top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michal Hlinovský

Autor(ka):

fakulta:

Michal

Hlinovský

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michal je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

hlnvsk

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michal

Fakulta sociálních věd

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michal hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě se mi vybaví kontrast historie a moderního vybavení. Sociální vědy jsou na KU vyučovány v prostorách bývalé městské nemocnice v centru Kodaně, tudíž z ulice vypadá kampus velice historicky. Učebny jsou ale vybaveny moderně, menší vyučovací třídy (cca pro 30 studentů) bych přirovnal k učebnám na Hollaru a větší posluchárny se blíží Jinonickému kampusu. KU má ještě několik dalších kampusů podle zaměření, které jsou v modernějších budovách a mají více "kancelářský" či "korporátní" nádech (např. kampus pro humanitní vědy a právo), avšak tam student FSV asi často nezavítá (kromě např. zkoušek v testovacích místnostech). Myslím, že můj kampus byl výjimečný právě v jeho umístění v opravdovém centru Kodaně, ideální pro dostupnost z většiny čtvrtí a objevování města mezi přednáškami.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace bakalářského studia se značně neliší od UK, student si před začátkem semestru vybere předměty, které následně probíhají po celou dobu semestru. Až magisterské studium je rozděleno do dvou bloků, takže má student méně předmětů najednou a zkoušky 2x za semestr. Minimálně moje ekonomické předměty byly formou podání ekvivalentní - jedna či dvě přednášky týdně a u některých předmětů "obohaceno" o cvičení vedená (většinou) doktorandy. Značným rozdílem je kreditové ohodnocení a limity - Bc. předměty jsou za 7,5 kreditu a studenti si mohou za semestr zvolit minimálně tři (22,5 kreditů) a maximálně čtyří (30 kreditů) předměty, což bych ale uznal za vhodnou akademickou zátěž (pokud Vaším hlavním cílem na Erasmus není pouze studium). Co se týče bakalářského studia ekonomie, předmětů v AJ není za semestr mnoho, neboť KU nabízí pouze dánskou formu studia.

Zkoušky jsou různorodé, tři předměty byly zakončeny konečnou prací - jedna byla esej na volné téma, dvě měly zadání, na které má pro vyhotovení student 48 hodin. Čtvrtý předmět byl zakončen psaným testem v testovacím centru univerzity. Midterms úplně nevedou, spíš jsou průběžná kritéria pro kvalifikaci ke zkoušce, tedy spíše typu zápočtů. Termíny zkoušek byly ohlášené už při zápisu předmětů a student je zodpovědný za to, aby se mu termíny nepřekrývali (a aby to zvládnul, když budou), tedy flexibilita výběrů předmětů a organizace zkouškového je docela neflexibilní. Hodnocení výkonu mi přišlo docela odlišné a úplně mi nevyhovovalo. U konečných prací mi přišla zadání často nejednoznačná či vůbec formální zadání neměla, ale prostě nám bylo řečeno, ať si vybereme téma, které nás zajímá, a napíšeme o něm cca 15 stran za použití některé z teorií, které jsme probírali. Ve finále tedy třeba byla nejčastější známka C či D, na A a B dosáhlo pouze málo lidí.

Přístup vyučujících mi přišel srovnatelný s UK, pouze asi mají zažitou "rovnost" studenta s vyučujícím, tj. je normální vyučujícího oslovit křestním jménem... Přesto úplně nedochází k nějakému "kamarádění" vyučujících a studentů, pravděpodobně lehce odtažitou povahou Dánů. Veškerá e-komunikace je řešena přes univerzitní systém, ne přímo emailem, což je trochu otrava (asi jako kdybyste každému museli vydolovat zprávu v rámci SISu).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Přímo univerzitní spolky asi fungují, ale moc jsem do nich nezabředával, spíše bych vyhledal nezávislé spolky mezinárodních a Erasmus studentů. Jinak i na kampusu mi přišlo, že se spíš spolu baví Dánové samotně a erasmáci samotně. KU nemá vlastní koleje či jiná ubytovací zařízení, takže úplně není místo, kde by obě komunity byly "donuceny" být spolu.

Předmět dánské kultury a potažmo základy jazyka (myslím) k dispozici byl, ale nevím o nikom, kdo by ho navštěvoval.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Myslím, že univerzita požaduje C1 z AJ. Na univerzitě (i mimo) se anglicky domluvíte všude, Dánové jsou v tomto ohledu docela nápomocní. Učit se dánštinu potřeba na semestr není (a asi by se Vám to ani moc nepovedlo), stačí si osvojit pozdrav (hej) a ne, děkuji (nej tak - pokaždé, když Vám v potravinách nabízejí účet). Gramaticky to není úplně náročný jazyk (co jsem pochopil, tak se značně neliší od angličtiny), ale výslovnost je téměř vždy jiná.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň je docela idylická, téměř všude je čisto a klidno. Určitě se nejedná o burcující velkoměsto. Centrum je relativně malá, takže, např. o proti Praze, mi po chvíli už přišlo, že se tam toho tolik dělat nedá. Pokud tedy nejste typ člověka, co by si rychle našel skupinu erasmáků, se kterými chodil za zábavou do barů atd., tak možná Kodaň nebude to pravé ořechové, neboť velká část je víceméně pouze rezidenční.

