top of page
Autor(ka):
Marie Urbanová
Autor(ka):
fakulta:
Marie
Urbanová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Marie je k dispozici na sítích:
marieurbanova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Marie
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Budapest Metropolitan University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Marie hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita má 3 kampusy v různých částech Budapešti, hlavní kampus kde probíhá převážná většina výuky se nachází mimo centrum ale je dobře dostuný metrem. Tento kampus obsahuje 2 budovy, které jsou moderní ale zároveň útulné. Není to nijak velká univerzita a většina místností kde výuka probíhá jsou menší, pro zhruba 15-20 studentů, jelikož výuka je hodně kontaktní a studenti jsou zapojováni opravdu frekventovaně. SIC je velmi nápomocný zahraničním studentům, kteří tvoří opravdu velkou část studentů. Dorozumět se anglicky není žádný problém.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přednášky probíhaly interaktivní formou, spíše jako cvičení v ČR. Učitelé byli se vším velmi nápomocní a vysvětlovali vše tak, aby kažný rozuměl a pochopil látku. Často se také ptali studentů na názory a na každou hodinu bylo možné připravit dobrovolné úkoly, které poté pomohly k získání známky na konci semestru. Tím, že na přednáškách bylo méně studentů, probíhala výuka velmi dynamicky a často byla doplněná o akademické debaty či prezentace připravené studenty. Známkování bylo od 5 (nejlepší) do 1 (neprospěl). Profesoři mohou studentům v posledním týdnu výuky nabídnout tzv. 'Offered grade' založenou na aktivitě a plnění úkolů za celý semestr. Zkoušky probíhaly prezenčně a zkouškové období bylo rozdělěno na 2 celky, kdy je nutné v prvním jít alespoň na jeden pokus a poslední týden v červnu slouží pouze jako termíny pro opravné pokusy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Škola používá výukový portál Coospace (takový náš Moodle), kde se studenti mohou přihlásit na různé sporty každý týden - je o to velký zájem a místa na lekce se plní rychle. Univerzita pořádá výlety pro studenty do dalších maďarských měst, cena se pohybuje v přepočtu kolem 500 kč za denní výlet (zahrnuje i dopravu, občerstvení a vstupy do památek). Studentský výbor občas pořádal akce pro studenty přímo v Budapešti, které byly zdarma, ale bylo nutné se předem zaregistrovat. Při volbě předmětů byla možnost vybrat si ze dvou úrovní maďarštiny (pro začátečníky a pokročilé) a poté i předmět o kultuře Maďarska a dalších zemí (každý student přispíval informacemi o své zemi). Ale i v ostatních předmětech které nejsou takto specializované je možné se nějaké informace o Maďarsku dovědět od vyučujících, jelikož často používají situace v Maďarsku jako příklady a zahraničním studentům, kteří nejsou z Evropy se snaží vysvětlit historii a uvést látku do kontextu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Univerzita vyžaduje angličtinu na úrovni alespoň B2, nicméně je opravdu jednoduché se s ostatními dorozumět i s omezenější slovní zásobou. Ostatní studenti a občas i vyučující někdy zapomněli jaké slovo v angličtině použít, ale ze vzdělání to nijak neubralo. Celý pobyt jsem používala angličtinu a občas pár nejčastěji používaných maďarských slovíček jako jak pozdravit či poděkovat.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Budapešť je opravdu velká, tudíž obsahuje klidnější ale i rušnější části. Každý si tu opravdu najde své. Nejvíce turistické části byly velmi upravené a vypadaly čistě, pokud se pohybujete mimo tato místa, může město působit mírně zašle. Často jsem podnikala procházky městem, obzvláště k budově parlamentu, na rybářskou baštu, baziliku sv. Štěpána a na Markétin ostrov, na kterém najdete opravdu vše (třeba zoo, termální lázně). Budapešť je také bohatá na muzea a krásné a rozlehlé parky (hlavně Városliget a Népliget), které jsem často navštěvovala. Jako student Erasmus+ je možné se zdarma zaregistrovat do ELTE univerzitní knihovny, která nabízí krásné a klidné prostředí na studium nejen na zkoušky. Noční život v Budapešti je také velmi známý a například ruin bars jsou vyhlášené (Szimpla Kert) a ulice i v noci plné lidmi.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo pouze mé ubytování. Určitě je možné sehnat levnější ubytování, ale je nutné počítat s tím, že budete muset sdílet pokoj (nejen byt) s dalšími lidmi. Řekla bych, že stipendium pokrylo zhruba 65 % výdajů. Pokud chcete cestovat a poznávat stát a užít si život v zahraničí naplno, jsou peníze nutnost. Není to však tak vysoká částka jaká by určitě byla v jiných zemích.