top of page
Autor(ka):
Valerie Tahtahová
Autor(ka):
fakulta:
Valerie
Tahtahová
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Valerie je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Valerie
Přírodovědecká fakulta
2020/2021
University of Padua
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Valerie hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studovala jsem v zahraničí za doby koronavirových opatření. Část kurzů jsem měla online, část prezenčně. Na ně jsem chodila do přednáškové místnosti do nově zrekonstruované budovy Fiore di Botta. Univerzita v Padově je jedna z nejstarších v Evropě a pyšní se svou tradící, s kvalitou výuky jsem byla spokojená. Studovat bylo možné v knihovnách, kde bylo potřeba zachovávat ticho a rezervovat si předem místo pomocí aplikace. Půjčování knížek bylo na studentský průkaz univerzity. V menzách probíhal hodokvas v italském stylu, většina studentů měla 2 talíře s primi a secondi, polévku s pečivem a pitím. U kasy jsme dostali lísteček, který se dal po obědě směnit za dezert nebo kávu. To vše se vešlo do 5 euro. Na začátku jsme měli několik přednášek ohledně fungování univerzity, ale pár zásadních věcí chybělo, které jsem musela sama zjišťovat až v průběhu semestru např. jak to funguje v knihovnách i menzách a kde všude jsou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studenti měli o obor opravdu zájem a studovali svědomitě, ptali se v průběhu hodin. Na začátku několika kurzů jsme se my studenti jednotlivě představovali. Studovala jsem spolu s dalšími magisterskými studenty, součástí kurzů byly i profesory doporučené review a články. Fóra se plnily dotazy, na to jsem nebyla tolik zvyklá. Na jednom kurzu bylo nutné prezentovat obrázek z daného článku a shrnout ho, to nebylo v angličtině úplně nejlehčí. Učitelé byli velmi ochotní, zpočátku mi dokonce pomohli s aplikací kontrolující docházku. Data zkoušek byla fixní, obvykle 2 sdělená na začátku semestru. Většinu zkoušek jsem měla ústní formou. Známkování je na stupnici 1-30 bodů. Online systém na rozvrh, předměty i zobrazení výsledků zkoušek byl mnohem přehlednější než SIS.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Ohledně studentského života na Univerzitě v Padově toho bohužel příliš říct nemůžu, jelikož mimoškolní aktivity byly silně omezené Covidem. Funguje zde ESN Padova, podobně jako na mnoha jiných evropských univerzitách. Volitelný je kurz italštiny. Chodily mi maily o různých online událostech a přednáškách, což napovídá, že se univerzita snažila být aktivní i v době restrikcí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Veškeré moje studium probíhalo v angličtině, z PřF byl požadavek výjezdu úroveň B2, z italské strany to byla B1. Musela jsem si vzít magisterské kurzy, jelikož drtivá většina bakalářských předmětů byla v angličtině. Bylo možné absolvovat kurz italštiny zdarma v různých úrovních za 3 kredity s certifikátem. Kurz doporučuji, v běžném životě v Itálii jsou základy italštiny nutností.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Padova je menší studentské město, moc se mi tam líbilo a doporučuji ho. Za návštěvu stojí obří náměstí Prato della Valle, Basilica di Sant'Antonio di Padova, Basilica di Santa Giustina, Palazzo del Bo, nejstarší univerzitní zahradu na světě Orto Botanico i Caffè Pedrocchi, ale nedávejte si tam kafe, to by podle legendy nepřálo vašim studiím :D Ochutnat pizzu v neapolském stylu doporučuji v restauraci v centru Rosso Pomodoro. Zmrzlinu si dejte v gelateria Portogallo, která dostala několik ocenění. Užijte si taky jedinečnou atmosféru večeře na Piazza del Signori, které se k večeru zcela zaplní stoly a neuvěřitelné množství lidí tam jí pospolu. Jděte se podívat také na obří trh, který se koná každou sobotu na Prato della Valle. Co se týče dopravy, tak v Padově jezdí 2 tramvaje a autobusy; ten jsem použila jen jednou, když jsem jela do IKEI. Pořiďte si kolo, to je v Padově nutností, všichni studenti ho mají. Já si ho nejdříve koupila za pár euro, ale bohužel mi ho poškodili, kola se v Padově hodně často kradou. Takže doporučuju půjčování kol, osvědčily se mi oranžová kola Mobike, 25 euro za 3 měsíce. Kola stojí na ulicích po celém městě, stačí odemknout pomocí aplikace.