top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petr Matouš

Autor(ka):

fakulta:

Petr

Matouš

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petr

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

hirszfeld institute of immunology and experimental therapy polish academy of sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Budova vypadá zvenčí v pohodě. Jako první mě zaujalo, že ačkoli má 6 pater, má nad posledním patrem lampu, která, když se při setmění rozsvítí, tak nedosvítí až na zem. Zajímavý koncept. Uvnitř je celkem čisto, ale je potřeba přejít přes recepci, kde neumí moc anglicky, takže si co nejdřív vyřiďte návštěvnickou kartu. Budova má i zadní vchod, kde karta platí. Pozor, studentská návštěvnická karta nefunguje o víkendech a po večerech, takže mimo pracovní dny se do budovy jinak nedostanete. V přízemí budovy je kantýna, kde dávají obrovské porce za cca 20-24 zl, ale jídlo mi nepřišlo zas tak chutné. 1 zl je cca 5,20 Kč. Jinak po patrech byla spousta krabic se spotřebním laboratorním materiálem, protože se potřebovaly cíleně utratit peníze a navíc byl spotřebák od Sarstedtu zrovna v akci. Chodby tmavé jak z hororu, občas někde rozbité nebo neudržované. Samotné laboratoře jsou ale dobře vybavené a pěkně se mi tam pracovalo. Akorát jsem za celý ten měsíc nepochopil, jak třídí odpad a proč používají jako odpadkový koš plastové sáčky od kultivačních nádob připevněné k lamináru magnety. Jinak se mi líbilo, že hodně spotřebního plastu autoklávují a recyklují, takže šetří životní prostředí a hlavně peníze. Práce s buněčnými liniemi byla příjemná, jen jsem často hledal vhodné kultivační médium, protože si ho každý bral jak potřeboval a přenášel mezi laboratořemi, takže vždycky, když jsem ho potřeboval, bylo zrovna jinde. Ale to nebylo nic co by nespravila domluva. Práce v oddělení se zvířaty byla spíše pomocného charakteru, protože v Polsku člověk nesmí pracovat s živými zvířaty sám a dokonce ani pod dohledem odpovědné osoby, která má schválený projekt pokusu. Jediné, co jsem tak mohl provádět, byly pitvy. Nápisy v polštině jsou celkem pochopitelné a když člověk něco neví, tak si to najde nebo se zeptá.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Lidé, kteří mě měli na starosti, byli velmi ochotní a přátelští, takže místo bych pro stáž doporučil. Je sice pravda, že Poláci jsou víc lehkomyslní a často se stane, že nedodrží nějaké časy nebo mění postupy, ale kdo se tomu umí přizpůsobit. má vyhráno. Navíc, když má člověk malé dítě nebo nepravidelné záchvaty migrény, tak se prostě stane, že nepřijde ve smluvených 8h, ale třeba až v 11h. Nebo vůbec. Zase to ale vybízí k větší samostatnosti. Každopádně jsem si tam připadal dobře a vždycky jsme vyřešili všechny problémy, které se postupně objevovaly.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Tuto kategorii hodnotit nemohu, protože jsem nebyl na studijním pobytu
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem zejména v angličtině, ale rozuměl jsem i něco polsky. Manželka associated professora byla navíc z dolnoslezského vojvodství, takže rozuměla lépe česky / slovensky z důvodu větší blízkosti obou dialektů. Takže se často stalo, když jsme nevěděli v angličtině nějaké slovíčko nebo vrázi, prostě jsme jí řekli česky nebo polsky a často jsme se pochopili. Takže domluvit se nebyl žádný problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Naprostá bomba. Je to blízko, je to levné, je to krásné a plné památek. Líbily se mi hodně chrámy a kostely, historické budovy. Město je velmi udržované, čisté, plné obchodních center. Dobré dopravní spojení všude tramvají, levné lístky, krásné parky. Když si koupíte lístek do slavného Panorama Raclawicka (velké plátno s obrazem bitvy u Raclawic), lístek v přepočtu za 250 Kč platí ještě do třech dalších muzeí (Národní muzeum, muzeum moderního umění v Pavilonu čtyř kopul a etnografické muzeum). Všechna místa určitě stojí za zhlédnutí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Zbylo mi, nekecám, přibližně 75% stipendia. Měl jsem velmi levné dumpingové ubytování v areálu institutu, navíc jídlo a ostatní vícenáklady jsou v Polsku nízké. Zelený erasmus (příspěvek 50 euro na dopravu) mi krásně pokryl cestu autobusem tam i zpátky. Naprostá bomba.