top of page
Autor(ka):
Sofie Přibylová
Autor(ka):
fakulta:
Sofie
Přibylová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Sofie je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Sofie
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Ludwig Maximilians University Munich
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Sofie hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Ludwig-Maximilians-Universität je špičková univerzita, která se podle mnoha žebříčků řadí k nejlepším univerzitám jak v Německu, tak i ve světě. K její atmosféře patří i samotné místo, ve kterém se nachází – kulturní a obchodní centrum Mnichov, díky čemuž se zde studium setkává s praxí reálného světa.
Nejznámější historická budova univerzity se nachází v srdci Mnichova. Univerzita sama má ale více kampusů – z nichž všechny jsou dobře přizpůsobené studentským potřebám: mají zázemí knihoven, studentských bister a chutných menz, působí příjemným dojmem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Na výměnném pobytu jsem studovala v rámci svého studijního oboru na Institutu komunikačních studií a výzkumu médií (Kommunikationwissenschaft). Studium na LMU bylo z organizačního hlediska lehce odlišné od toho u nás na UK:
1. Délka semestru: semestr začínal o měsíc později (LS v druhé polovině dubna), a tedy díky tomu končil později, než je u nás zvykem (požadavky a deadliny se liší předmět od předmětu, je ale možné, že se semestr může protáhnout i do poloviny prázdnin – jednu z prací jsem kupříkladu odevzdávala až v polovině srpna).
2. Zkouškové: harmonogram roku je intenzivní. Semestr je koncipován tak, že po skončení všech přednáškových (výukových) hodin následuje téměř hned zkouška (moje zkušenost: týden nato). Na rozdíl od UK si studenti sami nemohou vybrat termíny zkoušek, protože zkouška se koná pro všechny studenty stejně v jednom určeném termínu.
Opravné zkoušky se běžně konají v novém semestru (o půl roku později!).
Člověk by se měl psychicky naladit na to, že se musí učit v průběhu semestru, protože na konci na to není čas. 😊 Snad i proto jsou mnichovské knihovny v průběhu celého semestru studenty hojně navštěvované.
3. Typy předmětů: na LMU jsou předměty rozděleny do různých typů podle formy výuky.
Přednášky jsou například velké události, které člověk poslouchá bez větší interakce za doprovodu samostudia, většinou jsou zakončené testem. Semináře jsou oproti tomu komornější a interaktivnější (takže jsou dobré na procvičení jazyka a z mé zkušenosti jsou lepší na socializaci), podmínkou zakončení může být třeba prezentace, skupinová či seminární práce. Blokové semináře jsou intenzivní kurzy, které jsou praktičtěji zaměřené.
Přístup učitelů ke studentům byl rovný a profesionální, jednají se všemi jako se svými "kolegy" – jak se rádi vzájemně oslovují; v případě nouze výměnného studenta se bylo s některými učiteli možné domluvit na rozšíření práce pro zisk potřebného množství kreditů; koordinátoři byli komunikativní, pohotoví a vždy nápomocní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Mnichov má obecně hodně co nabídnout: je to živé město obklopené krásnou přírodou. Navzdory své finanční náročnosti studuje v mnichově opravdu hodně studentů a studentský život je proto bohatý – každý si najde to své, o to není nouze.
Populární jsou studentské spolky, kterých je nespočet; mnohé fungují pod LMU, ale i technickou univerzitou (spolek TUMi); asi nejpopulárnější organizací, která organizuje akce přímo pro mezinárodní studenty, je ESN Mesa (karaoke, výlety, pikniky, …), sportovní nadšenci ocení nabídku sportů pod ZHS.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Ve městě ovládají angličtinu dobře snad všichni, člověk se bez problémů domluví, ale pochopitelně má komunikace s místními v němčině mnohem přívětivější ohlas.
Co se týká studia na LMU, nejširší nabídka předmětů je obecně v němčině, v angličtině je výběr omezenější – sama jsem studovala převážně v němčině. Je ale možné, že se pestrost nabídky lehce liší obor od oboru (nabídka předmětů v AJ byla na mém institutu velmi omezená, na BWL byla o něco lepší).
