top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Agáta Kalkusová

Autor(ka):

fakulta:

Agáta

Kalkusová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Agáta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Agáta

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

KU Leuven

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Agáta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita pro mě byla nová v tom, jak velký kampus měla. Docházelo tak k tomu, že jsem měla téměř každou přednášku v jiné budově a někdy i v jiné části města. na FSV jsou většinou předměty institutu v jedné budově.
Co se mi na univerzitě moc líbilo bylo, že měla svoje vlastní fitness centrum, kam mohli chodit všichni studenti, vyučující a bylo přístupné i pro lidi mimo univerzitu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V nabídce předmětů byly pouze přednášky bez seminářů. Na každou zkoušku byl vždy vypsaný pouze jeden termín a pokud se zkouška nepovedla, tak bylo možné si ji opravit až během srpna.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita měla dva hlavní spolky - první se jmenoval Pangea a druhý je mezinárodní spolek pro Erasmus studenty ESN. Obě organizace/spolky se snažili oživit náš studentský život co nejvíce a ukázat nám i kulturu. Na univerzitě bylo možné si zapsat vlámštinu a předměty o belgické politice.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, jelikož francouzštinu a vlámštinu neovládám. To však nevadilo, jelikož byly všechny předměty v angličtině. Univerzita považuje angličtinu na úrovni B1-B2, nicméně se úroveň jazyka lišila podle tématu přednášky (někdy byla složitější, jindy jednodušší).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo za mě velmi hezké. Kdyby se mě někdo zeptal, co si představuji pod pojmem "studentské město", odpověděla bych mu, že právě Lovaň (Leuven). Město bylo během semestru spíše rušnější, nicméně před jeho začátkem a během zkouškového bylo velmi klidné, jelikož je většina studentů tou dobou ve svých rodných městech. Moc se mi líbila celková architektura města (nesmíte si nechat ujít městskou knihovnu) a místní malé krámky. Také tam rozhodně nebyla nouze o secondhandy.
Nejraději jsem však navštěvovala školní fitness a nebo se jen tak procházela po městě.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo tak 40 % výdajů, nemohu přesně říct, kolik by pokrylo průběžnému studentovi, jelikož jsem nemusela platit celý nájem každý měsíc, ale pouze jeho část.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Způsobů, jak ušetřit je několik. Co se týče jídla, snažila jsem se hledat jídlo ve slevách, nebo s nižšími cenami než v ostatních obchodech. Také jsem se snažila spíše vařit, než chodit na jídlo do restaurace, jelikož tam člověk vždy nechal přes 20 euro pouze za svůj účet.
V případě dopravy rozhodně doporučuji si pořídit dopravní kartičku (na způsob české lítačky), obzvlášť se vyplatí, pokud musíte dojíždět z jiného města/vesnice.
Co se oblečení týče, není potřeba si kupovat stále nové a drahé oblečení, secondhandů je v Belgii mnoho a mají toho hodně co nabídnout za přijatelnou cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Žila jsem se spolubydlícím v Bruselu v bytě se společnými prostory. Ubytování bylo příjemné, v centru, nicméně když nad tím zpětně přemýšlím, tak by možná bylo výhodnější si zařídit byt/kolej v Lovani z pohledu dopravy a na tu navazující ceny.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem navštívila několik belgických měst a byla jsem se také podívat k moři. Zájezdy k moři se mi pravděpodobně líbily nejvíce, jelikož v České Republice nic takového nemáme a vždy mi pohled na moře vnese do srdce klid. Co se měst týče, navštívila jsem například Antwerpy, Ghent, Brugy a Dourbey, což je bývalé nejmenší město světa. Všechna města se mi líbila a myslím si, že není nic, co bych ohledně cestování nedoporučila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, jelikož francouzštinu a vlámštinu neovládám. To však nevadilo, jelikož byly všechny předměty v angličtině. Univerzita považuje angličtinu na úrovni B1-B2, nicméně se úroveň jazyka lišila podle tématu přednášky (někdy byla složitější, jindy jednodušší).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzitu doporučuji všem, kteří mají zájem o pestrý studentský život, propojení s místní kulturou a se zájemce o sociologii. Předměty byly pestré a zajímavé a na každém byly vždy minimálně dva hosté, kteří přednášeli na nějaké téma ze svého oboru týkající se přednášek.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník a pláštěnku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
KU Leuven má studentský spolek pod názvem Pangea. Dozvěděla bych se tak o některých akcích dříve, kdy bylo ještě možné se na ně zapsat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
mají na každou zkoušku vypsaný pouze jeden termín a oprava testu je případně možná až během srpna.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
si zvyknout na belgické počasí. O belgbckém počasí jsem věděla již předem, že je dost deštivě, ale netušila jsem že až tolik. Stalo se tak několikrát, že několik týdnů nebylo pomalu vidět slunce.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

KU Leuven

Další zprávy z regionu

bottom of page