top of page
Autor(ka):
Sára Zubinová
Autor(ka):
fakulta:
Sára
Zubinová
2. Lékařská fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Sára je k dispozici na sítích:
sara_zubinova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Sára
2. Lékařská fakulta
2022/2023
Claude Bernard University Lyon 1
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Sára hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Moc se mi líbila historická budova fakulty, která sice nebyla úplně v centru, ale naštěstí ani ne moc na periferii. S prostory a vybavením jsem byla spokojená, akorát v knihovně bylo vždy mnoho lidí, a proto jsem raději chodila do jiných knihoven, kterých je v Lyonu naštěstí poměrně dost. Nemocnice, kde jsem vykonávala stáž vypadala taktéž dobře a neměla bych výtek. Co je ve Francii určitě lepší než v ČR, tak to jsou jídelny. ;-) Jinak mi to přijde srovnatelné s mým zázemím v Praze.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Administrativa byla velice složitá, před Erasmem jsem byla opravdu zoufalá z komunikace s paní sekretářkou, která nejdříve moc neodepisovala. Po příjezdu se však ale vše nějak dalo dohromady, a co se třeba týče výběru předmětů, tak to mi vyšla paní sekretářka hezky vstříc. Paní sekretářka mi sice na začátku mého pobytu podala mnoho informací, ale už jsem se moc od ní nedozvěděla, jak mám třeba sehnat nějaké oficiální zkušební testy, které využívali všichni tamní studenti, ale já se o nich dozvěděla od kamarádů náhodou. A takhle mi neřekla více věcí, takže člověk musel dost věcí zjišťovat od svých místních spolužáků.
Jinak přednášky nejsou povinné, během semestru jsem byla povinna docházet pouze na cvičení, které byly tak max. 1x za 1-2 týdny. Zkoušky byly poměrně těžké, psaly se testy ve formě multiple choice na tabletech. Obtížné to bylo tím spíše i tím, že se psaly na konci semestru všechny najednou v rámci 2 dnů.
Stáž na urgentu v nemocnici byla moc fajn, byla to skvělá zkušenost. Na rozdíl od českých mediků francouzští medici odvádí opravdu kus práce a lékaři je berou jako sobě rovné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě je mnoho možností, jak se zapojit do volnočasových aktivit a do aktivit zdejších studentských spolků. Univerzita také pořádá různé akce, ale ne vždy se na ně člověk dostane, jelikož je o ně velký zájem.
Co bych chtěla hodně vyzdvihnout je kurz francouzštiny pro erasmáky, na kterém jsme se naučili mnoho slovíček a frází, které jsme mohli později využít v nemocnici, a také jsme si na něm říkali, jak třeba funguje zdravotní systém a studium medicíny ve Francii.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem ve francouzštině (anglický program zde neexistuje). Doporučuju na stáž odjet s jazykovou úrovní min. B1, spíše s B2 (požadavek univerzity). Ze začátku je to složité, co se týče komunikace, ale po pár týdnech si člověk zvykne a rozmluví se. Francouzi jsou naštěstí tolerantní, co se týče nedokonalé francouzštiny u cizinců.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lyon se mi moc líbil, není tak velký (třeba jako Paříž), aby se v něm člověk ztratil a cítil se jím zahlnutý, ale není ani malý, aby v něm nebylo co dělat/navštívit. Zároveň je Lyon situován ve Francii tak, aby se z něho mohlo lehce cestovat do jiných zajímavých míst (Montpellier, Marseille, Provence, Chamonix, Ženeva, atd.). Je zde spoustu skvělých podniků, památek, parků, muzeí, klubů, do kterých student může zajít. Lyon je sice dražší (jedno pivo stojí standardně 6-7 eur!), ale dají se najít místa, kde může student ušetřit. Také často a na hodně místech mají studenti slevy, např. v galeriích, v obchodech se zbožím atd. Za svůj pobyt jsem si moc oblíbila místní trhy, které jsou všude a často, a na kterých se dají koupit čerstvé potraviny (hl. ovoce a zelenina) za ne tak velké peníze.
Co bych ale Lyonu vytkla je místní doprava, což je ovšem problém celé Francie. Vzhledem ke stávkám ne vždy všechno jezdilo, a když už, tak byly dopravní prostředky opravdu plné. Aspoň mě to v mém případě motivovalo jezdit často na kole, kterých je naštěstí v Lyonu habaděj.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Určitě se se stipendiem vyjít v Lyonu nedá, pokud si chce student svůj Erasmus trochu užít - tím myslím zajít občas s někým na kafe, občas trochu cestovat. Na měsíc jsem dostávala příspěvek 600 eur, a jen za ubytování jsem dala skoro 400 eur (a to jsem byla na kolejích ve sdíleném bytě s dalšími 3 lidmi). Člověk musí počítat s tím, že dost věcí je ve Francii skoro 2x dražší (hlavně jídlo a pití v restauracích), a drahé je např. i cestování vlakem. Řekla bych, že jsem si vystačila s tak 700-800 eury měsíčně, a to jsem určitě moc nerozhazovala.
