top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marek Sedláček

Autor(ka):

fakulta:

Marek

Sedláček

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

sedlacek.em

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marek

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Södertörn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Södertorn Högskola je jedna z nejmladších univerzit ve Švédsku a podle toho taky vypadá. Budova školy je moderní, laděná do šedo-žluta, nabízí učebny pro pár lidí i velké posluchárny pro stovky studentů. Obrovskou výhodou je přístup do všech tříd i o víkendu, stačí mít u sebe studentskou kartičku a znát svůj přístupový kód. Je to perfektní způsob, jak se sejít se spolužáky ve volném čase a pracovat společně, aniž byste se museli mačkat v knihovně nebo někde v kavárně. Ke škole patří samozřejmě velká moderní knihovna. Otevřeno má v pracovní dny od rána do osmi večer, o víkendu myslím do pěti. Najdeš tam individuální i skupinové studovny. Nikdo tu neočekává, že v knihovně budeš mlčet a číst, u stolků sedí většinou skupinky lidí, co pracují na společných projektech. Pro čtenáře-samotáře existuje "tyst-zon," neboli tichá zóna, která fakt slouží jen pro učení. Nikdo tedy nepřijde zkrátka. Jako student z Hollaru jsem celý semestr tiše záviděl, jak moderní prostředí mají studenti na SH k dispozici. Jestli ale studuješ na Jinonicích, myslím, že ti místní prostředí bude povědomé :) Mají tu taky super menzu, kde se dá najíst asi za 160 korun (našich, na SEK je to 75.) Za ty peníze mnohem víc muziky než na Karlovce.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Můj semestr ve Stockholmu začínal už 28. srpna, což byl proti FSVáckému 1. říjnu docela rozdíl. Jarní semestr tady začíná v polovině ledna. Každý semestr se skládá ze čtyř period. Pro každou periodu si volíš jeden předmět. Na konci každé periody (tedy cca. po 4 týdnech) skládáš zkoušku. Ta je někdy formou prezentace, někdy ústní, nejčastěji to ale je takzvaná "take-home-exam." To znamená, že učitel pošle studentům e-mailem nebo přes místní SIS soubor otázek, na které musí do určeného data odpovědět. Běžnou formou je taky esej/seminárka. Celé akademické prostředí tady ve Švédsku mi přijde přátelštější než u nás. Nedochází tu k trapným faux-pas, kdy student osloví vyučujícího špatným titulem, protože se tu všichni oslovují křestním jménem. Mně osobně se tu studovalo mnohem snáz než doma, protože jsem si přišel s vyučujícím na jedné úrovni, nikoli ve vztahu nadřízený - podřízený. Samozřejmě to je ale tady i doma v Česku člověk od člověka. Mají tu moc fajn studijní systém zvaný Canvas, který kombinuje náš SIS, e-mail a moodle, je to hezky všechno pod jednou střechou, v moderním provedení.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě jsou dva studentské spolky, ESN a SöderS. Na začátku semestru pořádaly pár fajn akcí na seznamování, přišlo mi ale, že cílí hlavně na domácí studenty. ESN organizovalo taky zimní zájezd do Laponska nebo plavby do Finska. V nabídce předmětu nalezneš různé předměty (Sweden-culture and society nebo Sweden-history and politics.) Učit se můžeš taky švédsky. Mám ale pocit, že z Duolinga toho umím víc než moji kamarádi, co na švédštinu chodili.