top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petra Hanáková

Autor(ka):

fakulta:

Petra

Hanáková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petra je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petra

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Konstanz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petra hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedná se o poměrně novou univerzitu (založená v 60. letech) na velmi moderním kampusu. Velice se mi líbilo prostředí univerzity, která okolo sebe měla rozsáhlý park a ležela v blízkosti Bodamského jezera. V rámci kampusu také bylo ze všech budov, ve kterých jsem měla přednášky blízko do knihovny, kavárny nebo menzy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem na zahraniční univerzitě během letního semestru, který začíná v dubnu a končí po polovině července. Studium v červnu a v červenci bylo velmi náročné i kvůli vysokým teplotám.
Téměř všechny zkoušky probíhaly buď ve formě písemného testu, nebo jako odevzdání závěrečné seminární práce (Hausarbeit).
Administrativa byla poměrně komplikovaná- např. dvojí zapisování předmětů- na začátku semestru si každý vybere předměty, na které se přihlásí a zhruba v polovině semestru probíhá "druhé kolo", během kterého se studenti přihlašují na plnění konkrétních zkoušek. Pokud to dovoluje jejich studijní plán, tak si mohou tedy vybrat, zda dané předměty chtějí vůbec plnit, nebo pokud chtějí skládat jen zápočet (místo zkoušky) apod.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků na univerzitě působilo mnoho, včetně centrálního studentského výboru, který zval ke svým aktivitám i zahraniční studenty, já jsem se však příliš neúčastnila, jelikož jsem i s dalšími volnočasovými aktivitami měla poměrně nabitý program.
Studenti mohou podstoupit rozřazovací testy na kurzy němčiny- některé tematické kurzy učí jazyk právě pomocí přibližování reálií a kultury regionu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vzhledem k tomu, že studuji germanistiku, a že jsem na Erasmus jela především za účelem zlepšení mé němčiny, absolvovala jsem všechny předměty (a i většinu administrativní komunikace) v němčině. Zahraniční oddělení však s přijíždějícími studenty automaticky komunikuje anglicky a znalost němčiny vlastně vůbec nepředpokládají. Nabídka kurzů v angličtině je poměrně vysoká (ale asi záleží na oboru)- univerzita má velké množství mezinárodních degree-seeking studentů, a tak se docela počítá s tím, že ne všichni komunikují německy na takové úrovni, aby tak mohli absolvovat běžné studium.
Pro každodenní život ve městě (nákupy, cestování...) bylo však užívání němčiny nezbytné.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kostnice je nádherné město na břehu Bodamského jezera. Já jsem zde byla v letním semestru a město bylo skutečně úžasné, chodila jsem se často koupat, jezdit na kole (které naprostá většina obyvatel využívá jako každodenní dopravní prostředek) atd. Mnozí tamní studenti mi však říkali, že v zimě je město docela nudné a je v něm neustále mlha, přes kterou skutečně nejde téměř vidět.
Město je pro českou historii důležité určitě kvůli kostnickému koncilu a upálení Jana Husa- u husovských památek jsem vždy potkávala skupinky českých turistů. Další zajímavé památky se nachází třeba na starém městě (Niederburg). Oblast okolo univerzity (umístněná na vrchu Giessberg-jediný "kopec" ve městě) je zase více "přírodní".
Město je poměrně poklidné a docela malé- ideální právě pro cestování na kole.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Kostnice je kvůli blízkosti ke Švýcarsku poměrně drahá, i přestože se město prezentuje jako studentské. Vzhledem k inflaci v ČR, která je podstatně vyšší než v Německu, mi však ceny (zejména základních potravin nebo drogistického zboží) přišly vlastně docela srovnatelné a místy možná i nižší (zejména výrobky německých firem).
Stipendium mi pokrylo zhruba polovinu nákladů, snažila jsem se šetřit a bydlela jsem ve spolubydlení, kde jsme se o náklady dělili víceméně rovným dílem, i tak jsem ale do pobytu musela investovat i vlastní úspory.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Po městě, kampusu univerzity i kolejí jsou často krabice s věcmi k rozebrání, které jsou poměrně kvalitní- lidé je zkrátka už jen doma nepotřebují- nejsou to však žádné odpadky. Dá se takto zadarmo přijít k různému nádobí nebo třeba oblečení. Ve městě funguje i mnoho sekáčů a dalších charitativních obchodů, kde se dá téměř vše sehnat poměrně levně. Jednou ročně (v červnu) se koná také tradiční Flohmarkt, kde se dá sehnat z druhé ruky úplně všechno od nádobí po nábytek- ideální asi zejména pro studenty, kteří jedou na dlouhodobý studijní pobyt.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem byla ubytovaná na kolejích Seezeit. Seezeit je společnost spolupracující s univerzitou (provozuje např.i menzu). Koleje byly čisté a moje poměrně klidné, velmi pozitivně hodnotím, že studenti mají svůj pokoj (i když třeba ve sdíleném bytě, kde jsou však většinou dvě koupelny a WC)- člověk tedy nebude s někým cizím na pokoji.
Rozhodně bych doporučila se o Seezeit bydlení alespoň ucházet, někdy se může stát, že je kapacita plná a na všechny nevyjde, ale za pokus to rozhodně stojí. Kostnice se potýká s bytovou krizí a sehnat privát je téměř nemožné (zejména na krátkodobý pobyt).
Nadace Jana Husa také nabízí českým studentům/vědcům ubytování (zdarma) v Husově domě! (nutno poslat oficiální žádost s plánem projektu, který člověk v Kostnici chce studovat- lze poslat ale i "jen" návrh/téma bakalářky nebo diplomky)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
koupila jsem si jízdenku Deutschlandticket, která umožňuje cestování vybranými spoji po Německu zdarma (za 49 euro na měsíc)- jízdné na železnicích je v Německu poměrně drahé a spoje jsou hlavně dost nespolehlivé- s touto jízdenkou není nutné se vázat na konkrétní vlak.
Kostnice leží blízko Švýcarsku, Rakousku, Lichtenštejnsku a docela i Francii, do Rakouska se dá např. dojet lodí přes Bodamské jezero. Některé tyto spoje jsou hodně "turistické" a tedy i celkem drahé.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vzhledem k tomu, že studuji germanistiku, a že jsem na Erasmus jela především za účelem zlepšení mé němčiny, absolvovala jsem všechny předměty (a i většinu administrativní komunikace) v němčině. Zahraniční oddělení však s přijíždějícími studenty automaticky komunikuje anglicky a znalost němčiny vlastně vůbec nepředpokládají. Nabídka kurzů v angličtině je poměrně vysoká (ale asi záleží na oboru)- univerzita má velké množství mezinárodních degree-seeking studentů, a tak se docela počítá s tím, že ne všichni komunikují německy na takové úrovni, aby tak mohli absolvovat běžné studium.
Pro každodenní život ve městě (nákupy, cestování...) bylo však užívání němčiny nezbytné.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je hodně moderní, výuka probíhá interdisciplinárně, vyučující většinou přednášejí témata ze svého aktuálního výzkumu. Studium mi přišlo skutečně naplňující a každý den jsem se dozvěděla něco nového, po dlouhé době mě zase bavilo chodit do školy a učit se nové věci. Člověk navíc studuje a žije v krásném prostředí. Kostnice (hlavně v letních měsících) nabízí nějaké vyžití pro každého, blízko jsou i švýcarské Alpy.
Zahraniční oddělení místní univerzity je navíc velice ochotné a velmi mi pomohli se vší administrativou (mnohem náročnější a komplikovanější bylo řešení těchto záležitostí v ČR).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Konstanz

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page