top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Nikodemová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Nikodemová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

terezanikodemova_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má několik budov, které jsou rozmístěné po celém Bergenu. Většina z nich ale není daleko od sebe. Já jsem měla několikrát týdně v jeden den více předmětů v různých budovách, a bez problému jsem se stíhala přesunout, ačkoliv předměty přímo navazovaly a byla mezi nimi jen krátká 15min pauza. Až si budete zapisovat předměty, vždy si to ale raději zkontrolujte – plánek UIB najdete na jejich webových stránkách. Prostory jsou velmi podobné těm, které znám z FSV UK. V téměř každé budově najdete malé bistro, které provozuje "Spisesammen", v němž si můžete koupit nejen kávu, ale i něco malého k snědku. V několika budovách jsou i větší bistra, v nichž si můžete koupit teplý oběd. Doporučuji oběd ve Studentsenteret, kde mají každý den například moc dobrou polévku s pečivem jen za 30 NOK nebo každou středu jídlo pro dva za 100NOK. Univerzita provozuje i několik knihoven. Do některých z nich se dostanete dokonce 24/7 pouze se studentskou kartou a heslem, kterou si necháte vystavit na začátku semestru. Já nejraději chodila do Arts and Humanities Library – má hezké prostory, pohodlné sezení a přímo před knihovnou se nachází školní botanická zahrada, v které si můžete odpočinout.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
ZÁPIS PŘEDMĚTŮ:
UIB doporučuje 30 kreditů na semestr, jejich předměty jsou však za mnoho kreditů. Já jsem měla zapsané pouze 3 předměty za 15, 10 a 7,5 kreditů.

ORGANIZACE SEMESTRU:
Každý předmět tady začíná i končí v jinou dobu. Mně některé předměty začínaly na konci ledna, jiné až na začátku února. Také jejich trvání se velmi liší. Měla jsem například jeden intenzivnější kurz, který trval jen jeden měsíc a docházela jsem na něj každý týden 2x. Poté byl zakončen už na konci března a zkouška z něj byla na konci dubna. Další předmět končil až na konci dubna a zkouška byla na konci května. Měla jsem tedy v podstatě volno celý leden, intenzivnější únor-duben a pak znovu volno téměř celý květen a celý červen. Záleží to vše na předmětech, které si zapíšete. U většiny předmětů jsem už při zápisu věděla, jakým typem zkoušky bude zakončen a kdy se zkouška bude konat. Někteří mí spolubydlící byli hotoví se zkouškami už na začátku května, jiní měli zkoušky ještě na konci června.

POVINNOSTI V PRŮBĚHU SEMESTRU:
Každý kurz má úplně jiné podmínky. Na jednom z nich byla povinná skupinová prezentace, na jiném skupinová esej a průběžný test, někdy jsme dostávali menší průběžné úkoly.

ZPŮSOB ZKOUŠENÍ:
Na UIB se můžete setkat s několika podobami zkoušek.

1) ústní zkouška
- Já jsem ústní zkoušky měla jen jednu, a to na NOR-INTRO, tedy úvodu do Norštiny. Tahle zkouška byla zakončena jen zápočtem a myslím, že projde skoro úplně každý, kdo prokáže alespoň nějakou snahu. Další kurzy norštiny, na kterých dosáhnete vyšší úrovně, jsou zakončeny ústní zkouškou a výsledek je známka. Neznám nikoho dalšího z Faculty of Social Sciences, kdo by měl některý z předmětů zakončen ústní zkouškou, ale myslím, že pár lidí studujících na Faculty of Law ústní zkoušky mělo.

2) test
- Pořád nechápu, že tady existují i tyto zkoušky, protože Norové si velmi zakládají na tom, aby byla i v rámci lekce, která trvá 1,5 hodiny, pauza. Nicméně, tento druh zkoušky většinou trvá několik hodin a odehrává se ve speciální místnosti vyhrazené pro zkoušky. Já jsem osobně tuhle zkoušku neměla, ale dle vyprávění obvykle dostanete několik otevřených otázek, na které odpovídáte souvislým textem (máte určitý limit slov), někdy vyučující požadují i citace, jindy ne.

