top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Šimečková

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Šimečková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Helsinki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nejvíc mě tu zaujal přátelský a otevřený přístup pedagogů. To, že jsme je mohli oslovovat křestními jmény by ani nebylo potřeba, spíš fakt, že se pořád nabízeli s pomocí, byli ochotni posunout závěrečné termíny esejí, konzultační hodiny byli též ochotni uzpůsobit studentům... poněkud jiný přístup než v ČR, kde máte zodpovědnost dospělého, ale musíte se adaptovat pouze vy na pravidla pedagogů.
Na druhou stranu je tu kvůli tomu i poměrně mírný systém známkování, což může být na jednu stranu příhodné (člověk si opravdu užívá svůj Erasmus party život), ale přeci jen, vysoká nemá být úplně jednoduchá. Ať si každý myslí, co chce, ale kdyby šlo nakombinovat oba dva tyto přístupy, tedy vstřícnější pedagogy a trochu realističtější systém hodnocení, bylo by to perfektní. I takhle ovšem dávám 8/10 (pokud by se to mělo známkovat :D)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozdělení výuky je daleko příjemnější a způsob zaručeně efektivnější. Semestr je rozdělen na 2 období, přičemž většinou nemíváte pouze 1 hodinu předmětu týdně, ale 2 nebo 3. Zároveň s tím je zde kladen vyšší důraz na četbu ve volném čase tak, abyste o ní mohli v rámci dalších hodin diskutovat. Tím, že nemáte jedno "velké zkouškové", nýbrž dvě a věnujete se těm předmětům intenzivněji, si toho i víc zapamatujete a pochopíte. S nechozením na hodiny je to podobné jako na UK, nemusíte přijít 2x-3x (zpravidla pak ale musíte napsat nějakou stránkovou úvahu na povinnou četbu), abyste mohli bez úhony absolvovat předmět.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky zde fungují a je možné se do nich všech za poplatek 21 euro na semestr přihlásit, ale bohužel jsem na žádný kvůli Covidu nemohla chodit (hromada z nich byla zrušená).
Co ovšem doporučuji je přihlásit se do ESN - mají i svůj instagram, kde o všech aktivitách pro zahraniční studenty informují - jsou to pikniky, večeře, movie night ale i parties. A zpravidla tam platíte jen třeba 3 eura za vstup, což je super.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
B2 angličtina. Finsky naštěstí mluvit nemusíte (je tu finština pro začátečníky, ale po 2 hodinách jsem se odhlásila, je to fakt těžký jazyk).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinky jsou nádherná kombinace východní a a západní architektury. Lidé jsou milí, ochotní a přátelští (i když je pravda, že na první dobrou se k nim na ty dva metry přibližovat nemusíte. Asi na vás nebudou naštvaní nebo nepříjemní, jen překvapení). Není to úplně studentské město, to spíš Jyvaskyla nebo Tampere. Ale pro studenty rozhodně doporučuji výše zmíněné UNICafe a Irish Pub (nechoďte o víkendu, pivo stojí o několik euro víc). A taky si určitě zajděte do helsinského muzea hned u Senátního náměstí!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Určitě si s sebou ještě něco vezměte! Finsko je drahá země, co se potravin, ubytování nebo alkoholu týče... ze stipendia zvládnete vyžít, pokud budete sedět každý večer doma a jíst čínské polévky. Takže obětujte něco ze svých úspor, alespoň dalších 50-80 euro na měsíc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupujte v Lidlu, ale pokud to jde, choďte na obědy do UNICafe, což je něco jako naše menza (ale daleko lepší!). Za 2,6/2,7 euro si můžete nandat, jak velkou porci chcete a všechno chutná milionově.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na začátku si můžete vybrat mezi HOAS ubytováním a UNIHome. Já si zvolila HOAS, protože ačkoli bydlím ve východní části Helsinek (té "horší"), je to levnější, mám větší byt a do centra jsem se schopná dostat metrem za 20 minut (noční busy sem taky jezdí každou hodinu minimálně).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na začátku si určitě kupte jejich HSL "Lítačku", studenti mají skoro 50% slevu (a i tak je to extra drahé). Kolo si můžete půjčit za 35 euro na týden od dubna, předtím to na tom ledu a sněhu není moc bezpečné. Za návštěvu určitě stojí Rovaniemi (město na polárním kruhu), popř. Stockholm, Riga, Oslo, Vilnius a Tampere . Všechno tak nějak "blízko". Co tolik nedoporučuji je Jyvaskyla, asi to nebyl můj šálek kávy, není tam nic moc k vidění (kromě nádherné přírody, ale tu máte i v Helsinkách).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
B2 angličtina. Finsky naštěstí mluvit nemusíte (je tu finština pro začátečníky, ale po 2 hodinách jsem se odhlásila, je to fakt těžký jazyk).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nádherné prostředí, jedna ze 100 nejlepších univerzit na světě, milí a ochotní lidé, jedinečná příležitost vyzkoušet "severský" způsob života. Hodně ve zkratce, ale shrnuje to to nejpodstatnější.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Sluneční brýle! I přes tu zimu jsou tu potřeba, protože sluníčko se od toho sněhu odráží. Takže i opalovací krém.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si mám s sebou vzít trochu víc peněz.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem zvládla hodiny angličtiny na pohodu. Věřte si! Není nic lepšího, než do toho skočit po hlavě!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Přežít první měsíc, kdy sluníčko vážně svítilo jen 6 hodin denně a byly to spíš takové golden hour než cokoli jiného. Na druhou stranu se to hodně změní během dubna, to zase nezachází na dýl jak 4 hodiny!♥

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Helsinki

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page