top of page
Autor(ka):
Ema Ostřížková
Autor(ka):
fakulta:
Ema
Ostřížková
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Ema je k dispozici na sítích:
emana_ost
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Ema
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Lille Catholic University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Ema hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studovala jsem na ISTC. Univerzita má hezké moderní prostory, ale nemyslím si, že by škola byla něčím výjimečná. Jedná se o soukromou školu, ale organizace byla obecně hodně zmatená a jejich verze sisu naprostý chaos, se kterým se nedalo pracovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Na přednášky byla povinná docházka a v případě nepřítomnosti bylo třeba dodávat lékařskou zprávu. Rozvrh se každých pár týdnů měnil a některé kurzy byly stavěné na více intenzivní práci přes tři týdny zatímco jiné byly celý semestr. Tyto kurzy se často kryly a jejich "sis" sám vyhodnotil, který kurz se objevil v rozvrhu a který ne, takže jsem někdy zmeškala hodinu, protože jsem ani neměla šanci tušit, že se koná. Výuka byla stavěná vlastně skoro jenom na praktických prezentacích a projektech bez teoretického základu, takže jsem často vařila z vody a vlastně jsem se skoro nic nenaučila. Z prezentací a testů jsem často známku ani nedostala, doteď vlastně nevím, jak na tom jsem asi v polovině předmětů a to semestr skončil už před měsícem a půl. Administrativě obecně všechno hrozně trvá narozdíl od Česka, ale nemůžu říct, že by nebyli milí nebo se o to aspoň nesnažili.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě fungují spolky a je možnost se do nich zapojit i za kredity, nicméně komunikace se spolky je ještě horší než komunikace s univerzitou samotnou, jelikož studenti často neradi komunikují se zahraničními studenty (i pokud s nimi komunikujete francouzsky). Takže jsem celý semestr trávila tím, že jsem se neustále nervózně bez odpovědi doptávala, jestli teda pro mě bude nějaká práce ve spolku, jelikož jsem ty kredity nutně potřebovala. Vím, že podobnou zkušenost měli i ostatní zahraniční studenti s jinými spolky. Hlavní spolek měl na starost pro nás pořádat nějaké akce a pomáhat nám s naším pobytem a ti byli hodně milí a nápomocní. K dispozici je vcelku hodně předmětů, je možné si zapsat i francouzštinu jak základní tak pokročilou, ale o předmětu, který by přibližoval francouzskou kulturu nevím.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem v obou jazycích a v obou jazycích jsem také měla výuku. V rámci pobytu na univerzitě se dá určitě přežít jenom s angličtinou a mít tak i všechny předměty, nicméně Francouzi skutečně neumí mluvit anglicky, takže je při pobytu jako takovém člověk hodně izolovaný pokud jazyk neumí. Myslím, že stojí za to jet v případě, kdy student francouzštinu ovládá. Je to mnohem příjemnější zkušenost.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
(Lille)
Město je to určitě studentské, je tady spoustu mladých lidí a hodně kulturních akcí. Já osobně jsem trávila nejvíce častu skateboardingem v místních skateparcích a musím říct, že na velikost města je zde opravdu hodně na výběr, dokonce mají dva vnitřní skateparky. Nedaleko univerzity je obrovský park se Zoo. Jediná nevýhoda severu Francie je to, že tady opravdu často prší. Jinak je to placaté město s dvěma linkama metra, je opravdu blízko Belgii a je fajn pro cestování (blízko do Bruselu, Paříže, Londýna apod.) Historicky je to město industriální a je zde hodně cihlových budov (což aspoň rozjasní barvou ty deštivé dny). Hodně se mi tam líbilo, myslím, že je to město tak akorát, není přehlcené davy lidí a turisty, ale zároveň je hodně živé.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bála jsem se, že budu mít problém, ale byla jsem příjemně překvapená. Určitě bych nepřežila pouze ze stipendia, ale opravdu hodně mi pomohlo. Myslím, že to mohlo dělat tak 50 % a to jsem ani tak extrémně necestovala jako mí spolužáci z univerzity. Nechala jsem tam takových 5000 euro a žila jsem si celkem pohodlně, ale zároveň jsem si moc nevyskakovala. Tak asi pro představu, snad někomu pomůže. Obecně je tam levnější jídlo než v Česku, ale dražší všechno ostatní (nájem, služby, doprava, restaurace, alkohol, vstupy na kulturní akce...)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
