top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Ludvíková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Ludvíková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Duisburg-Essen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je null z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Essenu mě oslovila především jejich kampusem. Tady u nás v Praze na Karlově Univerzitě jsou budovy rozmístěné různě po Praze, kdežto na Essen-Duisburg univerzitě mají kampus, kde člověk najde všechno pospolu. Další věc, která mi hned přijde na pamět byla menza, která byla moc pěkná. Mohla jsem si vybrat asi z 5 jídel, plus z obrovského salátového baru a dalších zákusků. Koleje byly na mnohem lepší úrovni než jsme zvyklí z Česka. Sdílela jsem jeden apartmán s další osobou (sdílená koupelna a kuchyň), ale měla jsem svůj vlastní pokoj.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se poměrně jednoznačně lišil. U nás v ČR studuji obor Molekulární Biologie a Biochemie Organismů, který v Německu je pojat spíše technicky. Hodně kladou důraz na matematiku a informatiku. Problém byl také v tom, že jsem vyjela v bakaláři a rozhodla se studovat v AJ i přes to, že němčinu mám na úrovni B1/B2. Bylo tedy velmi málo předmětů v angličtině, z kterých jsem mohla vybírat. Nakonec jsem se tedy vydala cestou, kdy jsem si vybírala z magisterských oborů a oborů zaměřených na čištění vody a různých bakterií a virů, které znečišťují vodu. Ve finále mi to rozšířilo obzory, ale pokud bych vyjížděla znovu, určitě bych se víc zaměřila na předměty, z kterých budu moc vybírat, aby odpovídali více mým zájmům, a také bych se nebála vyjet studovat klidně v mém případě v němčině.
Způsob zkoušení byl v celku podobný jak na Karlovce. Vyžadují tedy mnohem více aktivní práce přes rok, tím mám na mysli, dělání prezentací nebo různých domácích úkolů a také aktivitu v hodině, nacož jsem z mojí domovské univerzity nebyla zvyklá, ale bylo to nakonec příjemné a tento způsob výuky byl mnohem zábavnější.
Co se týče profesorů byli velmi milí a nápomocni. Na emaily odpovídali s neuvěřitelnou rychlostí a chovali se velmi přátelsky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co mi nejvíce chybí je právě studentstký život, který jsem v Německu zažila. Na koleji jsme byli vlastně se všemi erasmáky. Poznala jsem mnoho velmi přátelských a zajímavých lidí z různých koutů světa. Skoro každý večer se něco dělo a někam chodilo.
Volnočasové aktivity univerzita pořádá a studentské spolky tam také fungují.
K dispozici byli i nějaké volitelné předměty, které byli pouze pro Erasmus studenty. Například "Europa macht Schule", kdy zahraniční studenti jsou pozváni do základních škol, aby povyprávěli něco málo o svém městě, odkud pocházejí žákům základních škol.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem především v angličtině, jelikož většina Erasmus studentů ani Německy neuměla a celkově všichni na sebe automaticky mluvili anglicky. Ve škole jsem studovala v angličtině, takže jsem mluvila především anglicky. Jakmile jsem však měla příležitost ať už v obchodě, když jsem cestovala nebo na volejbale (který jsem tam hrála v rámci tělocviku) snažila jsem se mluvit Německy. Důraz na německý jazyk nebyl kladen, ale byl výhodou. Určitě jsem si díky tomu nepřišla, tak moc jako cizinec.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město samozřejmě nebylo tak krásné jako Praha, ani zdaleka ne. Celkově se mi Essen moc nelíbil, je velmi industriální, ale to je známo o západním Německu. Byl tam velmi hezký Gruga park a také taková "promenáda" vedle školy u Berliner Platz. Město však mělo všechno, co student potřebuje. Do školy jsem jezdila jednu zastávku vlakem a dali se tam také půjčil zadarmo kola.
Velmi zajímavé a vlastně nejznámější na městě je Uhelný důl Zollverein, který je pod UNESCEM, takže stojí za návštěvu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo mnohem vyšší než dva roky zpátky, co jsem se koukala. Dostala jsem 600 euro na měsíc. Avšak s covidem šli i ceny nahoru. Hodně jsem cestovala, vlastně každý víkend jsem navštívila jiné město, což je taky velmi drahé. Obzvlášť pokud jedete do Nizozemska a Belgie, kde jsou ceny viditelně vyšší. Pokud by si člověk vařil častěji na koleji a tolik necestoval myslím, že stipendium pobyt pokryje. Celkově ceny v supermarketech byly stejné, jak u nás, akorát ceny v restauracích za pití a alkohol jsou dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Lidl na hlavním nádraží byl nejlevnější ze všech obchodů. Poté aldi a rewe. Nejlevnější způsob jak se stravovat je chodit do menzy a nebo si vařit doma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji. Platila jsem 339 euro na měsíc, což je tedy poměrně dost, ale neměnila bych. Koleje byli moc pěkné. Měla jsem svůj vlastní pokoj ve sdíleném apartmánu pro dva.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem neustále, vlastně jsem Erasmus pojala jako cestovatelský zážitek. Co se mi opravdu nejvíce líbílo byla lokalita mé univerzity. Je to blízko k hranicím jak s Belgií, Nizozemskem, Lucemburskem tak i Francií. Navštívila jsem všechny tyto Země a opravdu mnoho toho za ten jeden semestr procestovala.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem především v angličtině, jelikož většina Erasmus studentů ani Německy neuměla a celkově všichni na sebe automaticky mluvili anglicky. Ve škole jsem studovala v angličtině, takže jsem mluvila především anglicky. Jakmile jsem však měla příležitost ať už v obchodě, když jsem cestovala nebo na volejbale (který jsem tam hrála v rámci tělocviku) snažila jsem se mluvit Německy. Důraz na německý jazyk nebyl kladen, ale byl výhodou. Určitě jsem si díky tomu nepřišla, tak moc jako cizinec.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita je výjimečná hlavně díky lokaci. Je to blízko k hranicím s ostatními státy. Bylo skvělé neustále cestovat a poznávat nová města.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
fén.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Němci nejsou moc přátelští.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít všechny učebny a zorientovat se první týden.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

3

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Duisburg-Essen

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page