top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Strajt

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Strajt

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

martinstrajt007

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Filozofická fakulta

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Simon Fraser University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kampus Simon Fraser University se nachází na krásném místě na kopci uprostřed lesa ve městě Burnaby (asi 50min od centra Vancouveru busem). Život na kampusu, který se dle mého názoru vyplatí i přesto, že není úplně levný (pronájem ve vlastním je v aglomeraci kolem Vancouveru taky velmi nákladný). Ve chvíli kdy člověk žije a stravuje se na kampusu, je to opravdu velmi dobré prostředí na to aby se mohl věnovat studiu, svým projektům a zároveň si užíval všechnu přirodu, která je ve Vancouveru všudypřítomná. Kromě menzy, která funguje 24/7, universita disponuje prostory ke sportu, jako je chození do fitka, kurty na squash, fotbalové hřiště, atleticky ovál, či bazén (pokud se zrovna nerekonstruuje). Sama univerzita pořádá společné sportování v různých aktivitách a tyto služby jsou všechny součástí toho být student na SFU. Ačkoliv zvenku kampus působí velmi brutalisticky a jak někteří vtipkují jako vězení, tak jsou vnitřní prostory velmi moderní a příjemné na žití.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium v Kanadě je rozdílně od toho v Česku v tom, že si zde student zapíše 3-5 předmětů, kterým se během semestru intenzivně věnuje. Některé předměty vyžadují během semestru více písemných prací, zatímco některé fungují na bázi každotýdenních quizů či aktivit na seminářích. Obecně za sebe mohu říct, že vzhledem k tomu, že si člověk může vybrat předmět, kterého ho opravdu zajímají a není svázaný studijním plánem, tak to bylo pro mě velmi obohacující semestr, protože jsem v problematice předmětu mohl jít opravdu do hloubky. Zároveň plnění práce během semestru je příjemná v tom, že se člověk nestresuje na konci pobytu, aby splnil předmět, protože už má velkou část splněnou. I přesto, že škola zabere relativně dost volného času, tak pokud si člověk šikovně sestaví rozvrh, tak je stále relativně hodně času na cestování do přírody, která je opravdu nádherná.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita hned na začátku semestru připravila přivítání pro exchange studenty, kde bylo možné se seznámit s lidmi z celého světa. Těch akcí univerzita během roku organizuje víc a záleží na tom, co zrovna člověk v daném semestru zastihne. Jak jsem již zmiňoval, tak je velmi nízkoprahové se zapojit do sportování, které škola v podobě drop-in každý týden provozuje a poznat tam nové přátele, s kterými je pobyt mnohem příjemnější. Na škole funguje i řada spolků, které mají na začátku semestru postavený stánek (něco jako DOD pro spolky), a tak se s nimi člověk lehce může seznámit. Co se týče stáží, či jiných projektů, tak je dobré tyhle věci začít řešit ještě než tam člověk přijede, protože přeci jen ten čas utíká pak velmi rychle.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita má na webových stránkách jasně dané skóry, kterých musí student u různých mezinárodních zkoušek dosáhnout, většinou to odpovídá úrovni angličtiny B2/C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Hlavní kampus SFU se nachází na kopci uprostřed lesa v městě Burnaby. Kampus tvoří takové miniměstečko, kde jsou obchody, které pokrývají základní potřeby na žití a když má člověk zaplacený i meal plan, tak vlastně skoro nepotřebuje chodit něco nakupovat. Burnaby jako město je hezký a řekl bych, že celkem poklidný, ale pokud jsem vyrazil z kampusu, tak jsem Burnaby viděl hlavně z okénka autobusu, kterým jsem jel do centra Vancouveru, případně za přáteli do North Vancouveru, protože tam toho bylo nejvíce k vidění a dělání. Vancouver a jeho okolí je velmi příjemný