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Většinu času jsem nakupovala potraviny a vařila na ubytování a nechodila do restaurací, tam pouze občas s přáteli, stejně tak jako výlety do dalších měst. Nejlevnější a nejrozšířenější obchod s potravinami je SPAR, ale naleznete zde i Lidl, Tesco, Aldi či Penny. Pokud potřebujete oblečení, často je tu o trochu levnější než v Česku (obchody jako HM, Zara apod.) Je dobré zkusit stáhnout aplikace obchodů, většinou najdete nějaké akce a slevy (Lidl, Tesco). Doprava vyjde na 1200kč, pokud si koupíte na začátku semestru kupón na celý půlrok. Pokud chcete procestovat Maďarsko mimo Budapešť, společnost MÁV nabízí měsíční lístek na vlaky (pouze regionální, ne rychlíky) za 120kč. V Budapešti existuje studentská organizace Erasmus Life Budapest, která nabízí kartu za 360kč, která vám umožní vstup do některých klubů či na výlety zdarma, do některých za zvýhodněnou cenu.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném bytě s dalšími 5 Erasmus+ studentkami. Byt jsem sehnala přes organizaci United Erasmus Housing, ktrá nabízí větší množství bytů. Komunikace s organizací byla občas horší, ale rozhodně to bylo jednodušší, než shánět kolej - ty tu jsou primárně pro full-time studenty a velmi kapacitně omezené. Moje univerzita zahajovala žádosti o ubytování velmi pozdě a nebyla jistota, že bych se na kolej dostala, proto jsem zvolila větší jistotu. Každá z nás měla vlastní pokoj a byt obsahoval 3 koupelny a obývací pokoj s kuchyní. Mohu doporučit, pokud chcete mít vlastní klid a nesdílet pokoj v zahraničí s někým, koho neznáte. Jenom je nutné počítat s tím, že kromě nájmu platíte v bytech i za služby (voda, elektřina apod.)
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Se studentským spolkem Erasmus Life Budapest jsem se vydala do několika měst v Maďarsku, bylo hezké poznat nová místa a kulturu. Bylo ovšem cítit, že spolek organizují studenti a často se muselo čekat na ostatní a cestování bylo mírně matoucí. Proto jsme se se spolubydlícími rozhodly neplýtvat časem a cestovat samostatně a naplánovaly jsme hodně výletů do dalších měst (někdy i států - Chorvatsko, Slovinko, Slovensko). Bylo to o hodně klidnější a itinerář jsme složily podle toho, co jsme chtěly vidět. Rozhodně doporučuji vidět Szentendre, Gödöllö, Visegrád, Esztergom a města kolem Balatonu v teplejších měsících.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita vyžaduje angličtinu na úrovni alespoň B2, nicméně je opravdu jednoduché se s ostatními dorozumět i s omezenější slovní zásobou. Ostatní studenti a občas i vyučující někdy zapomněli jaké slovo v angličtině použít, ale ze vzdělání to nijak neubralo. Celý pobyt jsem používala angličtinu a občas pár nejčastěji používaných maďarských slovíček jako jak pozdravit či poděkovat.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita působí velmi přátelsky a přístup je hodně o komunikaci a spolupráci mezi vyučujícími a studenty. Donutilo mě to vyjít z mé komfortní zóny a zapojit se. Dá se naučit a dovědět množství nových věcí, ale zároveň nemusíte u učení sedět od rána do rána. Maďarsko má prakticky všechno co ostatní země, ale je levnější a tudíž velmi vhodné pro studenty. Je lehké si zde najít nové přátele a každý den podnikat něco nového. Pokud chcete vycestovat do zahraničí, ale bojíte se příliš velké změny, je Budapešť ideální, v množství věcí se podobá Praze.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Na letní semestr bych si vzala více oblečení do teplého počasí, poměrně brzo tu stoupají teploty a 35 stupňů je tu v červnu poměrně často. Dobré boty na chození jsou také nutností pokud při procházkách rádi objevujete nová místa.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ráda bych věděla více o tom, jak škola funguje, nicméně vše se dá zvládnout v naprostém pořádku. Také bych ocenila, kdybych měla informace o tom, jestli jsou na studijním pobytu v Budapešti další studenti z Česka, protože za celý semestr jsem potkávala pouze jiné národnosti.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapilo mě, jak podobné je Maďarsko Česku, samozřejmě až na výjimky. Také jsem nečekala, jak lehké bude najít si zde přátele a seznamovat se s novými lidmi a dorozumívat se pouze anglicky. Vycestovat na semestr do zahraničí je skvělá zkušenost, která vám pomůže v rozvoji a zjistíte, že se není čeho bát.
Nejtěžší pro mě bylo....
Překvapilo mě, jak velkým přínosem je zkušenost studijního pobytu do budoucnosti. Naučila jsem se nejenom nové informace na hodinách ale zároveň i zvládat situace samostatně, v jiném jazyce. Také mě překvapilo, jak hodně máme jako Češi s Maďarskem oproti jiným nádornostem společného.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Budapest Metropolitan University
Další zprávy z regionu Maďarsko
bottom of page