top of page
Autor(ka):
Jan Budinský
Autor(ka):
fakulta:
Jan
Budinský
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Jan je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Jan
Fakulta sociálních věd
2020/2021
Pantheon-Sorbonne University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Jan hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jedna z univerzit na kterou se rozpadla původní "Sorbonna". Sídlí v univerzitním distriktu kolem Panthéonu. Je to jedna z předních a prestižních univerzit pro obor ekonomie ve Francii a v Evropě. Jedna z hlavních administrativních budov i většina vyučování probíhá v budově na rue Tolbiac poblíž Place d´Italie. Všechny prostory jsou dostupné a nachází se v relativním centru Paříže.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Letní semestr, kterého jsem se účastnil začíná dříve než na UK (v půlce ledna), takže je dobré mít to na paměti při plánování zkoušek. Na přednáškách je mnohem větší počet studentů a diskuze s přednášejícím je mnohem častější než jsme zvyklí z UK. Studijní informační systém je relativně přehledný, organizace kurzů se velmi podobá té, co známe z ČR.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na začátku semestru je možné se přihlásit do úvodního kurzu francouzštiny a dále také existuje možnost široké volby jazykových a sportovních kurzů, osobně doporučuji zvolit francouzský jazyk pro cizince jako jeden z volitelných předmětů. Můj semestr probíhal částečně online, a tak jsem se nemohl účastnit žádných studentských aktivit a poznat jednotlivé spolky, ale pro studenty ERASMUS je v normálních "nepandemických" semestrech nabídnut bohatý kulturní a společenský program.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Snažil jsem se komunikovat ve francouzštině, jak to jen šlo. Při nejasnostech jsem přecházel do angličtiny, ale rozhodně bych se na ni 100% nespoléhal. Univerzita sice nabízí i kurzy v angličtině, ale doporučuji si spíše vybírat ty ve francouzském jazyce, kde se člověk může v jazyce opravdu zdokonalit. Požadavky byly mít úroveň francouzštiny alespoň B2, já jsem měl B2 certifikát a musím se přiznat, že jsem kurzy ve francouzštině zvládal bez problémů. Myslím si, že je možné dostat se na univerzitu i s nižší úrovní jazyka, ale poté musí člověk počítat, že narazí na příležitostné jazykové bariéry.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž je jednoduše dechberoucí. Měl jsem možnost ji zažít v době, kdy zde nebyli skoro žádní turisté a lidé měli zákaz vycházení v noci i vzdalovat se více než 10km od domova, ale to mě nezastavilo v objevování krás této metropole. Dopravní systém je spolehlivý, doporučuji nastudovat výhodné dopravní karty pro studenty, existuje jich spousta a každý si mlže vybrat tu nejvhodnější pro něj. Skvělé je zakoupit si i účet u pařížského poskytovatele sdílených kol Vélib, časově totiž tato doprava vycházejí jako ta úplně nejrychlejší z hlediska malých a středních vzdáleností. K památkám a kultuře asi není potřeba se vyjadřovat, byl jsem v Paříži již mnohokrát ale teprve během svého pobytu na Erasmu mám pocit, že jsem skutečně mohl objevit tu pravou tvář tohoto úžasného města.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium je štědré (kolem 500 euro/měsíc), ale Paříž je velmi drahá. Pokud budete mít štěstí, stipendium vám pokryje výdaje na ubytování. Mně se podařilo ubytovat v Cité internationale universitaire, kde to bylo úžasné. V jídelně měli meníčka za euro a je to přímo na metru a tramvaji. Každopádně si připravte kolem 500 euro za ubytování, kolem 50 euro za dopravu měsíčně a stravování je na každém individuálně, dá se pohodově přežít s 5-10 eury na den.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Levné letenky lze koupit každý měsíc, za dopravu se dá ušetřit při koupi hromadných jízdenek a potvrzením studentského statusu. Jídlo se vyplatí ve studentských jídelnách (do 5 eur za menu), občas se objevují i výhodnější akce (viz jídelna v cité internationale). Za dopravu se dá ušetřit zakoupením dlouhodobých pasů na kola Vélib, jejichž síť je velmi hustá a já jsem je shledal jako nejefektivnější prostředek po centru města.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v Cité internationale universitaire v maison de la francophonie. Ubytování bylo za rozumnou cenu (cca 450 eur/měsíc), bylo moderní, útulné s perfektní polohou pro návštěvy centra a k dojíždění do školy. Jakékoli ubytování v tomto kampusu doporučuji všema 10.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Každý den jsem se snažil objevit nové zákoutí Paříže, nejvíce mě překvapilo to množství malých parčíků, náměstíček a zelených prostranství, které jsem při svých předchozích rychlých návštěvách vůbec nevnímal. Paříž má nespočetně památek a míst k návštěvě, doporučuji vyrazit do Bois de Vincennes, nebo navštívit okolní zámečky v Pařížských předměstích (chateau de Sceaux). Pařížská kartička na dopravu platí i na příměstské vlaky, takže se dá pohodlně zajet do městeček jako Provins nebo Auvers sur Oise, což jsou úžasná místa. Nevynechejte také katedrálu v St. Dennis. Tato kartička ale neplatí pro regiony mimo Ile de France, já si na to nedal pozor a dostal jsem tučnou pokutu při cestě vlakem do Chartres.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Snažil jsem se komunikovat ve francouzštině, jak to jen šlo. Při nejasnostech jsem přecházel do angličtiny, ale rozhodně bych se na ni 100% nespoléhal. Univerzita sice nabízí i kurzy v angličtině, ale doporučuji si spíše vybírat ty ve francouzském jazyce, kde se člověk může v jazyce opravdu zdokonalit. Požadavky byly mít úroveň francouzštiny alespoň B2, já jsem měl B2 certifikát a musím se přiznat, že jsem kurzy ve francouzštině zvládal bez problémů. Myslím si, že je možné dostat se na univerzitu i s nižší úrovní jazyka, ale poté musí člověk počítat, že narazí na příležitostné jazykové bariéry.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Prestižní univerzita ve francouzské metropoli a jednom z nejkrásnějších měst světa. Pokud máte rádi Francii a její kulturu a nebojíte se vrhnout do víru velkoměsta a přetrpět to, že si lidé budou chvíli zvykat na vaši "východní" francouzštinu, tak určitě zkuste pobyt na pařížské Sorbonne Panthéon 1. Jejich ekonomická fakulta je kvalitní a určitě vám rozšíří obzory ve všech směrech. Můžu jen doporučit!
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Tvaroh (ve Francii prostě nejde sehnat:D)
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si mám zvyknout na bagety, nebudete totiž snídat nic jiného:D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Paříž je úplně jiná, pokud nespěcháte a máte čas ji opravdu poznat touláním se jejími ulicemi či klidně na kole.
Nejtěžší pro mě bylo....
Vrátit se domů ze sladké Francie... ne doopravdy pro mne bylo nejtěžší zvládnout zdlouhavou administrativu, které se ale při přihlášce na francouzské univerzity prostě nevyhnete. Takže přeji pevné nervy!
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Pantheon-Sorbonne University
Další zprávy z regionu Francie
bottom of page