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium jsem dostala 519 euro na měsíc, což si myslím, že je velmi slušné. Bydlela jsem v pronajatém pokoji v bytě jen pro mě za 290 euro na měsíc se vším zahrnuto. Hodně peněz jsem utratila za jídlo. Ceny mi připadaly mírně vyšší než v ČR. Kdyby člověk šetřil na ubytování, na jídle, nejezdil na výlety atd. tak si myslím, že by stipendium stačilo, ale já si chtěla Erasmus užít a poznávat a ochutnávat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupovat můžete v Lidlu nebo v Alí supermercati, italský supermarket, kde prodávají moc dobré cantuccini a mnoho dalšího. Zařiďte si tam slevovou kartičku. V Lidlu zase ke slevám pomůže aplikace. S ESN card můžete také ušetřit, já si jí ale nepořizovala, protože ESN nemohlo pořádat skoro žádné akce. S univerzitní kartou studenta máte vstup do Orto Botanico zdarma.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném bytě v samostatném pokoji. Doporučuji hledat ve studentské oblasti blízko univerzity, která se jmenuje Portello. S ubytováním jsem byla docela spokojená, ale po této zkušenosti bych asi radší zvolila ubytování na koleji, kde je více studentů. Kontakt s ostatními studenty mi totiž velmi chyběl, jelikož koronavirová opatření omezovaly náš život a všechny akce. Mnoho studentů hledá byty ve facebookových skupinách, nejlepší jsou ty s italským názvem. U těch, které sdružují cizince a mají v názvu Erasmus mnohem pravděpodobněji hrozí, že vás někdo obere o peníze. Často chtějí poslat zálohu předem, mnohdy i s prvním nájmem. To univerzita silně nedoporučuje. Je třeba podepsat smlouvu, kterou jsem měla v italštině a musela jsem si ji překládat. Majitel bytu musí také zařídit váš zápis ve městě jako dočasného obyvatele atd., za to byl poplatek okolo 60 euro (částka daná městem). Zálohu by vám před odjezdem měli vrátit na účet, u mě to bylo 300 euro.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem do okolních měst: Benátky, Boloňa, Verona, Ferrara i k Lago di Garda. V okolí Padovy jsou moc hezká města, skvěle dostupná vlakem. Autobusem se dá z Padovy dojet i na pláž za cca 50 min.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškeré moje studium probíhalo v angličtině, z PřF byl požadavek výjezdu úroveň B2, z italské strany to byla B1. Musela jsem si vzít magisterské kurzy, jelikož drtivá většina bakalářských předmětů byla v angličtině. Bylo možné absolvovat kurz italštiny zdarma v různých úrovních za 3 kredity s certifikátem. Kurz doporučuji, v běžném životě v Itálii jsou základy italštiny nutností.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Padova je studentské město, akorát tak malé, že se dá všude skvěle dostat na kole. Univerzita s tradicí nabízí kvalitní výuku, množství magisterských kurzů v angličtině. Z Padovy se dá dobře cestovat do ostatních významných měst v regionu Veneto i v okolí. Italové na mě byli všude moc milí. A to jídlo, to snad ani nejde popsat slovy, to prostě musíte zažít!
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
powerbanku, dost ručníků, batůžek na výlety, vytisklé fotky s kolíčky a provázkem, hrníček, kopie dokladů
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Studentská oblast je Portello.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Italští řidiči jsou opatrní, vlídní a pouští cyklisty.
Nejtěžší pro mě bylo....
prožít Erasmus bez bližšího kontaktu s ostatními zahraničními studenty.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Padua
Další zprávy z regionu Itálie
bottom of page