ať už tím, jak je město propojeno s přírodou (veliký Stanley park přimo vedle downtownu, kde se dá jezdit na kole, běhat, v létě jsou zde i otevřené bazény) a pláže na koupání (srpen-září je ještě voda ne tak ledová). Život je zde relativně drahý a tak je dobré rozumně zacházet s penězmi, protože když chce člověk vyzkoušet výbornou gastronomii (sushi a asijská kuchyně je i vzhledem k velkému procentu asijského obyvatelstva úplně famózní), podívat se na zápasy NHL, vyjet na výlet lodí na pozorování velryb a případně v zimě si aspoň na den zalyžovat ve Vancouveru nebo Whistleru, tak zjistí, že aktivit, které chce stihnout je hrozně moc a finance se tak nasčítají. Když má člověk ale našetřeno, tak jsou to zážitky do konce života a spousta věcí se dá dělat i když to tolik peněz nestojí, ale to už pak si spíš s dalšími lidmi člověk pujčí auto a vyjede s přáteli z města na nějaký hike. Ve městě je čtvrť Gastown, která je známá svým nočním životem a většinou a hlavně o víkendech je tady živo. Tmavší stránkou města je ale ulice Hastings (hlavně v místech kdy člověk přijíždí do downtownu), kde je spousta drogově závislých přímo na ulici a vypadá to jako místní zombieland. Tady je dobré být obezřetný. Nicméně po nějaké době si na to člověk nějak zvykne. Párkrát se mi stalo, že jsem na této ulici čekal sám v noci na autobus a nic se mi nestalo, ale doporučil bych spíš jít čekat na zastávku víc v centru. Nicméně to je jen malá část města a píšu to jen jako malé doporučení a zbytek je velice bezpečný, přátelský a příjemně přírodní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já jsem vycestoval, když SFU poskytovala stipendium 6k CAD a k tomu jsem z fondu mobility dostal 60 tisíc a tyto dvě stipendia mi pokryly přesně letenku, ubytování na koleji, základní fee na začátku semestru (vč. místní lítačky) a meal plan. Pokud by člověk tedy zůstal celou dobu na kampusu, tak by teoreticky nepotřeboval utratit ani dolar navíc, protože menza je otevřena 24/7. Celkem to vychází tedy na nějakých 160 tisíc českých korun. Když si člověk vybere levnější kolej, kde navíc není povinný meal, tak by mohl nějaké peníze ušetřit, ale osobně jsem si menzu jakožto semestrální ''all inclusive'' moc užil a i přesto, že po čase se jídlo zdá trochu opakaující se, tak celkově mi moc chutnalo a ušetřilo to spoustu času, když si člověk nemusí vařit a mýt nádobí. Další výdaje jako výlety po Kanadě tvoří další velikou část výdajů. Nicméně mohu říct, že pokud člověk zaplní celé auto, tak výlet do Banfu (aspoň na týden) a na Vancouver Island se vyplatí si vyždímat účet, protože to jsou neuvěřitelná místa. Pokud bych to měl vyčíslit, tak samozřejmě záleží na tom, jak často chce člověk někam cestovat, ale aspoň 30000 na výlety by bylo dobrý mít bokem a pak dalších aspoň 20000 na všechny aktivity ve městě. Je to opravdu spoustu peněz, ale nelituju ani dolaru. Já sám jsem si na to šetřil několik měsícu než jsem odletěl a někteří moji spolužáci žádali o extra stipendium například u Hlávkovy nadace, která občas třeba pokryje letenky. Celkem tedy základ 160 tisíc a dalších aspoň 50 tisíc na cestování a aktivity.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud se člověk rozhodne si zaplatit mealplan, tak je dobré jíst hlavně v jídelně, která má toho dostatek co nabídnout. Dokonce pokud člověk jede na výlet, tak je možne si nechat zabalit i balíček s jídlem s sebou. Alkohol je mnohem levnější v liquor storech než v hospodách a pokud si člověk chce nakupovat sám, tak mohu doporučit obchody Safeway. Jinak je dobrý nakupovat na amazonu, pokud si člověk chce nakoupit nějaké oblečení tak black friday je v outletu výrazně levnější a vyplatí se si počkat, pokud jedete na zimní semestr. Stejně tak lístky na jakékoliv kulturní a sportovní akce je dobré kupovat v předstihu, stejně tak jako letenky do měst po kanadě v případě cestování.