Je známo, že Kodaň je také velmi drahá, takže je buď potřeba si dopředu trochu našetřit, či potom vyžívat docela omezeně (např. do restaurace si asi úplně jednou týdně nezajdete).

Osobně mi nejvíc po příjezdu chybí doprava na kolech, kterým je město vysoce uzpůsobeno a většinou je rychlejší než MHD, které je také velmi drahé (jedna jízda metrem stojí tak od 80 CZK výš, takže to bych doporučoval pouze pro dopravu na letiště.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pouze se stipendiem určitě vyjít nelze. Mně by nepokrylo ani ubytování, které je zde také relativně drahé. Jídlo je také většinou tak 2-3x dražší než v ČR...
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si nastudovat cenovou "hierarchii" místních obchodů - ty nejlevnější (Rema 2000, Netto,...) jsou na každém kroku - a zorientovat se v tom, co kde nakupovat nejlevněji (jako vajíčka atd.). Dále je možné si třeba stáhnout appku TooGoodToGo, přes kterou si jde zarezervovat zlevněné baličky nesnězeného jídla v okolí (hotely, restaurace, pekárny atd.). Dále lze jistě ušetřit dlouhodobým půjčením či zakoupením ojetého kola - já jsem si zaplatil členství v Donkey Republic (něco jako pražská Rekola), která najdete na každém rohu, a měsíc vyjde tak na 115 DKK na měsíc. MHD se opravdu nevyplatí a dle mého názoru síť metra není tak dobrá, jako v Praze. Dále bych doporučil sledovat různé studentské týdny a slevy např. v muzeích a tak.

Při bookování letenek z Kodaňského letiště doporučuji prozkoumat lety od SAS a Norwegian Airlines, neboť oboje linky nabízí zlevněné lety pro studenty do 25 let.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byl jsem v jednom ze studentských ubytování, která má pod záštitou Housing Foundation. Moje "kolej" jménem Dyrlægevej byla v Frederiksbergu (samostatná samospráva, ale víceméně čtvrť Kodaně, kterou bych přirovnal tak k Vinohradům) na jednom z kampusů KU, kde má každý svůj pokoj s kuchyňkou a koupelnou. Toto ubytování bych doporučil těm, kteří si nechtějí lámat hlavu s hledáním vlastního pokoje/bytu přes různé web. stránky či Facebook apod. a chtějí mít vlastní pokoj za relativně dobrou cenu. Na druhou stranu si mnoho lidí na Housing Foundation stěžuje, že se často snaží studenty "okrást" účtováním si různých poplatků po odjezdu za čištění pokoje atd. To byl i můj případ, ale naštěstí jsem úspěšně vykomunikoval, aby tyto poplatky stáhli. Doporučuji tedy nafotit stav všeho v bytě při příjezdu a před odjezdem a vše nahlásit v move-in report.
Do Housing Foundation jsou erasmáci zapojeni automaticky. Portál pro semestr se spouští někdy začátkem července, kdy dostanete link, přes který si můžete zkusit pokoj zabookovat. Doporučoval bych si tedy každou kolej prostudovat dopředu a udělat si seznam preferencí, neboť populární koleje se zaplňují rychle (a všechny vpodstatě v den spuštění).

Nájem v Kodani je náročný i pro místní, spolubydlení je velmi časté. Pokud tedy rádi bydlíte s jinými lidmi, podíval bych se na různé skupiny na Facebooku (ale pozor na podvody). Dále jsou k dispozici nezávislé studentské koleje, které jsou často značně levnější než HF koleje, ale většinou je na ně waitlist.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Dánsku jsem sám moc necestoval, pouze první víkend v Kodani jsem vyjel vlakem do galerie Louisiana (asi 40 minut na sever od města), kterou vřele doporučuji. Jinak jsem vycestoval na 3 dny do Stockholmu, což bych také doporučil, ale (v zimním semestru) spíš na začátku, jelikož v listopadu byla tak v 15 odpoledne úplná tma... Ještě jsem tak okrajově navštívil Roskilde a Helsingborg, ale nepovažoval bych je za essential výlety.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Myslím, že univerzita požaduje C1 z AJ. Na univerzitě (i mimo) se anglicky domluvíte všude, Dánové jsou v tomto ohledu docela nápomocní. Učit se dánštinu potřeba na semestr není (a asi by se Vám to ani moc nepovedlo), stačí si osvojit pozdrav (hej) a ne, děkuji (nej tak - pokaždé, když Vám v potravinách nabízejí účet). Gramaticky to není úplně náročný jazyk (co jsem pochopil, tak se značně neliší od angličtiny), ale výslovnost je téměř vždy jiná.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Milí lidé, příjemná atmosféra, kvalitní škola. Možná bych ale spíš doporučil letní semestr, v zimním si asi nejde město užít naplno - např. mnoho parků zavírá od podzimu v 5 odpoledne, výlety za město by asi také byly příjemnější na jaře.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nějakou bundu do deště - na podzim děsně fičí, na což doplatily asi tři deštníky. Jinak úplně teplé oblečení není potřeba, zřídka klesla teplota pod nulu, většinou bylo tak 2-7 stupňů + na kole se člověk i při krátké cestě do školy zahřeje.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
-
Nejvíc mě překvapilo, že...
je Kodaň opravdu docela maličká.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
se dokopat k tomu jít do školy, když pršelo.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page