top of page
Autor(ka):
Zuzana Kamešová
Autor(ka):
fakulta:
Zuzana
Kamešová
3. Lékařská fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Zuzana je k dispozici na sítích:
zuuza_kamesova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Zuzana
3. Lékařská fakulta
2022/2023
Universidad de Barcelona
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Pracovala jsem v nemocnici Sagrat Cor v Barceloně. Jelikož jsem nyní ve druhém ročníku v oboru Všeobecné ošetřovatelství, praxe se musela týkat interních oborů, aby mi byla uznána. Nemocnice Sagrat Cor mi poskytla vyzkoušet si pracovat jak na lůžkovém, tak urgentním interním oddělení. Toto bylo velmi zajímavé, jelikož jsem si mohla vyzkoušet jak “rychlejší”, tak i “pomalejší” provoz interního typu. Na obou odděleních jsem si všimla, že nebylo tolik dostupného materiálu, jako je u nás v ČR. Často jsme museli improvizovat a šetřit. Na interním lůžkovém oddělení byly pokoje prostorné a maximálně dvoulůžkové s gaučem pro rodinné příslušníky, kteří mohli být přítomni po celý den a i přes noc. Na urgentním příjmu tolik prostoru nebylo, mnohdy byli pacienti umístěni na chodbách a na výsledek vyšetření či laboratorních testů čekali až přes 5 hodin.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Vzhledem k tomu, že se jednalo o první spolupráci, byly zde velké mezery. Koordinatorka erasmu v Barceloně byla ze začátku velmi neorganizovaná. Byl zde velký problém v komunikaci, jelikož jsem kolikrát na emailovou odpověď (po opakované výzvě) čekala v řádu týdnů. Také mi bylo přes email (před vycestováním) sděleno něco jiného, než to, co jsem ve finále potřebovala (jako například to, že si nemusím brát svou vlastní uniformu, pouze obuv, na kterou se nekladly požadavky. Na místě ale nebyly poskytnuty různé velikosti halen - pouse XS anebo XXL, oblečení bylo špinavé, chyběly mu knoflíky, které jsem si musela u té jedné haleny co mi nejvíc padla, došívat. Nemohla jsem mít svou obuv, protože ve Španělsku se pro studenty požaduje mít bílé tenisky). S mou koordinátorkou jsem byla ve spojení, takže pokud jsem měla něco k řešení, mohla jsem. ji kontaktovat vlastně kdykoliv. Komunikace byla bohužel se španělskou stranou někdy velmi obtížná. Věřím ale, že to bylo první spoluprací, a že příští “erasmáci” budou mít zkušenost už mnohem lepší.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Ten, kdo se chystá jet na erasmus do Barcelony, musí mít alespoň základy španělštiny. Anglicky se bez problému domluvíte v obchodě, restauraci nebo jiných veřejných místech, ale v nemocnici je znalost angličtiny velmi nízká, a proto je velmi nutné znát jazyk alespoň na základní úrovni A1. Pokud máte znalost jazyka vyšší, ušetří Vám to mnoho stresu.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je jedním slovem dechberoucí. Co se vzhledu týče, je nádherná. Architektura běžných domků je úplně jiná než u nás a každá ulička má své kouzlo. Na útulnou kavárnu natrefíte, dá se říct, na každém rohu. A památky jako je například Sagrada Familia nebo jiná díla známého architektura Gaudi, pláž Barceloneta, poklidné prostředí okolo Torré Glories, národní muzeum a spoustu dalších jsou přesně ta místa, která vám kvůli svému kouzlu dodají okamžitou energii. Během dvou měsíců jsem si zde našla oblíbené spoty a podniky, například bar La Rosa Negra, restaurace 4 Latas, samozřejmě pláž, anebo jedním z mých nejoblíbenějších míst byl Arco de Triunfo (Vítězný oblouk). Vše je to ale spojeno s místními lidmi. Všichni jsou tak uvolnění, nic neřeší, a když se jim něco líbí, tak to prostě dají najevo a nevadí jim, kde jsou, jestli kolem nich někdo je. Prostě žijí teď a tady a neřeší ostatní. Jediné co mě opravdu štvalo, bylo to, že všichni chodí velmi pomalu a rozprostřeni po celé šíři chodníku (nezbývá vám tedy nic jiného než jít trpělivě POMALU za nimi). Odpovídám si na to ale svým vlastním poznatkem, že španělé zkrátka nic neřeší a nad chozením po chodníku zrovna dvakrát nepřemýšlí.