top of page
Autor(ka):
Eva Kobrlová
Autor(ka):
fakulta:
Eva
Kobrlová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Eva je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Eva
Fakulta sociálních věd
2020/2021
Université Libre de Bruxelles
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Eva hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
ULB byla v rámci mých osavadních zkušeností výjimečná podobou svého kampusu. Areál na kraji Bruselu byl tak velký a zahrnoval tolik zařízení a institucí, že se vpravdě jednalo o plnohodnotné studentské městečko. Želbohu jsem v něm byla ale pouze párkrát, protože výuka byla kvůli covidu distanční.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přístup vyučujících ke studentům byl na ULB dle mého názoru více otevřený, vstřícný, o studenty byl jeven větší zájem ve smyslu toho, aby si z kurzů něco odnesli. Zároveň ale třeba otázka docházky byla ponechána na nich, je kladen větší důraz na zodpovědnost, samostatnost a vlastní iniciativu. Studenti, co tak na kurzy ve finále docházeli (respektive se připojovali), se mi snad i proto zdáli více zainteresováni v předmětu kurzů než ti z mé alma mater. Kupříkladu studium Žurnalistiky na ULB je ve srovnání s tím na FSV UK více aktuální co do náplně kurzů, byť zde má kvantita praktické výuky též co dohánět.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Z důvodu studia v éře covidu si nedovoluji tuto otázku hodnotit. Studentský život jinak na ULB vypadá bohatě.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Výuka probíhala (jak bylo deklarováno) téměř výhradně ve francouzštině, tedy oficiálním jazyku hostitelské univerzity a jedním z úředních jazyků Belgie. Požadovaná úroveň tohoto jazyka při studiu byla B1, v reálu ale byla potřeba minimálně úroveň B2.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brusel je věčně zamračený, ale kulturně, jazykově i národnostně pestrý v tom nejlepším slova smyslu.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem v Bruselu vyjít nelze, pokud nejedete na celý rok a zároveň nemáte štěstí na uchycení se na nejlevnější studentské koleji. Musíte mít našetřeno, což jsem díkybohu měla.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupujte na trhu v Molenbeeku/ u Gare du Midi, v Lidlu nebo v AfroIndian shopu. Čili, jezte mozarelly, (v Lidlu nejlevnější sýr) a luštěniny (v AfroIndian shopu velká výhodná balení), pijte sojové mléko (v Lidlu levnější než normální), nechoďte do kaváren, vynechte pekárny a nechte si vyvářet od spolubydlících. A na pivo, víno a prosecco se nechte zvát od kolegů z práce, pokud v Bruselu nějaké máte.
A choďte všude pěšky, ušetříte za metro a busy.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuji ubytování v soukromí, po pokud možno důkladném ověření skutečného stavu bytu.
Zásadně nedoporučuji sdílené spolubydlení v ulici Antoine Dansaert, č.p. 15, nabízené Sebastianem Lemosem na serveru LesRooms http://lesrooms.com/room.php?a=3&r=7 . Tojsem zvolila já. Jedinou výhodou je zde v bruselském kontextu nízká cena a lokalita v historickém centru. A počáteční štěstí na spolubydlící.
Nevýhodou je stručně řečeno dost tristní stav bytu, který většinou neodpovídá uveřejněným fotografiím. Jedna sprcha má plesnivý strop, druhé chybí dveře. Myčka nefunguje, pokoje jsou prašné. Společný stůl v kuchyni o rozměru 1 m2 (ani kuchyň samotná) neodpovídá potřebám 7 obyvatel.
Majitel pak má sklony k vydírání. O byt se nestará, natož aby do něj chodil. Za půl roku mého pobytu jsem ho neviděla ani jednou. Check-in a check-out provádí naprosto nedostatečně - dálkově, pomocí fotografií přebíraného/ opouštěného bytu. Klíče předávají spolubydlící.
Vlivem nezájmu o osoby, které do svého bytu majitel vpouští, jsem pak měla tu čest asi měsíc spolubydlet s drogově závislým mužem, kterému se za pandemie a v malém bytě nedalo příliš vyhnout. Obzvláště když jeho chování začalo být dotěrné.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji výlet do rezervace Kalmthout a měst Bruggy, Gand/ Gent, Ostende nebo Louvain/ Leuven.
Nejlepší zážitek byl (za covidu) pololegální výlet do francouzského Bordeaux. To ale vůbec nesouvisí s Belgií, nýbrž s jedním z mých spolubydlících, který do Bruselu z Bordeaux přijel.
Takže ano, výlety do okolních zemí doporučuji velmi.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhala (jak bylo deklarováno) téměř výhradně ve francouzštině, tedy oficiálním jazyku hostitelské univerzity a jedním z úředních jazyků Belgie. Požadovaná úroveň tohoto jazyka při studiu byla B1, v reálu ale byla potřeba minimálně úroveň B2.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože je Brusel tak úžasně multikulturní, že na každém rohu potkáte někoho odněkud odjinud. To vás nepopsatelně obohatí.
Protože kde jinde absolvujete arabštinu ve francouzštině a FSV UK vám to pak uzná jako volitelný předmět.
Protože kde jinde vběhnete do vysílání jisté známé televize při kondičním obíhání Berlaymontu (budovy Evropské komise). Protože kde jinde si vyfotíte zátiší kvetoucích třešní v nebeské modři odrážené sklem europarlamentu.
Protože kde jinde si koupíte krásné šály za pár babek na blízkovýchodním trhu v centru Evropy.. A ne, Molenbeek opravdu není hnízdiště terorismu. Jen jsem se tam jako nezahalená evropanka v upnutém běhacím oblečku trochu vyjímala. Ale taktně mě tolerovali, i po setmění.
Protože kde jinde si koupíte v Lidlu sojové mléko levněji než normální.
Protože kde jinde se nechá Češka pozvat od Inda na belgické hranolky, pak zajde s francouzskou na wafle, s Italem do jazz klubu, Afghánec jí nakrmí halal dortem, Turek krevetama.....a když konečně potká českou bytost, skončí s ní nad pivem na vrcholu mohyly ve Waterloo.. Ale to jsme zase u toho multikulti tyglíku. Už končím.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Rychlovarnou konvici.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jedu do multikulturního plesnivého squatu a ne sdíleného bytu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
....v Bruselu dokáže existovat tolik kultur, národností, sexuálních orientací, a že jsou s tím všichni zdá se naprosto v pohodě a smířeni.
Nejtěžší pro mě bylo....
...odjet z Bruselu.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Université Libre de Bruxelles
Další zprávy z regionu Belgie
bottom of page