top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Dejlová

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Dejlová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

aneta.d_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

Právnická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ghent University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univertira v Gentu má více kampusů a musím říct že budova právnické fakulty je vážně krásná a impozantní. Navíc je uprostřed velký zatravněný dvůr s lavičkami a houpacími sítěmi, kde se dá o přestávce nadýchat čerstvého vzduchu a (pokud máte štěstí) užít si trochu belgického sluníčka. Co se týče přednáškových místností, ty už vypadají hodně klasicky, nic moc speciálního. Univerzita má také všude po městě knihovny ve kterých se dá učit nebo si zarezervovat místnost pro skupinové práce.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se liší poměrně hodně. Především tím, že je potřeba se škole věnovat poměrně hodně už během semestru, ne až o zkouškovém. Na většinu předmětů je nutné vypracovat paper, case note nebo nějaký group assignment. Navíc dostáváte na většinu přednášek zadané materiály na načtení či jinou přípravu. Na druhou stranu jsou pak semináře opravdu zajímavé, profesoři podporují debatu se studenty a opravdu je zajímá váš názor. Taky zkoušky pak bývají často open book a sestávají z praktického řešení případů, takže není nutné se biflovat spoustu teorie nazpaměť. Celkově tedy škola asi během semestru náročnější než v Praze, ale zkouškové je pak naopak o dost menší stres.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Stejně jako ve spoustě dalších měst i v Ghentu funguje Erasmus Student Network, která pořádá spoustu akcí. Ze začátku je jich opravdu hodně, nějaká je naplánovaná prakticky na každý den, aby se mohli studenti seznámit, ale i v průběhu semestru se plánují nějaké výlety a každý druhý týden party.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhá pouze v angličtině. Veškerá výuka předmětů, které si můžete jako Erasmus student zapsat, je v angličtině a profesoři v ní postují i veškerá oznámení nebo materiály. Samozřejmě jde o materiály především odborné, takže je potřeba je zvládat v cizím jazyce přečíst s pochopit, ale sama univerzita žádné speciální požadavky na jazykovou úroveň neklade.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je naprosto nádherné. Přiznám se, že jsem o něm až do plánování Erasmu neslyšela, ale úplně mi vyrazilo dech. Ghent je poměrně malý a valnou většinu obyvatel tvoří studenti. což mu dodává skvělou atmosféru. Je plné krásných kaváren a hospoda, kde si můžete dát jedno z vyhlášených belgických piv, je na každém rohu. Městem protéká řeka, jejíž břeh je velmi populárním místem pro místní studenty.
Zároveň je ale město plné zajímavých památek jako jsou kostely nebo dokonce hrad přímo uprostřed města. Můžete taky navštívit spoustu muzeí, v některých se dokonce během zkouškového můžete i učit. Další bonus je že celé město je perfektně přizpůsobené na jízdu na kole, které většina studentů používá k dopravě a ve městě proto neuvidíte skoro žádná auta.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou tu vyšší, jak za ubytování tak za jídlo. Já jsem bohužel nemohla bydlet na koleji a soukromé ubytování pohltilo celé stipendium. Všechno ostatní jsem si tedy musel hradit sama a nebyla to úplně malá částka, veškeré výdaje kromě ubytování vyjdou tak na 500-600 Eur měsíčně. Mohlo by to samozřejmě být míň pokud člověk nechodí na kafe nebo na pivo, ale to by byla v Ghentu vážně škoda.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Je hodně výhodné jíst v místních menzách, vaří tam dobře a navíc dávají obrovské porce. Dá se tam chodit i na večeře protože mají otevřeno až do večera. Jinak obecně vařit si doma, restaurace by vás vyšly na hodně peněz. Supermarkety jsou cenově všechny dost podobné. já vždycky chodila do Albert Hijn a doporučuju si tam zařídit kartičku, hodně věcí pak máte se slevou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování v Ghentu je trochu bolest. Ideální je určitě kolej, je nejlevnější a nejjistější co se týče případných podvodů. Já ale bohužel na kolej nemohla, protože ta se poskytuje jenom studentům, co přijíždí na jeden semestr, ne na celý rok. Mohla jsem mít kolej jenom v Bruggách, tedy úplně jiném městě. To rozhodně nedoporučuji, někteří kamarádi na to kývli a pak celý rok litovali, že musí každý den dojíždět a hlídat si kdy jim jede poslední vlak.
Já bydlela v soukromých kolejích Upkot přímo v centru města a pokud pominu vysokou cenu tak to bylo ideální ubytování. Moderní, čisté, skvělá komunikace s pronajímatelem. Můžete si vzít pokoj s vlastní kuchyní a koupelnou nebo mít příslušenství sdílené, od toho se pak odráží i cena.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování je jedna z nejlepších věcí na Erasmu. Belgie má navíc skvělou polohu a doporučuji určitě navštívit aspoň ostatní státy BeNeLuxu. Já jsem kromě Amsterdamu, Groningenu a Lucemburky navštívila i Paříž, Lille a Londýn. Taky se určitě podívejte do dalších belgických měst jako jsou Bruggy. Brusel, Antwerpy nebo Lovaň. A pokud bude hezky tak si můžete zajet i do Oostende k moři.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhá pouze v angličtině. Veškerá výuka předmětů, které si můžete jako Erasmus student zapsat, je v angličtině a profesoři v ní postují i veškerá oznámení nebo materiály. Samozřejmě jde o materiály především odborné, takže je potřeba je zvládat v cizím jazyce přečíst s pochopit, ale sama univerzita žádné speciální požadavky na jazykovou úroveň neklade.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ghent University je velmi prestižní univerzita, takže všichni profesoři jsou opravdu experti ve svých oborech. Nabídka předmětů je skutečně široká a téměř všechny, které jsem měla, byly vážně zajímavé a každý týden jsem se na ně těšila. Tyhle akademické výhody jsou v Ghentu zkombinované s nádherným studentským městem, ve kterém je vždycky co dělat. Velkou výhodou Belgie jsou také samozřejmě vynikající vafle, čokoláda a belgické pivo.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
kvalitní deštník a teplé oblečení. V Belgii prší hodně často a navíc do toho většinou fouká vítr, takže spotřeba deštníků je poměrně velká a hodí se mít spíš dobrou nepromokavou bundu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
i když se rok na Erasmu zdá jako hodně dlouhá doba, uteče to strašně rychle. Takže si to užívejte naplno a zažijte toho co nejvíc.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je Ghent tak krásné město! I když si najdete fotky, realita určitě předčí vaše očekávání.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
asi sehnat si ubytování. Pronajímatelé soukromých bytů nejsou moc ochotní byty pronajímat studentům ze zahraničí, navíc obecně je ubytování poměrně nedostatek.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Ghent University

Další zprávy z regionu Belgie

bottom of page