top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Opacká

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Opacká

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

VID Specialized University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celý semestr proběhl kvůli covid-19 online, byla ale přístupná univerzitní knihovna. Právnická fakulta je umístěná mimo hlavní kampus, ve kterém se nachází knihovny, čítárny, kavárny, doktor, knihkupectví či budovy kde se zařizují organizační věci, právnická fakulta je v centru, avšak odstřižená od všeho ostatního. I co se týče erasmu, tak program byl celkem nezávislý na zbytku univerzity. Co se půjčování knih týče, bylo to jednoduché, bezproblémové, vždy jsem našla vše co jsem potřebovala a průběžné prodlužování mi umožnilo mít knihy přes zkouškové období a mít dostatek času na přípravu z nich.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studentům se liší, je přátelštější, bez formalit, učitele jsme oslovovali jménem, nikoliv tituly. Učitelé byli také ochotní více komunikovat, pomáhat se studiem, když měl někdo potřebu něco dovysvětlit nebo dotrénovat, setkala jsem se s tím, že s konkrétními studenty byla lekce navíc, kde se učitel věnoval každému zvlášť cca. 45 minut. I zkoušky se liší, jsou písemné, více přemýšlecí, píšou se eseje, které musí být řádně odcitované
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky organizovali některé akce pro mezinárodní studenty, ale to jen cca první měsíc po příjezdu, poté už jsem o nich nikdy neslyšela. Na výběr mezi předměty byla i norština, kterou mělo zapsáno hodně lidí, bylo to lepší pro základní orientaci ve městě, v obchodech a po pár měsících jsem zvládala základní komunikaci s lidmi. Volnočasové aktivity si kromě těch v rámci buddy programu nevybavuji. Naopak ostatní univerzity (např. OsloMet) měly program daleko propracovanější pro zahraniční studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina na dobré úrovni (C1?), aby bylo možné napsat na dobré úrovni závěrečné eseje, které se týkaly nějaké složitější právní problematiky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ve městě bylo vše co člověk potřebuje k životu, hory, příroda, ale i "ruch města" v centru. Aby se člověk dostal například na běžky, stačí pouze sednout na metro nebo na autobus a za chvíli je v přírodě. Oslo je obklopeno hodně lesy a jezery a do přírody se člověk dostane v řádu desítek minut. Nepůsobilo to na mě jako hlavní město, nesetkala jsem se tolik s dopravními zácpami, znečištěným centrem a podobně, vše je udržované, aut není v centru tolik. Studentsky působí město hlavně v určitých oblastech, kde jsou vysokoškolské koleje - Kringsja, Sogn...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium sotva pokrylo náklady na ubytování (14/15 tisíc Kč), vzhledem k pandemii se změnila pravidla ohledně přidělování kolejí, tak byla spousta studentů odkázána na soukromé ubytování. Nutno říci, že pokud člověk hledal, cenový rozdíl nebyl tak markantní. Jídlo vyšlo na dalších cca. 10 tisíc Kč, doprava 1200 Kč cca. To je takový měsíční základ, další výdaje padly na cestování atd. Je to drahá země, ale stojí to za to.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nenakupovat v obchodech jako Joker, Meny. Nakupovat v obchodech jako Rema1000, Xtra, Kiwi. V těchto obchodech se často dá nakoupit ryba ve slevě, vychází to lépe, než kuřecí/vepřové maso. Určitě je lepší si vařit než jídlo objednávat. Často bývají ve slevě v pátek věci na tacos a další mexické věci, protože je "tacos friday". Zeleninu a orientální, asijské věci je nejlepší a nejlevnější nakupovat ve čtvrti Gronnland, hned u výstupu z metra. Vždy v porovnání s cenami v obchodech několikanásobně levnější. Existují i aplikace jako Foodora, kde mám dojem, že se dá koupit maso a další potraviny ve slevě, ale nevyužívala jsem.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování v soukromém bytě. Doporučila bych koleje, pokud se do nich člověk dostane a narazí na dobré spolubydlící, narazila jsem na oba případy - dobří spolubydlící, trávili spolu čas a vařili si společné večeře/špatní spolubydlící, nekomunikativní, nepořádní. V soukromém bytě je výhoda soukromí, často jsou tyto ubytování blíž do centra a většinou se jedná o moc hezké ubytování, čisté, s terasou, přístupem na střechu, balkóny atd., ale pokud bydlíte s místními, jsou často odtažití, nekomunikativní (zkušenost většiny lidí z mého okolí, co bydlelo s místními, včetně mě). Nejlepší varianta je dle mého názoru domluvit se s dalšími erasmus studenty a najít si soukromé bydlení spolu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem, nevím, jestli je některá destinace, kterou bych vyloženě nedoporučila. Navštívila jsem Tromso (polární záře), Bergen (hiky v okolí Bergenu), projela jsem jižní pobřeží od Osla přes Kristiansand (tam není třeba zastavovat na dlouho), Stavenger (ačkoliv je to průmyslové město, tak se mi z této cesty líbilo nejvíce, je spoustu krásných hiků v okolí, poblíž i Preikestolen a Kjeragbolten) až do Haugesundu (zaměřili jsme se na hiky v okolí, město za to příliš nestojí, ale bylo po cestě). Dále jsem navštívila Trondheim (lze dojet z Osla vlakem, hezké, ale malé město, dva dny akorát), Alesund (krásné malé město i jeho okolí, určitě stojí za to udělat tam zastávku a projet si okolní přírodu, ale největší lákadla jsou od Alesundu vzdálené hodinu až dvě hodiny cesty autem, není dobré spoléhat na trajekty nebo autobusovou dopravu, nejednou jsme čekali na loď a nepřijela). Určitě nevynechat ani Lofoty, strávili jsme tam 3-4 celé dny, klidně bych tomu věnovala i více. Trolltunga se sice zdá být poblíž Bergenu, ale určitě tomu věnovat samostatný výlet a přespat někde v okolí Oddy. My jsme šli s průvodcem, protože nebylo možné v dané období jít bez něj, všude byl v květnu ještě metr sněhu a počasí bylo nepříznivé, šli jsme na sněžnicích, je to hodně náročné, ale zvládnutelné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina na dobré úrovni (C1?), aby bylo možné napsat na dobré úrovni závěrečné eseje, které se týkaly nějaké složitější právní problematiky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dá to možnost procestovat celou zemi za lepších podmínek než pokud by se měly jednotlivé výlety realizovat z ČR. Oslo patří mezi má nejoblíbenější města, je tam vše, co člověk potřebuje k životu, měla-li bych si vybrat mezi Oslem a Bergenem, neváhala bych a znovu jela do Osla. Studium bylo obtížné a dalo mi jiný náhled na to, jak lze přistupovat ke studentům a ke zkouškám. Zlepšila se má úroveň angličtiny a naučila jsem se mluvit i trochu norsky, poznala spoustu lidí z několika zemí, nejen evropských (např. i Libanon či Pákistán, Peru), což mi pomohlo utvořit si lepší obrázek o těchto zemích, kde jsem nikdy nebyla.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Mokka konvičku, čelovku, merino oblečení
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejlepší období je v červnu a tak bych svůj odjezd nenaplánovala právě na červen
Nejvíc mě překvapilo, že...
není taková zima, jak by člověk předpokládal
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
nevidět 5 měsíců nikoho z mého okolí v ČR, protože Norsko bylo po celou dobu mého pobytu uzavřené

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

VID Specialized University

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page