3) Home exam
- Velmi častý typ zkoušky (já měla takto zakončené dva předměty) je tzv. home exam. Máte určený limit slov a deadline, kdy práci musíte odevzdat. Někdy to je jen pár hodin a je to v podstatě jako test ve škole (viz výše, dostanete otázky, na které odpovídáte), pouze ho píšete v pohodlí domova. Já na práce měla několik dní - 2,5 dne na 3000 slov, 3,5 dne na 4500 slov. V den začátku zkoušky dostanete zadání (širší téma, které musíte více specifikovat nebo určit vlastní výzkumnou otázku / konkrétní téma s body, které musíte zahrnout apod.). Obvykle musíte využívat hlavně povinnou/doporučenou literaturu, kterou vám vyučující většinou poskytnou.

PŘÍSTUP VYUČUJÍCÍCH:
Z mé osobní zkušenosti byli všichni vyučující velmi nápomocní, ochotní a milí. Kurzy jsou většinou velmi dobře strukturované, máte přehled o tom, kdy se bude probírat jaké téma, jakou literaturu byste k tomu měli načíst, prezentace jsou nahrány do systému a můžete si je stáhnout. Většina kurzů je rozdělena na přednášky a semináře, hodiny jsou velmi interaktivní, vyžaduje se aktivita a vyučující často vyzývají k diskusi.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Já osobně jsem se nezapojila do žádných studentských spolků, ale někteří z mých spolužáků se stali členy např. STUDVEST = studentských novin (mají i anglickou sekci). Různých spolků a aktivit, do kterých se můžete zapojit, je ve škole spousta, ale většinou se do nich zapojují spíše studenti, kteří plánují v Bergenu zůstat minimálně rok. Nicméně, určitě se tady nudit nebudete! Já se zapojovala spíše do aktivit mimo UIB, ale pokud budete chtít být aktivní i v rámci univerzity, rozhodně si zde najdete to své.

Mimo UiB rozhodně doporučuju spolek BSI Friluft. Organizují výlety, sportovní aktivity apod. Chodila jsem s nimi kupříkladu v úterý lézt na stěnu/na skály (poskytují i vybavení zdarma).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ideálně byste měli mít B2/C1 úroveň angličtiny (univerzita požaduje min. B2), ale potkala jsem i lidi, kteří byli maximálně na úrovni B1. Já jsem se jazykové bariéry bála velmi, a nakonec jsem byla velmi překvapená, jak rychle jsem komunikaci v angličtině začala vnímat jako samozřejmost a jak rychle se mi jazyk začal zlepšovat. Nebojte se toho a hlavně se nezdržujte jen ve skupinkách Čechů!

Všichni mluví anglicky na velmi dobré úrovni, a to v rámci univerzity i mimo ni. I tak jsem si ale zapsala předmět Úvod do norštiny, který byl zakončen ústní zkouškou. Je příjemné umět si říct o účtenku v obchodě, alespoň trochu rozumět tomu, co hlásí řidič bybanen (tramvaje), co je napsáno na značkách apod. Můžete si zapsat i intenzivnější kurzy, v rámci kterých byste měli dosáhnout na vyšší úroveň A2/B1, ale je docela obtížné se tam dostat. Já jsem byla s tímto předmětem velmi spokojená, výuka byla hodně interaktivní, značné části hodin jsme pracovali ve skupinkách a na konci jsem byla opravdu schopná vést jednoduchý rozhovor v norštině. Nečekejte ale žádné zázraky, budete mít základní slovní zásobu, dokážete mluvit o počasí, svátcích, oblečení, rodině apod. Navíc, pokud máte alespoň základy němčiny, nebude to pro vás tak těžké (norština je taková němčina se zvláštní výslovností :D).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Pokud jsi milovník přírody a vyhovuje ti mít nejbližší kopec a les pár minut od domova a od školy, tohle je místo pro tebe! Ne nadarmo se Bergenu přezdívá město mezi 7 horami. Jsou to tedy spíš kopce než hory, ale to nic nemění na tom, že to je ráj pro běžce, hikery, lyžaře nebo milovníky procházek. Samotné město působí velmi útulně, poklidně (krom oslav 17. května), a přesto zde najdete vše, co potřebujete. Žije tu také mnoho studentů, a tak rozhodně nebudete mít problém poznat tady nové kamarády. Na co ale musím upozornit – Bergen je jedno z nejdeštivějších měst v Evropě. Pokud nesnášíš déšť a vlhko, tak tohle místo nebude úplně pro tebe. Já se docela počasí obávala, ale nakonec mě to spíše naučilo vážit si více dnů, kdy svítilo sluníčko a déšť mi kupodivu vůbec nevadil.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA V BERGENU, KTERÉ URČITĚ NEVYNECHAT:
Hlavní památky:
- Bryggen
- Bergenhus (park, food festivals, různé akce)
- Fantoft stave church
- uličky cestou na Fløyen a do Nordnesparken

