top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Kociánová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Kociánová

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Matematicko-fyzikální fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Polytechnic University of Catalonia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UPC má většinu budov (včetně fakulty matematiky) v kampusu, který je na SZ Barcelony, asi hodinu pěšky z centra. Díky tomu jsem měla víc pocit studentského života než v Praze, kde je UK rozprostřená po celém městě. Do menzy to bylo kousek, všude se pohybovali studenti, nebylo problém potkat se s někým z jiné fakulty. Předměty z jiných fakult mi ale univerzita navštěvovat nepovolila.
I zázemí FME mi přišlo mnohem přátelštější ke studentům, než co jsem viděla na MFF: bufet v podzemí, úžasný dvůr, kde se dalo obědvat/pít kafe/jen tak vysedávat mezi hodinami, společenská místnost plná deskovek, s kytarami a pingpongovým stolem. V patře je knihovna, ale v té jsem se byla jen podívat. V kampusu je pak velká knihovna, kde se prý mimo jiné dají hrát počítačové hry pro odreagování od studia (vím jen z doslechu).
Na druhou stranu, učebny byly velmi obyčejné, záchody až ošklivé, často se ucpávaly a občas netekla voda, v zimě bylo ve škole docela chladno (jako skoro všude uvnitř, ve Španělsku obecně tolik neřeší těsnění oken a nemívají v budovách topení).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje předměty mi připadaly jednodušší a praktičtější než na MFF. Měli jsme dost domácích úkolů, které v některých předmětech tvořily část známky. V polovině semestru jsme z jednoho předmětu měli zkoušku, jejíž případný dobrý výsledek mohl pomoct při závěrečném hodnocení (a špatný nic neznamenal, jen upozornění, že se má člověk víc učit). Všechny zkoušky byly písemné.
Komunikace s učiteli mi připadala podstatně přátelštější než v Česku, dokonce si studenti s učiteli tykali (možná je to hlavně kulturou, v Barceloně mi vlastně nevykali ani prodavači v obchodech). Všichni byli velmi ochotní a milí, když jsem byla nemocná a nedorazila jsem na test, přišla kvůli mně učitelka do školy jindy, abych si ho mohla dopsat.
Administrativa byla taky snaživá, nicméně některé věci nedokázala zařídit. Před příjezdem mi univerzita slíbila, že můžu chodit na předměty i na jinou fakultu, ale později vyjádření změnili a neumožnili mi to.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Před začátkem semestru jsem se zúčastnila dvoudenního welcome weeku, během nějž nám ukázali kampus, vysvětlili byrokratické záležitosti pobytu ve Španělsku, měli jsme minikurz katalánštiny a navštívili jsme muzeum katalánského umění. O žádných spolcích nevím, ale dá se třeba chodit na tělocvik nebo na katalánštinu (španělštinu UPC nenabízí). Taky jsem chodila na anglickou konverzaci, která byla zdarma a dobrovolná (bez kreditů) a byla to skvělá příležitost, jak se seznámit i s jinými místními studenty než se spolužáky. Začátkem května pořádali studenti FME velkou párty na dvoře školy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vybrala jsem si všechny předměty v angličtině (magisterské studium bylo v angličtině celé, v bakalářském byly i předměty ve španělštině a katalánštině). Myslím, že chtěli B2, ale certifikát jsem si kvůli tomu dělat nemusela.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelonu jsem si hned zamilovala. Všude je pořád rušno, centrem prochází davy turistů, ale v ulicích postávají i místní, jen kousek od památek jsou třeba dětská hřiště nebo pingpongové stoly. Skoro každý den svítí slunce. Kromě Gaudího staveb stojí za prohlídku i staré město s kouzelnými uličkami, multikulturní čtvrť Raval nebo Montjuic. Na turistiku je super pás lesů za městem, včetně kopce Tibidabo, kde je zábavní park a hlavně úžasný výhled na Barcelonu. Na pláži se dá po celý rok sedět s kamarády, hrát volejbal nebo si číst, od jara do podzimu se dá i koupat, ale v létě voda není nejčistší a pláže jsou opravdu nacpané (místní říkají, že se jezdí koupat dál na jih). Oblíbeným místem na večerní posezení je ulice s pintxos bary Carrer de Blai.