Naštěstí jsem na konci dostala finanční podporu od francouzské organizace CAF, která mj. přispívá studentům na bydlení. Já jsem takto dostala za každý měsíc něco málo přes 100 eur. Ale až po 7 měsících, co jsem poslala žádost, a kdyby mi s vyřízením nepomohli moji francouzští kamarádi, tak tu podporu bych doteď nedostala. Komunikace, administrativa a služby (např. doručení zásilky) jsou ve Francii bohužel občas velmi složité a zpomalené.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Určitě nechodit často do restaurací a barů, to se prostě prodraží. Radši chodit do univerzitních jídelen, které nejsou špatné. Plus si občas vařit doma z nakoupených potravin (např. z trhů). A samozřejmě využívat studentské slevy, kde se dá.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytována přes organizaci CROUS (s kterou komunikovala moje fakulta) na kolejích v bytě na periferii od Lyonu (ve Villeurbanne) asi 45 minut cesty dopravou od mojí univerzity. Moji všichni spolužáci byli ubytování hned vedle ní, nevím, proč mně to vyšlo takhle. Zato jsem měla nejlepší tři francouzské spolubydlící (což je velká výhoda, jelikož vám mohou pomoct a poradit s řadou věcí, a také se necítíte nikdy sami, a dost vám to i pomůže s procvičením jazyka a s celkovou integrací). Měla jsem svůj vlastní pokoj, a kromě toho, že jsme občas bojovali se šváby (což zní ve skutečnosti hůř, než to bylo), tak jsem byla s kolejemi spokojená. Obecně jsou koleje ve Francii mnohem lepší (ale i dražší) než v ČR, což podle mého není tak těžké...
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem poměrně dost, Flixbusem na delší vzdálenosti (např. do Marseille), na krátké vzdálenosti i vlakem (který je ve Francii poměrně drahý). Dost často jsem využívala aplikaci Blablacar, kde se může člověk přihlásit a najít řidiče, který má stejný směr jako vy, a můžete se k němu přidat na cestu. Je to určitě jeden z levnějších způsobů, jak ve Francii cestovat, a zároveň se tak můžete seznámit s novými lidmi a procvičit tak svoji francouzštinu.
Pokud si chce člověk udělat výlet někam dál, tak doporučuji Flixbus, Blablacar, anebo TGV, které je rychlé, a když to člověk koupí dost předem (např. měsíc), tak to není ani tak drahé. Např. na víkend do Paříže ideální.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem ve francouzštině (anglický program zde neexistuje). Doporučuju na stáž odjet s jazykovou úrovní min. B1, spíše s B2 (požadavek univerzity). Ze začátku je to složité, co se týče komunikace, ale po pár týdnech si člověk zvykne a rozmluví se. Francouzi jsou naštěstí tolerantní, co se týče nedokonalé francouzštiny u cizinců.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to prostě Francie, která má skvělé jídlo, skvělé lidi (ale musíte s nimi mluvit francouzsky), dá se zde cestovat na mnoho krásných míst, a já osobně miluju francouzštinu a francouzskou kulturu.
Zároveň jsem byla moc ráda za svoji 6-týdenní stáž na urgentu, jelikož jsem se dostala k mnoha věcem, dost jsem komunikovala s pacienty, vyšetřovala jsem je, psala zprávy, referovala pacienty doktorům a čas od času jsem i dělala malé výkony, jako např. šití rány.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Svůj instax, abych mohla dělat fotky a měla tak zachované vzpomínky na svůj erasmus! A možná helmu na kolo (která se dá ale koupit ve Francii poměrně zalevno v Decathlonu).
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že se vždycky všechno nějak vyřeší, i když to vypadá, že celý erasmus bude katastrofa. ;-)
Nejvíc mě překvapilo, že...
V neděli nejsou otevřené skoro žádné obchody ani restaurace.
Nejtěžší pro mě bylo....
Komunikace. Bylo těžké neustále něco řešit, když někdo třeba neodpovídal po mailu, nebo se něco třeba rozbilo v bytě a bylo potřeba to s někým vykomunikovat. Francouzům všechno hrozně trvá a dost si chrání svůj odpočinek a čas, kdy nemusí pracovat.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Claude Bernard University Lyon 1
Další zprávy z regionu Francie
bottom of page