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit lze určitě tak, že se ubytujete v areálu institutu. Jsou to takové buňky, které jsou asi 300 m od budovy, takže člověk je hned v práci a navíc jsem platil nějaké 3 000 Kč na celý měsíc. Denní ubytování bylo ale na stejném místě nepoměrně drahé, cca 400 Kč na den. Cenové police opravdu nerozumím, ale nestěžuju si. Takže se vyplatí se tam ubytovat na delší dobu. To je asi největší úspora. Potom jídlo. V Polsku jsou oproti Česku nepoměrně levnější hlavně hotová jídla, pečivo, uzeniny, maso, mléčné výrobky a obložené bagety. A to až o polovinu i víc. Blízko areálu je nejslavnější supermarket pro chudé, Biedronka (beruška). Určitě se vyplatí si stáhnout jejich aplikaci a aktivně ji využívat. Vždycky si zkontrolujte, jestli cena, která je na regálu uvedená, platí pro větší počet kusů a ten počet si vezměte, abyste se pak u kasy nedivili. Pak se vám podaří třeba koupit 400g lasagne za 37 Kč, hotovku guláš s bramboráčky za 41 Kč. Chleba 500g stál cca 11 Kč, kaiserky 1,40 Kč, pivo horší kvality mezi 13-17 Kč. Jiné hotovky se pohybovaly mezi 50-60 Kč. Hodně mi chutnaly stripsy nebo kuřeci hot wings, 400 g za cca 50-60 Kč, vždycky jsem si je usmažil na pánvi, k tomu si dal brambory (ty stojí v Polsku cca 7-11 Kč, což je třetinová až pětinová cena oproti ČR) a salát coleslaw, 400g za 20 Kč. Milka čokoláda 100g v akci za 15 Kč, normální čokoláda mléčná 7-10 Kč. Vifon nudlové polévky za 8 Kč a byly skvělé. Šunka 200g za 15 Kč v akci. Jídlo je tam velmi chutné, za měsíc jsem dal za jídlo tak 5 000 Kč maximálně a to jsem chodil i do té kantýny nebo si kupoval pivo a různé pochutiny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování v areálu institutu kvůli ceně. Bylo to sice všelijaké, ale za tu cenu jsem naprosto spokojený. Měl jsem třílůžkový apartmán jen pro sebe. Občas se mi teda vykloktala klika od pokoje, dveře nešly zavírat, teplá voda tekla až po 5 minutách, garnýž vypadala že se každou chvíli urve, kryt zásuvky mi po vytažení kabelu zůstal v ruce a podobné veselé příhody. Ale za trojku na měsíc? Vemte si moje prachy. Jinak ubytování bylo komfortní, pokoje prostorné, jen chyběla wifi, tak jsem měl víc času na učení, cvičení a meditaci. Měl jsem tam připravený ručník a osušku, takže palec nahoru. Byla tam k dispozici i deka. Součástí ubytování byla i kuchyňka s dvojplotýnkou, byla tam lednice s mrazákem, mikrovlnka, linka s dřezem a nějaké základní vybavení kuchyně, jako příbory, talíře, sklenice, hrnky, hrnce, pánve, poklice, prkénko, nože apod. Chybělo loupátko na brambory.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem akorát po městě tramvají, jinak ne. Tramvajáci nejezdí tak přesně jako v ČR, zato jsou hodně nervní a mnohem víc používají zvonek. Řidiči jezdí jako blázni, provoz je tam větší než u nás a hodně se tam troubí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem zejména v angličtině, ale rozuměl jsem i něco polsky. Manželka associated professora byla navíc z dolnoslezského vojvodství, takže rozuměla lépe česky / slovensky z důvodu větší blízkosti obou dialektů. Takže se často stalo, když jsme nevěděli v angličtině nějaké slovíčko nebo vrázi, prostě jsme jí řekli česky nebo polsky a často jsme se pochopili. Takže domluvit se nebyl žádný problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já bych tam poslal všechny, kdo chtějí navštívit krásné a blízké město, kde je to levné, ale přitom udržované, kde mají dobré a levné jídlo a odkud si můžete přinést suvenýry. (hlavně cigára, například camelky jsou tam o 50 Kč levnější než v ČR a vezměte si rovnou celý wagon - karton). Provézt můžete jen jeden karton na osobu, ale nikdo to nekontroluje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Trochu víc sprchového gelu a šamponu, nabíječku na holicí strojek, škrabku na brambory, bedýnky k počítači, víc kusů triček a spodního prádla.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se dá na víc místech platit kartou a že kurz je dobrý. Nemusel bych si měnit tolik hotovosti, navíc na samoobslužných kasách v biedronce byly menší fronty a tam se nedalo platit hotovostí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je tam všechno tak levné a přitom to město vypadá pěkně a autobusem tam z Prahy jste za cca 4,5h, je to blíž než do Ostravy.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
že tam často pršelo a bylo hnusné počasí, takže se tam nedalo tolik chodit na výlety a byl jsem zavřený ve své buňce bez internetu. Taky mi nevyšlo úplně spodní prádlo na počet, takže jsem tam pár kusů přepíral v ruce. Taky my došel akumulátor v holicím strojku, takže poslední týden jsem se nemohl oholit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Polsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page