Zhruba třetině mých návštěv ale Barcelona připadala ošklivá a na Erasmus by tam prý jet určitě nechtěli.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium (450 eur) mi pokrylo přibližně dvě třetiny výdajů. Za ubytování moji známí platili od 250 do 650 eur za měsíc (záleží na požadavcích, s přítelem jsme nejdřív platili za pokoj (v bytě pro celkem pět osob) 550 eur, později za garsonku 650, oboje bylo v Ravalu). Jídlo v supermarketech mi připadalo cenově srovnatelné s Českem, naopak restaurace i menza dražší (fast food za 5, hlavní jídlo od 8, obědové menu od 10, malé pivo za euro až dvě, ve školní menze tříchodové menu za 7). Kartička na hromadnou dopravu (pro mladé) stála na tři měsíce 105 eur, jinak jedna jízdenka něco málo přes euro. Vyřídila jsem si NIE (identifikační číslo, které by správně měl mít každý, kdo pobývá ve Španělsku déle než tři měsíce, ale studenti to typicky nedělají, protože je to celkem náročný byrokratický proces) a využívala jsem systém sdílených kol Bicing (za 50 eur za rok, vždy půlhodinová jízda zdarma). Posilovny a jiné sportovní možnosti (včetně tělocviku ve škole) mi přišly drahé, ale ceny už si nepamatuju.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vybraná muzea provozovaná městem mají každou první neděli v měsíci (a některá z nich každé nedělní odpoledne) vstup zdarma, u jiných se zase vyplatí využít slevu pro rezidenty (já jsem využívala kartičku NIE, ale známým prý stačila i ubytovací smlouva).
Z letiště se dá jet autobusem 46 za běžnou cenu jízdenky (něco přes euro; metro z letiště stálo přes čtyři).
Přes ESN (studentská erasmová organizace) se dá vyřídit kartička, za kterou Ryanair poskytuje slevy na lety.
Jezdila jsem na výlety s erasmusbarcelona.com – hromadná cesta autobusem byla levnější než běžná doprava, dostala jsem se na zajímavá místa a potkala jsem další erasmáky, vřele doporučuju. Taky zajišťují levné vstupy do hudebních klubů.
Z Barcelony se mi podařilo letět na Mallorcu na 4 eura, po mém odjezdu měli spouštět i levný rychlovlak do Madridu.
Vyřízení kartičky do městské knihovny je zadarmo, mimo jiné má i materiály k učení španělštiny a katalánštiny nebo se tam dá sedět s notebookem.
Pro směnu peněz jsem používala Revolut, v tu dobu měl nejlepší podmínky a kurz.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Tři měsíce jsem spolu s přítelem bydlela v pokoji v bytě, v němž kromě nás byl ještě další pár a jeden kluk. Kromě naší lámané španělštiny jsme neměli žádný společný jazyk, takže to nebyla příliš dobrá zkušenost. Potom jsme bydleli sami v garsonce. Kamarádka (která uměla španělsky) si moc pochvalovala spolubydlení se Španěly. Koleje jsem našla jen luxusní přímo u školy, které byly dražší než všechny ceny za pronájem pokojů, které jsem od svých známých vyzvěděla.
Pár dní po příjezdu jsme bydleli v airbnb a osobně obcházeli prohlídky bytů. Jako vyhledávací server můžu doporučit idealista.es, našli jsme přes něj obě ubytování.
Ještě kulturní upozornění: na rozdíl od Česka není zdaleka samozřejmé, že mají pokoje okna (a pokud ano, mohou vést třeba na schodiště domu nebo do světlíku), takže je dobré to před podpisem smlouvy ověřit. Taky okna často netěsní a byty nemívají topení (některé mají aspoň klimatizaci, kterou se dá topit, v zimě ani v Barceloně není úplně teplo).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně doporučuju navštívit Montserrat, je to hora s klášterem poblíž Barcelony a opravdu oblíbený turistický cíl. Za tři hodiny se dá vlakem dojet do Pyrenejí. Moc se mi líbily folklorní události, viděla jsem Las Fallas ve Valencii, karneval v Sitges a mnoho pouličních slavností přímo v Barceloně. Na začátku dubna jsem letěla na Mallorcu – sice pršelo, ale zase byl ostrov neuvěřitelně vylidněný. Jela jsem do Madridu, ale až na královský palác a muzea umění mě moc nezaujal, víc se mi líbilo třeba Toledo, Aranjuez, Avila nebo Salamanca. Byla jsem i v Portu, létají tam levné lety. Z blízkých cílů stojí za návštěvu ještě Tarragona (římské památky) nebo Girona a pak celá Costa Brava, hlavně dál na severu je opravdu krásné pobřeží.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vybrala jsem si všechny předměty v angličtině (magisterské studium bylo v angličtině celé, v bakalářském byly i předměty ve španělštině a katalánštině). Myslím, že chtěli B2, ale certifikát jsem si kvůli tomu dělat nemusela.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kvůli skoro neustálé modré obloze a slunci, moři, ke kterému člověk dojde z bytu pěšky, přátelským lidem, příjemnému ruchu v ulicích, výbornému jídlu, nedělním trhům s rybami, kavárnám s katalánským pečivem (variace na croissant s čokoládou) a levným kafem, platanům, palmám a jiné zvláštní vegetaci, přívětivé škole, erasmovému životu (Barcelona je opravdu oblíbená), možnosti cestovat po historických městech i přírodě... Byl to skvělý pobyt.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Bundu na zimu a teplé ponožky na doma.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že se NIE dá začít vyřizovat i na dálku (nějak přes konzulát), abych ho pak měla dřív než dva měsíce po příjezdu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Polytechnic University of Catalonia

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page