top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Jirsáková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Jirsáková

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

2. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universitätsklinikum Graz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universitätsklinikum Graz je za mě rozhodně jedna z nejkrásnějších nemocnic, které jsem kdy navštívila. Každé oddělení má svou vlastní budovu, budovy jsou historické, nově zrenovované. Vnitřní prostory jsou všechny moderně vybavené, čisté a příjemně působící. Venkovní areál nemocnice je rovněž velmi příjemné místo plné stromů, laviček, ale můžeme zde najít např. i kapli.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Můj Erasmus pobyt byl pouze praktický, tzn. že jsem se neúčastnila žádných studentských přednášek či jiné výuky. Měla jsem ale možnost setkat se během stáží se studenty 6. ročníku lékařské fakulty v Grazu. Rakouský vzdělávací systém je jiný v tom, že studenti v 6. ročník mají tzv. Klinisch-praktisches Jahr (KPJ), kdy tráví svůj čas na různých odděleních, jsou zapojováni do chodu oddělení a pomáhají lékařům např. s psaním dekurzů, s příjmy pacientů či s jejich propouštěním. Za to také dostávají určitý měsíční plat.
Co se týká komunikace s odděleními, na kterých jsem stážovala (Gynekologie, Plicní lékařství, oddělení Gastroenterologie a hepatologie), nevyskytl se absolutně žádný problém. Sekretářky byly velmi ochotné a se vším mi poradily.
Lékaři ke mně přistupovali stejně jako k rakouským studentům v 6. ročníku, bohužel jsem ale měla méně kompetencí jako zahraniční studentka. Měla jsem sice přístup do jejich nemocničního počítačového systému, bohužel jsem ale narozdíl od rakouských studentů neměla možnost do něj cokoliv zapisovat - dekursy, příjmy pacientů atd.
Na interním oddělení (pneumologie a gastroenterologie) jsem byla nadmíru spokojená. Lékaři se mě snažili do všeho zapojovat, přijímala jsem pacienty, vyšetřovala je, prováděla jsem sonografie břicha, účastnila se vizit atd. Tato oddělení bych všem moc doporučila.
Na gynekologii jsem bohužel už tak spokojená nebyla. Trávila jsem naprostou většinu času na operačních sálech, ale bohužel kvůli nedostatku personálu prováděli malé množství operací, tím pádem jsem měla možnost asistovat přibližně pouze 2x týdně. Na ambulancích se mi lékaři poměrně věnovali, bohužel jsem si ale nemohla vyzkoušet ultrazvukové či jiné vyšetření.
Lékaři se ovšem ke mně chovali všude velmi mile a přívětivě.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Účastnila jsem se pouze praktického Erasmu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celou dobu jsem komunikovala v němčině, na začátku to pro mě bylo těžší, ale vždy se dalo domluvit. Myslím, že pro některé lékaře by nebyl problém komunikovat se mnou v angličtině, někteří se mě i ptali, který jazyk mi více vyhovuje.
Na interním oddělení byla vyžadována komunikace s pacienty, kdy je určitě potřeba umět např. odebrat anamnézu v německém jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Graz je velmi krásné středně velké město, které mi přirostlo k srdci. Zalíbilo se mi především svou archiktekturou a svou zelení všude ve městě. Bydlela jsem na koleji poblíž jezera Hilmteich, v krásné vilové čtvrti, kde jsem byla velmi spokojená. Historické centrum se svou radnicí, Schlossberg, Uhrturm, Kunsthaus rozhodně stojí za návštěvu, věřím, že se budou líbit každému. Ač je Graz studentské město, musím říct, že je poměrně klidné a občas možná lehce nudné pro studentský život. Přesto jsem se v něm cítila velmi dobře a rozhodně bych jiným toto město doporučila jako místo, kam vyjet na Erasmus. Má oblíbená místa byla např. soutěska Rettenbachklamm, hora Schöckl, zámek Eggenberg či bazilika Mariatrost. Ve města jsem se cítila bezpečně i v pozdních večerních hodinách.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mé stipendium činilo 2.050 Euro, což mě velmi mile překvapilo. Na celý pobyt mi to bohužel ale nestačilo, jelikož pouze ubytování na koleji na 3 měsíce stálo 1.500 Euro. Řekla bych ovšem, že mi stipendium pokrylo přibližně 2/3 mých výdajů. Ceny v Rakousku jsou velmi podobné cenám v Česku, potraviny jsou o něco dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovala jsem nejraději v obchodu Hoffer (např. u Hlavního nádraží), kde mají široký výběr potravin a zároveň je zde většina potravin levnější než např. v obchodech Spar nebo Billa. Rozhodně doporučuji si zařídit od univerzity studentskou průkazku, můžete pak získat slevy na různé výstavy, dopravu atd. Výhodné mi také přišlo chodit na obědy do nemocniční kantýny, kde celé jídlo stálo 3,30 Euro a zahrnovalo polévku, salát, hlavní chod a dezert.
Doporučuji si určitě koupit studentskou jízdenku na veřejnou dopravu, která platí na celý semestr, stojí 156 Euro a je platná po celém Štýrsku, jezdila jsem tedy často na výlety i mimo Graz.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Schönbrunnheim, která se nachází na krásném klidném místě a do nemocnice to trvá cca 10-15 chůzí. Kolej byla na můj vkus poměrně drahá - 500 Euro na měsíc. Budova je poněkud zastaralá, stejně tak i nábytek a celkové vybavení. Každé patro má společnou místnost s kuchyní, která je ale velmi dobře vybavená a prostor je moc příjemný. Celkově jsem s kolejí byla spokojená, především s její lokalitou. Tato kolej je také vyhlášená pro své party, kterých se člověk může téměř každý týden zúčastnit. Je třeba ale počítat i s tím, že některé večery tam bude rušno.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jezdila jsem poměrně často na výlety mimo Graz, doporučuji např. výlet vlakem do Peggau, Spielfeldu, výlet na horu Schöckl nebo si můžete zajet autobusem či vlakem do slovinského městečka Maribor či do korutanského města Klagenfurt.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celou dobu jsem komunikovala v němčině, na začátku to pro mě bylo těžší, ale vždy se dalo domluvit. Myslím, že pro některé lékaře by nebyl problém komunikovat se mnou v angličtině, někteří se mě i ptali, který jazyk mi více vyhovuje.
Na interním oddělení byla vyžadována komunikace s pacienty, kdy je určitě potřeba umět např. odebrat anamnézu v německém jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Graz je opravdu překrásné město, úroveň zdravotnictví v jejich nemocnici je velmi vysoká a věřím, že tamní stáž přinese každému minimálně tolik zkušeností jako mně. Člověk má skutečně skvělou příležitost rozvíjet se zde ve svých jazykových i medicínských schopnostech.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...tenisovou raketu, všude byla spousta krásných tenisových kurtů, často i zadarmo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...se nemusím ničeho obávat, všichni na mě byli opravdu velmi milí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...se člověk dokáže za tak krátkou dobu výrazně zlepšit v cizím jazyce.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...překonat strach z dělání chyb při mluvení v německém jazyce.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page