top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Justýna-Karolína Knittich

Autor(ka):

fakulta:

Justýna-Karolína

Knittich

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Justýna-Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Justýna-Karolína

Filozofická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Justýna-Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První věc, která mě zaujala, byla vzhled univerzity. Univerzita byla velice moderní a byl v ní dokonce zmodernizovaný univerzitní kostel, který byl opravdu překrásný. Dále se mi líbil velký přenášející sál Audimax - v tomto sále jsem ale bohužel žádné předměty neměla, protože mnou zvolený obor je spíš menší, a tak bychom ho nenaplnili ani z 1/4.
Dale jsem byl mile překvapená tamějším stravovacím zařízením. Menza byla prostorná a jídlo bylo skvělé, i ceny byly odpovídající kvalitě.

Co se týká organizace, tak to bylo zprvu trochu náročnější, protože jsme si museli zvyknou zase na nový studijní informační systém, přes který jsme se přihlašovali na různé moduly. Ale po čase byl i tento malý problém vyřešen.

Prostory, ve který jsme měli převážně menší, ale dobře vybavený.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, liší, například není v Německu - tedy aspoň Lipsku - povinná školní docházka. Tento fakt nás velice překvapil, protože pokud to srovnáme s naší domácí univerzitou, tedy FF UK, taky bychom měli být min. 7O procentní docházku. Jelikož jsme ale na náš "systém" zvyklí snažili jsme se chybět co nejméně. Ale musím uznat, že to byl dobrý pocit, když jsem měla dva týdny angínu, nemít strach, jestli se to vyjde s docházkou vyjde nebi ne.

Dalí věc, která byla odlišná, byl zápis předmětů. Nejen, že se každý na svých povinných předmětech "rezervované místo", ale dokonce se nezapisovaly předměty jednotlivě, ale v předpřipravených "modulech". Každý modul se skládal ze tří předmětů a dohromady za něj student získal 10 kreditů - tento systém nám první zápis předmětů velice usnadnil.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jsou k dispozici volitelné předměty nejrůznějších druhů. Já osobně jsem se pokoušela o zápis francouzštiny, ale bohužel se mi nepovedlo se na předmět dostat. Stejně jako u nás v České republice, tak i v Německu byl o jazyky velký zájem a volná místa byla hned pryč. Ale díky "Sprachinstitut" se nakonec podařilo se na kurz francouzštiny dostat. Sice byl kurz placený, ale díky finanční pomoci od Erasmus jsem si kurz v letním semestru mohla dovolit. Studenti dokonce měli na zvýhodněnou cenu.

Dále jsem si zapsala dva volitelné překládací předměty - jeden/semestr. Tato nabídka se mi velice líbila, protože jsme hodně pracovali s němčinou a překlady do němčiny nám vždy zkontroloval rodilí mluvčí.

A co se spolků a volnočasových aktivit týká, tak mě nejvće nadchla "Wilma", která pořádá různé výlety po Německu. S touto organizací jsem se, například podívala do Saského Švýcarska.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve škola jsem komunikovala převážně německy a občas i česky.

Mezi novými kamarády to byla převážně angličtina.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lipsko je podle mě hodně studentské město - na každém rohu potkáte minimálně jednoho studenta.

Lispko jsem si opravdu zamilovala. Není to ani malé, ale ani příliš velké město, je to prostě skvělé město. Moje nejoblíbenější místo byla knihovna zvaná "Albertina". Byla to nádherná knihovna a moc ráda jsem se tam učila. Dále mě překvapila památka "Völkerschlachtsdenkmal" neboli památník národů. Před příjezdem do Lipska jsme se o tomto památníku učili a bylo nám nejméně pětkrát řečeno, jak je památník ohromný, ale i tak nás velikost stavby překvapila. Nic většího jsem snad nikdy neviděla. Ze shora patníku byl krásný výhled na celé Lipsku. Další skvělá věc na Lipsku, byly první středy v měsíci. Každou první středu v měsíci byla všechna muzea zdarma! A tak jsem navštívila například "Museum der bildenden Künste", kde byla výstava známého díla Caspera Davida Fridricha. V létě mě ohromilo jezero jižně od Lipska - Cospudner See. Jezero bylo průzračně čisté a v létě jsme se tam chodili se spolužáky koupat. Dále je kolem jezera perfektní 12km stezka pro cyklisty, bruslaře etc. Sama jsem trasu několikrát na brůslích absolvovala. Jinak bych řekla, že je vlastně celé centrum Lipska k vidění, protože se tam nachází např. historická stará radnice a hospoda "Auerbachs Keller", kde Goethe dostal myšlenku napsat Fausta.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo dostačující a umožnilo mi se věnovat i novým sportům a již zmiňované francouzštině. Díky stipendiu jsem mohla chodit pravidelně lézt na stěnu, která vycházela asi na 300 svypůjčením bot. Dále jsem si mohla zaplatit univerzitní kurz salsy. Jídlo bylo cenově skoro stejné jako u nás v Česku, občas dokonce i levnější a kvalitnější. Celkově byly potraviny dle mého názoru kvalitnější v Německu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vařit si sám doma, chodit do menzy, když na kafe, tak do menzy. Nechodit do nedražších potravin (Edeka), využívat bonus kluby jednotlivých obchodů.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji na jihu města. Sice to bylo trochu dál od centra než jsem čekala, ale jelikož nám před barákem jezdily dvě přímé tramvaje do centra (takže i na kampus), tak se ta vzdálenost dala zvládnout.
Musím říct, že jsme se spolubydlící měly na kolej opravdu štěstí. Náš "byt" byl zrekonstruovaný a čistý. Každá jsme měla svůj vlastní pokoj + sdílenou koupelnu a kuchyň.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Samozřejmě jsem cestovala po okolí města, ale také se mi podařilo podívat se na víkend autobusem do nizozemských měst Arnhem a Zwolle. Sehnaly jsme s kamarádkou opravdu levné jízdenky. To byl asi můj nejlepší cestovatelský zážitek. Dále jsem byla v Berlíně, protože je to jen kousek vlakem a bylo to krásné. Město jsem navštívila před vánoci a dokonce tam byly povolené i vánoční trhy - návštěvu trhů můžu jen doporučit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve škola jsem komunikovala převážně německy a občas i česky.

Mezi novými kamarády to byla převážně angličtina.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jelikož studuji double-degree obor, tak jsme si nemohli vybrat, jakou zem či město navštívíme. Upřímně, jsem vůbec nevěděla, co od studijního pobytu v Lipsku čekat, ale můžu říct, že pro mě dopadl jak nejlépe mohl. Jak jsem již psala, tak je to studentské město a tak určitě stojí za návštěvu ve studijním období. Je to i kulturní město - kina, divadla, koncerty atd. Sama jsem tam navštívila koncert!

Univerzita je skvělá upřímně ve všem. My jsme měli i štěstí na vyučující a tak všechno probíhalo hladce.

Rada pro studenty, kteří také studují double-degree (jednooborová němčina), začněte co nejdříve řešit překlad v rámci povinné praxe. Člověk si myslí, že to nějak půjde, ale je to opravdu hodně práce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
brůsle, kolo, památníček,
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že na přihlašení na tamějším úřadě se musí dělat termín předem, jinak se čeká až 6 týdnů.
Že každý přihlášený občan musí platit Rundfunk-Beitrag, i když nemá televizi a ani nevyužívá online nabídky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že mezi studenty opravdu převažuje angličtina.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřídit všechny potřebné papíry ohledně Erasmu, studia na univerzitě a německého úřadu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page