Dodala bych také, že sama jsem se na pár předmětů vyučovaných v AJ nedostala z kapacitních důvodů (ačkoli se koordinátoři snaží co nejvíce vyjít vstříc všem výměnným studentům – kterých je ale mnoho), takže jazyková vybavenost určitě na škodu není.
Studium v NJ bych doporučila zkušeným mluvčím, tedy mít pevnější úroveň B2/C1 (na začátku studia jsem měla čerstvou B2, studium jsem nakonec sice zvládla, ale bylo opravdu náročné).
Výuka je nabitá a povětšinou jsou předměty hojně obsazené, na jazykovou (ne)vybavenost zahraničních studentů se v hodině neberou ohledy (max. povolený slovník u zkoušky).
Ke zlepšení němčiny mohu určitě doporučit intenzivní přípravné jazykové kurzy, které se konají ve spolupráci tamních jazykových škol a LMU. Obvykle probíhají měsíc před začátkem semestru, což je velice příhodné pro poznání města a případně hledání ubytování, pokud ještě člověk žádné nemá (pro toto období lze i jednodušeji najít pokoj k pronájmu na koleji, protože lidé běžně v tomto termínu – po konci semestru – odjíždějí).
Sama jsem absolvovala kurzy pod IUCM a DkfA a mohu je jen doporučit. Při podávání přihlášky na Erasmus jsem měla úroveň němčiny B1 (maturitu), po pobytu a absolvování tří mnichovských jazykových kurzů (dohromady cca 3 měsíce) jsem složila DSH zkoušku na úrovni C1 – takže určitě se nebát, je to dril, ale má smysl to zkusit, jde to! :-)
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mnichov je pocitově asi tak velký jako Praha; je plný studentů, sídel velkých firem, mezinárodní i tradičně německý, rušný v srdci města i klidný v přírodě v okolí. Město je dobře rozvržené – má mnoho parků (Englischer Garten, Olympiapark), knihoven
(Philologicum), kaváren (těch je!) a zákoutí, každý si najde to své.
Funfact pro kulturní nadšence: vstup do některých muzeí stojí v neděli 1 Euro! :-)
Neopominuty nesmí zůstat i chutné Mensy, které mají ve svém bufetu široký výběr a opravdu studentské ceny.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium je beze sporu příjemná forma podpory, ze zkušenosti je ale nutné počítat s tím, že všechny výdaje nepokryje (kolej od Studentenwerku ano – tam zbyde i na MHD jízdenku a malá rezerva, pokud si ale člověk hledá ubytování sám, vyjde ho to na víc).
Mnichov je obecně drahé město; například ceny kebabu se pohybují mezi 7.50–10 Euro, půllitr piva běžně okolo 5.50 Euro; nejvýhodnější obědové menu může vyjít na 8.50 Euro, jinak v restauraci člověk nechá okolo 12.50–18+ (bez nápoje). Měsíční jízdenka na MHD vyjde na 60 Euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Přivézt si vlastní pivo 😊
Využívat mensy (bohatý výběr, výhodné ceny).
Přivézt si vlastní kolo.
Mít štěstí / najít si ubytování na koleji.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Mnichov je krásný, ale situace s ubytováním je oproti tomu katastrofální – lidí je mnoho, místa málo a ceny jsou vysoké. Populární jsou proto sdílené byty - tzv. WGčka.
Mezi studenty jsou kvůli své finanční dostupnosti oblíbené koleje, které jsou jednoznačně nejvýhodnější (tj. vlastní pokoj s postelí, občas s vlastní koupelnou, sdílená kuchyň – 400 Euro/měsíc). Univerzitní koleje spravuje v Mnichově organizace Studentenwerk, která má několik kolejních budov různě po Mnichově (je ale nutno podotknout, že pokoje jsou průměrné, moderní nejsou).
Existují také soukromé koleje, které bývají dražší – ale i u nich platí, že mají omezenou kapacitu (slyšela jsem pozitivní ohlas na např. TheFizz).
