top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michaela Chytilová

Autor(ka):

fakulta:

Michaela

Chytilová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michaela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

chytilova_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michaela

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Mannheim

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universita v Mannheimu sídlí v barokním paláci, což z ní dělá nejspíše nejkrásnější univerzitu, kterou jsem kdy viděla. Kampus je rozsáhlý a pojímá velké množství studentů nejen z Německa. V oboru politologie je jednou z nejlepších v Německu a úroveň výuky tomu odpovídá. Akademicky studium není lehké a vyžaduje snahu i v průběhu semestru. Disponuje moderním vybavením i moderně smýšlejícími vyučujícími, které výuka očividně baví a naplňuje. Velkým plusem je určitě mensa i kavárna, kde lze narazit i veganskou stravu. Ocenila jsem také fitness centrum a studentské spolky, které se zahraničním studentům snaží pomáhat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je na univerzitě v Mannheimu o několik týdnů posunutý. Zimní semestr začíná na začátku září a končí již před vánoci. V průběhu semestru je vyžadována aktivita či týdenní úkoly, které studenti obvykle svědomitě plní. Také je vyžadováno mnoho četby, která se pravidelně objevuje i ve zkouškách. Od studenta je očekávána aktivita, především na menších kurzech, ale i na přednáškách. Velmi se liší zkouškové období, kde se předpokládá, že student udělá vše na první pokus. Možný je ale i druhý pokus. Termíny zkoušek jsou od začátku semestru jasně dány a na výběr není. Jsou ale i předměty, které vyžadují například seminární práci a nezakončují se zkouškou. Formu zkoušky vyučující také sděluje již při začátku semestru. Většina zkoušek probíhá písemnou formou pod přísným dohledem a v mnoha studentech. Známkování je v Německu také jiné. Vyučující jsou většinou přátelští a studentům se snaží předat co nejvíce vědomostí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Universita v Mannheimu pořádá spoustu aktivit. Často probíhá večírek na dvoře školy zvaný Shneckenhof, kam zavítá snad každý student. Jednotlivé instituty pak pořádají další akce, jako například fotbalové zápasy. Zahraniční studenti formují samostatný tým. Aktivit je mnoho a každý se v něčem najde. Každý zahraniční student také dostane nabídku "buddyho," který mu pomůže se začleněním do Německé kultury a zvyků. Nejvíce aktivit pořádá ESN Mannheim. ESN se stará výhradně o zahraniční studenty a plánuje nejen večírky, ale také výlety či klidná posezení. Studenty se snaží spojit i pro jazykovou výměnu. Pro zájemce o němčinu si lze zapsat kurz němčiny, kde se studenti rozřazují dle úrovně jazyka na základě rozřazovacího testu. Kurz stojí 15 Euro, ale rozhodně stojí za to.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě se dá pohodlně domluvit anglicky nebo se základy němčiny. Předmětů v angličtině je dostatek a pokud je jako jazyk předmětu uvedena angličtina, skutečně je v angličtině vyučován. Angličtina vyučujících je srozumitelná. Mimo univerzitu lidé anglicky vždy nemluví. Například na úřadech či v soukromém ubytování musí mít člověk štěstí, aby narazil na anglicky mluvící osobu. Nejvíce mi angličtina chyběla u úřadů a byrokratických povinností. V dnešní době ale není problém komunikovat s překladačem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mannheim je menší město, kde se vyskytují převážně studenti. Velká část obyvatel je tureckého původu, a tak na každém rohu najdete kebab, sisha bar či barbershop. Turečtí obyvatelé jsou slušní, mluví německy a často jsou příjemnější, než Němci. Město působí čistě, i přes to je ale plné krys. Obyvatelé jsou na ně zvyklí a krysy nejspíše nejsou nebezpečné. Bezpečnost města není nejlepší, bohužel jsem byla svědkem krádeže i napadení, ale přes den se není čeho bát. Nejzajímavější je na Mannheimu určitě univerzita, která je součástí barokního paláce či hokejové zápasy týmu Adlers. Na Mannheimu je skvělá lokace, ze které se člověk jednoduše dostane třeba do Štrasburku, Paříže či okolních měst.