top of page


.png)
.png)
Autor(ka):
František Kloda
Autor(ka):
fakulta:
František
Kloda
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

František je k dispozici na sítích:

possibly_me
.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
František
Přírodovědecká fakulta
2024/2025

KU Leuven
praktická stáž
studijní pobyt
Jak František hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita KU Leuven je rozhodně prestižní škola, která se může pyšnit vcelku vysokým umístěním na žebříčcích nejlepších univerzit. Největší rozdíl oproti UK pro byl rozdíl koncentrace studentů na plochu. Leuven je totiž poměrně malé město a KU Leuven je poměrně velká univerzita. Tím pádem většina lidí, které jsem potkával na ulici byli studenti.
Co se prostorů týče, učebny mi nepřišly na výrazně odlišné úrovni oproti našim domácím a s vybavením jsem nepracoval.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Je veliký rozdíl v průběhu zkoušení. Termíny zkoušek si totiž studenti zapisují spolu s předměty na začátku roku a pro každý předmět má student právě jeden pokus na zkoušku. Pokud zkoušku neudělá, může si ji opravit až ve třetím zkouškovém období v září. Navíc všechny výsledky zkoušek se dozví studenti všichni naráz až po skončení zkouškového období. Tedy i když jdete na ústní zkoušku, zkoušející vám nepoví, zda jste zkoušku udělali nebo ne.
Známky ze zkoušek jsou taky jiné, student dostane ze zkoušku počet bodů v rozmezí 0-20 s tím, že jakákoliv hodnota nižší než 10 znamená, že student zkoušku nesložil.
Administrativa obecně funguje spíše na úrovni mailů a webových aplikací, než na osobním setkání a rozhovoru, což je ale nejspíš dané velkým množstvím studentů
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě je množství studentských spolků. V podstatě každá fakulta má svůj, v případě faculty of science mají dokonce spolky zvlášť biologové, chemici a matematici a fyzici. Navíc zde fungují ještě mezninárodní studentské spolky jako ESN a LOCO.
V průběhu roku se odehrálo hodně akcí od různých spolků, stačí spolky sledovat na sociálních sítích a myslím, že by si každý našel dost aktivit. Celkově ale jsou aktivity spíše pořádány studentskými spolky, než přímo univerzitou.
K dispozici byl předmět vlámštiny pro erasmus studenty a během úvodního týdne nám byla krátce nastíněna belgická kultura.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikoval jsem v angličtině. Nároky mi nepřišly nijak vysoké, myslím, že znalost angličtiny na úrovni maturity je dostatečná.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bych určitě označil za studentské. Je tam mnoho kaváren, hospod, nebo dalších podniků a hlavně se člověk zpravidla kamkoliv dostane pěšky do 30 minut. Zároveň je ve městě i několik kostelů a historických budov a celá menší čtvrť s historickými domky a dlažbou.
Mezi moje oblíbená místa rozhodně patří výše zmíněný Groot Begijnhof a pak park okolo zámku Arenberg, kterým jsem projížděl skoro každý den, protože kampus faculty of science je až za tímto parkem.
Ve městě jsou také obchody, kde seženete vše co můžete k studentskému životu potřebovat.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že mi stipendium pokrylo velkou většinu mých výdajů (třeba okolo 85%). Samozřejmě největší položkou bylo bydlení. Obecně jídlo a nápoje v restauracích a hospodách jsou dražší než v Česku, zpravidla tak od 10 eur výš za jídlo, ale jídlo v menze je za 5 eur a za podobnou cenu jsou i některé fast foody.
Většina sortimentu v supermarketu je také dražší, než v Česku, ale některé položky mají srovnatelnou cenu.
Obecně mslím že Belgie je dražší, ale ne moc drahá.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Pokud cestujete, založte si účet u SNBC a od pátku do neděle jsou zpáteční jízdenky za polovinu ceny pro studenty.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
MOje ubytování mi zařídil znamý, co tam studuje. Bydlel jsem u soukromého majitele v domě s dalšími sedmi belgickými studenty, každý měl svůj pokoj, kuchyň a koupelna byla sdílená. Obecně mám pocit, že bydlení na koleji s dalšími mezinárodními studenty může být zábavnější varianta, ale jako vždy záleží jací lidé se zrovna setkají.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Belgie má dobrou síť železnic, po kterých jako student může člověk jet kamkoliv za 6 euro (musí si ale koupit balíček 10ti jízd). Rozhodně stojí za to navštívit známá belgická města jako Gent a Bruggy. Naproti tomu v Ostende a Antwerpách jsem toho nenašel příliš mnoho zajímavého.
Pokud máte alespoň funkční kolo, je super vyjet na cyklovýlet.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině. Nároky mi nepřišly nijak vysoké, myslím, že znalost angličtiny na úrovni maturity je dostatečná.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
KU Leuven je skvělá volba pro všechny, kteří chtějí začít studentský život v malém, pěkném univeritním městečku. Všechno je blízko a o nové kontakty rozhodně není nouze. Zároveň Belgie není tak daleko od České republiky a doprava se dá sehnat za příjemnou cenu.
Rozhodně navíc kdo má rád pivo, tak ocení bohatou belgickou pivní kulturu.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)