Já se v rámci přihlášky ucházela o kolej, bohužel ale neúspěšně – kapacity jsou omezené (podle odpovědi Studentenwerku se zájemci losují – ze zkušenosti mají evropští studenti jen malou šanci, že místo dostanou), tudíž bych na tuto loterii raději nespoléhala, je dobré si své ubytování začít hledat opravdu v předstihu (doporučuji např. wg-gesucht.de nebo wg-sucht.de).
Mně se nakonec místo na koleji podařilo získat přes kontakty (které jsem získala díky účasti na přípravném jazykovém kurzu – proto ho doporučuji!) a díky infiltraci do kolejních skupin na Facebooku a Whatsappu.
Nejdůležitější je obrnit se trpělivostí a dát se "na lov" v dostatečném předstihu. :-)
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V době pobytu byla zavedena tzv. DeutschlandTicket, se kterou bylo možno cestovat v rámci celého Německa za 50 Euro, což se bezesporu vyplatilo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve městě ovládají angličtinu dobře snad všichni, člověk se bez problémů domluví, ale pochopitelně má komunikace s místními v němčině mnohem přívětivější ohlas.
Co se týká studia na LMU, nejširší nabídka předmětů je obecně v němčině, v angličtině je výběr omezenější – sama jsem studovala převážně v němčině. Je ale možné, že se pestrost nabídky lehce liší obor od oboru (nabídka předmětů v AJ byla na mém institutu velmi omezená, na BWL byla o něco lepší).
Dodala bych také, že sama jsem se na pár předmětů vyučovaných v AJ nedostala z kapacitních důvodů (ačkoli se koordinátoři snaží co nejvíce vyjít vstříc všem výměnným studentům – kterých je ale mnoho), takže jazyková vybavenost určitě na škodu není.
Studium v NJ bych doporučila zkušeným mluvčím, tedy mít pevnější úroveň B2/C1 (na začátku studia jsem měla čerstvou B2, studium jsem nakonec sice zvládla, ale bylo opravdu náročné).
Výuka je nabitá a povětšinou jsou předměty hojně obsazené, na jazykovou (ne)vybavenost zahraničních studentů se v hodině neberou ohledy (max. povolený slovník u zkoušky).
Ke zlepšení němčiny mohu určitě doporučit intenzivní přípravné jazykové kurzy, které se konají ve spolupráci tamních jazykových škol a LMU. Obvykle probíhají měsíc před začátkem semestru, což je velice příhodné pro poznání města a případně hledání ubytování, pokud ještě člověk žádné nemá (pro toto období lze i jednodušeji najít pokoj k pronájmu na koleji, protože lidé běžně v tomto termínu – po konci semestru – odjíždějí).
Sama jsem absolvovala kurzy pod IUCM a DkfA a mohu je jen doporučit. Při podávání přihlášky na Erasmus jsem měla úroveň němčiny B1 (maturitu), po pobytu a absolvování tří mnichovských jazykových kurzů (dohromady cca 3 měsíce) jsem složila DSH zkoušku na úrovni C1 – takže určitě se nebát, je to dril, ale má smysl to zkusit, jde to! :-)
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ludwig-Maximilians-Universität je špičková univerzita, která se podle mnoha žebříčků řadí k nejlepším univerzitám jak v Německu, tak i ve světě. K její atmosféře patří i samotné místo, ve kterém se nachází – kulturní a obchodní centrum Mnichov, díky čemuž se zde studium setkává s praxí reálného světa.
Mnichov je krásné město s nekonečnými možnostmi: je kulturním, společenským a obchodním centrem, obklopen krásnou přírodou.
Jsem velmi spokojená a nadšená za tuto příležitost, jela bych znovu! :-)
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
více sportovního oblečení do přírody.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
mají na univerzitě (dokonce i) studentský šachový klub :-))))
Nejvíc mě překvapilo, že...
LMU je tak mezinárodní – na univerzitu přijíždí studenti opravdu ze všech koutů světa (Amerika, Asie, Austrálie, ...).
Nejtěžší pro mě bylo....
najít (dostupné... i nedostupné) ubytování!
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Ludwig Maximilians University Munich
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page