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium by mělo být vyšší, ale v porovnání se stipendii v jiných zemích si nemohu stěžovat. Na kolej se student z ČR nejspíše nedostane a nájmy v soukromém sektoru se obvykle nedostanou pod 450 Euro na měsíc. Také se platí poplatek za TV/rádio, který platí i ten, kdo televizi či rádio nemá. Poplatek je okolo 18 Euro na měsíc a skutečně se mu nedá vyhnout. Jednorázový poplatek univerzitě je 120 Euro na semestr. Velmi drahé jsou v Německu MHD i vlaky, ale díky ubytování v centru města jsem MHD platit nemusela. Jídlo v menze stojí okolo 5 Euro, v restauracích se pod 12 Euro nedostanete. Potraviny jsou ale podobně drahé, jako v ČR. V případě, že bych hodně omezila jídlo, bych se do výše stipendia možná vešla. Určitě ale nedoporučuji se na to spoléhat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Práci si zahraniční student bez plynulé němčiny nejspíše nenajde, Němci jsou v tomhle ohledu spíše konzervativní a dávají přednost Němcům. Nic ale není nemožné. Mezi levnější obchody s potravinami patří určitě Penny či Aldi, můj oblíbený obchod s potravinami byl Rewe, který nebyl o tolik dražší, ale za to kvalitnější. Dobré je vědět, že MHD je pro studenty s kartičkou školy, kterou má každý student, bezplatné o víkendech a ve všední dny mezi 7pm, přes noc až do 5am. Na kartičce ale musí být samolepka, kterou lze získat v infocentru školy. O tom Vám nikdo neřekne a zjistila jsem to až od místních. Také je fajn zařídit si ESN kartu, kterou ESN nabízí při začátku semestru. Poskytuje spoustu slev, třeba v místních kavárnách, obchodech či na Flixbus. Potřebné věci jako nádobí a podobně lze koupit ve velmi levném obchodě Tedi, který je ve městě několikrát či v obchodě Woolworth. Například pro oblečení je ve městě spoustu secondhandů, ale nechybí ani ZARA či H&M a podobně. Na větší nákupy doporučuji zajet do Frankfurtu, kam jezdí vlak za cca 12 Euro. Pokud si chcete dát starbucks, lze ušetřit a zajít do Starcoffee o pár metrů dál, kde mají podobné produkty a větší výběr za lepší ceny i prostředí. Spoustu gastra poskytuje slevy studentům. Ráda jsem navštěvovala cafe/bar Vienna, kde je spíše alternativní prostředí, ale dobrá cenová dostupnost i hezká atmosféra.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem našla na katolické ubytovně Kolpinghaus Mannheim. Poskytují pokoje s oddělenou kuchyní a koupelnou pro ženy, které stojí 400 Euro na měsíc. Pro muže 350 Euro na měsíc. Ubytování má skvělé správce, kteří sice nemluví skoro vůbec anglicky, ale jsou moc milí. Také musím vyzdvihnout lokaci, skoro všude se dá z Kolpinghaus dostat pěšky, na univerzitu to je zhruba 15 minut chůze, stejně tak na nádraží či do čtvrti Jungbush, kde to žije v noci. Pokoj jsem měla sama pro sebe. Bohužel jsem neměla štěstí na slečny, se kterými jsem sdílela kuchyň a koupelnu, a tak jsem se musela potýkat s jejich nepořádkem. Také je důležité sdělit, že má ubytování nemálo pravidel, jako například zákaz konzumace alkoholu, návštěv po 18 hodině a podobně. Vybavení také nebylo nejlepší, ale kdykoliv byl problém, správci mi pomohli. Cena ale odpovídala kvalitě. Určitě doporučuji si najít ubytování v centru.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Očekávala jsem, že během Erasmu budu mít více času na cestování, ale akademická náročnost mi to bohužel nedovolila. Podívala jsem se ale do Paříže, Štrasburku, na Oktoberfest i dalších okolních měst. Moc hezký je Heidelberg a Štrasburk, naopak Frankfurt mě na poprvé trochu zklamal, nejspíše kvůli přehnanému očekávání. K cestování se dá využít cenově dostupný Flixbus nebo dražší Deutsche Bahn.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě se dá pohodlně domluvit anglicky nebo se základy němčiny. Předmětů v angličtině je dostatek a pokud je jako jazyk předmětu uvedena angličtina, skutečně je v angličtině vyučován. Angličtina vyučujících je srozumitelná. Mimo univerzitu lidé anglicky vždy nemluví. Například na úřadech či v soukromém ubytování musí mít člověk štěstí, aby narazil na anglicky mluvící osobu. Nejvíce mi angličtina chyběla u úřadů a byrokratických povinností. V dnešní době ale není problém komunikovat s překladačem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita v Mannheimu bude vypadat velmi dobře v CV a akademický přínos je obrovský. Lokace města je také dobrá. Velkým přínosem jsou noví přátelé z různých koutů světa, kteří mnohdy vydrží i po semestru v zahraničí. Věřím, že i když byl semestr náročný, určitě byl přínosem a posunul mě v životě o krok dál.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
znovupoužitelný kelímek na kávu. Hodil by se v kavárnách, kde jinak dostanete kávu do hrnku, který musíte vrátit a nemá víčko. Jednorázové kelímky v kampusu nepoužívají.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
byrokracie před odjezdem je teprve začátek
Nejvíc mě překvapilo, že...
německé vlaky nikdy nejezdí na čas a stávkuje se opravdu často.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
těžké je, že je člověk často sám a schází mu rodina i domov.

galerie

Návrh bez názvu (41).png
!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Mannheim

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page