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo především ubytování a letenky do Barcelony, vše ostatní šlo z mých vlastních financí. Barcelona je opravdu drahá, a to i přes to, když se snažíte nakupovat v akcích a pouze základy. Já využila ubytování formou airbnb, jelikož byt, ve kterém jsem bydlela po dobu dvou měsíců, byl v centru a blízko nemocnici, ve které jsem vykonávala praktickou stáž.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Jak jsem zmínila v předešlém poli, Barcelona je drahá. Ale i tady se nachází Lidl, kde lze nakoupit kvalitní potraviny za odpovídající cenu. V lékárnách je to asi podobně jako u nás. Já jako milovník kafe mohu doporučit kafe ve stánku News and Coffee, jelikož je to asi to nejlepší kafe, co jsem kdy ochutnala a za normální ceny. Také nabízejí veganské alternativy mléka za směšné poplatky.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem s mou spolužačkou ve sdíleném pokoji přes Airbnb, jelikož se byt nacházel v centru a také vyšel finančně nejlépe ze všech možností ubytování.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně jsem využila cestování po celém Španělsku, nejen v Barceloně! Brala jsem to jako skvělou příležitost, jelikož vnitrostátní cestování je velmi levná záležitost. Navštívila jsem katalánské městečko Gironu, která je vlakem jen hodinu od Barcelony. Dále jsem se podívala také do hlavního města Španělska - Madridu, do kterého jsem cestovala rychlovlakem za rozumnou cenu. No a na závěr mého pobytu jsem na jeden den jela na Ibizu, která byla naprosto nádherná. Zde jsem využila leteckou dopravu, kde se letenky daly porovnat s vlakovou jízdenkou z Prahy do Brna.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ten, kdo se chystá jet na erasmus do Barcelony, musí mít alespoň základy španělštiny. Anglicky se bez problému domluvíte v obchodě, restauraci nebo jiných veřejných místech, ale v nemocnici je znalost angličtiny velmi nízká, a proto je velmi nutné znát jazyk alespoň na základní úrovni A1. Pokud máte znalost jazyka vyšší, ušetří Vám to mnoho stresu.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Když jsem se rozhodovala, do jaké země na erasmus vycestovat, chtěla jsem někam, kde je teplo. Španělsko jsem si zásadně vybrala kvůli tomu, že jsem již měla nějaké základy španělštiny a tento jazyk se mi velmi líbí. Také je Barcelona známá svým živelným způsobem trávení volného času. Dalším dobrým důvodem bylo to, že nám univerzita poskytla praxi na interním oddělení, a tak mi mohla být za první semestr uznána.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Otvírák na víno.
Powerbanku, deskové hry (nebo alespoň karty), plátěnou tašku, deštník. To je asi vše co mě napadá.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Některé letecké společnosti nabízí více letenek, než je míst v letadle - proto je velmi důležité si ohlídat, jestli si včas rezervujete sedadlo. My jsme takhle odlétaly na standby.
V nemocnici je opravdu výjimečné, když někdo umí anglicky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Rozdíly ošetřovatelských postupů mezi ČR a Španělskem. Úroveň desinfekce a sterility zde byla velmi nízká, ale naopak přístup zdravotnického personálu k pacientům a jejich rodinným příslušníkům byl velmi přátelský. Sestry s pacienty se navzájem oslovovaly například “cariňo” - srdíčko, “mi vida” - můj živote, “guapo/guapa” - krásko, krasavče apod. Tyto přezdívky jsou naprosto běžné i mezi cizími lidmi. To je možná ten důvod, proč je ve Španělsku tak hezká a uvolněná atmosféra.
Nejtěžší pro mě bylo....
Komunikace s koordinátorkou ve Španělsku, především před odjezdem, jelikož se mi její odpověď dostávala po velmi dlouhé době anebo vůbec i po opětovné žádosti. V průběhu erasmu to také nebylo nejlepší. Při vyřizování administrativy na konci stáže proběhly zásadní komplikace znemožňují splnění podmínek erasmu, které se nakonec díkybohu vyřešily. Myslím si, že kdyby tato osoba měla lépe zorganizovanou práci, ušetřila by nám taky spoustu obav a starostí.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Další zprávy z regionu Španělsko
bottom of page