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty, kam jsem chodil, se vyučovaly anglicky. Některé z nich ale škola zpřístupnila i švédským studentům, takže sem tam švédštinu zaslechneš i na přednáškách a seminářích. Švédština je docela snadná na porozumění, je to taková němčina pro fajnšmekry. Jestli se ti ale do švédštiny nechce, není tu žádný problém s komunikací v angličtině. Hned první den mi vyrazila dech paní prodavačka v supermarketu, která byla ve věku mých prarodičů, a měla možná lepší angličtinu než já. Anglicky tu mluví i nejmenší děti. Občas mě až štvalo, že na mojí kostrbatou švédštinu automaticky odpovídali anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Škola i ubytování nejsou přímo ve Stockholmu, ale na sídlišti Huddinge-Flemingsberg. Něco jako kampus na Jinonicích. Pár metrů od školy je stanice pendeltågu, příměstského vlaku, co odtud do centra Stockholmu (stanice Stockholm-City) jede 18 minut. Vlak cestou staví taky na stanicích Älvsjö, odkud to jede k moři; a v centru na stanicích Södra a Odenplan, takže je tu fakt dobrá dostupnost. Akorát tu poslední dobou strojvůdci rádi stávkují a obzvlášť v zimě se vlaky moc nekamarádí s počasím, tak se občas na vlak čeká dýl než 15 minut, což je celodenní interval. Samotný Stockholm je nádherný, každá ze čtyř hlavních čtvrtí (podle světových stran Norrmalm, Södermalm, Östermalm a Västermalm) má jiný vibe a každý si najde svoje. Já jsem fanoušek brutalismu, tak se mi hodně líbil Norrmalm, tedy moderní centrum města v okolí stanice metra T-Centralen a vlaku City. Nejstarší část města Gamla stan nebo muzejní ostrov Djurgården jsou takovým pohlazením po duši, obzvlášť po večerech tam bývá liduprázdno a rád se tam chodím procházet. Jsou tu fajn muzea, mně se nejvíc líbilo ABBA museum, Skansen (open-air muzeum, akorát je tu několikanásobně větší než ta naše v Česku,) prohlídky královských paláců Kungliga slottet a Drottningholm taky stála za to. Pro mě byla zážitkem i každá jízda metrem, protože 90 ze 100 stockholmských stanic je nějak umělecky vyzdobeno. Z fotek určitě budeš znát modrý T-Centralen, rudý Rådhuset nebo duhový Stadion. Mně se líbil třeba i Thorildsplan vyzdobený ve stylu videohry Pacman. Jestli si veřejnou dopravu užíváš aspoň trochu jako já, bude se ti líbit Spårvägnmuseet u stanice metra Ropsten, kde mají velkou a zajímavou sbírku starých dopravních prostředků. Za vyzkoušení stojí i lodička Djurgårdsfärjen, na kterou platí místní lítačka a sveze tě po moři od ABBA musea na ostrově Djurgården na ostrov Gamla stan.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo základní nákupy a sem tam i nějaký zážitek. Ubytování, které stálo asi 54 000 Kč mi zaplatila rodina. Rozpočítal jsem si celou částku a hospodařil vždy se 140 eury na týden, což byla úplná pohoda, někdy zbylo víc, někdy míň. Ceny tady ve Švédsku už nejsou o tolik vyšší než u nás. Člověku se to občas jen zdá, protože se tu spousta věcí prodává balená jinak než u nás. Třeba sýr cottage tu mají po půlkilech, ale v přepočtu to vyjde líp než u nás. Mléčné výrobky obecně jsou tu dražší než v Česku. Naštěstí tu existuje celá řada alternativ a vegetariáni, vegani, celiaci nebo diabetici se nemusí bát, že by neměli co jíst. Navíc, všechny tyhle varianty stojí úplně stejně, jako ty "normální." O něco draž vyjde i alkohol, který se navíc prodává jen v prodejnách Systembolaget v omezenou denní dobu a v neděli vůbec. Opravdu drahá je tu v porovnání s Prahou hromadná doprava. Kupon ale platí na celý Stockholmský kraj a všechny druhy dopravy (pendel, metro, autobus, tramvaje, úzkokolejky, loďky.)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Já jsem si vždycky koupil jen to, co potřebuju a co sním, takhle šetřím i doma. Určitě se vyplatí vlastnit aplikaci Lidl plus, která jde přepnout do švédštiny (akorát tam nedávají ty losy za nákup!!!) a tak nějak obecně sledovat slevové akce. Tady ve Flemingsbergu jsou tři obchody - ICA, Lidl a Willy´s. Každý z nich má různé ceny pro různé druhy zboží, je prostě třeba si je obejít a v každém si najít to, co vyjde výhodněji než jinde.