top of page

.png)
.png)
Autor(ka):
Karolína Karbanová
Autor(ka):
fakulta:
Karolína
Karbanová
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Karolína je k dispozici na sítích:


.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Karolína
Přírodovědecká fakulta
2024/2025

University of Groningen
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita sídlí v centru v krásných historických budovách a na severu města se nachází rozsáhlý modernější kampus Zernike. Já jsem navštěvovala výuku v Zernike. Budovy jsou moderní, dokonce je tam foodcourt a sportoviště. V centru se nachází veliká univerzitní knihovna. Celkově na mě univerzita jako instituce působila vřelým dojmem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Styl výuky je výrazně odlišný od toho, na co jsem zvyklá z Prahy. Semestry jsou rozděleny na 2 termy, po každém z termů probíhá zkouškové a většina kurzů trvá jen jeden term. To mi přišlo jako nevýhoda, protože množství předaných informací + práce, která by se u nás roztáhla přes celý semestr, na RUG trvá jen pár týdnů. Člověk prostě musí zamakat.
Hodiny jsou mnohem interaktivnější než jsem zvyklá z Prahy. Studenti se musí účastnit diskuzí, klást dotazy, připravovat se na každou hodinu. Výuka zahrnuje velké množství četby odborné literatury. Skupinové projekty (prezentace, papery...) jsou téměř normou.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na mé fakultě (Faculty of Spatial Sciences) navštěvují všichni erasmáci povinný kurz, který představuje Nizozemsko, jeho geografii, územní plánování, jezdí se v rámci něj na exkurze atd. Potom si studenti mohou vybírat další kurzy, na které chodí místní studenti a internationals. Na RUG jinak funguje mnoho studentských spolků, zájmových kroužků a v Zernike se nachází sportoviště, kam si člověk může předplatit permanentku na semestr a pak navštěvovat jakékoliv sportovní lekce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Všechny kurzy, které jsem navštěvovala, byly v angličtině. Na RUG studuje hodně international studentů, takže vyučující tomu přizpůsobují výuku a všichni komunikují v angličtině. Včetně Nizozemců, kteří tedy mají opravdu perfektní angličtinu. Trochu jsem se obávala, jaké to bude, protože na svoji angličtinu nejsem zas tak pyšná, ale s většinou international i exchange studentů jsme na tom byli tak podobně.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Groningen má ideální velikost, není příliš malý, ani velký. Cyklo infrastruktura je velmi kvalitní a řidiči aut jsou víceméně ohleduplní, takže doprava na kole je jasná volba. Ve městě je i nějaké kulturní vyžití (byť ne tolik jako v Praze, samozřejmě), restaurace, hospody, kluby, ale za větším množstvím akcí a památek je potřeba vyrazit jinam (např. Randstad). Groningen jako takový je každopádně velmi malebné a příjemné město.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nelze. Stipendium mi víceméně pokrylo ubytování na koleji a zbytek životních nákladů jsem platila ze svého. Byla jsem moc vděčná za podporu rodiny. Ceny čehokoliv v Nizozemsku jsou pro našince hodně vysoké.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupujte v Lidlu nebo Aldi. Albert Heijn má lepší sortiment, ale cenově už je to trochu výš. Jumbo nebudu ani komentovat, na to je nutné si vzít úvěr :D Určitě si stáhněte Lidl a Albert Heijn appky, občas tam jsou fajn slevy. Na Grote Marktu v centru se několikrát do týdně koná trh, kde mají levnou zeleninu a ovoce, takže pokud si to vychytáte, tak tam nakoupíte za sympatické ceny. A jestli jste přiznivci dumpster divingu a veganského jídla, tak si na webu najděte Free Cafe Groningen - skupina dobrovolníků vaří veganské jídlo z potravin, které by jinak skončily v popelnici. Dvakrát za týden se tam dá zdarma najíst. Je to tedy spíš určené pro lidi, kteří opravdu finančně nevyjdou, ale je zajímavé se tam aspoň jednou podívat a případně pomoct s přípravou jídla nebo mytím nádobí.
Jídlo v restauracích a kavárnách je drahé, alkohol je strašně drahý, takže pokud se chystáte někam večer, doporučuji najíst se a napít doma.
Co se týče cen veřejné dopravy, tak je to katastrofa. Při cestování na delší vzdálenosti vlakem využijte skupinovou slevu - čím víc lidí, tím vyšší sleva. Platí pro 2 až 7 osob. A malý tip - pokud bydlíte na Cornusu a chcete se dostat MHD na hlavní nádraží, jeďte radši jednu stanici vlakem z Groningen Noord než busem, je to levnější.
A pokud máte v plánu navštívit přes semestr vyšší počet muzeí a galerií v NL, zkuste si propočítat, jestli se vám náhodou nevyplatí Museum Pass .
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji SSH Cornus, která je asi 8 minut na kole od kampusu Zernike a 15 minut od centra. Měla jsem jednolůžkový pokoj s vlastní koupelnou a kuchyň, kterou jsem sdílela se 7 spolubydlícími. V budově se nacházela i prádelna a garáž pro parkování kol. Za mě super ubytování, byť dost drahé. O ubytování od SSH je velký zájem, takže si ho musíte zarezervovat okamžitě po tom, co se spustí rezervace na webu.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Groningenu jsem se pohybovala převážně na kole, MHD jsem využívala jen výjimečně. Na delší vzdálenosti jsem cestovala vlakem (většinou na skupinovou jízdenku) a na výlety do severního Německa jsem jela Flixbusem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny kurzy, které jsem navštěvovala, byly v angličtině. Na RUG studuje hodně international studentů, takže vyučující tomu přizpůsobují výuku a všichni komunikují v angličtině. Včetně Nizozemců, kteří tedy mají opravdu perfektní angličtinu. Trochu jsem se obávala, jaké to bude, protože na svoji angličtinu nejsem zas tak pyšná, ale s většinou international i exchange studentů jsme na tom byli tak podobně.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Groningen je velmi příjemné město, univerzita je také velmi příjemné prostředí a myslím si, že je přínosné si vyzkoušet jiný styl výuky, než máme u nás. Zlepšíte si angličtinu, potkáte spoustu nových a zajímavých lidí a nasbíráte nezapomenutelné zážitky.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pořádnou cyklopláštěnku s rukávy, deskovky a kytaru.

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se nemusím obávat, že budu mít problém se dorozumět s ostatními.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Málokdo využívá hotovost. Je zákaz používat jednorázové kelímky, takže studenti si kupují kávu z automatu do vlastních hrníčků nebo reusable kelímků. V prostorech ve škole se moc netopí. Skoro nikdo si nezamyká kolo. Lidé nemají v oknech záclony, takže těm žijícím v přízemí vidíte až do talíře.

Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na odlišný systém výuky. Zvyknout si na krajinu bez kopců.
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Groningen
Další zprávy z regionu
bottom of page