top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Zadražil

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Zadražil

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Fakulta sociálních věd

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Audencia Nantes School of Management

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je rozdělená do dvou v podstatě samostatných komplexů - jeden specializovaný na business, ten můj (SciencesCom) na komunikaci. SciencesCom je geniální místo pro rozproudění kreativity - samotná budova je moderní a inspirativní místo, učitelé byli vždy pro netradiční přístup k věci. A vybavení, které škola má tomu ještě pomáhá - bylo dostupné všechno, co člověk potřebuje pro moderní digitální komunikaci.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup učitelů je naprosto jiný než u nás - většina učitelů nás motivovala k tomu, dělat věci po svém a vytvářet nové přístupy k věci. Zimní semestr začíná už na konci srpna a končí kolem Vánoc. Co mě nejvíc překvapilo, bylo to, že jsme neměli klasický rozvrh, který by se každý týden opakoval. Výuka byla rozplánovaná v kalendáři víceméně volně - jeden předmět jsme měli třeba celý den, ale to, který den to bude, nebylo nijak pravidelné. Některé předměty končily už v půlce semestru, jiné začínali až v posledním měsíci.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Píšu jen o SciencesCom kampusu, se kterým mám zkušenosti. První týden je intenzivní "soustředění", kdy celý den utváříte skupinky s různými studenty a vytváříte projekt (většinou video). Tím už ale prakticky končí vaše zapojení s domácími studenty. Měli jsme potom vlastní "international" třídu, která měla většinu předmětů jen pro sebe. Studentské spolky existují, ale jako exchange student se reálně dostanete do kontaktu pouze s jejich international týmem - ten ale funguje skvěle: připravuje různé výlety, organizuje akce v Nantes atd.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S univerzitou šlo bez problémů komunikovat 100% v angličtině. Do běžného života je výhoda mít základy francouzštiny, ale určitě to není podmínka.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nantes je skvělé město! Žije kulturou, stěhuje se do něj hodně mladých lidí, všude jsou parky a zeleň, je z něj cítit klid. Pro nás z Česka je samozřejmě obrovská výhoda i to, že město leží asi hodinu cesty od oceánu.

Vyloženě oblíbená místa jsem neměl - vždy stačilo někam vyrazit a člověk si rychle našel nějaké nové místo, které se mu líbilo. Hlavně, pokud si radši jdete sednout někam ven s přáteli, najdete takových míst spoustu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Francie je samozřejmě obecně dražší než Česko, ale pokud porovnávám vyloženě Nantes s Prahou, ty rozdíly nejsou zas tak velké. Kromě bydlení, to je i na koleji fakt drahé - ale zase velmi kvalitní. Stipendium mi tak pokrylo víceméně jen náklady na ubytování, ale zbytek nákladů jsem pokryl z toho, co bych jinak utratil i za život v Praze.

Jako studenti máte ve Francii také nárok na CAF (příspěvky na bydlení). Doporučuji toho využít, je to administrativně dost (jakože fakt dost) náročné ho získat, ale je to dost peněz. S CAFem a stipendiem se dá v Nantes vyžít dost dobře - ale pozor, trvá několik měsíců, než vám ho vyplatí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo v restauracích je dost drahé, ale přitom suroviny v supermarketech naopak relativně levné, takže je super, když si člověk sám vaří. Docela drahá je měsíční jízdenka na MHD, ale v Nantes ji můžete dost pohodlně suplovat ježděním na kole (je to rovina + pruhy pro cyklisty). Doporučuji také co nejdříve zažádat o CAF.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji, kterou jsem si zařídil přes univerzitu. V porovnání s Českem jsou francouzské koleje dost drahé, ale také dost kvalitní. Každý bydlí na pokoji sám, má vlastní koupelnu (já měl dokonce i kuchyň). Musíte mít ale trochu štěstí, aby vám kolej přidělili, mají docela málo míst. V opačném případě musíte řešit soukromé koleje, které jsou ještě dražší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Francii se cestuje skvěle vlakem - ty jsou rychlé, levné (když koupíte jízdenku dost dopředu), pohodlné a dostanou vás prakticky kamkoliv. Z Nantes se určitě vyplatí vyrazit k oceánu nebo do okolních měst (Bordeaux, Angers, Rennes, ...). Zároveň jde relativně levně půjčit si auto, se kterým jsme udělali okruh kolem Bretagne - naprosto doporučuji!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S univerzitou šlo bez problémů komunikovat 100% v angličtině. Do běžného života je výhoda mít základy francouzštiny, ale určitě to není podmínka.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nejlepší je tady asi ta kombinace klidného aktivního města a inspirativní univerzity - vytváří to dohromady skvělé studijní prostředí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Peřinu a nádobí - to na francouzských kolejích chybí. Nebo člověk musí počítat s tím, že si to koupí na místě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Všechno zvládnu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že jsem se celkově hodně málo potkával s Francouzi - člověk žije v takové international sociální bublině, takže jsem se z Erasmu vrátil s tím, že mám kamarády prakticky po celé Evropě, ale těch Francouzů tam zas tak moc není.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Francouzská byrokracie - ta je všudypřítomná. Například abyste si založili bankovní účet, musíte mít francouzskou adresu. Jenomže aby vás ubytovali, musíte mít bankovní účet. Naštěstí jsou Francouzi dost ochotní, takže vždycky najdete někoho, kdo přivře oko a nějak vám pomůže se z takového kruhu dostat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Audencia Nantes School of Management

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page