Příroda:
- všech 7 "hor" (pokud jsi v dobré kondici, na konci května se tu pořádá hromadný přechod všech najednou)
- ostrov Sotra (Bekhilderen - jeskyně, Glesvaer – kavárna, mnoho hiků na ut.no)
- ostrov Herdla (pláž, příjemné kempování)
- ostrov Hellesøy
- Os, Osøyro
- Indre Arna, Arnanipa (pěkný jednodenní / dvoudenní výlet s přespáním ve stanu na vrcholku Arnanipa
- Park Florida (fontána, pikniky)
- Nordnesparken (molo a kamenná pláž, pozorování polární záře, když máte štěstí a zavítá do Bergenu)
- Arboretet og Bergen botaniske hage Hellesøy
- Helleneset (volně přístupný bazén, skály na lezení)
- jezero Tveitevannet (procházkou z Fantoftu)
- Gamlehaugen (sídlo královské rodiny, když je v Bergenu)


Kultura:
- Bergen Filharmoniske Orkester (levné koncerty vážné hudby pro studenty)
- University Museum of Bergen (školní muzeum s krásným parkem ZDARMA, v létě se tam lidi učí, opalují, čtou si)
- další muzea (KODE), galerie (Blekk AS, Panorama Art AS)
- Troldhaugen Home of composer Edvard Grieg (Summer recitals se studentskou slevou)
- Gamle Bergen Museum (old Bergen open air museum)


Další tipy:
- sauna Heit.
- Green Kayak (půjčení kayaku "zdarma" jen za sbírání odpadků)
- Nordnes seawater pool (kouzelná atmosféra večer, doporučuji jít ve všední den)
- Fjell Yoga (@bergenfjellyoga, @kine_solend)  jóga na Ulriken/Sandviken/Floyen na jaře/v létě (jen napsat na IG a poslat peníze na účet/cash, když nemáš vipps)
- Bergen Bysykkel (městská kola, výlet do Fellyngsdalen tunelu, směr Lagunen atd.)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Hodně záleží na tom, jak typ ubytování si vyberete / dostanete. Mně stipendium pokrylo nájem a zbylo mi něco málo navíc. Jak je známo, Norsko je velmi drahé, tak pak záleží na tom, jak moc budete šetřit a co si budete chtít dopřát. Já jsem skoro vůbec nepila alkohol a na párty jsem nechodila tak často. Pivo stojí běžně cca 100 NOK (cca 220 czk), ve studentských barech o polovinu méně, v obchodě okolo 30 NOK (cca 70 czk). Snažila jsem se dost cestovat, ale co nejvíce low cost (nechodili jsme do restaurací, vařili jsme, snažili se šetřit na dopravě). I přes tato opatření mi stipendium pokrylo, myslím, tak cca polovinu nákladů).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
JÍDLO:
- nejlevnější obchody s potravinami: Kiwi, Rema 1000 (stáhni si jejich aplikaci a sbírej body, využij slevy, jen potřebuješ norské číslo)
- zkus dumpdiving, appka: (mně to nevyšlo, ale třeba budeš úspěšnější)
- aplikace Too good to go
- choď nakupovat před zavíračkou, hodně věcí ve slevě (KIWI 9 nok/kg)
- aplikace Tilbud: letáky na slevy

