top of page
Autor(ka):
Tereza Krátká
Autor(ka):
fakulta:
Tereza
Krátká
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Tereza je k dispozici na sítích:
@jsemkratas
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Tereza
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Roskilde University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
O univerzitě v Roskilde se říká, že je to taková "hippie" univerzita. Upřímně toto prohlášení nemůžu potvrdit ani vyvrátit, protože jsem nevyzkoušela žádné jiné studium v Dánsku, je ale pravda, že se určitě liší v přístupu od Karlovy univerzity. Univerzita jako taková leží na samém okraji města Roskilde, přibližně půl hodiny vlakem od Kodaně. Jedná se o poměrně rozsáhlý kampus budov společně se studentským ubytováním, menzou, posilovnou, knihovnou, studentskou hospůdkou a dalšími místy pro studentský život jako dělané. Univerzita se nachází poblíž malého jezírka, kde se (alespoň na začátku zimního semestru) konají lodní závody. Jelikož se jedná o kraj města, je zde pěkná cyklostezka podél pastev pro koně, krávy, ovce, kozy a další zvířectvo. Dále od univerzity je několik menších jezer, kde se dá v létě určitě i koupat.
Co se týká výbavy univerzity, má vše co je třeba ke studiu. Prostornou knihovnu, kde můžete být se studentskou kartičkou 24/7. V prostorách budov jako takových jsou hezká zákoutí, kde je možné v klidu studovat a nebo pracovat v týmu. Já osobně jsem měla možnost i nakouknout do skladu s audiovizuální technikou, který je také poměrně dobře vybaven a na základě dohody s vyučujícím je možné si techniku půjčit. Obecně pro mě bylo žití v kampusu trochu odlišné od studia zde v Praze, už jenom proto, že člověk má tak nějak všechno na jednom místě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Celý semestr se skládá z několika kurzů (v mém případě ze tří) a závěrečného projektu. Každý kutr je pojat jako bootcamp, kdy během přibližně tří týdnů (záleží na kurzu) se věnujete jednomu předmětu. Ten po této době ukončíte buď odevzdanou prací, kterou jste konzultovali během celého kurzu, prací ve skupině nebo esejí. Všechny tyto kurzy během semestru směřují k závěrečnému projektu, který je skupinovou prací. Je to v podstatě taková delší esej a nebo menší bakalářka psaná v několika lidech (v naše případě se jednalo asi o 30 stran textu). Během tohoto projektu už reálně nejsou hodiny výuky, pouze konzultace s vedoucím. Projekt je poté zakončen ústní zkouškou, která má zahrnovat všechny předchozí kurzy a zároveň obhajobu projektu. Výuka je tak proto obecně hodně stavěná na práci během semestru a konzultacích s vyučujícími.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Spolků je na univerzitě nespočet, od spolku deskových her, po spolek, který vaří školní pivo, pěstuje zeleninu na školních pozemcích, spolek sportovců až po spolek LGBTQ+ a samozřejmě berou mezi sebe i zahraniční studenty. Když zrovna nejste v žádném spolku, v kampusu univerzity je tělocvična, kam po zaplacení členství můžete chodit, malý bar a nebo univerzita sama pořádá malý hudební festival na začátku zimního semestru a nebo welcome party pro všechny fakulty ve školní menze. Co se týká jazyků - možnost studovat dánštinu tu je, není však přímo od univerzity a proto je za něj poplatek. Obecně však dánštinu nepotřebujete. Co se týká kultury, tak tu se člověk učí po celou dobu pobytu a něco málo vám řeknou na začátku během introduction week.
Samozřejmě během semetru se dějí i další akce, převážně od organizátorů introduction week, což jsou také studenti RUC. Převážně na halloween nebo před vánoci. Jelikož jsem byla i v buddy programu, měli jsme skupinu zahraničních studentů a jednoho buddyho z univerzity, s kterým jsme také pořádali různé volnočasové akce (jako třeba bowling).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Jelikož jsem se přihlásila do programu pro zahraniční studenty, celé studium probíhalo v angličtině. Obecně dánština není třeba.