V Lille je možné jezdit na sdílených kolech, takže s trochou odhodlání je možnost si koupit předplatné na rok a tím ušetřit za veřejnou dopravu. Město je kolu dost přizpůsobené a dá se dostat skoro všude. Nakupovat je určitě dobré v co největších obchodech a hledat neznačkové potraviny, možná vyjde levněji si někdy zajít na trh do Wazemmes. Určitě je možnost počítat s tím, že na půl roku vynecháte služby jako je kadeřník. Taky je pochopitelně výhodné si co nejvíce vařit doma. A určitě při cestování využívat autobusy (vlaky jsou často o hodně dražší). Taky využívat toho, co nabízí město a okolí než cestovat po celé Evropě, ale na druhou stranu, pokud jste na Erasmu tak je fajn si prostě dopředu našetřit co nejvíce to je a pak si pobyt užít.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem jistotu aka univerzitní koleje. Kolej byla hned přes ulici od fakulty, takže jsem to měla blízko do školy a myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Mohla jsem si být jistá, že mě nikdo neokrade o peníze co se týče shánění ubytování přes náhodné stránky v cizí zemi, kde si nemůžu zajít na prohlídku apod. Navíc jsem byla nucena se seznámit s lidmi z rezidence, což je vlastně super. Pokoj jsem měla sama, byl maličký ale postačil, ale kuchyň, záchod a sprchu jsem sdílela s ostatními. Záchod a sprcha byly v pohodě, ale kuchyň často špinavá, i když ji pravidelně uklízečky dávaly dokupy. Na kuchyni bylo nevýhodné, že tam nic nebylo k dispozici a vše jste si museli vždy přinést, uvařit a zase odnést do pokoje, i co se týče hrnců apod, vše jste si museli koupit. V pokoji nebyla třeba ani deka a polštář, taky bylo třeba koupit. Takže své mouchy to mělo, ale jsem ráda, že jsem zvolila tuto možnost, protože mám o to více skvělých kamarádů.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, využila. Navštěvovala jsem zejména města ve Francii a Belgii, ale byla jsem se podívat i v Amsterdamu. Většinu času jsem však zůstávala v Lille. Jsem s tímto spokojená, ale jediné, co bych změnila je, že bych ráda měla větší budget, abych si mohla dovolit cestovat vlakem namísto autobusem, protože to opravdu ušetří hodně času.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v obou jazycích a v obou jazycích jsem také měla výuku. V rámci pobytu na univerzitě se dá určitě přežít jenom s angličtinou a mít tak i všechny předměty, nicméně Francouzi skutečně neumí mluvit anglicky, takže je při pobytu jako takovém člověk hodně izolovaný pokud jazyk neumí. Myslím, že stojí za to jet v případě, kdy student francouzštinu ovládá. Je to mnohem příjemnější zkušenost.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím, že je to ideální pro lidi, kteří umí francouzsky a nechtějí do Paříže, protože je na ně moc velká/chaotická. Zároveň je to asi fajn pro ty, kteří nejedou za studiem, jelikož to zde není vůbec těžké, pouze velmi otravné. Takže je fajn mít náplň pobytu zaměřenou jinde, než ve škole. Taky je to ideální lokalita pro cestování, jelikož je spoustu krásných měst hodně blízko.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
spíše naopak bych některé věci nechala doma - například společenské oblečení, to jsem využila tak jednou, radši bych si nechala více místa v kufru, abych si tady mohla něco koupit. Myslím, že si člověk na Erasmu uvědomí, že toho vlastně tolik k životu nepotřebuje.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
v Lille hodně prší
Nejvíc mě překvapilo, že...
není vlastně tak těžké si udělat kamarády, jenom to chce čas. Jsem moc vděčná, že jsem mohla jet.
Nejtěžší pro mě bylo....
první dva měsíce, kdy jsem si připadala hodně sama, navíc byl prostředek zimy, který tomu nepomohl
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Lille Catholic University
Další zprávy z regionu Francie
bottom of page