OBLEČENÍ:
- aplikace Tise (podobné Vinted), Fin.no
- outdoor + sport: XXL, Sport Outlet

VYBAVENÍ DO UBYTOVÁNÍ:
- Byttebua (@byttebuabergen): místnost v areálu školy, která funguje jako swap 2x týdně, můžeš přinést věci, které už nepotřebuješ, zároveň i odnést zdarma
- na začátku semestru je většinou i nějaké takové místo na Fantoftu

PŮJČOVNY OUTDOOR VYBAVENÍ
--> https://www.studybergen.com/guide-to-bergen/outdoor-activities/rent-free-sports-equipment/

- BUA
--> půjčíš si tam zadarmo skoro vše – lyže, kolo, stan, spacák atd.
--> má několik poboček po celém Norsku
--> na rezervace potřebuješ norské číslo (doporučuju! lyže jinak půjčíš jen těžko)

- TU Fantoft
--> za pár norských korun stan, spacák, hamaka atd.
--> když se staneš dobrovolníkem nebo když znáš nějakého dobrovolníka, máš to zadarmo!


DALŠÍ TIPY:
--> pořiď si SIM kartu (využiješ ji do různých zákaznických aplikací, na rezervace, apod.)  já měla ze 7eleven za 50NOK bez tarifu (potřebuješ jen to číslo)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování na kolejích zařizuje také organizace Sammen a jako Erasmus student máte garanci ubytování. V Bergenu je kolejí hned několik, většina zahraničních studentů, kteří přijíždí jen na půl roku, jsou na největší koleji Fantoft. Ačkoliv do žádosti o ubytování udáváte priority typu ubytování, nakonec to je rozhozeno hodně náhodně. Já jsem dostala jednu ze svou preferencí, ale troufám si říct, že to byla spíš náhoda. Doporučuji si rovnou zažádat o Fantoft. Já byla v bloku R (TRE) a měla jsem single room. Pokoje v této budově jsou oficiálně pokoji pro dva, ale ti z nás, kteří si platili za single room, ho měli jen pro sebe s postelí navíc (hodí pro návštěvy). Koupelnu jsem měla tedy svojí, kuchyni, balkon a obýváček s TV a gauči jsem sdílela s 12 dalšími zahraničními studenty. Na střeše je terasa s grily a společenská místnost s televizí, v přízemí místnost s pračkami a sušičkami. Rozhodně bych si tenhle typ ubytování vybrala znovu. Společenské prostory byly plně vybaveny, což je velká výhoda oproti lidem, kteří dostali vlastní bachelor apartment a museli si vše kupovat.

V areálu je i Club Fantoft, v kterém se skoro každý den pořádají různé akce (silent disco, lekce tanců, pregames atd.), které organizuje většinou TU Fantoft. Stejně tak je zde i herní místnost s kulečníkem, stolním fotbálkem a stolním tenisem. Stejně tak tu najdete i hudební místnost, kam můžete chodit nerušeně hrát na svůj nástroj, všude po areálu jsou grily k volnému použití.