Jediné co je třeba si před odjezdem zařídit je certifikát z angličtiny. Který přesně a případně jakého stupně jazykové schopnosti musíte dosáhnout před odjezdem lze najít na stránkách univerzity. Já jsem si certifikát stihla udělat jen tak tak.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Roskilde, moje milované Roskilde. Roskilde je takové malé malebné klidné městečko s necelými 50 tisíci obyvateli. Historicky je to bývalé centrum dánských monarchů, kteří zde mají i hrobku v Roskildské katedrále, která stojí za to navštívit. Po příjezdu k fjordu na vás dýchne historie vikingů, už možná proto že přímo ve fjordu je vikingské muzeum s replikami vikingských lodí. Mezi další muzea patří Roskildské muzeum, kde je celková historie města, nebo třeba Ragnarock, což je muzeum hudby.
Okolo univerzity i Roskilde jako takového je několik krásný jezer, kde se dá v létě koupat (na začátku zimního semestru jsme se několikrát koupali), stejně tak jako se dá koupat přímo ve fjordu. Co se týká barů clubů, ty jsou v Roskilde také, ale pro noční život je lepší si zajet do Kodaně, kde se často pořádají různé akce v klubech.
Pro kulturní vyžití doporučuji bar Raven, který pořádá všemožné akce každý týden. Ten je úzce spjat s Gimle, kde se často pořádají koncerty. V tomto podniku nabízí i dobrovolnictví, kdy za práci za barem dostáváte zdarma jídlo, pití a vstupy na akce a koncerty. Což se rozhodně vyplatí, pokud si zrovna nechcete hledat přímo brigádu (což mi přijde na tak krátkou dobu zbytečné). Obecně město samotné pořádá různé akce, například na halloween, vánoční trhy, o víkendu jsou na náměstí farmářské trhy. My jsme s naší erasmus partou často chodili do hospody Gustav Wields, kde mají na výběr z velkého množství piv.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo zhruba 50% výdajů, konkrétně na ubytovaní na koleji. Je určitě nutné mít na cestu něco našetřeno. Dánsko je obecně poměrně drahé, ale není to zas tak hrozné. Rozhodně to není o tom chodit každý týden do restaurace na večeři, ale spíš si vařit na koleji a účastnit se studentský akcí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Co se týká obchodů s potravinami - nejblíže univerzitě a i koleji je 365discount (který je levnější, ale má menší výběr) a SuperBrugsen (dražší, zato mnohem větší výběr). Obecně se vyplatí kupovat větší balení, které ve výsledku vyjde levněji (hlavně například těstoviny, rýže, balení piva atd.). Mezi levnější supermarkety také patří Lidl, Netto a největší výběr má asi Fotex. Dle mého je docela dobrá i menza přímo v kampusu univerzity, kde mají na výběr vždy masové a vegetariánské jídlo společně se zeleninou a saláty na váhu. Mě vyšel oběd vždy v přepočtu cca na 100,-. Rozhodně se vyplatí vařit si na koleji, my jsme často pořádali společné večeře - buď se někdo ujal vaření a vy jste tak měli možnost ochutnat kuchyni jiné kultury (například indickou nebo japonskou) a nebo každý koupil něco a společně jste uvařili jídlo třeba pro 10 lidí.
Rozhodně se taky vyplatí koupit si kolo. Jelikož univerzita je na kraji města Roskilde, tak pokud chcete jezdit do centra, vlakem se to moc nevyplatí a obecně doprava v Dánsku je poměrně drahá. Nehledě na to, že celé Dánsko je na jízdu na kole poměrně dobře předpřipravené. Přímo u univerzity je jeden obchod s použitými koly, podobné obchůdky budou asi i v Kodani, mně se však vyplatilo koupit si kolo z facebook marketplace v přepočtu za asi 1200,-. Pokud s ním budete mít potíž, doporučuji opravnu kolem poblíž univerzity za jezerem jménem Cykelmunken - je třeba se tam objednat, ale kolo vám opraví takový roztomilý starý pán za pakatel. Prodejnu a opravnu kol přímo u nádraží zavrhněte, ta je příliš drahá.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji Kolibrien kterou rozhodně doporučuji. Univerzita po přihlášce nabízí na výběr ze tří kolejí - Korallen, Rockwool a Kolibrien. Rozhodně tuto šanci nepromarněte a přihlašte se na kolejní ubytování včas, abyste nemuseli hledat ubytování jinde a kolej vám přiřadili. Obecně je to s hledáním bydlení těžké, nehledě na to, že často po internetu narazíte na scamers, kteří po vás chtějí zálohu na bydlení ještě před tím, než ho uvidíme (reálný případ jedné mé kamarádky z Německa, která studovala na univerzitě stejně jako já).
