve všem. Doprava je asi nejhorší, protože neexistuje žádná studentská sleva. Docela za levno je možný se najíst v tý jídelně v kampusu, ale jinak je to docela cenově jinde než v Praze, takže je spíš potřeba si vařit. Potraviny jsou taky dražší, ale Lidl je celkem cenově srovnatelný. Řekla bych, že je všechno tak 2x dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Jezdit na kole, nakupovat v Lidlu, založit si kartičky do různých obchodů na slevy, nakupovat v obchodech a pít a dělat si hezký večeře s kamarády doma. Stáhnout si Too good to go.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Holandsku mají bytovou krizi, takže bydlení se může hledat celkem obtížně. Univerzita má nějaké dohody s různými společnostmi co mají studentské bydlení. Je to doslova loterie, mají možnost ubytovat tak polovinu zájemců. Měla jsem štěstí a získala jsem ubytování celkem v centru od společnosti Lieven de Key na Prinshendrikkade, kde jsem měla pokoj sama pro sebe a kuchyň a koupelnu sdílenou s jednou spolubydlící. Měli jsme i společenskou místnost a studovnu. Pračka byla v kampusu, ale musela se platit. Jednou měsíčně pořádali i různé akce. Bylo to taky asi 10 minut pěšky od kampusu a 3 minuty na kole.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem jen v rámci Holandska, byla jsem v Haagu, Leidenu a Rotterdamu. Bylo fajn vidět moře, i když bylo extrémně studené. Asi půl hodiny vlakem od Amsterdamu je menší město Zaandvort aan Zee, kde jsou i moc hezké duny. Všude je ale strašně větrno.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty pro Erasmus studenty jsou v angličtině, univerzita má i celé programy, které jsou pouze v angličtině. Erasmus studenti si zapisují předměty, které se tam běžně vyučují a vždy jste na přednáškách a seminářích i s místními.
Jazykový požadavek je úroveň C1, je potřeba mít potvrzení, ale stačí pouze splnit takový test od academy.europe.eu
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že tam bude víc deštivých dnů než slunečných
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Amsterdam
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page