Nachází se zde i jedno z mnoha Sammen sportovních center, které mimochodem najdete po celém Bergenu. Pro Exchange students mají speciální nabídku členství na půl roku (celkově cca 20-25 eur měsíčně). V centrech jsou fitka, plavecký bazén, lezecké stěny a mnoho různorodých lekcí, které s členstvím využíváte zdarma. Členství zakoupíte na recepci v jakémkoliv sportovním centru.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava:
- Na vyhledávání trasy: google maps, entur.no (hledej a nejdřív prověř, zda nepojedeš levněji bus-ferry-bus, za express platíš zbytečně moc), Skyss Reise
- Bergen: 2 linky Bybanen (místní tramvaj, linka 1 jede z letiště až do centra) + autobusy
--> doporučuju koupit si půlroční studentskou jízdenku v aplikaci Skyss Bilett do zony A

- vlaky: vy.no (čím dřív, tím líp)
- autobusy: skyss, NOR-WAY
- letadlo: widroe (studentské ceny), norwegian (slevy na některé lety pro studenty s kódem UNDER26)
- půjčení auto: Getaround

Blízká místa:
- Voss: lyže, studentská cena, vlakem
- Stovegolvet (chata, pozor na počasí)
- Hellingskeit (randonee, chata)
- Hannanippa


Vzdálenější místa:
- Tromsu, Sommaroy (zima, polární záře, raindeers, velryby dřív, tma dřív)
- Runde Island (auto, puffins)
- Jostadelsbreen (auto)
- Flam, Aurland (vlak, loď)
- Hardangerrvidda, Hardanger, Aga, Utne,....
- Oslo (krásné výhledy na hory z vlaku)


Tipy při cestování:
- DNT chaty (všude, hodně, když si koupíš membership, máš pak noc na hodně chatách za 160NOK)
- za ferry jako chodec většinou neplatíš!

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ideálně byste měli mít B2/C1 úroveň angličtiny (univerzita požaduje min. B2), ale potkala jsem i lidi, kteří byli maximálně na úrovni B1. Já jsem se jazykové bariéry bála velmi, a nakonec jsem byla velmi překvapená, jak rychle jsem komunikaci v angličtině začala vnímat jako samozřejmost a jak rychle se mi jazyk začal zlepšovat. Nebojte se toho a hlavně se nezdržujte jen ve skupinkách Čechů!

Všichni mluví anglicky na velmi dobré úrovni, a to v rámci univerzity i mimo ni. I tak jsem si ale zapsala předmět Úvod do norštiny, který byl zakončen ústní zkouškou. Je příjemné umět si říct o účtenku v obchodě, alespoň trochu rozumět tomu, co hlásí řidič bybanen (tramvaje), co je napsáno na značkách apod. Můžete si zapsat i intenzivnější kurzy, v rámci kterých byste měli dosáhnout na vyšší úroveň A2/B1, ale je docela obtížné se tam dostat. Já jsem byla s tímto předmětem velmi spokojená, výuka byla hodně interaktivní, značné části hodin jsme pracovali ve skupinkách a na konci jsem byla opravdu schopná vést jednoduchý rozhovor v norštině. Nečekejte ale žádné zázraky, budete mít základní slovní zásobu, dokážete mluvit o počasí, svátcích, oblečení, rodině apod. Navíc, pokud máte alespoň základy němčiny, nebude to pro vás tak těžké (norština je taková němčina se zvláštní výslovností :D).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nádherná příroda, studentské město s útulnou atmosférou, moderní a velmi interaktivní přístup k výuce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Všechny outdoorové věci, abych si tady nic nemusela kupovat. Pokud lyžuješ a vejde se ti alespoň nějaká lyžařská výbava do kufru, určitě zabal! Stejně tak i s výbavou na hiky (já tady mám vařič, ešus, plecháček atd., spacák, karimatku, krosnu, hole, chybí mi tady jen stan a je trochu otravné stále si ho chodit půjčovat, ale jde to). Zvládneš to i bez toho, jen tě to bude stát více námahy. Stejně tak lezecké věci, pokud jsi lezec.
Stejně tak zabal deštník, pláštěnku a nepromokavé věci!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že se nemusím ničeho bát a že si Norsko zamiluju. A taky všechny informace zmíněné výše, které by mi pomohly šetřit hned od začátku a s plánováním výletů.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V zimě je opravdu světlo jen na pár hodin a v létě je zase jen pár hodin tma.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozloučit se s Bergenem a vrátit se zpět.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page