Z kolejí je nejlevnější Rockwool, kde žijete v bytě s několika dalšími lidmi, máte vlastní pokoj a většinou sdílíte koupelnu ve dvou a kuchyň s několika dalšími lidmi. Korallen, která je z kolejí nejdražší, je koncipována spíše jako takové ubytování v garsonce, kdy máte v pokoji i takovou malou kuchyňku v chodbičce (spíš vařič a možná konvici na čaj) a vlastní koupelnu. V Korallen je možnost vařit si ve velké sdílené kuchyni a využívat sdílené prostory (obývák a jídelna). Vzhledem k tomu, že si však každý vaří na pokoji, tyto prostory jsou poměrně zanedbané a špinavé ze strany studentů. Kolibrien je takový hezký kompromis. Máte vlastní prostorný uzamykatelný pokoj (velká skříň, postel, stůl, židle, polička, noční stolek) s vlastní malou koupelnou. Uprostřed ubytování je velká kuchyň s velkým obývákem a jídelním stolem. Tuto kuchyň sdílí 14 lidí ale nebojte - nikdy se to nesešlo tak, že bychom vařili všichni. Navíc několik lidí (hlavně dánských studentů) z našeho patra prostě nevařilo.
Tento velký sdílení prostor tak umožňuje k dalšímu sociálnímu vyžití s lidmi, s kterými kolej sdílíte.
Samozřejmě se dá najít i ubytování mimo univerzitu, ve sdíleném bytě a nebo na jiných studentských ubytováních, které se dají najít jak v Roskilde, tak v Kodani. Někteří studenti tak ubytování našli, většina však bydlela na kolejích nabízených od univerzity.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po cestování po Dánsku doporučuju vlak a dobitou Rejsekort (taková vzdálená sestřenice naší Lítačky). Vlakem se dá dojet i do nedalekého švédského městečka Malmo přes most přes moře. Jelikož Švédsko je soused, jednoduše, rychle a celkem levně se můžete podívat i do sousedního Helsingborgu, kam vás přepraví loď. Pro mě byla asi největší výlet do Osla z Kodaně Flixbusem přes noc. Norsko je ještě dražší než Dánsko, ale rozhodně stojí za to ho navštívit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož jsem se přihlásila do programu pro zahraniční studenty, celé studium probíhalo v angličtině. Obecně dánština není třeba.
Jediné co je třeba si před odjezdem zařídit je certifikát z angličtiny. Který přesně a případně jakého stupně jazykové schopnosti musíte dosáhnout před odjezdem lze najít na stránkách univerzity. Já jsem si certifikát stihla udělat jen tak tak.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Roskilde se mi líbilo právě tím, že nebylo přímo centrem dění, jako je Kodaň, ale bylo mu velmi blízko. Na formu studia si člověk musí trochu zvyknout, přeci jen, je to něco trochu jiného. Obecně je však Dánsko krásná země i přes brzkou tmu v zimních měsících.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Helmu a světla na kolo.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Během pobytu v Dánsku, který trvá déle než 3 měsíce, si musíte zařídit povolení k pobytu jako student. V tom vám pomůže univerzita hlavně během introduction week. Tento celý proces se ale dá částečně udělat již před odjezdem, takže se pak nemusíte zbytečně stresovat po příjezdu.
A možná by taky stálo za to si před odjezdem zjistit, jakým způsobem se dá volit prezident ČR v jiné zemi. Ale i to se vyřešilo 😁
Nejvíc mě překvapilo, že...
Během nejkratších dnů je v Dánsku tma už ve 3 hodiny odpoledne. VE 3 HODINY ODPOLEDNE!
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozloučit se s kamarády a univerzitou, ukončit studium a odjet z Dánska. Beru to ale jako zkušenost, utvořila jsem si spoustu krásný vzpomínek a přatelství.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Roskilde University
Další zprávy z regionu Dánsko
bottom of page