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlel ve West Tower, která patří mezi ty dražší koleje, ale prostory byly nově zařízené a komfortní na bydlení. Pokud bych si vybíral znovu, tak bych neměnil. Ubytování ve městě je také velmi drahé a když člověk bydlí na kampusu, tak ušetří čas na cestě. Residences (takové minibaráčky) neměli narozdíl od mé west tower povinný meal plan, tak to je vhodná alternativa, když si chce člověk vařit sám. Celkově jsou ale různě typy ubytování na stránkách univerzity přehledně ukázány a dokonce jsou i u popisku natočené videoprohlídky.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem toho obcestoval docela dost. V Kanadě není taková vlaková síť jako v Evropě a pokud ano, tak je velmi drahá. Podobné to je i s autobusy, ty jsou ale o něco levnější, když se koupí včas. Bez auta se člověk mimo město stěží někam dostane. Můžu doporučit aplikaci Turo, která vychází finančně docela dobře. Pokud má člověk čas před semestrem, tak rozhodně doporučuji vyrazit do Rockies u Banfu, jsou tam nádherná jezera, hory, túry a čistá příroda. Tam bych strávil aspoň týden, protože je toho spousta k vidění. Je dobré si zarezervovat přes kanadské stránky parků kempy ke stanování s předstihem, vyjde to levněji a v létě to bývá celkem obsazený. Dalším krásným místem je Vancouver Island, kam se dá dojet s autem pomocí trajektu a opět doporučuji aspoň prodloužený víkend s autem. V tofinu jsou ideální podmínky na to si vyzkoušet surfování. Kolem Vancouveru je taky moc hezkých míst jako je Whistler hodinu a půl autem na sever a nebo vyhlídka Panorama ridge nad Garibaldi lake, kam se sice jde dlouhý trail, ale ten výhled je jeden z nejhezčích v Kanadě. Dále jsou hory i na kraji North Vancouveru, kde se dá dojet i pomocí mhd. Dobré je sbírat tipy od místních, kteří to znají nejlépe. Je zde i velká česká komunita ve Vancouveru a facebooková skupina je skvělá a lidi tam píšou, když jezdí na výlety nebo potřebují poradit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita má na webových stránkách jasně dané skóry, kterých musí student u různých mezinárodních zkoušek dosáhnout, většinou to odpovídá úrovni angličtiny B2/C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Kanadě mají během semestru méně předmětů, ale jde se v nich více do hloubky. Já jsem si v nabídce našel předměty, které mě zajímaly a po stráveném semestru můžu říct, že to bylo moc obohacující, neboť jsem se o daných tématech hodně naučil. Kromě toho, že na kampusu je k dispozici sportovní zázemí, které je pro studenty zdarma a možnost neomezené jídelny, tak je Vancouver jedno z nejhezčích měst, co jsem kdy viděl.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Spíš bych si šetřil místo v kufru. Ale určitě se hodí deštník nebo nějaká dobrá pláštěnková bunda, protože na podzim/v zimě hodně prší. Adaptér na nabíječku je v Americe potřeba a vytisknutá pozvánka do školy se vždycky hodí na hranících.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Rád bych věděl, abych si nechal v kufru nějaký prostor navíc (hlavně pod limitem váhy). Co se týče cestování, tak je potřeba do národních parků mít koupený discovery pass a kempy jsou potřeba rezervovat předem. Pokud si člověk vybere east tower, tak je to neblíže k jídelně a patra 6 a výš mají hezký výhled na město.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapilo mě, že je obtížné kamkoliv dál cestovat bez auta a že mhd za hranice města je slabší než v Česku. Ze strany školy jsem moc překvapený nebyl, jak ubytování tak kurzy byly srozumitelně popsány v mailech.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nevim jestli bych to označil jako nejtěžší, ale některé domácí úkoly zabraly více času a tak bylo pak těžké dodržovat deadliny. Jinak vše šlo docela hladce.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Simon Fraser University

Další zprávy z regionu

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page