top of page
Autor(ka):
Kristýna Reitermanová
Autor(ka):
fakulta:
Kristýna
Reitermanová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Kristýna je k dispozici na sítích:
zvejkackova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Kristýna
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Södertörn University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita je poměrně mladá, takže kampus i jeho vybavení je velmi moderní. Vše je v jednom areálu blízko studentského ubytování, vlakového nádraží a několika autobusových zastávek - cesta do Stockholmu od univerzity trvá příměstským vlakem přibližně 20 minut a je v rámci ceny MHD. V kampusu se nachází také dvě restaurace a kavárny a studentská hospoda.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
V semestru zde mají studenti jen 4 předměty, které narozdíl od našeho systému neprobíhají souhrnně, ale student má jeden předmět přibližně 5 týdnů a pak má z něj zkoušku - nejčastěji "take-home exam" ve formě eseje. Hodně se zde klade důraz na samostudium a skupinovou práci. Přednášky a semináře mají 2 hodiny s jednou pauzou, ale jsou obvykle jen 2x týdně. Na zbytek týdne je zadaná četba či jiná příprava na seminář/přednášku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita nabízí švédštinu jako volitelný předmět, který probíhá pouze online. Já sama jej neměla, ale ostatní studenti se kterými jsem se bavila předmět nedoporučovali a většina v něm nakonec nepokračovala.
Škola má svůj studentský spolek, který vede studentskou hospodu, která je otevřena 1-2x týdně a také zde funguje spolek ESN. Spolek ale příliš aktivní nebyl, nebo posílal informace pouze ve švédštině. Studenti na Södertörn university, ale mají možnost účastnit se i akcí ESN Stockholm, takže studentské vyžití je tady stále poměrně velké.
ESN Stockholm a ESN Södertörn spolu pořádali několikadenní výjezdy - například do Norska k Fjordům, trajektem po Baltských zemích nebo k polárnímu kruhu na sever Finska.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Ve Švédsku se všude a s každým domluvíte anglicky - od nejmenších dětí po důchodce, za celých 5 měsíců se mi nestalo, že bych potkala někoho kdo anglicky neuměl.
Během studia je zde zadáváno poměrně hodně povinné četby v angličtině. Intenzita se liší kurz od kurzu, ale v průměru to bylo 100 stran týdně, takže úroveň B2+-C1 je určitě potřeba na porozumění odborné literatuře a být o ní poté schopen mluvit.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Předměstí Stockholmu, kde se univerzita nachází (Flemingsberg/Huddinge) je velmi poklidné - studentské ubytování, které jsem zvolila já - Björnkulla, se nachází doslova v lese a jen za pár minut pěšky se dostanete do nádherné přírodní rezervace. Ve Flemingsberg jsou 3 supermarkety, pár restaurací, ale žádné velké kulturní vyžití tady nenajdete. Do Stockholmu je to ale naštěstí jen kousek a tam najdete všechno! Určitě doporučuji projít si všechny ostrovy na kterých se Stockholm nachází - každý má trochu jinou atmosféru. Dále doporučuji udělat si výlet i mimo Stockholm například na ostrov Vaxholm, sídlo královské rodiny Drottningholm palace nebo do nejstaršího města Švédska Sigtuny - všude se dostanete v rámci MHD.
Jediné na co si je potřeba dát pozor jsou časté stávky strojvedoucích příměstkých vlaků, či zrušené vlaky z jiných důvodů - několikrát do měsíce se stávalo, že příměstský vlak, který spojuje Stockholm a okrajové části vůbec nejezdil a pak se do města těžko dostává. A navíc informace, co se vlastně s vaším vlakem děje najdete jen ve Švédštině.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Je nutno počítat s tím, že Švédsko a obecně sever je drahý. Stipendium 600 EUR měsíčně pokrylo pouze ubytování a nějaké počáteční výdaje. Nejvíce si oproti Česka připlatíte na městské hromadné dopravě - 75 minutová jízdenka stojí pro studenta cca 54 Kč a měsíční vyjde cca na 1 400 Kč. Poté je velmi drahý alkohol a stravování venku v restauracích obecně. Ceny v supermarketech zas tak vyšší oproti Česku nejsou.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Určitě využít studentského ubytování a nehledat na sebe - neplatila se žádná kauce a ubytování bylo opravdu skvěle vybavené.
Ze supermarketů je nejlevnější Lidl (doporučuji používat Lidl plus) a Hemköp. Doporučuji najíst si parťáka se kterým si budete společně vařit, či jen nakupovat věci ve větším balení a rozdělovat si výdaje například v aplikaci Splitwise. Ve Švédsku jsou nejčastější akce v supermarketu typu 3 kusy za 2 atd... než % slevy.
Když se přidáte do Studentského spolku dostanete slevovou knížku s kupóny do restaurací a další slevy najdete v aplikaci Mecenat.
Ale hlavně vařit si sám a neutrácet venku za jídlo.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování, které nabízela škola - konkrétně v Björnkulle a lépe jsem udělat nemohla. Ubytování tady vyšlo na 26 000 SEK na semestr a neplatila se žádná kauce. Ubytování se skládá ze 4 "domečků", každý má dvě patra a na každém patře je 8 pokojů.
Každý pokoj je vybavený stolem s židlí, ledničkou, postelí, skříní, dřezem a jednou plotýnkou. Každý pokoj má i svou koupelnu. Kuchyň a prádelnu sdílíte s lidmi na svém patře. Když jsem přijela vše bylo plně vybavené - univerzita neslibovala peřinu a polštář, ale předchozí nájemce mi tam nechal dokonce dvě.:)
V kuchyni najdete dva sporáky s troubou, ledničku, mrazák, toastovač, mikrovlnku, rychlovarnou konvici a veškeré potřebné nádobí.
Doporučuji zvolit toto ubytování - ve sdílených kuchyních se skoro každý den něco dělo - společné večeře, popíjení, či jen posezení a pokec:) Všichni byli moc ochotní a když vám něco chybělo, tak vám to hned někdo půjčil.
I venku je krásné posezení a v teplých dnech se tam dá grilovat.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Švédsku se všude a s každým domluvíte anglicky - od nejmenších dětí po důchodce, za celých 5 měsíců se mi nestalo, že bych potkala někoho kdo anglicky neuměl.
Během studia je zde zadáváno poměrně hodně povinné četby v angličtině. Intenzita se liší kurz od kurzu, ale v průměru to bylo 100 stran týdně, takže úroveň B2+-C1 je určitě potřeba na porozumění odborné literatuře a být o ní poté schopen mluvit.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Stockholm a Švédsko rozhodně doporučuji:) Jedinečná příležitost projet si celý sever a pobaltí vlakem či trajektem. Jela jsem v letním semestru a prvních pár měsíců plných tmy a zimy byly těžší, ale daly se přežít a alespoň můžete vidět polární záři! Počasí se časem zlepšilo a teď ke konci se dá dokonce koupat v moři. Švédsko je nádherná diverzní země, kde najdete best of both worlds - nádhernou čistou přírodu i rušné město, kde najdete všechno.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Södertörn University
Další zprávy z regionu Švédsko
bottom of page