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlel na "koleji" jménem Björnkulla (to švédsky znamená medvědí kopeček.) Jsou to čtyři dvoupatrové domky, každé patro má osm garsonek. Koupelna a záchod, kuchyňka s dřezem, lednicí a jednou plotýnkou, vestavěná skříň, postel, psací stůl, židle a křeslo. Navíc je na každém patře společná kuchyň se dvěma normálními sporáky. Tam jsme trávili čas s kamarády/spolubydlícími, dělali si sem tam společné večeře, slavili Vánoce, koukali na Popelku. Je to tu moc fajn, celé okolí připomíná takové ty areály na školy v přírodě. Od školy a nádraží je to buď kilometr pěšky, nebo 8 minut autobusem. Druhá varianta je Flemingsberg centrum, což je věžák naproti škole, kde jsou k dispozici jedno- či dvoulůžkové pokoje. Navíc má každý pokoj vlastní kuchyň. Mně se tam ale moc nelíbilo, jsem rád, že jsem mohl zkusit i něco jiného než život v paneláku. Navíc si tam člověk neudělá moc kamarádů, protože není kde se s nimi potkat. U Björnkully je taky lesopark Visättra ängar, kam se dá jít za každého počasí na procházku nebo na běžky. I v lese mají hezky upravené cesty a lampy, takže se tam dá zajít i během temných zimních dnů.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Já jsem vyrazil do zahraniční jednou, za kamarádkou, která studovala v Tampere ve Finsku. Skandinávci mají naštěstí hned několik low-costových aerolinek, třeba SAS nebo Norwegian, takže na druhou stranu Baltu létají mnohokrát denně a letenka se dá sehnat za pár stovek. Myslím, že podobně to bude i směrem do Norska a Dánska. Finsko určitě stojí za to, je zajímavé pozorovat, jak se tam mísí historicky dané vlivy Švédska a (obzvlášť v Helsinkách) Ruska. V Tampere jsem navštívil muzeum Lenina, které je v prostorách, kde se bolševici scházeli před říjnovou revolucí. V Helsinkách můžu doporučit návštěvu olympijského stadionu a jeho vyhlídkové věže. Právě tam v roce 1952 vyhrál Emil Zátopek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty, kam jsem chodil, se vyučovaly anglicky. Některé z nich ale škola zpřístupnila i švédským studentům, takže sem tam švédštinu zaslechneš i na přednáškách a seminářích. Švédština je docela snadná na porozumění, je to taková němčina pro fajnšmekry. Jestli se ti ale do švédštiny nechce, není tu žádný problém s komunikací v angličtině. Hned první den mi vyrazila dech paní prodavačka v supermarketu, která byla ve věku mých prarodičů, a měla možná lepší angličtinu než já. Anglicky tu mluví i nejmenší děti. Občas mě až štvalo, že na mojí kostrbatou švédštinu automaticky odpovídali anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Švédsko mě okouzlilo množstvím krásné přírody, Švédi svým přístupem k životu. Tím, že se nebojí udělat odvážné kroky, tím jak jsou tu tolerantní a "nedělají si tu z toho skanzen." Určitě se od nich máme co učit. Já ale doporučuju vyjet kamkoli, protože jsem díky tomu získal nadhled. Zkušenost s životem kdekoli je podle mě v případě Erasmu víc než informace, jestli to bylo ve Stockholmu, Portu nebo Paříži.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení hned na začátek semestru. Léto tu končí úderem prvního září a pak byla opravdu zima.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
To jde prodloužit na rok, zjistil jsem to moc pozdě :(
Nejvíc mě překvapilo, že...
Tu opravdu každý může být kým chce.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Naučit se chodit na zledovatělých chodnících, protože ať se snaží, jak se snaží, prostě vždycky zamrznou znova.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Södertörn University

Další zprávy z regionu

bottom of page